O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?

anonym

Aneb kolik to dá, ať vím, jestli se mi vyplatí pořídit desktop namísto notebooku pro sestavování korporátních informačních systémů v Javě.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pokud dobre vim tak se to pouziva jen jako nonvolatile cache nad HDD, ne jako samostatny systemovy ci datovy disk.
Ses si jisty ze tvoje aplikace ma uzke hrdlo v rychlosti SSD?

David

Optane jsou i jako normální velké disky a nakonec i ty malé jdou použít jako běžné SSD. Pro srovnání to chce testy, ale Optane každé SSD strčí do kapsy, hlavně v odezvě a konstantním výkonu (bez cache).

meh

Novej, brutalne drahej Optane, ma asi 10x nizsi latenci a trosicku mensi throughput nez Samsung NVMe. V podstate je tam skok v realnich aplikacich jako z HDD na SSD. Vyssi throughput nehraje temer zadnou roli v bootovani (v hybernaci jo) nebo zpusteni programu, latence je tam ale zasadni.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Optane: 375GB P4800X: R/W 550K/500K iops / 30.000 CZK
Samsung 970 Pro 1TB: R/W 500K/500K iops / 16.000 CZK

Takze je to rychlejsi cca o 10% jen u cteni, spotreba u zapisu 2x vyssi.
A za 6-ti nasobnou cenu. Typicky Intel :))


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jo, typický Intel se snaží do enterprise sektoru vnucovat předraženou veteš.
Optane 900p je podobně rychlý a jen 2x dražší než zmíněný Samsung. Přitom jakýkoliv Optaně strčí do kapsy jakékoliv současné SSD ve výdrži, která je asi hlavní důvod kupovat do serveru dražší enterprise model.

Optane: 375GB P4800X: R/W 550K/500K iops / 30.000 CZK
Samsung 970 Pro 1TB: R/W 500K/500K iops / 16.000 CZK

Takze je to rychlejsi cca o 10% jen u cteni, spotreba u zapisu 2x vyssi.
A za 6-ti nasobnou cenu. Typicky Intel :))


https://www.anandtech.com/show/12136/the-intel-optane-ssd-900p-480gb-review/7

Takže když máš vhodnou zátěž...

anonym

Jo, typický Intel se snaží do enterprise sektoru vnucovat předraženou veteš.
Optane 900p je podobně rychlý a jen 2x dražší než zmíněný Samsung. Přitom jakýkoliv Optaně strčí do kapsy jakékoliv současné SSD ve výdrži, která je asi hlavní důvod kupovat do serveru dražší enterprise model.

Předražená veteš? Ty chceš raději levnější, ale aby se na to stály fronty jako na banány?

anonym

Hele, tak já pořád nevím. Když koupím notebook s nejvýkonějším 6 jádrem Intel 8850H (ještě je tam o stupínek výkonější v herních nb za 70000,-), tak šestíjádro desktopové s nejrychlejším singhle thread je Intel 8086K, a to bude mít o 25-30% vyšší výkon. Což není dost na to, aby se mi na Javu vyplatilo štvát se s desktopem a navíc, podle tohoto grafu:



Kde za 1 rok stoupne výkon CPU o 21%, by to znamenalo, že nové notebooky doženou moje desktopové CPU nejpozději za 1.5 roku.

Jenže chybí mi na Internetu jakékoliv benchmarky na Intel Optane a Javu, ani nejsou benchmarky srovnávající buildování na něčem jako je Intel i9. Nevím, to jako dpč javisty nezajímá, jak moc se jim zlepší buildy? C/C++ benchmarků má hodně a plně to využije všechna dostupná jádra. Další věc je, že nemůžu sehnat javovský benchmark na rychlost RAM, abych věděl, jestli se mi oplatí 3600Mhz namísto notebookových 2400Mhz.

Prostě naprosto žádné info o tom, jestli si mám na Javu pořídit i7 8086K a nebo to využije i i9 za 20000,-.

Prostě abych si koupil desktop, chci se dostat s perfromance pro build a deploy aspoň o 50% výš než notebook, jinak to nebude mít smysl.

David

Intel se kupuje proto, že v zátěži má dlouhodobě konstantní výkon. Běžné SSD za pár vteřin klesne, protože se mu zaplní writecache. Také ten výkon je už někde u queue depth 2, což je další super věc.

Re:O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2018, 08:32:36 »
Hele, tak já pořád nevím. Když koupím notebook s nejvýkonějším 6 jádrem Intel 8850H (ještě je tam o stupínek výkonější v herních nb za 70000,-), tak šestíjádro desktopové s nejrychlejším singhle thread je Intel 8086K, a to bude mít o 25-30% vyšší výkon. Což není dost na to, aby se mi na Javu vyplatilo štvát se s desktopem a navíc, podle tohoto grafu:



Kde za 1 rok stoupne výkon CPU o 21%, by to znamenalo, že nové notebooky doženou moje desktopové CPU nejpozději za 1.5 roku.

Jenže chybí mi na Internetu jakékoliv benchmarky na Intel Optane a Javu, ani nejsou benchmarky srovnávající buildování na něčem jako je Intel i9. Nevím, to jako dpč javisty nezajímá, jak moc se jim zlepší buildy? C/C++ benchmarků má hodně a plně to využije všechna dostupná jádra. Další věc je, že nemůžu sehnat javovský benchmark na rychlost RAM, abych věděl, jestli se mi oplatí 3600Mhz namísto notebookových 2400Mhz.

Prostě naprosto žádné info o tom, jestli si mám na Javu pořídit i7 8086K a nebo to využije i i9 za 20000,-.

Prostě abych si koupil desktop, chci se dostat s perfromance pro build a deploy aspoň o 50% výš než notebook, jinak to nebude mít smysl.

Jenomže u desktopu na těch šesti jádrech nekončíš, spíš začínáš. Dá se uvažovat o ECC, u notebooků je to dost výjimka. Chlazení a tedy dlouhodobá zátěž je jinde...


Záleží na tom, zda na to má máš peníze. A zda to doopravdy chceš/potřebuješ.

anonym

Re:O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?
« Odpověď #11 kdy: 07. 07. 2018, 08:45:55 »
Hele, tak já pořád nevím. Když koupím notebook s nejvýkonějším 6 jádrem Intel 8850H (ještě je tam o stupínek výkonější v herních nb za 70000,-), tak šestíjádro desktopové s nejrychlejším singhle thread je Intel 8086K, a to bude mít o 25-30% vyšší výkon. Což není dost na to, aby se mi na Javu vyplatilo štvát se s desktopem a navíc, podle tohoto grafu:

Kde za 1 rok stoupne výkon CPU o 21%, by to znamenalo, že nové notebooky doženou moje desktopové CPU nejpozději za 1.5 roku.

Jenže chybí mi na Internetu jakékoliv benchmarky na Intel Optane a Javu, ani nejsou benchmarky srovnávající buildování na něčem jako je Intel i9. Nevím, to jako dpč javisty nezajímá, jak moc se jim zlepší buildy? C/C++ benchmarků má hodně a plně to využije všechna dostupná jádra. Další věc je, že nemůžu sehnat javovský benchmark na rychlost RAM, abych věděl, jestli se mi oplatí 3600Mhz namísto notebookových 2400Mhz.

Prostě naprosto žádné info o tom, jestli si mám na Javu pořídit i7 8086K a nebo to využije i i9 za 20000,-.

Prostě abych si koupil desktop, chci se dostat s perfromance pro build a deploy aspoň o 50% výš než notebook, jinak to nebude mít smysl.

Jenomže u desktopu na těch šesti jádrech nekončíš, spíš začínáš. Dá se uvažovat o ECC, u notebooků je to dost výjimka. Chlazení a tedy dlouhodobá zátěž je jinde...


Záleží na tom, zda na to má máš peníze. A zda to doopravdy chceš/potřebuješ.

U desktopu na těch 6 jadrech končím taky, když Spring a Maven neumí při práci zužitkovat víc.

.

Re:O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?
« Odpověď #12 kdy: 07. 07. 2018, 09:23:36 »
U desktopu na těch 6 jadrech končím taky, když Spring a Maven neumí při práci zužitkovat víc.
Jéžiš, a já už tady získal pocit, že ta Java je všemocná...

Re:O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?
« Odpověď #13 kdy: 07. 07. 2018, 09:58:40 »
U desktopu na těch 6 jadrech končím taky, když Spring a Maven neumí při práci zužitkovat víc.
Jéžiš, a já už tady získal pocit, že ta Java je všemocná...

Laciný pokus.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:O kolik je Intel Optane výkonější než současné notebookové SSD?
« Odpověď #14 kdy: 07. 07. 2018, 10:46:48 »
Vidim to na profesionala, ktery cely den kompiluje na svem notebooku nejakou java sracku a sefovi reportuje 8 hodin developmentu. Optane je desne rychly, srovnavat ho s nejakym consumer SSD bych si nedovolil, u vyrazne zatezi je to proste znat. Co se tyce rychlosti ram - tezce individualni zalezitost, pokud ale mas neco co ti bezi dny nebo spise tydny, tak muzes usetrit nejake drobne. Ja jsem si delal srovnani kompresi 100gb dat (vse v ram) a rozdil byl pro me absolutne nezajimavy. Pokud prachy neresi, kup si to nejlepsi co na trhu je. Pokud je resis, notas nebude to prave orechove.