Jaký SSD doporučujete pro Linux?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #60 kdy: 03. 02. 2018, 22:56:10 »
Na druhou stranu, nepočítám s tím, že by se současný SSD měl za pár let přenášet do nějaké novější sestavy. Za jedno, nevěřím spolehlivosti SSD na tolik, aby mi to za to stálo. Za druhé, nebudu novou sestavu ničit starým diskem.

No ale to mluvíte jen o sobě. My jsme se tu IMO snažili vysvětlit, že to platí jen u omezeného množství náročnějších uživatelů. Většina uživatelů PC jsou běžní lidé, kteří nemají potřebu strkat co nejnovější technologie do něčeho, co je pro ně jen nástroj na Internet, pokec na FB a příležitostné sledování péčka :D


tnr

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #61 kdy: 04. 02. 2018, 00:14:46 »
no ono sice pokud uvazuju ssd disky pro normalni lidi tj. do 3000 za 250 gb, tak NVMe jsou na papire 2-5 x rychlejsi, jenze v tom nejdulezitejsim 4K random read, 4K random write ani ne jedenkrat rychlejsi, sekvencni cteni a zapis neni imho tak dulezity

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-960-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB-vs-Samsung-850-Evo-250GB/m200373vs2977

Ani ne jedenkrat rychlejsi, za vicemene stejnou cenu, to ti prijde malo ? :-O Co by sis teda predstavoval ?:-)
resp jinak - jakou ma NVME nevyhodu - zadnou...


tnr

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #62 kdy: 04. 02. 2018, 00:29:26 »
zkusit nemuzu muj nejlepsi stroj ma SATA3 ale mne ta rychlost staci, ja na pocitaci nedelam nic narocneho, proste mi staci ten rozdil mezi rotacnim 7200 ot/min a ssd na sata3, vic nepotrebuju, jasne ze bych nepohrdl ale staci mi co mam

ostatne na ssd.userbenchmark.com je samsung 850 250 gb evo na sata3 s prehledem nejprodavanejsi a nejpopularnejsi

Tvuj nejlepsi stroj nema PCIE ? Adapter stoji ani ne $ 20 :) A vzhledem podobne cene NVME a SATA SSD bych to moc..

Což je nesmysl. Ta dvojnásobná rychlost je pouze u sekvenčního čtení, případně i zápisu. A myslím, že sám dobře víte, že to, proč SSD zrychlí odezvu je především to, že minimalizuje dobu na odbavení operace (neboli to, kde se u rotačních disků čeká, až přejede hlava na správnou stopu) a schopnost odbavit vyšší počet těchto I/O operací. Každý kdo tomu trochu rozumí ví, že při více konkurenčních I/O je efektivní rychlost SSD úplně jinde a proto ho často nezdržuje ani SATA I či II a dochází tak k výraznému celkovému zrychlení i na těchto výrazně starších technologiích.
U sekvencniho ctni zapisu je rozdil mnohonasobne vyssi - cca 3-4x. U nahodneho cteni cca 1x tolik, samozrejme zavisi na loadu.

Dulezite je, ze NVME neni v nicem horsi, tzn. muze to byt jen zlepseni :)
SATA je stare rozhrani navrzene pro magneticke pevne disky - pro SSD je nevhodne z principu.
NVME vylepsuje nejen kapacitu disku - ale snizuje i latence, zlepsuje paralelismus operaci atd.

Nereknu, ze by bylo co resit, pokud by NVME disky staly 2x tolik, ale stoji stejne.
U desktopu je to resitelne PCIE adapterem.

Takze jedine, co zbyva, jsou legacy notebooky...
A to si dovolím poznamenat, že u NVMe je velmi zajímavý výkon při paralelních požadavcích na čtení i zápis. To pak dá SATA na zadek totálně.

Nikdy jsem netvrdil, že NVME není oproti SATA nezajímavý :). Ale zase bych si neodvážil tvrdit, že při běžné práci to běžný uživatel pozná - odzkoušeno, nepozná, protože ty reakce na spuštění aplikace, start OS ap. jsou pod prahem vnímání takového rozdílu.

Možná to nečtěte jen z benchmarků, někdy to zkuste. Rozdíl ucítíte.

No já to právě nečtu z benchmarků, to vy tady neustále dáváte čísla, které se dají vyčíst z benchmarků (2x větší, úplně posadí na zadek ap.).

Já jsem náročný uživatel, já rozdíl ucítím. To co jsem se snažil sdělit, že jsou i jiní (a je jich většina), kteří to tak nemají.
[/quote]

tnr

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #63 kdy: 04. 02. 2018, 00:40:51 »
No ale to mluvíte jen o sobě. My jsme se tu IMO snažili vysvětlit, že to platí jen u omezeného množství náročnějších uživatelů. Většina uživatelů PC jsou běžní lidé, kteří nemají potřebu strkat co nejnovější technologie do něčeho, co je pro ně jen nástroj na Internet, pokec na FB a příležitostné sledování péčka :D
Opet, pokud se bavime o +- stejne cene, mnohem lepsim vykonu, proc by si i bezny uzivatel mel za stejne penize porizovat neco, co muze byt jen horsi :)
Jak rikam, jedinou vyjimkou muzou byt stare ntb, ale tak to uz je pak otazka, jak ma pak pri cene dnesnich ntb a vyhlidkach na dalsi provozovani toho stareho,smysl investovat do SATA SSD.
Vyhodou M.2 v novejsich NTB je i to, ze temer vzdy maji i SATA slot, takze clovek ma k dispozici oboje.

tnr

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #64 kdy: 04. 02. 2018, 00:46:20 »
Což je nesmysl, protože u takového stroje je upgrade pomocí SATA SSD něco, co výrazně zvýší celkovou odezvu na cokoli co se na tom stroji pak dělá.
A když se budete snažit takovému člověku vysvětlit, že má investovat do celého nového stroje (nebo přinejmenším do dalších jiných komponent), bude si ťukat na čelo on, co jste to za podivína, když upgradem na SSD mu to zrychlilo víc, než sám očekává - ne každý je totiž tak náročný jako vy.
Ja jsem ale psal o PC - tam je mozne NVME hodit do PCIE adapteru, takze jsme +- na stejne cene.. A to uz se podle me vyplati.


Citace
No tak úplně mimo rozhodně není. To by znamenalo, že se chybovost blíží 100%.
Píšete u spousty, ale uvedete jeden. :-D Osobně myslím, že by jste své argumenty mohl uvádět i v zóně mezi černou a bílou - pokud tedy nemáte jen takové černobílé vidění světa.

Určitě se nebudu hádat, že nemají v těch popisech chyby, sám na ně narážím, ale těžko to bude v takové míře, jaké by jste si "přál".

Ja jsem si nic nepral, ja jen vychazim ze sve zkusenosti, ze kdyz jsem pomahal za posledni rok vybrat sobe / kamaradum ntb, tak jsme vzdy bez problemu u snad skoro kazdeho novejsiho ntb s SSD zjistili, ze NVME umi, i kdyz to tam nebylo psane :)

A probirat ti cely katalog CZC fakt nebudu :) To bych mohl postavit klidne opacne - najdi mi nejaky ntb, ktery je alespon stredni tridy (i5 kaby lake a vyssi), ma SSD + HDD a neumi NVME :) Urcite se najdou, ale pochybuji,ze jich bude moc :)


dustin

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #65 kdy: 04. 02. 2018, 03:10:36 »
Jak je to s bootem z disku na přídavném PCI-e-NVME adaptéru?

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #66 kdy: 04. 02. 2018, 07:34:05 »
Já jsem náročný uživatel, já rozdíl ucítím. To co jsem se snažil sdělit, že jsou i jiní (a je jich většina), kteří to tak nemají.

Moje letitá zkušenost naopak říká, že uživatelé tyto rozdíly cítí, jen je nedovedou popsat. Lail pak přichází s otázkami, jestli nemá koupit rychlejší CPU, nebo víc paměti - a je překvapený, že právě disk mu dá hodně dojmu. To je zase moje zkušenost. (Nemluvím např. o hráčích her, ti tolik neocení disk, ale naopak početní výkon a akceleraci grafiky).

Ale ono se asi není o co hádat. Celá diskuse zde se točí jen o penězích, do čeho kdo chce a může investovat dnes, a s výheledem za 2-3 roky. Na tom se nikdy všihni neshodnou.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #67 kdy: 04. 02. 2018, 08:29:22 »
Opet, pokud se bavime o +- stejne cene, mnohem lepsim vykonu, proc by si i bezny uzivatel mel za stejne penize porizovat neco, co muze byt jen horsi :)

Poněkolikáté a naposled:

1. Protože nemá NVME slot

A k tomu ještě např:

2. Protože cena HW, který má NVME slot je dražší, takže rozdíl mezi SATA a NVME už pak není jen +/- stejná cena

Téma se mi zdá již vyčerpané...

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #68 kdy: 04. 02. 2018, 08:47:04 »
zkusit nemuzu muj nejlepsi stroj ma SATA3 ale mne ta rychlost staci, ja na pocitaci nedelam nic narocneho, proste mi staci ten rozdil mezi rotacnim 7200 ot/min a ssd na sata3, vic nepotrebuju, jasne ze bych nepohrdl ale staci mi co mam

ostatne na ssd.userbenchmark.com je samsung 850 250 gb evo na sata3 s prehledem nejprodavanejsi a nejpopularnejsi


Tvuj nejlepsi stroj nema PCIE ? Adapter stoji ani ne $ 20 :) A vzhledem podobne cene NVME a SATA SSD bych to moc..

mam momentalne jen laptopy, samozrejme ze pokud bych mel stolni pocitac tak jestli NVME do PCIe stoji opravdu tak malo jak tvrdis tak bych pouzil

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #69 kdy: 04. 02. 2018, 08:52:37 »
mam momentalne jen laptopy, samozrejme ze pokud bych mel stolni pocitac tak jestli NVME do PCIe stoji opravdu tak malo jak tvrdis tak bych pouzil

Tohle mě vždycky fascinuje. Laptopy jsou z principu vždy dražší a méně efektivní, než stolní počítače. Pokud má někdo na laptop, musí s neefektivitou počítat. Dobrý laptop stojí ke 40k, cokoliv po 20k nemá smysl řešit - tím myslím, že nemá smysl řešit, jak ho zlepšit, zrychlit atd.

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #70 kdy: 04. 02. 2018, 09:28:33 »
Ještě k technickým nimravým detailům: už MiniPCI-e slot má dva alternativní pinouty, kde signálové linky jsou na shodných pinech, ale značené buď PCI-e nebo SATA (mSATA). A viděl jsem boardíky, kde se toto dalo softwarově konfigurovat - zjevně alternativní funkce pinů nebo portů v čipsetu. Našel jsem zmínky o PCI-e/SATA combo-portech v datasheetu C200 series PCH (pro procesory 7-series / kaby lake) ale možná to uměly už některé dřívější čipsety.

No a M.2 je zřejme MiniPCI-e na steroidech. V tomto konektoru může být buď SATA nebo až 4 lanes PCI-e.

NVM-e se od SATA liší v tom, že do konektoru vedou obecné PCI-e linky (pro základní funkci stačí jedna) a řadič NVMHCI je na kartičce. A soudě podle hlášek různě v internetech, "jak přidat podporu NVM-e do starších desek", BIOSový modul "ovladače" pro NVM-e v rozporu s tradicí není přítomen jako option ROMka na kartičce, ale musí být jakožto UEFI driver přítomen v UEFI "firmwaru" ("BIOSu") hostitelského motherboardu. Kam se dá i ručně přidat - ale není to nějaká prostá kopírovací operace v UEFI shellu, je potřeba kvůli tomu dumpnout obraz BIOSu, ten rozebrat a upravit (vsunout NVM-e driver), zpátky poskládat a flashnout... neoficiální návody odkazují na neoficiální kopie toolů od AMI pro jejich APTIO (UEFI) firmware. Oficiální cestou od AMI nemá koncový uživatel šanci downloadnout čerstvou verzi, protože je k dispozici jenom výrobcům motherboardů. Modul pro NVM-e v BIOSu je potřeba k tomu, aby byl motherboard schopen z NVM-e nabootovat. Bez tohoto FW modulu bude SSD fungovat až ve vyšším OS po natažení nativního ovladače.

Čili: pokud zkoumáte, zda má konkrétní motherboard (nebo NTB) podporu pro NVM-e, budete zkoumat postupně tyto věci:
  • - zda je přítomen M.2 slot
  • - zda se dá v BIOSu tento M.2 slot přepínat mezi režimy SATA a PCI-e (NVM-e)
  • - zda BIOS po zasunutí NVM-e SSD tento disk "najde" (a pozor, zda neukazuje jenom bootovatelné disky, tzn. opatřené tabulkou rozdělení a "active" flagem na některém oddílu (ten active flag je potřeba možná jenom pro legacy boot, UEFI na něj tuším už nehledí))
  • - jaké mechanické klíče má M.2 slot, a jak dlouhou kartičku do něj lze zasunout (kolik je kolem místa a kde jsou distance pro šroubky) - toto musí mechanicky sedět proti uvažované NVM-e SSD kartičce.

Pokud tyto informace nenajdete v dokumentaci, tak podle mého toto vše zjistíte s jistotou leda na živém hardwaru. Nebo pokud někdo vystaví na YouTube instruktážní video přesně pro Váš model hardwaru.

Ondro

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #71 kdy: 04. 02. 2018, 11:00:20 »
Tohle mě vždycky fascinuje. Laptopy jsou z principu vždy dražší a méně efektivní, než stolní počítače. Pokud má někdo na laptop, musí s neefektivitou počítat. Dobrý laptop stojí ke 40k, cokoliv po 20k nemá smysl řešit - tím myslím, že nemá smysl řešit, jak ho zlepšit, zrychlit atd.

Dalsia krasna perla. Otvor oci a nepozeraj na svet len zo svojej perspektivy. Mnozstvo ludi kupuje  notebooky pod 20k.
Taky notebook nezrychlim vymenou rotacneho disku za SDD (napriklad aj z aukra)?
Co by bezny clovek robil s notebookom za 40k? Boli by to prenho vyhodene peniaze.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #72 kdy: 04. 02. 2018, 12:03:57 »
proste p. Silhavy neni Average Joe tak to vidi subjektivne ze sveho uhlu pohledu

z toho prvniho benchmarku co jsem linkoval na predchozi strane by si pripadny bezny uzivatel mel odnest ze vyznamny je zejm. prechod z rotacniho disku na ssd

ten srovnatelny NVMe Samsung stoji skoro o 25% vice nez stejny na SATA3 a v random 4K read/write ma jen o 37% vetsi vykon

opakovani matka moudrosti

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-960-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB-vs-Samsung-850-Evo-250GB/m200373vs2977

srovnejte zejm. i mixed IO, neni to tak zhave

v podstate NVMe je nasobne rychlejsi jen pri sekvencnim cteni/zapisu

srov. Mixed
Avg. Sequential Mixed IO Speed      1196 MB/s      397 MB/s   -201%

naopak

Avg. 4K Random Mixed IO Speed  stejny vykon

« Poslední změna: 04. 02. 2018, 12:06:00 od Lojza »

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #73 kdy: 04. 02. 2018, 13:36:45 »
proste p. Silhavy neni Average Joe tak to vidi subjektivne ze sveho uhlu pohledu

To by nevadilo, ale to, že svůj pohled s tnr nutí jako jediný správný, univerzální a použitelný už vadí.

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #74 kdy: 04. 02. 2018, 13:52:47 »
Dalsia krasna perla. Otvor oci a nepozeraj na svet len zo svojej perspektivy. Mnozstvo ludi kupuje  notebooky pod 20k.
Taky notebook nezrychlim vymenou rotacneho disku za SDD (napriklad aj z aukra)?
Co by bezny clovek robil s notebookom za 40k? Boli by to prenho vyhodene peniaze.

Asi jste nečetl moje posty výše, tak to shrnu znovu, aby nechyběl kontext:

Pokud kupujete levný hardware a potřebujete ho zrychlit - kupte prakticky jakékoliv SSD, není potřeba řešit ani kapacita, ani odolnost. Prostě je to jednorázovka na vyřešení problému. Pak by měla být hlavním kritériem cena, druhotným kritériem výkon a až na posledních místech odolnost či nějaké rezervy do budoucna.

Pokud naopak chcete mít odolnost a rezervy do budoucna, pak nemá dnes smysl uvažovat ani nad SATA, ani nad kapacitami pod 400 GB. Obojí bude za tři roky považováno za hluboký podprůměr a nesplní to očekávání a bude to zmařená investice (nebude sloužit jako "investice").