Jaký SSD doporučujete pro Linux?

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #30 kdy: 02. 02. 2018, 16:41:37 »
no odkazujes na samsung cdhromy, ty ssd jsou dal

Já odkazuji na začátek struct ata_blacklist_entry. A ano, SSD jsou kousek dál od začátku definice, nejdříve jsou jiná zařízení.


ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #31 kdy: 02. 02. 2018, 16:55:13 »
Kdepak, týká se to všech Samsung SSD 8xx (ať už EVO nebo PRO).

no v blacklistu jsou, ale podle me teda tou chybou netrpi, jsou v tom blacklistu jaksi navic, pro jistotu

Pokud by to tak bylo, tak by to bylo fajn, ale nějak se mi tomu nechce moc věřit. Proč by to nezměnili v jádře na blacklist jen do určité verze firmware, jako u jiných?
Prostě raději věřím vývojářům linuxového jádra než Samsungu :) a můžou si za to sami ;D

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #32 kdy: 02. 02. 2018, 16:56:45 »
no 1111 taky dobrý, samý binární

Takže vlastně jen o jedno méně než JardaP :D

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #33 kdy: 02. 02. 2018, 17:29:00 »
najlepsie ziadne,pre ziadny OS


Nová studie: SSD více likviduje čas než používání, SLC a MLC vydrží stejně
1. 3. 2016

Zhruba 30 až 80 % SSD má alespoň 1 vadný blok, u zhruba 2-7 % SSD selže alespoň 1 NAND flash čip během čtyř let od nasazení.
https://diit.cz/clanek/nova-studie-ssd-vice-likviduje-cas-nez-pouzivani-slc-mlc-vydrzi-stejne


tie rozdiely su podla vyrobcu a modelu

Ono asi záleží, v jak dlouhodobém časovém horizontu řešíte životnost.

Máme zákazníky, kteří jsou schopni odpravit MLC flashdisk za tři měsíce. A jiné, kteří na to potřebují rok. Pokud jim záleží na otřesuvzdornosti a stylu zápisu který používají, a jsou ochotni to zaplatit, tak jim SLC nebo iSLC vždycky pomohlo. Počty přepisů na flashkách co se vrací do reklamace hovoří jasně. A ano, občas nějaký flashdisk umře i z jiných příčin, to je taky pravda :-) A po 4-5 letech provozu se děj vůle bóží. A vidím kolem sebe spoustu MLC flašek, co v read-only režimu vydržely třeba 8-10 a více let. Což mimochodem znamená, že to bylo MLC v litografickém rastru z doby před těmito mnoha lety. A když se nejmenované slavné značce nepovede jedna výrobní série flash-karty (nebo spíš celý model) tak se 10% prodaných zařízení vrací zpátky s nebootovatelnou CompactFlashkou - a vlastně nemá žádný vliv, že má ta karta na samolepce napsáno "industrial" :-)

Obecně taky občas reaguju "stop. Flashky jsou svině." To když má někdo přehnaná očekávání, a mně hrozí, že navržené "řešení" později budu muset supportovat :-) A náhodou se přitočím k debatě ve chvíli, kdy to dotyčný zákazník ještě nekoupil.

tnr

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #34 kdy: 03. 02. 2018, 00:29:00 »
Pokud by to tak bylo, tak by to bylo fajn, ale nějak se mi tomu nechce moc věřit. Proč by to nezměnili v jádře na blacklist jen do určité verze firmware, jako u jiných?
Prostě raději věřím vývojářům linuxového jádra než Samsungu :) a můžou si za to sami ;D

No, problemy mela rada 840, je to workaroundovane v kernelu. A problem s NCQ TRIM mela velka cast starsich SSD.
Ale kazdopadne tyhle SSD patri spis do technickyho muzea nez do PC :-) Kupovat je je absolutni nesmysl, kdyz clovek muze mit PCIE / NVME SSD, ktere jsou vykonostne nekde uplne jinde.

Jinak pokud mas na mysli i priznak ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, tak to neni blacklist, ale naopak whitelist :-)
Viz puvodni popis toho patche:
https://patchwork.ozlabs.org/patch/426662/



ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #35 kdy: 03. 02. 2018, 08:53:03 »
No, problemy mela rada 840, je to workaroundovane v kernelu.

V kernelu je blacklist na "Samsung SSD 8*", čili i řada 850...

Ale kazdopadne tyhle SSD patri spis do technickyho muzea nez do PC :-) Kupovat je je absolutni nesmysl, kdyz clovek muze mit PCIE / NVME SSD, ktere jsou vykonostne nekde uplne jinde.

NVME je určitě mnohem lepší, akorát to má ten problém, že lidé si SSD často pořizují jako upgrade pro stávající PC, které často NVME slot nemá, takže v takovém případě je naopak absolutní nesmysl pořizovat si NVME disk a pak se na něho dívat ve vitríně.

Jinak pokud mas na mysli i priznak ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, tak to neni blacklist, ale naopak whitelist :-)

Ne, celou dobu mám na mysli to, že tyhle SSD od Samsungu hlásí, že umějí SATA 3.1 a přitom neumějí Queued TRIM, který je součástí té specifikace, resp. si ho vykládají(ly) tak, že "sežer uživateli data".

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #36 kdy: 03. 02. 2018, 08:59:39 »
NVME je určitě mnohem lepší, akorát to má ten problém, že lidé si SSD často pořizují jako upgrade pro stávající PC, které často NVME slot nemá, takže v takovém případě je naopak absolutní nesmysl pořizovat si NVME disk a pak se na něho dívat ve vitríně.

O tom už jsem psal výše. Pokud někdo pořizuje SSD na SATA, tedy, s nadsázkou, do PC muzea - protože za 3 roky už SATA nede prakticky vymýcena na tato použití, pak by měla být hlavním ohledem cena a výkon SSD. Výdrž, nebo rezerva v kapacitě nehrají, podle mě, už tak velkou roli, protože, pokud je to PC dnes už starší, tak za 2-3 roky bude opravdu velmi staré, a půjde do šrotu i s tímto SSD. Nedá se předpokládat, že dnes pořízené SSD by někdo chtěl za 2-3 roky přendávat do nové sestavy - jak kvůli výkonu, tak kvůli rizikům.

Naopak, pokud má možnost využít NVMe PCIE, pak stojí za to přemýšlet s výhledem na budoucnost.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #37 kdy: 03. 02. 2018, 10:20:43 »
Ne, celou dobu mám na mysli to, že tyhle SSD od Samsungu hlásí, že umějí SATA 3.1 a přitom neumějí Queued TRIM, který je součástí té specifikace, resp. si ho vykládají(ly) tak, že "sežer uživateli data".

To je funkce uklidu zbytecnych dat za ucelem uvolneni diskoveho prostoru, ktery pak uzivatel muze plnit daty, aby bylo priste co uklizet.

Jinak koukam, ze s koupi Samsungu i nadale nebudu pospichat.

Ondro

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #38 kdy: 03. 02. 2018, 10:29:48 »

O tom už jsem psal výše. Pokud někdo pořizuje SSD na SATA, tedy, s nadsázkou, do PC muzea - protože za 3 roky už SATA nede prakticky vymýcena na tato použití, pak by měla být hlavním ohledem cena a výkon SSD. Výdrž, nebo rezerva v kapacitě nehrají, podle mě, už tak velkou roli, protože, pokud je to PC dnes už starší, tak za 2-3 roky bude opravdu velmi staré, a půjde do šrotu i s tímto SSD. Nedá se předpokládat, že dnes pořízené SSD by někdo chtěl za 2-3 roky přendávat do nové sestavy - jak kvůli výkonu, tak kvůli rizikům.

Naopak, pokud má možnost využít NVMe PCIE, pak stojí za to přemýšlet s výhledem na budoucnost.
SATA SSD nepatri do muzea. SATA tu bude s nami este velmi dlho a rychlost SATA nijako neobmedzuje pracu na desktop PC. Bez problemov ho ktokolvek o 2-3 roky prehodi do noveho PC a nijako ho nebude brzdit. NVMe je lepsie(je novsi a sity na mieru SSD) ale rozdiel medzi nimi na desktope je maly. Nielen na desktope, zalezi od zataze.
Na desktope dnes nieje problem vykonny HW, dnes je problem cim ten vykonny HW vyuzit. Dnes su problem data aby to vyuzili. Ako vyuzijem NVMe SSD s rychlostou na urovni GB/s  a latenciou 0.2ms pri pouzivani facebooku alebo youtubu? Rovnako ako SSD, ktore da 500MB/s a latenciu 3ms.


Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #39 kdy: 03. 02. 2018, 10:49:57 »
SATA SSD nepatri do muzea. SATA tu bude s nami este velmi dlho a rychlost SATA nijako neobmedzuje pracu na desktop PC.

S tím absolutně nesouhlasím. Cenový rozdíl mezi disky SSD SATA a NVMe je minimální a výkonnostní rozdíl obrovský. Za 2-3 roky nenajdete na trhu desku či notebook, který by NVMe neměl. Nedovedu si představit, jak by si někdo za 2-3 roky prznil novou sestavu starým SSD SATA diskem. Takže jedině jako druhý disk. Ale druhý disk už si zase lidé kupují na kapacitu (dnes rotační) - takže ani jako druhý disk mi to neštymuje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #40 kdy: 03. 02. 2018, 12:07:13 »
NVMe je lepsie(je novsi a sity na mieru SSD) ale rozdiel medzi nimi na desktope je maly. Nielen na desktope, zalezi od zataze.

Zrovna nedavno si tu stezoval jeden grafik, ze musi trpet na Macu, protoze na PC notebookach jsou tragicky pomale SSD disky.

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #41 kdy: 03. 02. 2018, 12:26:03 »
Zrovna nedavno si tu stezoval jeden grafik, ze musi trpet na Macu, protoze na PC notebookach jsou tragicky pomale SSD disky.

Hehe, tragedie podle mě je, že někdo dokáže spojit slova "grafik" a "notebook".
Druhá tragedie je, že za cenu Apple notebooku by měl ještě výkonnější PC notebook, ale do něj by tolik peněz asi nedal.
Mně přijde mezi SATA a PCIe SSD také obrovský výkonnostní rozdíl, ale je fakt, že když je pro někoho top možností starší i3 nebo ještě nižší CPU, 4-8 GB RAM, pak má možná víc starostí s něčím jiným, než přemýšlet, jak si pořídit hardware s podporou NVMe.

(Podotýkám, že nejsem grafik, ale na stole mám 2xEIZO CX a PC, a doma na klíně pak Macbook Pro - takže mám poměrně hodně srovnání z vlastního užívání)

Ondro

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #42 kdy: 03. 02. 2018, 13:57:25 »

S tím absolutně nesouhlasím. Cenový rozdíl mezi disky SSD SATA a NVMe je minimální a výkonnostní rozdíl obrovský. Za 2-3 roky nenajdete na trhu desku či notebook, který by NVMe neměl. Nedovedu si představit, jak by si někdo za 2-3 roky prznil novou sestavu starým SSD SATA diskem. Takže jedině jako druhý disk. Ale druhý disk už si zase lidé kupují na kapacitu (dnes rotační) - takže ani jako druhý disk mi to neštymuje.
Bavime sa o BFU, ty vidia prd rozdiel medzi NVMe a SATA SSD. Moj prispevok si asi poriadne necital a tak trosku trollujes.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #43 kdy: 03. 02. 2018, 14:00:21 »
SATA SSD nepatri do muzea. SATA tu bude s nami este velmi dlho a rychlost SATA nijako neobmedzuje pracu na desktop PC.

S tím absolutně nesouhlasím. Cenový rozdíl mezi disky SSD SATA a NVMe je minimální a výkonnostní rozdíl obrovský. Za 2-3 roky nenajdete na trhu desku či notebook, který by NVMe neměl.

Prostým pohledem na eshop Alzy jde zjistit, že cca 1/5 desek je stále bez M.2 slotu a že pouze každý sedmý notebook má M.2 NVME slot - bez notebooků Apple, do těch si málokdo SSD pořizuje navíc. A to je situace v roce 2018, natože 2-3 roky zpět.
Takže absolutně nesouhlasit můžete, ale to je asi tak vše co můžete. SATA tu totiž očividně s námi ještě nějaký čas bude, tzn. i SATA SSD a to, že s tím vy absolutně nesouhlasíte, kvůli vašemu zjevně omezenému pohledu (vy jste za poslední 2-3 neviděl desku a notebook bez NVME) je úplně k ničemu.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #44 kdy: 03. 02. 2018, 14:39:18 »
Ne, celou dobu mám na mysli to, že tyhle SSD od Samsungu hlásí, že umějí SATA 3.1 a přitom neumějí Queued TRIM, který je součástí té specifikace, resp. si ho vykládají(ly) tak, že "sežer uživateli data".

To je funkce uklidu zbytecnych dat za ucelem uvolneni diskoveho prostoru, ktery pak uzivatel muze plnit daty, aby bylo priste co uklizet.

Jinak koukam, ze s koupi Samsungu i nadale nebudu pospichat.

Abych nedošlo k nedorozumění. Tyhle nechvalně známé SSD od Samsungu TRIM umějí, ale pouze podle specifikace SATA 3.0, neumějí Queued TRIM dle specifikace 3.1 a vyšší a Linux když nadetekuje drive se specifikací > 3.0 tak logicky použije tento. TRIM dle 3.0 má totiž znatelný dopad na výkon (a dost často také na životnost).

Z manuálu utility fstrim:

Citace
Note that not all devices support a queued trim, so each trim command incurs a performance penalty on whatever else might be trying to use the disk at the time.