Desktop vs. Server HW pre server

Tux

Desktop vs. Server HW pre server
« kdy: 08. 01. 2018, 18:32:45 »
Zdravím.
Pôvodne som svoj problém adresoval na iné, slovenské fórum ale rázom sa tam stretlo toľko "odborníkov", že som si povedal, že to skúsim ešte niekde inde.

4 Linuxové servery prevádzkujem už cca 15 rokov. Sú to rôzne konfigurácie na rôznych miestach ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že všetky v menších firmách s počtom zamestnancov - do 100.
Bežiace služby - Apache (weby - asi cca 16 virtualhostov, rôzne CMSka, intranet a nexcloudy), Mail systém (vrátane vonkajšieho prístupu na imap/smtpd), Samba (pre prístup k rôznym dokumentov na serveri z lokálnej siete), MySQL, SQUID proxy, Virtual-Box (s Windows Serverom pre špecifické služby) a niekde beží doslova ProxMox s 3 Linux KVM a 1 WinServ.

Fígeľ je v tom, že všetky moje doterajšie servery sú obyčajné, sprosté skladačky Desktopových PC, zložené na kolene, obsahujúce väčšinou nejaký Intel Core iX s cca ~16 GB RAM a obyčajnými WD BLUE diskami v linux soft. raide.
Nekameňujte ma, keď som s týmto kolobehom začínal - nebolo iného východiska. Financie nedovolili.

Fígeľ č. 2 spočíva v tom, že toto riešenie, či sa to už bude niekomu páčiť alebo nie - bolo po celé tie roky vcelku flexibilné a spoľahlivé. Na "serveroch" odchádzal najčastejšie len atx zdroj, ktorý sa vymenil za pár minút a všetko bežalo ďalej.
Len jeden krát za celú tú dobu sa mi na jednom serveri stávalo, že zhadzovalo služby - čo sa podarilo v pomerne krátkom čase vyriešiť výmenou RAM, kúpenou v obchode za rohom za 20 eur.
Asi 3x sa vymieňali disky ktorých poruchu sa ale vždy podarilo cez SMART podchytiť včas a tak k žiadnej strate dát nedošlo.

A teraz konečne k môjmu problému.
Moji zamestnávateľia sú za tie roky solventnejší a mám možnosť (možno) vymeniť tieto skladačky za ozajstný serverový HW. Už stárnem a chuť experimentovať či hazardovať je značne menšia a tak by som chcel vedieť či je to pri cenovej relácií 1200-1500eur/mašinu reálne.
Už som sa dozvedel niečo o ECC, vyslovene serverových procesoroch, komponentoch vyrábaných pre 24/7 hod. prevádzku. Väčšina tých informácií mi skôr príde ako marketingový blábol lebo nejaké reálne skúsenosti z prevádzky za tie roky mám a hoci žiadna z tých mojích skladačiek nebola robená pre 24/7 prevádzku - všetky ale naozaj všetky fungovali relatívne bezproblémovo až do svojho konca - niekoľko rokov vkuse.

Hoc by som veľmi rád zveril ďalšiu prevádzku do rúk profesionálnemu hardwéru - mám obavy že moja schopnosť znovu-nastolenia prevádzky v prípade poruchy takej ECC RAM či výmeny atypického napájacieho zdroja, motherboard či procesora bude v prípade originálnej HW konfigurácie väčší problém ako v prípade tých "skladačiek".

Ja si nemôžem dovoliť výpadky na úrovni dní ale maximálne pár hodín... .

Je tu niečo, o čom neviem v prípade toho serverového HW? Nejaké iné, dôležité klady ktoré by som mal zvážiť?

ĎAKUJEM za akýkoľvek názor a ospravedlňujem sa za nudné čítanie. :-)


programatoreee

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2018, 18:37:02 »
Tohle se nedá číst, šlo by to přeložit nebo pokrátit na faktický dotaz????

Kit

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2018, 18:57:46 »
Do serverového HW se obvykle dávají ECC RAM. Servery mívají spolehlivější MB, propustnější procesory, redundantní ventilátory a někdy i zdroje. Obvykle se k tomu dokupuje rozšířená záruka s výměnou vadné komponenty na místě. Na takový HW během celé doby provozu nemusíš sáhnout.

Tux

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2018, 19:05:51 »
A na ako dlho sa zakupuje taka vymena komponentu na mieste? Resp. Aka je zivotnost takeho ozajstneho servera.

Tux

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2018, 19:07:18 »
Tohle se nedá číst, šlo by to přeložit nebo pokrátit na faktický dotaz????

 ;D ze preco mam uprednostnit ozajstny server hw pred desktop skladackou.


kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2018, 19:07:58 »
1.200 až 1.500 eur na server je tragicky málo. Z mojí zkušenosti má větší smysl ono sestavené PC do doby než máš solidní rack a rveš tam dva desetijádrové procesory s 300GB RAM na virtualizaci.

Za těch tvých tisíc eur jsem naposledy objednával 32GB RAM...

Osobně jsem zastáncem toho názoru, že server pod 10.000 EUR moc smysl nemá, výhoda serveru je právě v remote managementu, možnosti naplno to narvat diskama, procesory, RAMkou a virtualizovat a nějaký solidnější narvaný HW stojí právě tak 10.000 eur (bavím se o 1U).

Mnohem rozumější je infrastrukturu centralizovat a prachy nacpat do konektivity, dělá to tak spousta firem.

Sten

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2018, 19:11:20 »
Serverový hardware nemusí být nutně v racku, jsou i skládačky. Takový Avoton (serverový Intel Atom) se běžně dělá jako MiniITX deska, potřebuje sice ECC paměti (montují se stejně jako ne-ECC, jen mají jinde trn), ale na zbytek jde použít totéž, jako má desktopové PC (ATX skříň, standardní ATX zdroj, SATA disky, plnohodnotné PCI-E, 120mm ventilátory, …). Používám to na domácí server, protože v bytě fakt nemám kam dát rack. Samozřejmě když už dáte tolik peněz za kvalitní desku, doporučuji vybírat kvalitní i ostatní komponenty, ale můžete vybírat z toho, co znáte, či v případě poruchy tam dát dočasně cokoliv, co je zrovna po ruce. (A taky dejte pozor na chyby při výrobě, stávají se i u serverů.)

Na druhou stranu pokud by bylo dost peněz na racky, tak značkové rackové servery typicky dostanete smontované a s SLA, že vám jej při poruše přijedou opravit do několika hodin. Na nic kromě telefonu a zámku rackové skříně nemusíte sahat.

Výpadky v takovém malém nasazení se většinou řeší redundancí HW (a to i když nepoužíváte serverový HW, když na Vánoce umře deska, tak ani Alza novou nepřiveze dřív než za tři dny). Typicky tak, že máte serverů víc, které nejsou plně zatížené, a při výpadku jednoho přesunete virtuály na jiné servery.

programatoreee

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2018, 19:13:04 »
Tohle se nedá číst, šlo by to přeložit nebo pokrátit na faktický dotaz????

 ;D ze preco mam uprednostnit ozajstny server hw pred desktop skladackou.
Člověk co se ptá na takovou věc na root by si měl najít nějakou firmu která to řešení bude nasazovat (evidentně to nebude dělat sám když ví h--no) a zeptat se tam.

programatoreee

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2018, 19:14:56 »
Mnohem rozumější je infrastrukturu centralizovat ...
Co si pod tím podstavuješ na základě faktu, že o jejich infrastruktuře nic nevíš?

Tux

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2018, 19:37:46 »
Hmmm. Take drahe riesenie su pre jednu malu firmu zbytocne. Na co mi tam bude 10 jadrovy procesor s 300GB RAM. To uz sa potom naozaj viac oplati centralizovat.

A co tie "servery" co vidiet aj na Alze v sumach do 1500 eur. Su lepsie ako ta skladacka?

Kit

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2018, 19:44:37 »
A co tie "servery" co vidiet aj na Alze v sumach do 1500 eur. Su lepsie ako ta skladacka?

Klidně si takový sestavený server kup. Počítej však s tím, že ceny obvykle bývají bez HDD.

programatoreee

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2018, 19:46:30 »
Hmmm. Take drahe riesenie su pre jednu malu firmu zbytocne. Na co mi tam bude 10 jadrovy procesor s 300GB RAM. To uz sa potom naozaj viac oplati centralizovat.

A co tie "servery" co vidiet aj na Alze v sumach do 1500 eur. Su lepsie ako ta skladacka?
Chce to vědět jako firmu a co valstně potřebuejš.

Ale nevim důvod proč si vlastně chceš počítač sestavovat? Vem Fujitsu Siemens se zárukou on side a víc neřeš.

Tux

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2018, 20:05:54 »
Mate este nejaku skusenost ako dlho v priemere taketo servery ziju?

nobody(ten pravej)

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2018, 20:38:14 »
@Tux pokud by nebyl potreba vykon (coz otazka jak u tebe, kolik virtualu a jak narocne sluzby v nich budes mit), tak jak pise Sten, server deska s Avoton CPU (v podstate serverovej Atom s AES-NI)... konkretne ASRock C2550D4I (4core) nebo ASRock C2750D4I(8core), ma to 2x GigaLAN (Intel i210) + 1x IPMI (Vzdalene ovladani, vypinani/zapinani/restart, vzdalene KVM tedy KlavesniceVideoMys kterym muzes restartovat/spravovat havarovanej/nestartujici system, vcetne pristupu do BIOSu, zobrazeni post i kernel prvotnich hlasek ...)
jde tam ECC (UDIMM) az 64GB RAM, ma to 12x SATA radic (6 pres Intel + 6 pres dva onboard Marwell radice), WatchDog, podporu zapojeni TPM modulu (za asi 250Kc), 1x PCIe kam muzes vrazit treba Dual 10Gb optiku...

s 16GB RAM, kvalitnejsim ATX (siv tvem pripade nekolika bezicich virtuali nejspis jengle) zdrojem, Rackovej case je to 17.000-20.000Kc s DPH + cena HDD + drzet dily na 1 server skladem...

spacek

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2018, 20:43:21 »
Mate este nejaku skusenost ako dlho v priemere taketo servery ziju?
Celkem dlouho. Teda asi jak které... Provozuju několik "stařičkých" IBM x3650 (7979). Koupil jsem je jako 6-tileté, nyní mají necelých 9 roků provozu. Tři běží stále, dva mám jako rezervu ve skříni. Téměř plná konfigurace (2x 4jádro, 2 zdroje, 6 HDD, remote management, 48GB RAM). Co stroj, to cca 150-170 EUR. Já vím, spousta z vás se ohradí, že by to do produkce nedala (žádný support, atd.), ale náhradní díly za hubičku, když klekne úplně, vytáhnu ze skříně druhej a jede se dál.
Jediné, co je třeba zaplatit, tak disky. Použité SAS jsou sázka do loterie, ale v těch strojích jedou i SATA disky.
Tazatel měl skládačky z office pc. Navíc celkem omezený rozpočet a to ho (bohužel) limituje. Za cenu poloviny serveru "dnešní" generace má (slovy asi vás mnohých) "šrot" skládající se z minimálně 4-5 serverů (plus mu něco zbude na nové hdd), který je opravdu kvalitní a poběží ještě dlouho.
Je třeba myslet i na spotřebu el. energie, ta je vyšší. Ano, poměr výkon/spotřeba je horší než u nového železa, otázkou jsou celkové náklady v horizontu několika let.
Nikomu toto řešení nevnucuji, pouze popisuji svoji zkušenost s přihlédnutím na omezené finance a několikaletý bezproblémový provoz.