Linux server vs Windows server

ActiveSudo

Linux server vs Windows server
« kdy: 20. 10. 2017, 10:40:36 »
Naco sa vo firmach vyuziva viac linux a naco viac windows? Myslim si ze velke korporaty na spravu celie siete, uzivatelov atd. vyuzivaju skor windows? 


Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2017, 11:17:34 »
Naco sa vo firmach vyuziva viac linux a naco viac windows? Myslim si ze velke korporaty na spravu celie siete, uzivatelov atd. vyuzivaju skor windows?

Statistiku jsem neviděl, ale pokud by šlo o počty firem, tak určitě Windows.
Pokud by šlo o počty obsloužených uživatelů, tak tipuji také Windows, ale tam už může pár velkých korporací s mnoha zaměstnanci zamíchat statistikou.

Spoon

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2017, 12:17:07 »
Zalezi jake jsou klientske stanice. Protoze porad vetsina uzivatelu ma windowsy tak je take dobre mit windows server treba pro domenu, Active Directory, spravu klientskeho SW a uzivatelskych nastaveni atd. Pokud neco takoveho neni treba tak postacuji linuxy se sambou. No a kdyz maji uzivatele jen linuxy a macy tak windows server neni treba vubec a pripadny Exchange ci Office se resi cloudem.

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #3 kdy: 20. 10. 2017, 12:44:23 »
No a kdyz maji uzivatele jen linuxy a macy tak windows server neni treba vubec a pripadny Exchange ci Office se resi cloudem.

V korporacích určitě ne, takový kočkopes by nešel ani auditovat na GDPR compliance.

asdf123

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #4 kdy: 20. 10. 2017, 12:55:40 »
podla toho ci povazujes spravu uzivatelov za najkritickejsi servis :) produkcne servisy su vacsinou v jave a ta si najlepsie rozumie s linuxom :) produkcne databazy tie fakt velke su vacsinov unix. ak je firma zalozena na webovych sluzibach tak to je spravidla linux. Vsetky spominane servisy sa samozrejme daju a aj pouzivaju na windows servroch ale to je domena skor malych a strednych firiem, nadnarodne korporaty by to stalo gate na licenciach pre MS :))


blacknoisex

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2017, 13:30:38 »
Samozřejmě linux i v korporacích, ale chce to smečku ostřílených techniků, záleží na prostředí.

Linuxy vidím třeba na Identity management na vysokých školách - synchronizace hesel mezi AD a LDAP.
Na desktop linux opravdu NE.

Linux můžete tlačit všude, kde není nutné platit licence CAL.  Když máte 400 stanic, je to znat.
Do Microsoftí domény/AD připojíte i linuxové servery, ne plnohodnotně, ale dá se z ni dost věcí vyčítat a provázat to.
Většinou se narazí u malých, co mají třeba jen ten jeden dva servery, že si vedení něco vzpomene a chcou přiinstalovat něco, co na těch linuxech nejede.
Dnes není problém virtualizovat, ale je taky nutné trochu plánovat dopředu, ne co zrovna potřebuji. Taky záleží kolik kolem toho líce techniků, ext firem apod.
K Windows serveru posadíte nového/externího admina a může hned dělat - známé prostředí, ví co od toho čekat.  Linuxy jsou "modulární", to může týden dočuchávat, jak to je nastavené, do čeho může hrábnout, než se s tím sžije.
Já mám linuxy jen na zálohování, úložiště a webové apky v intranetu - dělám jen ty malé, na velké jsou jiní vlci.

 

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2017, 14:00:05 »
Linux můžete tlačit všude, kde není nutné platit licence CAL.  Když máte 400 stanic, je to znat.
Do Microsoftí domény/AD připojíte i linuxové servery, ne plnohodnotně, ale dá se z ni dost věcí vyčítat a provázat to.

No a co teprv, kdybyste těch 400 míst zrušil úplně!, to by se teprve šetřilo na mzdách. Ne, CAL nebývají v praxi velkou překážkou, jejich cena je jen velmi marginální záležitost (jakkoliv se může zdát jednotlivci závratná). V praxi, pokud se nedokážete AD a autentikovaným uživatelům vyhnout, tak stejně musíte CAL nakoupit, i kdyby se přístupy multiplexovaly přes linux.

Tady je ten dotaz hodně špatně formulovaný. Základem windows sítí je AD, a to bývá většinou primární adresářovou službou i v sítích, kde jsou další linuxy. V takovém případě už má firma CALY nakoupené, a je už jedno, kolik Windows serverů do sítě přidá.

Tedy:
1. sítě, kde je výhradně linux = málo,
2. sítě, kde je výhradně windows = hodně,
3. sítě, kde je obojí = hodně.

Tato úvaha mě vedla ke zhodnocení, že windows budou převažovat.

Fernet

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2017, 14:24:07 »
Asi tak jak píše Miroslav. Ceny CALů, ať už Windows CAL (cca 1000 Kč per user), tak i další (RDS, Exchange, Sharepoint atd) jsou marginální.  Když počítáte s novým zaměstnancem náklady na nové PC, licenci Office a případně dalšího SW, který potřebuje k práci a platíte mu např. průměrnou mzdu, tak jednorázový náklad pár tisíc za potřebné CALy, už nikoho nezruinují.

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2017, 14:39:14 »
Asi tak jak píše Miroslav. Ceny CALů, ať už Windows CAL (cca 1000 Kč per user), tak i další (RDS, Exchange, Sharepoint atd) jsou marginální.  Když počítáte s novým zaměstnancem náklady na nové PC, licenci Office a případně dalšího SW, který potřebuje k práci a platíte mu např. průměrnou mzdu, tak jednorázový náklad pár tisíc za potřebné CALy, už nikoho nezruinují.

Někde jsem četl, že průměrný kuřák vykouří 6 cigaret za pracovní směnu, a že cigaretová pauza trvá asi 13 minut (asi od té doby, co běhají před barák). Něco z toho si možná napracuje, ale určitě kuřák stojí zaměstnavatele nejméně 30 minut denně.

Median hrubé mzdy v ČR je 21 200 Kč, s odvody 28 400 Kč. To celé :168 hodinami = 170 Kč / hod.

Každý den zaměstnanec - kuřák - obere zaměstnavatele o 85 Kč.
Každý měsíc, ×21 pracovních dní, obere kuřák zaměstnavatele o 1 785 Kč.
Každý rok, ×12, obere kuřák zaměstnavatele o 21 420 Kč.
Za tři roky, na které jsou projektované licence, obere zaměstnavatele o 64 260 Kč.

Proti tomu jsou ceny VŠECH licencí na PC úplné hovno. Zaměstnavatelé sice zachovávají dekórum, že licence jsou drahé, ale ve skutečnosti každý ví, že nemá smysl jejich cenu vůbec řešit.

Milfaus

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2017, 16:55:09 »
kuřák stojí zaměstnavatele nejméně 30 minut denně.

No a já zase piju kafe  ::)
Makám, pak jdu na kafe a všechno mi je u (_._) čti (řiti), dám si kafe, podumám nad další prací a zase makám.
Ostatně přestávky na práci jsou běžné a zakotvené v zákoníku práce.

Nejhorší je kuřák, který chlastá kafe a drandí na facebooku.
Druhý nejhorší je jistý Mirek, který 1/2 pracovní doby tráví blbnutím s troubama na Rootu :-D
Já na Rootu trolím večer nebo u toho kafe ;D
Mirku, děláte ve státním správě? IT někde na Pozemkovém úřadu? :-D

Teď si dělám prču, výkonnost je složitá věc.
Mám kolegy, kteří si neumí zorganizovat práci a i když pracují jako šílení celý den, dělají to s lehkostí "Inda zasaženého dávkou ze samopalu" :-D Patlají se v blbostech, chodí tam a zpátky, tam a zpátky, rozdělají jednu věc, pak další, pak se vrací k té první, pak další.

Já bych se vrátil k Windows vs Linux.
Linux je obecně na houno ohledně desktopu.
A smíšené prostředí s Linuxovým serverem je dobré tak pro nějakou neziskovku plnou smažek.
Důvody jsou dva, jedním z nich je vyprzněný Windows a druhým důvodem kašpárkovství vedení řady Linuxových projektů.

Osobně Linux používám jako "kontejner" nebo "běhové prostředí" pro pouštění užitečných programů.
Musím říct, že moje User experience s Linuxem se zhoršuje, dochází k tomu, že se "komunita" vrtá v zažitých věcech, do kterých by se vůbec vrtat nemuseli a celý Linux je prostě uchopený špatně. Že se to dá uchopit dobře dokazuje Google, kdy jejich Chromebooky se prodávají velmi dobře a to samé platí o tabletech. Linux je tak strašně mizerný projekt, že ho nenajdete vesměs ani na nejlacinějších tabletech. Bez managementu, ostrého jako řemen, to prostě pořád bude studentský bastl. Linux v telefonu je vtip, Android vtip není. Pokusy tu jsou, ale je to takové naivní, dětské, špatné, má to víc much než Windows Phone.

Přiznejme si, že Linux trpí roztříštěností, měl dobré a zdravé jádro, ale s nasazováním SystemD i tohle jde do zadekle.

Tom33

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2017, 17:52:36 »
s Linux desktopem jsem spokojený. I moji kolegové přešli na Linux, byť jinou distribuci. Když to shrnu, raději bych snědl z chodníku psí hovn0 než měl svůj volný čas trávit s čímkoliv od Microsoftu

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2017, 18:46:59 »
Někde jsem četl, že průměrný kuřák vykouří 6 cigaret za pracovní směnu, a že cigaretová pauza trvá asi 13 minut (asi od té doby, co běhají před barák). Něco z toho si možná napracuje, ale určitě kuřák stojí zaměstnavatele nejméně 30 minut denně.
To u playstationu, kafe a dalsich kratochvili ve firme stravim taky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

krallinuxu1

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #12 kdy: 20. 10. 2017, 19:02:19 »
Člověk co to myslí se servery vážně by nikdy ani nezauvažoval o Widlích které nedělaji nic jiného že jsou děravá a aktualizují se.

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #13 kdy: 20. 10. 2017, 19:10:21 »
Člověk co to myslí se servery vážně by nikdy ani nezauvažoval o Widlích které nedělaji nic jiného že jsou děravá a aktualizují se.

Upřímně, linux a ekosystém kolem něj měl v posledních letech daleko víc průšvihů a daleko vyšší závažnosti. V tomto statistiky hovoří jasně.

krallinuxu1

Re:Linux server vs Windows server
« Odpověď #14 kdy: 20. 10. 2017, 20:13:56 »
Člověk co to myslí se servery vážně by nikdy ani nezauvažoval o Widlích které nedělaji nic jiného že jsou děravá a aktualizují se.

Upřímně, linux a ekosystém kolem něj měl v posledních letech daleko víc průšvihů a daleko vyšší závažnosti. V tomto statistiky hovoří jasně.
Upřímně, linux beží na většině serverů a vůbec nevadí, že se do toho započítávaji různé serverové farmy pro poskytování webu a podobné ptákoviny kde by se prostě Windows nevyplatil protože těch serverů tam jsou tisíce a jsou to jednoúčelová zařízení. A to nemluvím o pračkách a televizích kde má taky drtivou převahu.