Má cenu si kupovat router Turris Omnia?

snajpa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #45 kdy: 16. 10. 2017, 12:13:33 »
No nevim, my na Mikrotikach ve vpsFree dynamicky routujeme ve vnitrni siti s OSPF (v2 i v3) a na venek BGP... Pravda je, ze nemame full tables, protoze nemusime.

Byvaly doby, kdy OSPFv3 flapovalo, takze padla jednou za mesic IPv6tka, ale to uz jsou doby davno minule (tak dva roky).


Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #46 kdy: 16. 10. 2017, 12:42:27 »
No nevim, my na Mikrotikach ve vpsFree dynamicky routujeme ve vnitrni siti s OSPF (v2 i v3) a na venek BGP... Pravda je, ze nemame full tables, protoze nemusime.

Byvaly doby, kdy OSPFv3 flapovalo, takze padla jednou za mesic IPv6tka, ale to uz jsou doby davno minule (tak dva roky).

Jsou stále situace, kdy po rekonfiguraci je nutné Mikrotika restartnout, ačkoliv to nedává nijak najevo. A týká se to nejčastěji změn v dynamickém routování. Pokud už máte konfiguraci ustálenou a maximálně řešíte prefixy a access listy, pak asi na problémy nezažijete.

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #47 kdy: 16. 10. 2017, 15:08:59 »
U mě je to jen můj subjektivní názor, získaný spíš empiricky. Vycházím z toho, že síťování v linuxu dávno nepovažuji za dobré. Sice je vstřícné novotám, a mnohé se díky tomu prosadily. Ale na druhou stranu, ty nejstabilnější části sítí jsou stavěné skoro vždy na něčem jiném.

Soudruzi v Mikrotiku podle mě dělají dobrou práci, za ty roky udělali ohromné dílo. Možná teď dělají trochu chybu, že svoje výrobky cpou mezi BFU, a to je podle mě začátek konce. Stejnou chybu udělalo Cisco, když svoji značku nalepilo na Linksys. Sice se tím znásobí základna zákazníků, ale začnou vymírat ti skalní. Byly doby, kdy velká síť se vždy rovnala Cisco. Dneska už ani to zdaleka neplatí. Mikrotik bude to samé.

(Celé toto je můj čistě osobní názor).

Jasně a já to i tak beru. Osobně s něčím souhlasím, s něčím ne. Nejsem skalní příznivce, ani odpůrce, prostě to na mě spadlo a nastavuju to ve firmě a pořídil jsem si to i domů z jednoho prostého důvodu a to, že nechci mít čínský hračky na stejném subnetu jako „produktivní síť“ a AirportExpress tohle prostě neumožňoval... Nechal jsem si zaplatit základní školení, abych pochopil základy RouterOS, protože po přechodu z linuxu jsem na to koukal jak tele na nový vrata...

Otázkou zůstává, jestli Mikrotik bude „zjednodušovat“ nastavení pro BFU a nebo to nechá prostě tak, že BFU bude stačit standardní nastavení a zbytek si buď donastaví podle Wiki a nebo jestli to nechá profíkům a nebo jestli udělá nějakou simple verzi WinBoxu určenou BFU. Tak nějak ale co mám zatím zkušennosti, tak mi přijde, že Mikrotik jde cestou, ano hledáme nové trhy, BFU jsou příležitost, ale zase nebudeme to až tak zjednodušovat, protože by to byla cesta do pekel (i ta jejich podpora má určitou dávku arogance, že to přeci je všude popsaný), takže uvidíme.

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #48 kdy: 16. 10. 2017, 15:17:11 »
Tak nějak ale co mám zatím zkušennosti, tak mi přijde, že Mikrotik jde cestou, ano hledáme nové trhy, BFU jsou příležitost, ale zase nebudeme to až tak zjednodušovat, protože by to byla cesta do pekel (i ta jejich podpora má určitou dávku arogance, že to přeci je všude popsaný), takže uvidíme.

No to ano, jen už se začíná plnit net návody pro Mikrotik, které jsou špatné, neúplné. Nastavit firewall neumí skoro nikdo, ale čím dál víc lidí si myslí, že ano. Tím pak spadne hodnota značky jako celku. Znovu se vrátím k Ciscu. Dřív zákazníci věděli, že si koupí Cisco, a vše poběží. Dnes mi zákazníci říkají, že na Cisco pečou, protože nefunguje stejně, jako ostatní (levnější) značky. A na konec zjistíte, že mluví ne o Ciscu ale o Cisco Small Busines (AKA Linksys). Stejné vlny se bojím u Mikrotiku.

UF

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #49 kdy: 16. 10. 2017, 19:07:30 »
Jak Silhavy & Sourek zabili Turris ...


nobody(ten pravej)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #50 kdy: 16. 10. 2017, 19:59:16 »
Není to cloud? Opravdu? Citace:
Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů servery dostupnými z internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat vzdáleně,...
Opravdu... Cloud znamena (zjednodusene) ze dana sluzba/program NEbezi na jednom HW, ale na vicero HW a vrstva ktera ho zpristupnuje dokaze online rozsirovat velikost RAM i CPU, podle potreb, zatizeni, pozadavku apod...
Mel bys navic rozlisovat, ze kdyz Cloud nabizi sluzby jako NeCloud, tak to neznamena ze Cloud=NeCloud, stejne jako lzicka neni lopata, i presto ze oboji "umoznuje prendavat hmotu z jedne strany na druhou" ;)

Všimni si, že nemusím urážet každého, kdo má jiný názor. [...]
Vsimni si ze ja neurazel, pouze popsal chovani, ale hlavne ne tvoje (s tim souvisi i zbytek tve reakce kterej rozporuje neco co si nepochopil ze sem myslel jinak, tim ze to nebyle reakce na tve slova ;)

Vláďa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #51 kdy: 16. 10. 2017, 20:12:13 »
Ahoj,

Omnii jsem si koupil už na Kickstarteru. Vím že to není až taková sranda něco takového vyrobit, tak rád podpořím podobnou snahu v čechách. Já osobně jsem s Omnií celkem spokojený. Nastavil jsem si jí a od té doby funguje. Když mi chyběl balíček "duplicity" s podporou OneDrive, tak jsem si ho celkem snadno přeložil. Na druou stranu přenos souboru po Wifi přes sambu jde cca 1500-2000kb/s což se mi zdá nějak málo. Ale nepálí mně to zatím dostatečně na to abych se v tom začal šťourat. Jestli bych to někomu dajšímu doporučil? Když tě baví se v tom šťourat a máš peníze tak proč ne.

mhepp

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #52 kdy: 17. 10. 2017, 00:26:17 »
Ackoliv vsude uvadena, tak v jadre neni publikovana a musel bych buildit vlastni device tree. Coz o to, ale cz.nic nema navod, takze mam smulu. Take aktualizace obcas nejsou bez problemu a system ma sve mouchy. To nastesti jde vyresit kontejnerem, kde mam normalni debian.

Pokud to tam není, tak napište na tech.support(at)turris(dot)cz o přidání podpory.

Tady je video jak balíčkovat z Hackathonu: https://www.youtube.com/watch?v=pW7k8vpbEIE
Jakékoliv dotazy k tomu uvítáme na fóru Turris (forum.turris.cz).

V nejbližší době se chystá přechod na LEDE. (OpenWRT a LEDE se zase mají slučovat.)

Turris team ví, že v některých bodech velmi zaostává a že aktualizace 3.8.2 pro Turris 1.x byl prostě průser (nebudeme si nic nalhávat). Doufejme, že se z toho poučí a budou více spolupracovat s komunitou. (Ať už ve veřejných testech RC větve případně s upstreamem Omnie do LEDE - kde prostě od července nejsou schopni se vyjádřit, kolik Omnií bylo prodáno bez WiFi... )

Mé dotazy na tech.support dopadly docela rozpačitě, problémy na fóru nedořešené. Jak si mám vysvětlit větu „není v device-tree SPI povoleno, sežeňte si upravený soubor /boot/dtb“ (https://www.turris.cz/doc/cs/public/turris_omnia_spi ...Je to sice komunitní dokumentace, ale také jediná zmínka o SPI a trochu v kontrastu s informacemi na titulní straně)

Dlužno podotknout, že nyní snad podpora pro SPI je konečně v jádře, ale dokumentace k tomu je pořád nulová. Přitom, to je ta základní věc, kterou potřebuji, pokud chci nabízet takovou věc.

Ad video: publikováno 11. 10. 2017. Router mi běží doma rok a půl... Popravdě řečeno, nejsem neschopný vytvořit si balíček, mám i pár commitů do OpenWRT z doby, kdy ještě žilo, ale když jsem potřeboval určitou verzi aplikace a na závislostech jsem měl kompilovat cca 20 dalších balíků, tak jsem raději nainstaloval LXC kontejner s Debianem, který potřebnou verzi obsahoval. To je výtka jen napůl, protože stejny problém mělo/má i openwrt, ale vůbec mám možnost toho kontejneru...

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #53 kdy: 17. 10. 2017, 14:23:25 »
Ještě před pročtením tohoto vlákna jsem chtěl Turris koupit. Teď už si tak jistý nejsem. To je tam opravdu tolik problémů?

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #54 kdy: 17. 10. 2017, 14:34:58 »
Ještě před pročtením tohoto vlákna jsem chtěl Turris koupit. Teď už si tak jistý nejsem. To je tam opravdu tolik problémů?

To je o filozofii. Jste síťař nebo šťoura? Pak uvažujte o Mikrotiku či Turrisu.
Nejste? Pak kupte spotřební značku.

Jste síťař a umíte si to dobře a jednoduše nastavit? Pak kupte Mikrotik.
Nejste síťař, ale umíte aplikovat návody a chcete mít za zadkem backup ve formě inteligentních aktualizací? Pak kupte Turris.

Za mě je Turris mimo mísu. Funkcemi míří na spotřební segment, ale cenou do profesionálních zařízení. Díky tomu není ani jedno z toho.

Kamil Dvořák

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #55 kdy: 17. 10. 2017, 15:04:30 »
Ještě před pročtením tohoto vlákna jsem chtěl Turris koupit. Teď už si tak jistý nejsem. To je tam opravdu tolik problémů?

Ve skutečnosti to tak strašný není. Když založíš téma o jakémkoliv kusu HW, tak se ti začnou sbíhat především lidi, kteří s ním mají nějaký problém. ;-)

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #56 kdy: 17. 10. 2017, 15:10:05 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Kamil Dvořák

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #57 kdy: 17. 10. 2017, 15:26:51 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Mají nějakou variantu, která má víc než 3 ethernetové porty?

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #58 kdy: 17. 10. 2017, 17:12:51 »
Ještě před pročtením tohoto vlákna jsem chtěl Turris koupit. Teď už si tak jistý nejsem. To je tam opravdu tolik problémů?

Ve skutečnosti to tak strašný není. Když založíš téma o jakémkoliv kusu HW, tak se ti začnou sbíhat především lidi, kteří s ním mají nějaký problém. ;-)

Hele... neprudil bych, kdyby to fungovalo, tak jak má.
Vše jsem popsal ve svém komentáři ve článku k sobotním LinuxDays.

Stačí se podívat na fórum. Není aktualizace na Omnii, co by něco nepokazila. :-)

milous

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #59 kdy: 17. 10. 2017, 18:24:13 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

ja tam davam pfSense 2.4.0 a tim padem potrebuji spise komunitu kolem pfSense a ta je proklate ziva a aktivni