Má cenu si kupovat router Turris Omnia?

Pepa

Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 14. 10. 2017, 20:27:45 »
Zdravím, dostal jsem poukaz do jednoho malého internetového obchodu, kde mě nezaujalo asi nic kromě Omnií. Doma ale mám už trochu starší TP-LINK Archer C5 (802.11ac + n, 900+300 Mbps) s nainstalovaným OpenWRT. Už na tom někdo rozběhal MQTT server, NodeJS a třeba NodeRED? Mohla by tedy nahradit i můj malý RasPi server? Má cenu si jí pořizovat, nebo to mám nechat tak, jak to je?
Díky, Pepa


Milfaus

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #1 kdy: 15. 10. 2017, 00:03:42 »

Důvody, proč dostaneš odpovědi, že ANO:

  • Kdo si to pořídil, nebude chtít vypadat jako blbec, tak řekne, že ano.
  • Kdo je v tom namočený, jako že tu tací lidé jsou, tak ti řeknou, že ano.
  • Ten, kdo o tom přemýšlel a nakonec se na to vyprd, tak ti řekne, aby sis to koupil a on bude mít pocit, jako by si ho vlastně koupil.

Kdokoliv, z jakékoliv výše uvedené skupiny, ti to bude vychvalovat.

No, já bych do toho fakt nešel a mám pro to celou řadu důvodů, které nebudu publikovat, abych se o tom nemusel s kýmkoliv z výše uvedené skupiny hádat.

Vyjádřím se ke tvému řešení:
V OpenWRT byly nalezeny bezpečnostní chyby, chce to aktualizovat.
TP-Link má firmwary úděsné, ale to jsi vyřešil tím OpenWRT.
Pokud ti to funguje, vyměnil bych po třech letech adaptér (adaptéry se vyhřívají) a nechal to žít.
Ušetři prašule.

Jenda

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #2 kdy: 15. 10. 2017, 00:37:09 »
Už na tom někdo rozběhal MQTT server, NodeJS a třeba NodeRED?
Nainstaluj si tam normální Debian a pak si tam dej úplně co chceš.

mhepp

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2017, 01:04:03 »
Jakozto vlastnik omnie musim rici, ze budu vyjimka potvrzujici pravidlo a nedoporucim. Kdybych se mel rozhodnout znovu, asi bych sel do apu desek od pcengines. Ale nevim...

Spousta slibu je nedoresenych. Porizoval jsem jej jako nahradu za dosluhujici r-pi a tp-link s openwrt (lede jeste nebylo). Ocekaval jsem sjednoceni krabicek do jedne, to se povedlo, take zrychleni sitoveho disku. To je ale vse. Na rpi jsem mel pres i2c sondy na mereni kdeceho, na omnii se s identickyma sondama sbernice seka a prichazim o mereni. Musim rucne resetovat pripojena zarizeni. Dale chyba v ovladaci krypto chipu zpusobovala pady zarizeni, takze jedna z vyhod v... Nakonec jsem si rikal, ze si pripojim neco na spi sbernici a ejhle... Ackoliv vsude uvadena, tak v jadre neni publikovana a musel bych buildit vlastni device tree. Coz o to, ale cz.nic nema navod, takze mam smulu. Take aktualizace obcas nejsou bez problemu a system ma sve mouchy. To nastesti jde vyresit kontejnerem, kde mam normalni debian.

I kdyz asi zalezi jakou hodnotu ma ten kupon a co od toho cekas...

milous

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #4 kdy: 15. 10. 2017, 10:37:50 »
Zdravím, dostal jsem poukaz do jednoho malého internetového obchodu, kde mě nezaujalo asi nic kromě Omnií. Doma ale mám už trochu starší TP-LINK Archer C5 (802.11ac + n, 900+300 Mbps) s nainstalovaným OpenWRT. Už na tom někdo rozběhal MQTT server, NodeJS a třeba NodeRED? Mohla by tedy nahradit i můj malý RasPi server? Má cenu si jí pořizovat, nebo to mám nechat tak, jak to je?
Díky, Pepa

ne, kup si PC Engines ALIX APU treba 3B4, nejakou mSATA a vraz do toho pfSense 2.4.0


snajpa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #5 kdy: 15. 10. 2017, 11:10:04 »
V momente, kdy mi primo lidi od nich rekli, ze tam rvou wifi karty, ktere nesplnuji specifikace; ze na nekterych miniPCIe slotech nemaji stabilni clocky, jak by meli a ze i ted maji obcas problemy s prehrivanim...

Mam to doma, stabilni to neni. 3/10 would not buy again.

turris

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #6 kdy: 15. 10. 2017, 11:12:17 »
jasna vec, to ber, Patrik Zandl to tam uz ma par mesicu pevne v rukou ;)

http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/aktualizace-3.8.2-pro-turris-1.x-ze-zarizeni-udela-cihlu


krallinuxu1

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #7 kdy: 15. 10. 2017, 11:18:26 »
Cena nedává smysl, je to kočkopes pro všechno a nic a kupuješ další šmírovací nástroj ... .

qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #8 kdy: 15. 10. 2017, 11:19:54 »
Tak obecně jsou dvě možnosti:
- levný soho router s podporou Openrt/lede
- dražší univerzální skládačka s podporou více OS a různého hw

Omnia bohužel není kompromis někde mezi, ale spíše součet nevýhod obou možných řešení. Rozhodně nebrat.

Chcte-li ušetřit nebo koupit hotovou krabičku, berte soho za pár korun. Chcete-li skutečně variabilní řešení, desky typu Alix APU + Os dle vašeho výběru jsou mnohem univerzálnější a do budoucna spolehlivější řešení.

XYT

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2017, 11:35:42 »
Slušný FUD.
Je vidět, že Turris, coby potenciální konkurence, spoustě lidí hrozně vadí...

qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #10 kdy: 15. 10. 2017, 11:45:35 »
Slušný FUD.
Je vidět, že Turris, coby potenciální konkurence, spoustě lidí hrozně vadí...

Jako že máme akcie PCEngines? A prášeček jste si dneska vzal?

snajpa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #11 kdy: 15. 10. 2017, 11:45:58 »
Slušný FUD.
Je vidět, že Turris, coby potenciální konkurence, spoustě lidí hrozně vadí...

Potencialni houbeles. Byl jsem nadseny, ze hw jake pekne specifikace jsem si to poridil a jeste nadsenejsi, ze je to domaci produkt, tedy $, co za to utratim, se protoci tady u nas doma.

Dopadlo to tak, ze jsem platici betatester, a to jak po softwarove strance, tak po te hardwarove.

Pokud se do tehle pozice nechce OP dostat, nemel by si kupovat tuhle krabicku, ale radeji neco, co je overene poskytovateli pripojeni, tj. neco, co maji lide nasazene v sitich v desitkach, stovkach az tisicich kusu - protoze jsem si 100% jisty, ze ISP, ktery by chtel stavet na Omnii, by turbo rychle zabrecel a zlate Omnie by letely na smetiste s paradni ztratou v rozpoctu daneho ISP.

XYT

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #12 kdy: 15. 10. 2017, 12:06:14 »
Slušný FUD.
Je vidět, že Turris, coby potenciální konkurence, spoustě lidí hrozně vadí...

Potencialni houbeles. Byl jsem nadseny, ze hw jake pekne specifikace jsem si to poridil a jeste nadsenejsi, ze je to domaci produkt, tedy $, co za to utratim, se protoci tady u nas doma.

Dopadlo to tak, ze jsem platici betatester, a to jak po softwarove strance, tak po te hardwarove.

Pokud se do tehle pozice nechce OP dostat, nemel by si kupovat tuhle krabicku, ale radeji neco, co je overene poskytovateli pripojeni, tj. neco, co maji lide nasazene v sitich v desitkach, stovkach az tisicich kusu - protoze jsem si 100% jisty, ze ISP, ktery by chtel stavet na Omnii, by turbo rychle zabrecel a zlate Omnie by letely na smetiste s paradni ztratou v rozpoctu daneho ISP.
Jajaja. Nad HW specifikací routerů, které popisujete nebrečíte z jednoduchého důvodu - nikdo vám ji nedal.... ;-)

Který výrobce SOHO routerů oficiálně podporuje možnost udělat si z jeho routeru síťový disk? Žádný. Pokud si na něm něco takového budete chtít rozjet, přijdete zcela o updaty a support od výrobce. Turris se naopak takové konfigurace snaží podporovat. A celkem věřím, že to není žádná legrace.
Navíc, pokud si něco na takovém SOHO routeru budete něco rozjíždět sám, rozhodně s tím nebude méně práce... :-P

XYT

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2017, 12:11:19 »
Slušný FUD.
Je vidět, že Turris, coby potenciální konkurence, spoustě lidí hrozně vadí...

Jako že máme akcie PCEngines? A prášeček jste si dneska vzal?

Je fajn vidět, jak se lidi ohrazují proti tomu, že pracují pro konkurenci a ne proti tomu, že šíří FUD... :-P
Ne, teď vážně... Moje reakce především na Milfause a krallinuxu. Doporučuji si jejich příspěvky přečíst, a posuzovat můj předchozí příspěvek jako reakci na ně.
https://forum.root.cz/index.php?topic=16526.msg230242#msg230242
https://forum.root.cz/index.php?topic=16526.msg230263#msg230263

Jose D

  • *****
  • 887
    • Zobrazit profil
Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2017, 14:08:41 »
nebo to mám nechat tak, jak to je?
Jestli chceš ARM, tak bych to dělal na raspberry.. Lepší cena/výkon, malinovej debian je úplně jinde než openwrt.

Omnii mám. Je to fajn SOHO router s výkonovou rezervou pro srandičky typu NAS(nfs/smb), vpn, ipv6 tunely, alternativa ke sdílení dat přes různý (drop)boxy.. Když jsem byl na novém bytě, nastavil jsem si ji jako repeater místního hotspotu.. Je to prostě takový švýcarský nožík takového toho domácího síťování.. :)

..kupuješ další šmírovací nástroj..

Tohle je myslím zastaralá informace, funkce síťové sondy jsou vypnout zapnout, včetně odinstalace binárek, které to mají na triku.

..wifi karty, ktere nesplnuji specifikace..

která? ta AC nebo N-ková?A které spec? Jak jsem psal výše, omnii mám, pokud by se nějak ukázalo že PCI-e karty jsou v něčem podezřelé, tak jsou vyměnitelné..

Nainstaluj si tam normální Debian..

ty máš na omnii debian? Jak to funguje? hostapd a kernelové ovladače karet fungujou out-of-the box? Nechceš o tom napsat nějaký blogpost? :) použil jsem google. https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/TurrisOmnia.