Bitcoin - vývoj ceny

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #60 kdy: 07. 11. 2017, 11:30:33 »
Takže obavy ze špatného hospodaření států a možné hyperinflace jsou na místě. To má být ten fundament bitcoinu.
A všiml sis, že byla řeč o problému "jak převedu hodnotu kámošovi" a ne o "jak vyřeším všechny problémy světa instalací jedné aplikace"?


Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #61 kdy: 07. 11. 2017, 11:39:34 »
Právě jsem mrknul sem:
https://coinmarketcap.com/all/views/all/

Safra, to je ale úroda coinů.  Zaujal mě BigBoobsCoin, má hezkej název.
Možná by nebylo od věci každý nový coin hned po uvedení chvíli počítat a uložit si záznam do databáze. Třeba některý někdy v budoucnu bude finančně explodovat obdobně jako se to nyní děje s bitcoinem. :P

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #62 kdy: 07. 11. 2017, 11:44:10 »
Takže obavy ze špatného hospodaření států a možné hyperinflace jsou na místě. To má být ten fundament bitcoinu.
A všiml sis, že byla řeč o problému "jak převedu hodnotu kámošovi" a ne o "jak vyřeším všechny problémy světa instalací jedné aplikace"?

Pravda, takže: Abys moh převést peníze kámošovi skrz bankovní systém, tak musíš mít v bance ty peníze, jichž se ty všechny problémy světa týkají a rázem tedy o ně můžeš přijít.

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #63 kdy: 07. 11. 2017, 12:22:57 »
Doba se mění. V Sýrii máte občanskou válku a mobily i internet tam stále fungují, stejně jako v okolních zemích. Uprchlík (pokud by na začátku té války už byl bitcoin rozšířený) si mohl úspory ve formě bitcoinů pronést přes hranice, aniž by mu je nějaká milice cestou sebrala.

Já považuju princip, že lze mít poprvé v historii peníze "v hlavě" za revoluční.
Mno, je a není. Revoluční je, jak to jde zrealizovat snadno a bez účasti kohokoli cizího (konkrétního). Jinak to zas tak kulervoucí není - úplně stejně by fungovalo, kdybych si ty peníze uložil do jakékoli banky s internetovým bankovnictvím a přes hranice si taky neponesu nic víc než heslo v hlavě ;)

Říkáte jinými slovy to samé. Není tam ta třetí osoba.

Zatímco seed bitcoinu je přímo heslo k těm penězům, tak heslo do IB je pouze heslo, podle kterého vás pozná vaše banka, která drží peníze a ona rozhodne, zda vám povolí provést převod.

V situaci jako je tato (občanská válka, země rozdělená mezi znepřátelené skupiny, mezinárodní embargo, chcete zahraniční převod, hodně uprchlíků mělo problém se zákonem, protože odmítli nastoupit do armády apod.) bych si spíš tipnul, že váš účet bude obstaven a prostředky znárodněny.

Kiwi

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #64 kdy: 07. 11. 2017, 14:00:26 »
Zlato v sobě má reálný fundament, konečně velký (malý), ale má. Jeho tržní hodnota z něj nějak vychází.
"nějak vychází" je velmi pěkný obrat, takový Humphreyovský. Jo, možná že technologická hodnota zlata tvoří dvacet procent ceny. Nebo jedno procento. Nebo jednu miliardtinu procenta. Ale pořád z ní "nějak vychází", to máš pravdu :)))
Hlavně že jsem zdůraznil ten kvalitativní rozdíl mezi nulovou a nenulovou fundamentální hodnotou, že...
Zlato prostě má nějakou hodnotu z titulu své nenahraditelnosti v průmyslu či umění. Jistě menší než je jeho tržní hodnota, ale zcela určitě hodnotu nenulovou. I virtuální peníze v nějaké online hře mají nějaký fundament - hodnotu zábavy, kterou v té hře poskytnou, dokud se ta hra bude provozovat, a tedy mohou mít relativně stabilní kurs vzhledem k zákonným penězům.
Bitcoin je příkladem něčeho dokonale bezcenného.


Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #65 kdy: 07. 11. 2017, 14:11:03 »
Zatímco seed bitcoinu je přímo heslo k těm penězům, tak heslo do IB je pouze heslo, podle kterého vás pozná vaše banka, která drží peníze a ona rozhodne, zda vám povolí provést převod.
Není pochyb o tom, že kryptoměny jsou báječné pro jakoukoli nelegální činnost. Spíš bych ale v tomhle případě použil Monero než BTC.

V situaci jako je tato (občanská válka, země rozdělená mezi znepřátelené skupiny, mezinárodní embargo, chcete zahraniční převod, hodně uprchlíků mělo problém se zákonem, protože odmítli nastoupit do armády apod.) bych si spíš tipnul, že váš účet bude obstaven a prostředky znárodněny.
No tak prakticky: mám barák a dvě krávy v nějaké válkou ohrožené oblasti Sýrie, jak přesně odtam tu hodnotu dostanu a nakolik mi v tom BTC pomůže? Konkrétně prosím - po jednotlivých krocích.

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #66 kdy: 07. 11. 2017, 14:12:04 »
Zlato prostě má nějakou hodnotu z titulu své nenahraditelnosti v průmyslu či umění. Jistě menší než je jeho tržní hodnota, ale zcela určitě hodnotu nenulovou.
O tom není sporu, takže to asi není potřeba zdůrazňovat, ne?

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #67 kdy: 07. 11. 2017, 14:13:34 »
Pravda, takže: Abys moh převést peníze kámošovi skrz bankovní systém, tak musíš mít v bance ty peníze, jichž se ty všechny problémy světa týkají a rázem tedy o ně můžeš přijít.
Můžu (a měl bych) mít v bance jenom menší část svého majetku. Riziko, že o něj můžu přijít, je naprosto přijatelné. A imho výrazně nižší než riziko pádu kryptoměny.
« Poslední změna: 07. 11. 2017, 14:19:25 od Mirek Prýmek »

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #68 kdy: 07. 11. 2017, 14:17:56 »
Zatímco seed bitcoinu je přímo heslo k těm penězům, tak heslo do IB je pouze heslo, podle kterého vás pozná vaše banka, která drží peníze a ona rozhodne, zda vám povolí provést převod.
Není pochyb o tom, že kryptoměny jsou báječné pro jakoukoli nelegální činnost. Spíš bych ale v tomhle případě použil Monero než BTC.
Mimochodem, i tak ale pořád potřebuju tu kryptoměnu převést na něco praktičtějšího, co se dá líp utratit. A v tom pravděpodobně stejně ta banka bude hrát roli, pokud nebudu chtít prostředky prohnat přes Monero, BTC, v Alze koupit drahý komply a ty pak prodat na Aukru, což je poněkud složitý způsob praní peněz :)

Tomáš Roll

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #69 kdy: 07. 11. 2017, 14:48:45 »
Teď si představte, že se zítra objeví nějaký SuperCoin nebo GalaxyCoin nebo já nevím jaký, který bude kvalitativně mnohem, mnohem lepší než BitCoin. Bude to prostě technologický skok, ne jenom nějaké vylepšení. Co to asi udělá s cenou vaších BitCoinů, když nemají žádný jiný "fundament" kromě důvěry v něho? Řekněte mi jediný důvod, proč by pak cena BitCoinu neklesla k nule?

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #70 kdy: 07. 11. 2017, 15:03:00 »
No tak prakticky: mám barák a dvě krávy v nějaké válkou ohrožené oblasti Sýrie, jak přesně odtam tu hodnotu dostanu a nakolik mi v tom BTC pomůže? Konkrétně prosím - po jednotlivých krocích.

V současnosti byste to tam nejspíš prodal a směnil za USD hotovost (samozřejmě za tržní cenu, která u té krávy bude asi vyšší než v době míru, u baráku naopak nižší). Obchod funguje i za války. Ty peníze si dáte do batohu, po cestě vás o ne oberou. Můžete tady použít systém zvaný Hawala, což je o něco bezpečnější, ale to není zadarmo.

Pokud byste část z těch USD směnil za bitcoiny (opět zdůrazňuji, že trh funguje i za války), tak po cestě seberou jen ty dolary. Bitcoiny pak směníte někdy později (ať už opět na černém trhu, nebo, až někde svůj pobyt zlegalizujete, to na burze zamaskujete jako zisk z obchodování).

Na localbitcoins.com i dalších podobných tržištích máte spoustu inzerátů na nákup/prodej BTC za cash téměř v jakékoliv zemi světa. Ta směna funguje už teď.

Není pochyb o tom, že kryptoměny jsou báječné pro jakoukoli nelegální činnost. Spíš bych ale v tomhle případě použil Monero než BTC.

Ono z celé diskuze je vidět, že máte velkou víru ve stát, jeho zákony a spravedlnost. V Evropě to v současné době i celkem funguje, svět v průměru je na tom hůř.

Co je dnes legální, může být o 100km dál či na stejném místě, ale o pár měsíců později, nelegální. Majetek vám tak může být zabaven i když jste "nic špatného neudělal". Kryptoměny umožňují být na tomto alespoň trochu nezávislý.

Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #71 kdy: 07. 11. 2017, 15:16:23 »

Není pochyb o tom, že kryptoměny jsou báječné pro jakoukoli nelegální činnost. Spíš bych ale v tomhle případě použil Monero než BTC.

Ono z celé diskuze je vidět, že máte velkou víru ve stát, jeho zákony a spravedlnost. V Evropě to v současné době i celkem funguje, svět v průměru je na tom hůř.

Co je dnes legální, může být o 100km dál či na stejném místě, ale o pár měsíců později, nelegální. Majetek vám tak může být zabaven i když jste "nic špatného neudělal". Kryptoměny umožňují být na tomto alespoň trochu nezávislý.

Ono, upřímně řečeno. Za situace, kdy nefunguje stát, zákony ani spravedlnost, tak nepomůže nic, ani žádný cryptocoin. Protože za této situace zpravisla vládne jediný zákon - zákon silnějšího.
Stačí se podívat např. na situaci na východu Ukrajiny. Opravdu myslíte, že za tamní situace byste s bitcoiny něco pořídil, že by vám bitcoiny cokoliv garantovaly?

mmm

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #72 kdy: 07. 11. 2017, 15:35:54 »
Ono, upřímně řečeno. Za situace, kdy nefunguje stát, zákony ani spravedlnost, tak nepomůže nic, ani žádný cryptocoin. Protože za této situace zpravisla vládne jediný zákon - zákon silnějšího.
Stačí se podívat např. na situaci na východu Ukrajiny. Opravdu myslíte, že za tamní situace byste s bitcoiny něco pořídil, že by vám bitcoiny cokoliv garantovaly?

Oni se naopak uplatnovani zakonu silnejsiho ze strany Kyjevsko vlady brani.

i

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #73 kdy: 07. 11. 2017, 15:44:37 »
Teď si představte, že se zítra objeví nějaký SuperCoin nebo GalaxyCoin nebo já nevím jaký, který bude kvalitativně mnohem, mnohem lepší než BitCoin. Bude to prostě technologický skok, ne jenom nějaké vylepšení. Co to asi udělá s cenou vaších BitCoinů, když nemají žádný jiný "fundament" kromě důvěry v něho? Řekněte mi jediný důvod, proč by pak cena BitCoinu neklesla k nule?

Tak toho se nebojím, už dnes je spousta DECENTRALIZOVANÝCH a OTEVŘENÝCH KRYPTOměn, které jsou technicky daleko lepší než BTC, ale většina lidí jede setrvačností a novináři se ještě nová slůvka jako Monero, Zcash, ..... nenaučili. Na druhé straně, nebýt této setrvačnosti, tak by možná tolik nefungoval fenomén předem daného omezeného počtu bitcoinů.

Pro posouzení kvality krpytoměny je třeba si říct kterých parametrů si cenníme, pro mě jsou ta decentralizace a otevřenost klíčové.

Pokud by bitcoin mělo něco doopravdy ohrozit, tak by to muselo být něco jako rozdělenní internetu na alespoň dvě sítě nezanedbatelné velikosti, nebo objevení algoritmu pro zpětné odvození privátního klíče. Pak by ale bylo v pořádným průšvihu daleko více věcí, centralizovaných a státních, .... .

Před 20-ti lety jsem měl 5x nižžší plat než teď ale kupní sílu pociťuji stejnou, za 15 let bych měl jít do důchodu, jakou kupní sílu budou mít mé našetřené peníze ? za poslední 2 roky ukládám do BTC 1/20 svých přebytků a musím říct že se mi to zatím sakra vyplatilo. Jen při zastavení růstu bývám trochu nervozní :-) ale i kdyby ze dne na den klesl na polovinu, tak jsem stále v dost slušném plusu.

Za mě, bitcoin ano, ale sledovat vývoj a případně část zásob mít i jinde. Otázka je kde a jakou část.

Bobanowicz

Re:Bitcoin - vývoj ceny
« Odpověď #74 kdy: 07. 11. 2017, 16:48:51 »
Ono, upřímně řečeno. Za situace, kdy nefunguje stát, zákony ani spravedlnost, tak nepomůže nic, ani žádný cryptocoin. Protože za této situace zpravisla vládne jediný zákon - zákon silnějšího.
Stačí se podívat např. na situaci na východu Ukrajiny. Opravdu myslíte, že za tamní situace byste s bitcoiny něco pořídil, že by vám bitcoiny cokoliv garantovaly?

Oni se naopak uplatnovani zakonu silnejsiho ze strany Kyjevsko vlady brani.

Nechci se pouštět do politiky a do toho kdo komu brání či nebrání. To nemělo být jádrem mého příspěvku. Východní Ukrajinu jsem vybral pouze proto, že mě to území prostě připadalo jako vhodný příklad lokality, kde nevládne nezávislé soudnictví, právo, zákony, pořádek, atd....  Jádrem mého příspěvku bylo téma "kryptocoiny coby zajištění pro případ kdy přestane vládnout zákon, nezávislé soudnictví, právo"
Co se za této situace dá počídit s kryptocoinama? Co kryptocoiny v takových poměrech garantují?