Siemens - Jaký je zaměstnavatel?

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #150 kdy: 04. 09. 2020, 22:28:59 »
Potvrzuju od známého HK -> Praha z 45k na 75k ("ale" IČO) v Javě a to se považuje za velkýho flákače. :D


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #151 kdy: 04. 09. 2020, 22:59:07 »
Zrovna taky pohovoruju - Praha, právě dokončená škola (UHK), praxe v podstatě po celou dobu studia (part-time korporát, Java, se širším záběrem od DevOps po příležitostný Front-End v Reactu). Obeslal jsem dvě stránky na jobs.cz (když už jsem se s tím životopisem psal :D) a pak si vybral dalších pár firem které mě skutečně zaujaly a poslal životopis i tam. Poznatky:

  • Polovina z těch firem jsou naprostý shit
  • Vůbec neumí nabírat a už chápu proč můj smartbanking vypadá tak, jak vypadá. Spoustu firem jsem odmítnul, některé ihned poté, co mi poslali zadání úkolu k vypracování = sračka úkoly, které pokud jejich programátoři řeší, tak je lituju
  • Hodně z nich nemělo zájem o mě  :)

Ve výsledku k osobnímu pohovoru došlo u pěti firem - jedna banka, dvě IT firmy s vlastním produktem, jeden operátor, a jedna firma dělající outsourcing. Říkal jsem si různě od 70-80k, občas jsme vyjednávali, občas rovnou řekli že OK. Za nižší peníze by pro mě nemělo smysl měnit zaměstnání (Hradec - 50k, malý nájem, i přes korporát jsem v podstatě vlastním pánem - chodím si do práce kdy chci, jak chci...).

Pro srovnání
  • bývalý kolega, podobný background, stejně dlouhá praxe... Hradec -> Praha (Avast) tuším si říkal o 80k, změnu si nemůže vynachválit
  • Většina spolužáků v Hradci, o dva roky kratší praxe, kolem 40k
  • Spolužák co vyměnil Hradec (Unicorn) za Prahu (nevím co), nástup 55k

Co jsem si z toho odnesl: Aby si člověk polepšil, musí mít dostatečnou drzost říct si u pohovoru přesně co chce a poslat k šípku všechny ostatní. Obrovský rozdíl v přístupu Hradec x Praha - lze najít firmy které se skutečně snaží a nabízejí zaměstnanci nějakou perspektivu, osobní rozvoj,... ale moc jich není. Zároveň je to asi jediný skutečný benefit, jinak všichni nabízejí to samé. Co mě zarazilo, tak neochota některých firem nabídnout rozumné množství home-office (i s ohledem na to, že jsme ho teď měli povinný několik měsíců...) - při home office 2x-3x týdně bych i přemýšlel o dojíždění z HK/Pce a nemusel se stěhovat.

Výsledek je takový, že od října nástup za 75k na technologicky i problematikou zajímavý projekt (Kotlin, K8s + GCP, různé druhy databází,...) u firmy, která mi uměla udělat skutečně zajímavý pohovor s velmi přátelskou atmosférou - troška jednoduchého programování, pár otázek pro zasmání typu "tohle se skutečně zkompiluje, napadne vás proč..?"

Kód: [Vybrat]
 
  public static void main(String args[])
    {
        System.out.println("1");
        http://example.com
        System.out.println("2");
    }

Pro kekse - ber to tak, že je to pohovor, je potřeba aby odhalili tvoje limity,... Od toho tam jste. Nemusíš znát odpověď na všechno. Shodou okolností na pohovoru k místu na které nastupuji byla jedna z mých nejčastějších opovědí "nepoužíváme to, ale mám představu o tom, že to dělá to a to, nebo je to podobné tomu a tamtomu". A: "znáte knihovnu xy od netflixu?  B: "jóó, circuit-breaking,... to nevedeme :D "- většinou odpověď na dvě věty a všichni spoko.

http://example.com

Rekl bych, ze je to navesti s komentarem.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #152 kdy: 06. 09. 2020, 15:32:56 »
Nakonec do toho Siemensu asi nepůjdu.  :) Hledám dál ale v této zkolabované ekonomice spíš skončím na pracáku, práce prostě není nebo to vypadá následovně: Absolvoval jsem doteď 6 pohovorů. Home Office naprosto nikde, max. prý tak 1-2x měsíčne a to jenom při emergency (opravář, nebo když to vláda zas nařídí tak s totálním skřípáním zubů to teda zavedou, bylo to tak prý i v první vlně a hned po uvolnění opatření to okamžitě všem zatrhli, kromě manažmentu pochopitelně). Všude výhradně open space s 30 lidma minimálně (v jedné firmě i s rádiem na plný koule :o wtf), píchačky standard, parkování za peníze, pro leady/manažery, nebo vůbec což v kombinaci s modrýma zónama v Brně je totálne v p.r.deli.

Hledají se výhradně holky pro všechno. Na pohovorech třihodinové testy a dotazy z několika jazyků, whiteboard "programovaní", design patterns, zákerné dotazy na Linux internals, Bash, Docker, Git, Ansible, Chef, Puppet, TCP/IP, detailní popis toho co všechno se děje když v browsru zmáčnete enter v URL boxu (DNS resolving, routing (typy algoritmů, někde se mě ptali i na konfigurací routerů a spoustu dalších dotazů), sockety, jednotlivé syscally, na to všechno se ptají naprosto do detailu, běda vám abyste něco nevědeli nebo popsali špatně), taky na vás zkoušejí zda "náhodou" neumíte Python, Javascript i když se na to vůbec nehlasíte, prý jenom kdyby "náhodou" bylo "něco" potřeba udělat. 2 firmy mají dress code. If you can't speak English you are done. How would you communicate with your (slave)masters from USA or 4th Reich otherwise? Všude SCRUM buzerace, meetingu pět pr.delí, musíte snést buzeraci od slepic a nagélovaných blbečků co neumí ani Excel, ale ve výsledku vám stojí za zády a terorizují vás proč vám to tolik trvá. Musíte mít samozřejmě i soft skills těm blbečkům byt vždy k dispozici s úsměvem a viditelným nadšením, běda vám být negativní nebo někoho odmítnout s tím, že teď se snažíte koncentrovat, špatné vyplněná stórka je mnohem akutnější. Znáte Džájru? Dženkins? Tímsity? CI? CD? Ne? No tak to jste pěkně v pr.... Všude převážně děcka do 30 let, svítici očička, všichni asi woke a totally PC, z magorných úsměvů tipuju, že lexaurin a xanax se konzumují na kila, na otázky o přesčasech vyhýbavé odpovědi, ten dotaz nikde neslyší rádi. A teď peníze.

O penězích se zásadně baví až na konec, jednou jsem se zkusil poptat ješte ze začátku a moc se na to netvářili, usuzuji, že následující pohovor pak už byl zbytečný, tím dotazem jsem to zazdil, debatu o platu musí vždy začít druhá strana, zaměstanec nesmí. 50k je prý moc, mimo realitu, korona ekonomika je v plnem proudu, nejvíc mi doteď nabídli 45k přesto, že jsem pohovorem prošel dle mě docela dobře. Bonus jenom někde, jednou ročně, dle výsledků koeficient z měsíční mzdy. Stravenky nejvíc 115Kč. Edenred, Sodexo rozpočet do posilky nebo vitamíny z lékarny. 25 dní placeného volna všude, 2 firmy nabídli 3 sick days/rok.

Tak tohle je moje osobní zkušenost. Věřte nebo ne. Kdo chce ať věří ostatním s kecama o 50k nástup pro totálního juniora a 80k jako naprostém standardu pro někoho s 3 lety praxe.

Rád bych slyšel zkušenosti z Práglu, zda to je némlich to samý nebo skokově lepší. Moje dosavádní dojmy mě hodily jenom do naprosté deprese, vůbec bych si nepolepšil ve srovnání s moji stávající prací.  :'(  :-[ :-\
V praglu je to lepší. FYI muj první prazskynastupak 20 let zpátky byl 38 tisic u jednoho korporatniho ISP v Praze. Junior, mlíko po bradě, me znalosti o životě, sexu, uplatcich,státní sprave a drogách nula.
O 4 roky později už nástupem pro juniory zvedli na 45tis.
To co popisujes z pohovoru mi připomíná Google - to je totálně za jiné peníze a pohovor absolvujes ve svajcu.
Nebo akamai / gemalto - malé prachy za 3 hodinový pohovor.
Brno - Redhat no my všichni tu máme brněnskou pobočku "radi" protože nám snižuje platovy průměr. Ale lidí jsou super o tom žádná.
Pokud už máš nějakou praxi, dej jako jednu z prvních otázek o penezich. Většinou na neznámé headhuntery za 60kkc reaguji  slovy : idiota hledejte jinde. Víte kolik bere vedoucí Lidlu nebo skladnici? Víte co ta práce obnáší? Ne. Tak jdete do zadní části těla.
« Poslední změna: 06. 09. 2020, 15:34:41 od Trident Vasco »

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #153 kdy: 08. 09. 2020, 09:25:07 »
Tak první nabídka... 2,5 roku praxe, se vším všudy asi trochu víc, Praha, zkusil jsem nastřelit 50... Je to moc. Max 45. Druhá firma, 45-50.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #154 kdy: 08. 09. 2020, 10:43:30 »
Tak první nabídka... 2,5 roku praxe, se vším všudy asi trochu víc, Praha, zkusil jsem nastřelit 50... Je to moc. Max 45. Druhá firma, 45-50.

Nemohl bys pro zajimavost nastrelit co je to za pozici a zhruba velikost firmy, domenu podnikani a jestli je to in-house vyvoj, outsourcing, krabicak....

Diky


Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #155 kdy: 08. 09. 2020, 11:09:15 »
Pokud nemáš praxi a jsi průměrný inženýr, tak nástupák cca 40000 hrubého v praze v automotive. Schopný technik s dobrou Aj, a základy Nj bez ohledu na školu do 70000. Střední kádr v managementu cca 80000.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #156 kdy: 08. 09. 2020, 14:26:03 »
necelýho 2,5 roku asp.net, nějakej javascript, jquery a styly k tomu, předtím ještě něco málo c#... mám Ing, ne že by to mělo mít nějakej extra vliv na plat... firma je to malá, in house vývoj... druhá firma asi do 50 lidí... angličtinu mluvenou dobrou nemám, němčinu jsem měl relativně dobrou ve škole (olympiády), ale člověk jak to nepoužívá, tak prostě zapomene... a nevim jestli je někde možnost se k němčině postupně dostat, spíš asi ne, to je tak na to jet na půl roku do německa a prostě mluvit...
ale pán z personálky byl příjemnej, normálně mi vysvětlil, že 50 je prostě při mých zkušenostech moc

kek1

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #157 kdy: 08. 09. 2020, 14:54:22 »
A další reality check pro místní "experty" s nastupákem 50k pro totální juniory:
https://blog.smitio.com/clanke-mzdy-absolventu-ocima-firem-a-ajtaku?utm_source=facebook&utm_medium=darkpost&utm_campaign=blog&utm_content=mzdy-absolventi&fbclid=IwAR3wVfpMd__-E5Md2OIR4qZ1y3x6svjxQg1lTHuQlorZJgpbg2emOAqxbYc

P.S. mohl bych taky dostat PM o stavu trhu? Děkuji  :)

Tak ja nevim, vidim tam ze republikovy median nastup je 37500 po skole,
to mi prijde ze nerozporuje to co jsem rikal.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #158 kdy: 17. 09. 2020, 10:16:11 »
Jak jsem slíbil, tak dělám. Prohrabal jsem se spoustou pohovorů a nakonec budu v Praze, 45k nástup. A ještě můžu bejt rád, že jsem narazil na fajn lidi, aspoň na první dojem. Vyptával jsem se i lidí z personálek a 45-50k. O 50 jsem zkusil si říct 2x, jednou mi bylo slušně vysvětleno, že to fakt ne. Napodruhý že by to asi šlo, ale už se neozvali :-) A do třetice jsem zkusil 47, a to se neozvali taky. Měl jsem pak nabídku na 2k/MD, kde by mě asi vzali, ale to nestálo za to. Zbytek pohovorů jsem už říkal jen 45. Ale zas nutno říct, že nejsem tak bystrý a znalý technologií, takže 45 za to, že umim relativně prd, je furt fajn.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #159 kdy: 17. 09. 2020, 10:26:30 »
Jak jsem slíbil, tak dělám. Prohrabal jsem se spoustou pohovorů a nakonec budu v Praze, 45k nástup. A ještě můžu bejt rád, že jsem narazil na fajn lidi, aspoň na první dojem. Vyptával jsem se i lidí z personálek a 45-50k. O 50 jsem zkusil si říct 2x, jednou mi bylo slušně vysvětleno, že to fakt ne. Napodruhý že by to asi šlo, ale už se neozvali :-) A do třetice jsem zkusil 47, a to se neozvali taky. Měl jsem pak nabídku na 2k/MD, kde by mě asi vzali, ale to nestálo za to. Zbytek pohovorů jsem už říkal jen 45. Ale zas nutno říct, že nejsem tak bystrý a znalý technologií, takže 45 za to, že umim relativně prd, je furt fajn.

Psal si, ze nemas dobrou mluvenou anglictinu. Zkouseli te z ni pri tech pohoverech? To muze leckde hrat velkou roli.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #160 kdy: 17. 09. 2020, 10:54:06 »
Já psal na inzeráty, kde není třeba. Vyloženě jsem hledal inzeráty, že buď mě nechají se rozmluvit, anebo úplně bez ní. Ale i tak mě jednou zkoušeli a něco jsem řekl. Navíc někdy blbě rozumím, Čechovi třeba budu rozumět spíš než Indovi, těm na těch videích kolikrát rozumím fakt velký kulový.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #161 kdy: 17. 09. 2020, 12:50:13 »
Nevím jestli to tady někde píšeš, ale kolik teda máš roků praxe, jaké vzdělání? Zajímalo by mě to pro osobní porovnání, klidně OZ

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #162 kdy: 18. 09. 2020, 12:09:50 »
Nevím jestli to tady někde píšeš, ale kolik teda máš roků praxe, jaké vzdělání? Zajímalo by mě to pro osobní porovnání, klidně OZ

Treba ja dostudoval 2004 FI MUNI v Brne, z toho jsem pracoval uz nekdy od 2. rocniku za nastupni plat 15k, coz byl pro studenta luxus. Na 40k jsem dosahnul myslim nekdy v predposlednim rocniku. Takze, kdyz vezmu i ty roky prace pri studiu, budu mit praxi tak neco kolem 18 let. Vzhledem k tomu, ze mame rok 2020, pripada mi plat 50k v IT opravdu smesny. Kdybych mel cely tento svuj pribeh posunout do dnesni doby, videl bych to na nastupni plat pri studiu 25k, ve tretaku pak neco kolem 60k.
Jen pro zajimavost, celou dobu delam C++, mel sem kratke obdobi s Ruby (ale to uz mam za sebou), obcas pisu Python, ale to jsou spis testy. V Jave jsem tak maximalne opravoval nejake chyby, ale skutecny kod jsem v tom nikdy nepsal. Na windows jsem byl za tu dobu nucen pracovat ve Visual C dohromady maximalne tak rok. Vsude mam Linux a to i na pracovni workstation, windows ani Mac mi nesmi do domu, ani do prace.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #163 kdy: 18. 09. 2020, 12:28:10 »
Nevím jestli to tady někde píšeš, ale kolik teda máš roků praxe, jaké vzdělání? Zajímalo by mě to pro osobní porovnání, klidně OZ

Treba ja dostudoval 2004 FI MUNI v Brne, z toho jsem pracoval uz nekdy od 2. rocniku za nastupni plat 15k, coz byl pro studenta luxus. Na 40k jsem dosahnul myslim nekdy v predposlednim rocniku. Takze, kdyz vezmu i ty roky prace pri studiu, budu mit praxi tak neco kolem 18 let. Vzhledem k tomu, ze mame rok 2020, pripada mi plat 50k v IT opravdu smesny. Kdybych mel cely tento svuj pribeh posunout do dnesni doby, videl bych to na nastupni plat pri studiu 25k, ve tretaku pak neco kolem 60k.
Jen pro zajimavost, celou dobu delam C++, mel sem kratke obdobi s Ruby (ale to uz mam za sebou), obcas pisu Python, ale to jsou spis testy. V Jave jsem tak maximalne opravoval nejake chyby, ale skutecny kod jsem v tom nikdy nepsal. Na windows jsem byl za tu dobu nucen pracovat ve Visual C dohromady maximalne tak rok. Vsude mam Linux a to i na pracovni workstation, windows ani Mac mi nesmi do domu, ani do prace.
Něco mezi 2,5 až 3 lety praxe, když bych počítal brigády.

Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« Odpověď #164 kdy: 18. 09. 2020, 14:03:18 »
Musím říct, že upřimně nechápu, že to nejdůležitejší, co tady pořád řešíte, jsou jenom peníze.  Chleba stojí pořád stejně, ale ta léta, kdy děláte práci, která nedává smysl a vlastně vás vůbec nebaví, vám nikdo nikdy už nevrátí. Důležité je, abyste neměli pocit, že vás někdo odrbává. A jestli je to 50K, 100K nebo 200K, tak je to upřimně skoro jedno, musí to vyhovovat především vám a nikoli diskutérům tady na fóru.

Jinak na tohle téma je teď skvělá přednáška od Berta Huberta: https://www.youtube.com/watch?v=Lf-LljB2EYk