Jakou IT VŠ?

ruksak

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2011, 21:13:40 »
Jedine takovou, ktera uci mainframy, mainframy jsou totiz nejlepsi na svete, protoze jsou nejlepsi. 200 000 $ za stisk jedne klavesy je minimum. Nektere mainframy ani klavesnici nemaj, neni treba, jelikoz mainframy vi, co maji delat.


Mitch

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #16 kdy: 19. 01. 2011, 23:57:12 »
@Matěj Vaňátko:
prave jsem ve 3. na VUT Brno a rad bych te zbavil iluzi...

ad A: nekolika set lety klaster/kasarna mi jako prilis moderni zazemi nepripada :D ; a jestli se vam chlubili se zaznamy prednasek, tak hromada ucitelu je nezverejnuje (kamarad na magistrovi se mi zminil, ze z jejich ucitelu tento semestr nezverejnoval prednasky ani jeden)

ad B: naprosto irelevantni

ad C: za celeho bakalare se z administrace Linuxu nevyucuje ani n, na Windows jsou dohromady 2 nebo 3 volitelne predmety. Za absolvovani cisco predmetu (mam za sebou I1C a I2C - tzn CCNA 1-4) se nedostava certifikat, ale nejaky diplom, ze to clovek jako udelal => certifikaci si pak musis udelat(a zaplatit) sam.

a par veci, kterymi se nikde nechlubi: kreditovy strop 70kr na 1 rok (v prvaku pry pouze 65 - a ano, nemyslim semestr ale cely rok), coz tedy vzhledem k tomu, ze zajimavych volitelnych predmetu je minimum zas az tak nevadi... behem bakalare absentuje jakakoliv moznost specializace nebo vlastniho vyberu predmetu a je zde mizerna uroven vyuky matematiky. na druhou stranu se u nas zvysuje prestiz (to znamena, ze se vyhazuje vic studentu, zverejnuje mene zaznamu z prednasek* a ze se studenti v proslovu pri promoci o sobe dozvedi, ze jsou lina hovada, ktera si nezaslouzi studovat(to se stalo pri posledni bakalarske promoci) )

*nekteri lide si asi mysli, ze diky nezverejnovani zaznamu budeme asi prestiznejsi nez MIT, ktera zaznamy zverejnuje...  :P


ale nechci te od toho nijak odrazovat, pravdou je, ze jestli mas rad hardware, tak v Brne prece jen zadna lepsi skola tohohle smeru neni...

Tak momentalne studuji na FIM UHK, obor aplikaovana informatika a zatim si nemuzu stezovat. Sice je pravda, ze kdyz se nechces moc ucit, tak se da leckdy dost veci osulit, ale pokud mas zajem se ucit, tak se toho dozvis celkem dost. A hlavne atmosfera je tu velmi pratelska, precejen jsme celkem mala fakulta, tak se tu lidi mezi sebou dost znaj...ostatne i s prednasejicimi.
Jen nevim jak s tim HW, toho se tady moc neuci, vsecho vsudy 3-4 predmety (pricipy a architektura pocitacu, komunikace a prenos dat...). Spis je to obor zamereny na navrh a vyvoj software. Ale zase v ramci vyuky pocitacovych siti mas moznost zadarmo ziskat certifikaci Cisco CCNA Exploration 1,2 a za mali poplatek i 3 a 4, a take se u nas certifikuje v ramci Oracle Academy, coz take neni k zahozeni. Tekze vsechni co se rozmyslite podat prihlasku na FIM, nevahejte a smele podavejte...

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #17 kdy: 20. 01. 2011, 00:13:53 »
Ak vies po nemecky tak TU Vieden

JmJ

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2011, 00:38:54 »
Pokud nekdo ceka, ze ho na VS budou ucit administrovat linux nebo programovat konkretne v nejakem jazyce, tak ho nerad zklamu, ale myslim si, ze tohle se bud neuci, nebo uci, ale neni to to prave.

Pokud ma clovek ziskat vzdelani v _informatice_, tak se musi naucit hlavne teorii, protoze ta jedina zatim jaks taks pretrvava. Samozrejme toto plati i pro jine obory, ale v "pocitacich" to plati mnohonasovne vice.

Studujte jak funguji operacni systemy, ne jak zmenim nastavnei site v Debianu, studujte jak funuji pocitacove site, jake jsou jejich obecne problemy. Studujte algoritmizaci, ne jak se v C# pouzivaji kolekce.

Pokud se naucite dobre programovat na obecne urovni, pak je jazyk jen nastroj. Pokud vite co chcete aby operacni system delal, pak nastroje toho operacniho systemu jsou jen prostredkem. Dulezite je vedet co delam a proc to delam a zjistit jak, to dnes neni velky problem.

Nerikam, ze praxe k nicemu neni, ale nejlepsi praxi si udelate sami, coz v informatice/programovani neni zadny problem. Rict si:"ted si napisu aplikaci na posilani zprav po siti" muzete kdykoliv a nic vas to nestoji to provest. Jine obory tohle maji vyrazne horsi. Tezko nekdo doma bude jen tak ze srandy zkouset nosnost prekladu nad okny.

Skola vam ukaze ruzne obory vyuziti informatiky, je jen na vas na co se vice behem studia zamerite. Ale musite byt aktivni. Nekdo vymyslel teorie, jiny pracoval na konkretnich projektech a ty teorie implementoval.

A na konec si uvedomte, ze projiti rozumne tezke skoly, ktera vam da zabra a budete ji treba studovat o rok dele, vam da do zivota obecne jiste vic, nez skola, o ktere nebudete ani vedet, ze tam chodite. Pak bude krusny naraz na realitu.


lampasak nejezchleba

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2011, 07:07:25 »
co sem kde zjistil:
UPCE FEI - high level - zadny HW/elektro, site = CCNA, Java
VUT FIT - low level - HW, ASM, site = programovani sitovejch aplikaci/protokolu v C C++

UHK bude neco jako UPCE
a CVUT podobny VUT

volil bych VUT FIT, ale clovek na to asi musi mit krapet hlavu... UPCE apod. pak v pripade, ze nechces tak makat a matika neni tvoje silna stranka


chsajarsa

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #20 kdy: 20. 01. 2011, 08:29:40 »
S tim low level CVUT bych dnes uz nesouhlasil,alespon na novych programech otevrene informatika a STM.

sparrow

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #21 kdy: 20. 01. 2011, 09:32:03 »
Jak se tak dívám, vybíráš si zvláštní školy pro studium IT :) Jasný top jsou FI MUNI, VUT FIT, VSB FEI a ČVUT.. jenže tam jsou nepochybně kvalitní lidi, ale škola jako celek je v rozkladu :( O jiných školách bych snad ani neuvažoval.

@David Strejc >> Na každé moderní fakultě bys dnes s opisováním daleko nedošel, systémy pro rozeznávání kopií jsou dnes velmi účinné.

Na FI MUNI tě UNIX rozhodně naučí (předměty níže), stejně jako sítě kromě školních předmětů můžeš studovat třeba v Laboratoři pokročilých síťových technologií.

FI:PV004 UNIX
doc. Ing. Michal Brandejs, CSc.

FI:PV065 UNIX -- programování a správa systému I
RNDr. Jan Kasprzak

FI:PV077 UNIX -- programování a správa systému II
RNDr. Jan Kasprzak

FI:PV090 UNIX -- seminář ze správy systému
RNDr. Jan Kasprzak, Mgr. Daniel Keder

Laboratoř pokročilých síťových technologií:
http://www.sitola.cz/wordpress/o-nas/cs/

David Strejc

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #22 kdy: 20. 01. 2011, 10:19:08 »
Jen tady k tem vsem vasim intelektualnim vecem dodam, ze tu vedle sebe mam kluka, kterej je Bc. z nejakyho humanitniho oboru a pak zjistil, ze chce delat compy. Sel delat dalkove IIVOS (mimochodem jedina skola, ktera vas pravdepodobne trosku neco nauci z praxe), ale 3/4 roku me prosil, jestli nemuze jit delat k nam. Sice muzete placat, ze delame "jen ty weby" ... ale web je dneska vsechno. Vsechno ma webovy xicht a co ho nema, to umre.

Sedi tu ten kluk vedle me 2 mesice. Neumel temer ani zakladni tagy HTML a za 2 mesice umi dost v klidu HTML + CSS (neni to uplna trivka ...) plus celkem zaklady PHP.

Za dva mesice se ve skole naucite tak maximalne poradne chlastat.

Chodi sem kazdej den na 10 hodin aby se skutecne neco naucil. Je NAPROSTO JEDNO!!!!! na kterou skolu pujdete.

Bezte si studovat teoretickou informatiku, ucte se ji do aleluja, pocitejte nekonecne prostorove matice, optimalizujte kody, reste kvadraticke rovnice pomoci urcitoneurcitych integralu a pak prijdte sem za mnou a ja vas posadim ke stroji, kteremu prave spadly vsechny instance nejake sluzby a X z nich jich nechce najet. Mate cca 15 minut nez zacnou volat klienti. Mate pak cca 45 minut, nez to zacne stat dost penez.

Ve skole vas nauci - tady si sedni, nabifluj si do sisky 20 let stary postup, pak mi ho pri pisemce zopakuj a ja ti dam diplom - vsechno ve vymezenych kolejich.

Ve firmach vas nauci - sedni, pouzivej hlavu, vyres problem - je mi jedno jak ho vyresis. Stahni si treba pre-alfa verzi apache, ale KUR*A rozjed to.

V IT nikoho nezajima JAK se to udela, ale ZE TO BEZI! Ve skole kazdeho zajima "nabiflovat se nesmyslny postup".

Jedine hands on keyboard. Nebezi to - oprav to. Chcem komponentu XY - naprogramuj to.

Studium skoly v CR je k zbliti. Zvlast v IT, kdy to uci lidi, kteri nemaji poneti, co je IT business, kde vladnou salesmani a projektaci. Je to BUSINESS to znamena, ze se tam vydelavaji prachy. Nejde o zadne kody. Jde o to, aby to bylo UP and RUNNING.

Mnoho z vas by si to melo uvedomit. Pak jit dalkove "studovat" abyste meli papir pro maminku ale relane neco delat! Papirem si pak muzete vytrit zadecek. Kolega tu vytapetoval nastenku Microsoft certifikatama, ktere dostal v Nessu proto, ze za jeden bylo 10k odmeny a vydelaval si tak na zelenou pochoutku. Pak vratil ke konzoli a prga v RoR na UNIXu.

Program

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #23 kdy: 20. 01. 2011, 10:28:11 »
Na web je vysoká škola potřeba asi stejně, jako na výkopové práce. Výška dá člověku rozhled, naučí ho programovat správně, umožní mu přístup k technologiím a stát se odborníkem. Nejlépe to funguje ve spojení s nějakým výzkumem. Jako opravdu, web je pro základoškoláky...

JmJ

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #24 kdy: 20. 01. 2011, 10:54:01 »


Bezte si studovat teoretickou informatiku, ucte se ji do aleluja, pocitejte nekonecne prostorove matice, optimalizujte kody, reste kvadraticke rovnice pomoci urcitoneurcitych integralu a pak prijdte sem za mnou a ja vas posadim ke stroji, kteremu prave spadly vsechny instance nejake sluzby a X z nich jich nechce najet. Mate cca 15 minut nez zacnou volat klienti. Mate pak cca 45 minut, nez to zacne stat dost penez.



nevim jak vy, ale ja tohle za idealni pracovni naplne nepovazuju :-) tohle me bavi chvili, pak je to nuda. na tohle potrebujete praxi, kterou ziskate ted na par let a az vas posadi pred uplne jiny OS, tak vite zase pendrek jak s tim zachazet.

sice si tim musi projit kazdy, ale tohle je proste nadenicina. stejne tak jako psani kodu ;-). takove veci se nedaji delat do konce zivota. chce to mit vetsi nadhled a rozhled. a myslim si, ze rozumna skola cloveku nejaky rozhled da. jiste, nikde neni psano, ze ho nemuze ziskat sam. ale prece jen nejaky vnejsi tlak vetsine lidi svedci vic, nez samostatna prace ;-)

rozhodne to prosim neberete jako ze chci nekoho urazit a nejak se povysovat. jen jsem psal jak to vidim ted, kdyz delam par let programatora.

sparrow

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #25 kdy: 20. 01. 2011, 11:02:18 »
Nenech se odradit Davidem Strejcem od studia, není dobré podceňovat hodnotu vzdělání. Pokud chceš jen dělat weby v PHP, tak na to opravdu vysokou školu nepotřebuješ, ale pokud chceš třeba vyvíjet jádro operačního systému, potom ta škola bude dobré místo kde začít :) Rozhodně není jedno na kterou školu půjdeš a vyplatí se pečlivě vybírat. Uvědom si, že tahle volba je pravděpodobně nejdůležitější, co jsi zatím dělal, tak prolézej stránky škol, ptej se lidí a obětuj tomu spoustu času, abys mohl udělat informovanou volbu. Pokud si vybereš ze čtveřice škol, o kterých jsem psal výš, tak si myslím, že neuděláš chybu.

Ivoš

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #26 kdy: 20. 01. 2011, 12:33:55 »
Já studuju v Liberci na TUL fakultu mechatroniky, což je jediná fakulta která tu za něco stojí. Náročností, hloubkou učiva se nevyrovná výše zmíněným školám, ale o to víc je volného času.

Navíc je Liberec skvělé místo, koleje jsou nejluxusnější v ČR, atd ... ;)

Ander

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #27 kdy: 20. 01. 2011, 12:52:12 »
Myslim si, ze zalezi, co od vysoke skoly ocekavas. Neomezoval bych se pouze na prakticke predmety a certifikaty. Ano, pomuze ti to pri ziskani prvniho zamestnani, ale co vic? Jak to tu uz par lidi psalo, vysoka skola by ti mela dat neco vic, nez jen znalosti. Nadhed, jak se daji veci resit jinak, nez jen jak to umlatit hrubou silou. A nepodcenuju hrubou silu, da se s ni umlatit hodne veci.

Ja osobne jsem vysokou skolu nedodelal, tzn. nemam titul, ktery bych mohl dodat do zivotopisu, nicmene nelituju toho, ze jsem si vyskou prosel. A PREDEVSIM teoretickymi predmety. Nasprtane vzorecky zapomenes, ale principy ti v hlave utkvi a pokud budes resit zajimave problemy, nebudes toho litovat.

Zkusenosti, praxe, certifikaty prijdou se zamestnanim a nakonec zjistis, ze jsou v zivote i v zamestnani dulezitejsi veci nez technicka odbornost  :)

David Strejc

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #28 kdy: 20. 01. 2011, 13:23:47 »
Ja jsem nikoho od studia neodrazoval - ja jsem se na skolu vykaslal, protoze mi nic nedavala. Nemam rad lidi, kteri se ohaneji papirem a pak je videt, ze umi stejne kulove. Kdyz sem prijde novy Ing. tak je stejne videt, ze si maximalne neco zaprdlal doma a udelal diplomku. Kolega, ktery je salesman dela PhD. a uci na CVUTu ...

Rikal jsem - bezte studovat dalkove, pokud se chcete neco naucit. Denni studium je o tom, ze - na prednaskach se spi, nebo se tam nechodi, na cviceni se chodi jak kdy, dost se chlasta ... jak rikam - vsem doporucuju jit makat! Prectete si par clanku o tom, ze stejne nikdo nikoho nechce, pokud nema praxi - a to same ja tady u nas (a to nejsem personalni oddeleni) - i kdyz psali lidi, ze k nam pujdou delat v RoRu, coz neni uplne PHP, tak bez praxe to je na juniora, kterej obaluje vystupy funkci do HTML.

Nejhorsi, co podle me jde udelat, je jit na vysokou skolu a smrdet tam do 26 a jen pilne studovat. Takovych lidi je spousta.

To, ze prdlat najaky kody do konce zivota je skutecne nezazivne je jasne. To, ze spravovat par desitek stroju, ktere mezi sebou tvori system, je zabavnejsi, ale jde to uplne zautomatizovat je taky jasne.

Vysoka skola je o kontaktech, to je taky jasne.

Ale jestli ma nekdo vypis prednasek, kde se skutecne studuje UNIX od A do Z, tak mi to sem prosim postnete, protoze si to rad prectu.

Jo - a pokud tady zdejsi osazenstvo ma neco proti prdlani webu v PHP, tak fejsbucek je napsanej v PHP. Jestli je PHP pro zakladni skolu, tak :o)))) Kluci - vzbudte se. RoR je radove slozitejsi nez Drupal, nebo jine veci.

Co neni pro male deti? Implementovat kernel wydli? Nebo jit do IBM? Ano - to pak ma vysoka skola smysl. Ale realne - kolik z vas ma IQ nad 150, abyste pochopili abstrakce ntych radu, naucili se dokonale assembly lang a tak dale?

PHP zatracujete proto, ze se v nem pisou "jen weby". Co byste byli bez webu? Denne chodite na google, denne chodite na fejsbuk, seznam a x tisic dalsich stranek. Nakupujete v Alza - jsou to taky "jen weby"?

Co je to vubec "jen web". To, ze vidite webovej xicht? Netusite co za tim skutecne bezi a co za kody to obsluhuje.

Za par let nebude existovat jiny interface nez http protokol oextendovany o X standardu (HTML5 pocinaje).

Nekdo ty smradlave weby proste delat musi. Jestli jste vsichni kernel haxori v assembly, tak sem postnete najky svy vytvory. Tolikrat, ale tolikrat jsem slysel takove kecy. Jak rika Linus (vas Lunixovi oblibenec ne? ;o) - "Kecy jsou levny, ukaz kod." ;o)

eronlines

Re: Jakou IT VŠ?
« Odpověď #29 kdy: 20. 01. 2011, 14:35:42 »
Můj úhel pohledu, nebrat jako nějakou ubohou sebeprezentaci.

Takže jako absolvent učňáku s maturitou (SOU) se zaměřením na průmyslovou automatizaci jsem v 18ti letech nastoupil do praxe.  Jediné reálné zaměstnání v oboru, jsou potom pozice jako elektromontér, servisní technik a podobný nádenničiny.

Po roce jsem nastoupil na ČVUT-FEL - EaI. Od tud jsem byl vylit na konci prvního semestru (jako tisíce jiných, důvod byl, jednak že jsem se tomu dostatečně nevěnoval, a jednak proto že v prvním semestru připadalo na 5 nezáživných předmětů 2 záživné, a taky nejsem nadšený z matematiky ).

Poté jsem nastoupil na VOŠ při SPŠSE v Liberci. Tato škola mi dala velmi dobrý přehled o tom co to IT vlastnně je. Člověk si projde vším od čislicové techniky, architektury počítačových systémů, mikrokontroléry, teorie operačních systémů, obecné principy sítí. I 2 papíry od CISCA se daj získat.  Poté se třída spontálně rozdělí na +- 3 zájmové proudy: sítě + správa, programování + DB, nebo grafika. Kdo si nevybere, jenom proleze tak tomu toho škola moc nedá, ale mě to dost pomohlo utříďit si další profesní směrování a taky naučit se učit.

Souběžně s třeťím ročníkem (4měsíce praxe ve firmě + absolventská práce) jsem nastoupil na TUL na fakultě mechatroniky na obor Informatika a logistika(nyní jsem na přelomu 1./2. semestru). Je to silně mezioborové zaměření (IT, elektro, automatizace, ekonomika), žádné čisté IT(které je v Liberci nabízeno jen prezenčně).

Dosavadní postřehy: Požadavky na splnění "základní" matiky (M1+M2) jsou na TUL o něco vyšší naž na FELu (Finěk). Výběr oboru s vedlejším ekonomickým zaměřením mi vyhovuje. Architektura poč. systémů., OPS, PCS bylo na VOŠ probráno dostatečně a na IL oboru na TUL se o IT, už asi moc věcí nedozvim, co bych nevěděl z VOŠ. Programování se věnuju hlavně ve volným čase, ale tam asi VŠ nějaký význam má...