Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?

Yarda

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #30 kdy: 03. 04. 2017, 08:55:58 »
IMHO dobré firmy, nejen IT vyžadují dobrou práci, šefstvo umí zhodnotit, jestli práce je dobrá a umí ji ocenit. A duševní pracovníci v té firmě na to jestli jsou v práci 8 hodin denně, pokud zrovna jim to myslí, moc nekoukají.


TVL

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #31 kdy: 03. 04. 2017, 08:59:12 »
Nechcete si prvně definovat, o čem se tu vlastně bavíte?
Přesčasy můžeme rozdělit třeba takto:

1) Projekt se naplánoval správně, ale něco se pokazilo (třeba ne nutně na straně vaší firmy) a kvůli tomu se teď nestíhá a je třeba dělat přesčasy.

2) Projekt se špatně naplánoval (možná je to něčí zjevná chyba, možná prostě tenhle projekt nikdo ani odhadnout neuměl) a teď se nestíhá a dělají se přesčasy.

3) Jednorázově se zakázka vzala i když bylo jasné, že se pro splnění termínu bude muset makat na přesčasech.

4) Projekty se dlouhodobě záměrně plánují tak, že je nutné v podstatě pořád pracovat na přesčasech, aby se stíhaly termíny.


A nějaké moje komentáře:
Přesčasy typu 1 a 2 se dějí úplně ve všech oborech, kde se pracuje projektově, nebo se vytváří nějaký produkt, nebo tak. Dělají se všude ve světě a dělají se ve všech režimech (dělaly se i zde za komunistického režimu, kde jinak obvykle na zahoukání sirény ve 14 hodin padaly projektantům tužky z rukou na zem).

Pokud někdo z vás ví, jak předcházet přesčasům typu 1 a 2 (a jeho řešení nemá takové vedlejší účinky jako že jeho termíny a ceny budou značně vyšší oproti těm obvyklým), tak ať prosím okamžitě založí firmu a pohádkově zbohatne.

Přesčasy typu 3 už nejsou všude na světě a ve všech státně ekonomických zřízeních, ale pořád jsou velice časté. Nepřijímat projekty, které byste sice stihli, ale museli byste dělat přesčasy - to je poměrně spolehlivý způsob, jak se vaše firma bude v konkurenci ostatních propadat níž a níž.

Přesčasy typu 4 - to asi to, o čem se tu většina chcete bavit. Firmy to dělají proto, že tak vydělají více peněz. A o ty peníze se pak dělí se zaměstnanci. Zaměstnanci peníze chtějí. Většina zaměstnanců je ochotna pracovat dlouhodobě přesčasy, když dostanou dobrý plat. Někteří ne a tak jdou jinam, nebo přesvědčí šéfa, že jsou tak dobří, že si je má nechat i když on osobně nebude pracovat na trvalých přesčasech. Je to dohoda, není to otroctví. Programátoři neberou mizivé platy, aby si museli nechat všechno (jako třeba agenturní zaměstnanci u pásu). Ok, jsou lidi, co si pořídili vysoké životní náklady a ten vysoký plat opravdu potřebují, ale i ti by mohli jít níž - jenom nechtějí.

Yarda

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #32 kdy: 03. 04. 2017, 09:07:39 »
Nařízené přesčasy mají IMHO smysl u pracovníků co místo osmi rotačních uňuchadel za 8 hodin práce jich vyrobí devět, když budou dělat o hodinu víc. Ale pokud to zrovna duševnímu pracovníkovi ten den (výjimečně) moc nemyslí, jaký význam bude mít, když bude zahřívat židli o hodinu déle, aby vyhověl šéfstvu?

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #33 kdy: 03. 04. 2017, 09:15:50 »

Jasně, to je dobrý model. A jak to zvládáte nemyslet na tu matematiku kolem i po pracovní době. To musí být dost těžké.

Na matematiku myslím pořád. Vždycky mě to bavilo, ale. Když jsem v práci, řeším věci pro zaměstnavatele. Když uplyne pracovní doba, tak si dělám na svých věcech.

Mám za to, že zaměstnanecký poměr je obchodní smlouva dvou rovnoprávných subjektů. Ty mi tady dáš své schopnosti a čas a já ti za to zaplatím. Cokoliv navíc je předmětem dalšího jednání. Když dělám pro zamětnavatele, řeším jeho problémy, nikoliv svoje. Měl jsem období, kdy jsem to bral hodně osobně, ale ono to stejně nikam nevede. Práce a osobní život se musí oddělovat, protože to nejcennější co si zamětnavatel od člověka kupuje je jeho čas.

Ano, to je pravda.

A jak tahle odpověď zapadá do toho co je výše?
"Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?"

Zapadá to, druhá odpověď se týká většiny, ta první jenom mě a dotazovaného. Tak asi tak. Lidé jsou prostě různí.

TVL

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #34 kdy: 03. 04. 2017, 09:26:08 »
Nařízené přesčasy mají IMHO smysl u pracovníků co místo osmi rotačních uňuchadel za 8 hodin práce jich vyrobí devět, když budou dělat o hodinu víc. Ale pokud to zrovna duševnímu pracovníkovi ten den (výjimečně) moc nemyslí, jaký význam bude mít, když bude zahřívat židli o hodinu déle, aby vyhověl šéfstvu?

Fakt si to myslíš? Opravdu jsi takový génius, že tvoje práce spočívá pouze ve vymýšlení nových věcí? Všichni programátoři, které znám, včetně těch nejlepších, dělají (kromě vymýšlení jak daný problém vyřešit co nejefektivněji) taky spoustu rutiny.
Taky řeší spoustu problémů, které už byly dávno vyřešeny, takže jenom aplikují už osvědčené řešení.
Jsem si jist, že každý, i když mu to ten den nepálí na vymýšlení nového, může udělat spoustu práce i kdyby ho šéf donutil ke 3 hodinám přesčasů. Ano samozřejmě sem hned každý napište svou historku, jak vás šéf nutil k přesčasu i když jste ještě neměli zadání od zákazníka tak jste opravdu neměli co dělat.

To co teď napíši, je možná jenom moje pracovní metoda a vy jistě používáte lepší - ale mě když to nemyslí a nevím, jak na to, tak to prostě začnu řešit blbě. A protože implementace je ta nejlepší analýza, tak právě přitom uvidím, že to dělám blbě a napadne mě, jak to dělat správně. Většinou :-) Nakonec sice zahodím třeba hodně hodin práce, ale pořád lepší než ty hodiny jenom koukat z okna a smutnit se na šéfa, že dneska nic, že dneska mi to nepálí.

Fakt si myslíš, že programátoři dělají přesčasy všude na světě i když to vůbec nemá smysl (když nevyrábí rotační uňuchadla)? Jestli ano, tak si založ IT firmu a nedělej přesčasy. Uvidíme, jestli kód tvých lidí bude o tolik lepší a ty vyděláš více peněz, než jiné firmy


jpu

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #35 kdy: 03. 04. 2017, 09:28:04 »
Pribratie niekoho noveho do timu nezrusi nadcasy a nezvysi produktivitu, prave naopak. To je davno overeny fakt. Pretoze cloveka musia najskor zaskolit, musi sa do toho dostat, a to vsetko moze trvat aj polroka. Co som sa ja stretol s planovanim terminov, tak to prebiehalo asi takto: "prisiel za mnou sef, povedal mi, co chce spravit a zaroven nato sa ma spytal, kolko mi to bude trvat." predstavu si mozte urobit uz sami, kam takyto pristup speje :)

TVL

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #36 kdy: 03. 04. 2017, 09:36:57 »
Pribratie niekoho noveho do timu nezrusi nadcasy a nezvysi produktivitu, prave naopak. To je davno overeny fakt. Pretoze cloveka musia najskor zaskolit, musi sa do toho dostat, a to vsetko moze trvat aj polroka. Co som sa ja stretol s planovanim terminov, tak to prebiehalo asi takto: "prisiel za mnou sef, povedal mi, co chce spravit a zaroven nato sa ma spytal, kolko mi to bude trvat." predstavu si mozte urobit uz sami, kam takyto pristup speje :)
Nějaký pan Brooks to publikoval už v roce 1975 :-) Ale lidi, kteří to nebudou chápat, tu budou s námi i za 100 let :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Brooks%27s_law

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #37 kdy: 03. 04. 2017, 09:40:53 »
Pánové, já vím, jak na vás... kdysi jsem to viděl v ABB (nepracoval jsem tam, měli od nás pronajaté prostory). Nebyli to sice vývojáři, ale projektanti, ale to je jedno. Na jedné straně místnosti vedoucí kanceláře na vyvýšeném stupínku v prosklené kukani, všichni otočení monitorama tak, aby na ně viděl, asi 20 lidí v jednom kanclu, u dveří čidlo na docházku - pípali si i odchod na WC. Neexistoval "živý rozhovor" ani na dva metry mezi stoly, veškerá komunikace po emailu. Veškeré emaily, příchozí i odchozí si vedoucí četl.
Většina z nás by se asi pokálela, kdyby za náma někdo přišel s výpisem z nějaké proxyny, kolik času trávíme nepracovně, nebo přehledem, kolikrát jsme byli na WC, nebo v kantýně, kolik soukromých hovorů máme v pracovní době...
Tím nechci říct, že je v pořádku dělat přesčasy každý den, protože management stojí za prd, ale na druhou stranu, práce v IT je většinou pohodička s mnoha výhodami, o kterých se člověku u pásu ani nesnilo a pokud je potřeba nějaký přesčas, který je navíc i ohodnocen a nejedná se o běžný stav, ale o řešení nečekaného problému, pak bych raději mlčel a šoupal nohama.
Pokud firma funguje tak, že tam všichni sedí každý den 2 hodiny navíc, asi je čas na odchod.

javaman ()

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #38 kdy: 03. 04. 2017, 09:42:29 »
Nařízené přesčasy mají IMHO smysl u pracovníků co místo osmi rotačních uňuchadel za 8 hodin práce jich vyrobí devět, když budou dělat o hodinu víc. Ale pokud to zrovna duševnímu pracovníkovi ten den (výjimečně) moc nemyslí, jaký význam bude mít, když bude zahřívat židli o hodinu déle, aby vyhověl šéfstvu?

Fakt si to myslíš? Opravdu jsi takový génius, že tvoje práce spočívá pouze ve vymýšlení nových věcí? Všichni programátoři, které znám, včetně těch nejlepších, dělají (kromě vymýšlení jak daný problém vyřešit co nejefektivněji) taky spoustu rutiny.

Ano. Říká se tomu vývojář a s lopatou to nemá nic společného. Pokud dělají tvoje lidi rutinu, tak budou asi pěkně levní, protože nikdo dobrý by ji nedělal. Nechápu, proč by Yarda měl zakládat firmu. Je to snad vývoj? Trochu mimo, kámo...

TVL

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #39 kdy: 03. 04. 2017, 09:54:53 »
Nařízené přesčasy mají IMHO smysl u pracovníků co místo osmi rotačních uňuchadel za 8 hodin práce jich vyrobí devět, když budou dělat o hodinu víc. Ale pokud to zrovna duševnímu pracovníkovi ten den (výjimečně) moc nemyslí, jaký význam bude mít, když bude zahřívat židli o hodinu déle, aby vyhověl šéfstvu?

Fakt si to myslíš? Opravdu jsi takový génius, že tvoje práce spočívá pouze ve vymýšlení nových věcí? Všichni programátoři, které znám, včetně těch nejlepších, dělají (kromě vymýšlení jak daný problém vyřešit co nejefektivněji) taky spoustu rutiny.

Ano. Říká se tomu vývojář a s lopatou to nemá nic společného. Pokud dělají tvoje lidi rutinu, tak budou asi pěkně levní, protože nikdo dobrý by ji nedělal. Nechápu, proč by Yarda měl zakládat firmu. Je to snad vývoj? Trochu mimo, kámo...

Celé vlákno je v podstatě akorát balast, take mi jistě odpustíte, že reaguji na zdejšího kašpara javamana.
I špičkoví programátoři dělají rutinu. Nepřekvapuje mě, že to nevíš, když zjevně špičkový nejsi. Samozřejmě, že je to jiná rutina, než dělají junioři, nebo než děláš ty. Ale PRO NĚ je to rutina - čili dokáží to dělat i když jim to ten den zrovna nepálí.

Proč by měl Yarda zakládat firmu? Asi proto, proč ji zakládá každý, kdo to dělá - aby dokázal mnohem více a aby taky vydělal mnohem více peněz. Lopata jako ty, javamane, to samozřejmě nechápe, ale tím, že založíš malou firmu, tím vyvíjet nepřestáváš. Právě naopak. Teprve až se ta firma začne lámat do střední velikosti, tak teprve potom už by Yarda vývojářem nebyl. Ale o to více svých cílů by mohl realizovat (tím, že je zadá svým vývojářům).

Polymath

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #40 kdy: 03. 04. 2017, 10:04:05 »
Přesčas je vždy důsledkem selhání, nebo neznalosti.
Pro člověka co chce povýšit, tím že dělá přesčasy bych začal jednou otázkou. Proč chce povýšit, když nezvláda svoji práci.

Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?

Jasně, že jo, 8 hodin pro zaměstnavatele. Jak je to dohodnuto ve smlouvě. Na další čas nemá nárok, jen s mým svolením. Jsem zaměstnanec a zaměstnavatel má nárok na to co jsem si domluvili. Naopak to platí taky. Potom samozřejmě pracuju taky, ale už to nemusí být pro zaměstnavatele. On taky můj zaměstnavatel přesčasy nenařizuje, ale vždycky příjde a požádá s nabídkou kompenzace.

A nedělám ve státní správě, ale celkem složité věci co stoji na ne moc jednoduché matematice.
To bude tou matikou, že zaměstnavatel chodí s prosíkem, prostě se bojí, že ztratí někoho těžko nahraditelného. Další důkaz, že studium je základ.

jpu

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #41 kdy: 03. 04. 2017, 10:09:43 »
javaman si kodi vsetko sam. ten o rutinu nema postarane :D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #42 kdy: 03. 04. 2017, 10:13:08 »
javaman si kodi vsetko sam. ten o rutinu nema postarane :D
A já myslel, že pro javamana je rutinou i programování AI from scratch :D

Izidor

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #43 kdy: 03. 04. 2017, 10:31:06 »
To bude tou matikou, že zaměstnavatel chodí s prosíkem, prostě se bojí, že ztratí někoho těžko nahraditelného. Další důkaz, že studium je základ.

On tak chodí s prosbou za každým. Nepracuju v IT firmě a programování je tady hodně. V IT firmách je většinou práce, kde se moc znalostí nevyžaduje. A dokonce to není ani v Praze, nebo Brně.  ;D

Kate

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #44 kdy: 03. 04. 2017, 10:46:30 »
Občas je prostě přesčas potřeba a je fajn, když jsou zaměstnanci schopni chvilku sednout a práci na chvátající věci před deadline dodělat.
Problém nastává ve chvíli, kdy se z přesčasů stane standard a práce se začne plánovat s jejich zohledněním. V tu chvíli je opravdu chvíle hledat dalšího zaměstnance, nebo změnit plány. Jinak to ty lidi zničí.

Osobně pracuji pro firmu, kde je povinná pracovní doba 10:00 - 15:00 a v průměru 8 hodin denně (na konci měsíce to musí sedět). Takže občas tu prostě člověk zůstane třeba od osmi do 19:00, protože něco musí / chce dodělat, ale v období většího klidu není problém přijít později a odejít brzo.