Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?

Izidor

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #15 kdy: 03. 04. 2017, 07:41:20 »
Přesčas je vždy důsledkem selhání, nebo neznalosti.
Pro člověka co chce povýšit, tím že dělá přesčasy bych začal jednou otázkou. Proč chce povýšit, když nezvláda svoji práci.


Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #16 kdy: 03. 04. 2017, 07:41:38 »
@Tuxík

Gustav Mahler, dřel jako dělník v divadle, kde dělal dirigenta a šéfa orchestru, v podstatě interpretoval díla jiných, teprve o divadelních prázdninách se zavřel do malého prázdninového domku a tam napsal své symfonie.

Pochybuji, že člověk, který chce pracovat 8 hodin denně a zbytek se věnovat koníčkům je na cokoliv použitelný. Jedině tak ve státní správě.

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #17 kdy: 03. 04. 2017, 07:44:34 »
Přesčas je vždy důsledkem selhání, nebo neznalosti.
Pro člověka co chce povýšit, tím že dělá přesčasy bych začal jednou otázkou. Proč chce povýšit, když nezvláda svoji práci.

Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #18 kdy: 03. 04. 2017, 07:48:20 »
Programátor není dělník, ale tvůrce, a ten hodiny nepočítá. Je-li dělník, pak samozřejmě ano. Takový zvěrolékař na vesnici taky hodiny nikdy nepočítal, když pro něj přišli v noci, že se telí kráva, tak šel a neříkal, že nemá ordinační hodiny. Existují profese s vysokým pracovním étosem, které se nedělají jen pro peníze. A teprve to je přiřazuje k elitě. Mravní význam volného času a koníčků je nula. Je to umělá náhrada života.

Taková Marie Curie-Sklodowská sama ručně míchala desítky kilogramů smolince 8 a více hodin, aby získala potřebný radioaktivní materiál. Tolik by dnes nezvládl ani leckterý mladík, natož žena.
Četl jsi poslední rok na rootu nějaké diskuze, nebo reaguješ zcela náhodně? Protože když se na to podíváš pořádně, tak většina programátorů JSOU dělníci. Firem ochotných rozumě platit alespoň trošku dobrý lidi moc není, většina jich shání absolventy za 25-30k, což už je na úrovni kvalifikovaného dělníka. Když jim mládenec vyroste, zacpou mu hubu pár korunama, nějakým houmlessofisem a když má hodně kliku, možná dostane firemní auto. Jedinou možností růstu v rámci stejného zaměstnavatele je změnit profesi z programátora na nějakýho pseudomanažera. Rozdíl je hlavně v tom, že ten dělník jde po šichtě s čistou hlavou domů, nemusí se doma zlepšovat ve volném čase ve své práci a pokud má to štěstí, že dělá na 3 směny, přesčasy moc nehrozí. Ale kdo chce kam... nevadí, že programátoři produkují lejna, hlavně, že je to "efektivní" a vysoce abstraktní. Mimochodem, co se úrovně abstrakce týče, v některých případech už je tak vysoká, že jestli se ještě o kousek zvýší, tak si potřebné programy namaluje každá sekretářka a tisíce programátorů můžou jít maximálně kopat kanály, protože na nic jinýho nebudou vhodní. Šedesátikiloví brejlatí mamlasové bez svalové hmoty pak vyhrají doživotní pobyt na pracáku, protože budou nepoužitelní i na to kopání.
A ne, nemluvím o programující AI, mluvím jen o nástrojích jednoduše prezentujících potřebná data.

Dělník, lépe řečeno zaměstnanec, je stav ducha, nikoliv výše platu.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #19 kdy: 03. 04. 2017, 08:09:16 »
Dělník, lépe řečeno zaměstnanec, je stav ducha, nikoliv výše platu.
To je na jednu stranu pravda, na druhou stranu to nic neříká o aktuálním stavu programátor/dělník. Je to tu pořád... "Nic neumím, chci mít klid, čas na zábavu a hodně peněz. V čem mám tedy programovat?" a hned navazující vlákna "Začal jsem s *jazyk*, protože to frčí, už to dělám doma ve volném čase dva měsíce a nabízejí mi nástup 20k. Je to v pořádku?"
Problém je (hlavně u mladých), že nechtějí být kreativní a nejsou ochotní něčemu dávat 100 procent, alespoň pár let. Chtěli by mít hned po škole klid běžného zaměstnance/dělníka a plat experta těsně před důchodem.


Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #20 kdy: 03. 04. 2017, 08:15:40 »
Dělník, lépe řečeno zaměstnanec, je stav ducha, nikoliv výše platu.
To je na jednu stranu pravda, na druhou stranu to nic neříká o aktuálním stavu programátor/dělník. Je to tu pořád... "Nic neumím, chci mít klid, čas na zábavu a hodně peněz. V čem mám tedy programovat?" a hned navazující vlákna "Začal jsem s *jazyk*, protože to frčí, už to dělám doma ve volném čase dva měsíce a nabízejí mi nástup 20k. Je to v pořádku?"
Problém je (hlavně u mladých), že nechtějí být kreativní a nejsou ochotní něčemu dávat 100 procent, alespoň pár let. Chtěli by mít hned po škole klid běžného zaměstnance/dělníka a plat experta těsně před důchodem.

Ano, přesně o tom píšu. Proto je v tom není dobré podporovat.

LaLa

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #21 kdy: 03. 04. 2017, 08:20:16 »
Dělník, lépe řečeno zaměstnanec, je stav ducha, nikoliv výše platu.
To je na jednu stranu pravda, na druhou stranu to nic neříká o aktuálním stavu programátor/dělník. Je to tu pořád... "Nic neumím, chci mít klid, čas na zábavu a hodně peněz. V čem mám tedy programovat?" a hned navazující vlákna "Začal jsem s *jazyk*, protože to frčí, už to dělám doma ve volném čase dva měsíce a nabízejí mi nástup 20k. Je to v pořádku?"
Problém je (hlavně u mladých), že nechtějí být kreativní a nejsou ochotní něčemu dávat 100 procent, alespoň pár let. Chtěli by mít hned po škole klid běžného zaměstnance/dělníka a plat experta těsně před důchodem.

A dělat v klidu v práci pod vedením zkušených lidí, to není 100%? Doporučuju ti, až se ti jednou přihodí, že někdo nebude chtít dělat přesčas, neříkej mu tuhle trapnou storku, že tomu má věnovat 100%, nebudeš pak zbytečně za kokota.

Izidor

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #22 kdy: 03. 04. 2017, 08:27:28 »
Přesčas je vždy důsledkem selhání, nebo neznalosti.
Pro člověka co chce povýšit, tím že dělá přesčasy bych začal jednou otázkou. Proč chce povýšit, když nezvláda svoji práci.

Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?

Jasně, že jo, 8 hodin pro zaměstnavatele. Jak je to dohodnuto ve smlouvě. Na další čas nemá nárok, jen s mým svolením. Jsem zaměstnanec a zaměstnavatel má nárok na to co jsem si domluvili. Naopak to platí taky. Potom samozřejmě pracuju taky, ale už to nemusí být pro zaměstnavatele. On taky můj zaměstnavatel přesčasy nenařizuje, ale vždycky příjde a požádá s nabídkou kompenzace.

A nedělám ve státní správě, ale celkem složité věci co stoji na ne moc jednoduché matematice.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #23 kdy: 03. 04. 2017, 08:29:17 »
Ano, přesně o tom píšu. Proto je v tom není dobré podporovat.
A to já bych je zase podpořil. On ten skutečnej boom "programátorů" podle mě zrovna teď nastává. V příštích několika letech vyleze ze škol spousta lidí, kteří "vyrostli u počítače" (čti "hráli si hry a teď chcou velký prachy"). Úplně stejnej boom byl s "adminama", kdy každej BFU najednou uměl poskládat PC a přeinstalovat W a každej si myslel, jak ho to bude skvěle živit. A kde jsou? Po letech stále přeinstalovávají W, doplňujou papíry a tonery a mnohdy k tomu ještě mají přihozenou nějakou ne zcela související administrativní funkci. A samozřejmě za plat dělníka.
Ještě bude legrace, až "programátoři" budou rádi, že mají 150Kč/h a průměrnej elektrikář/instalatér/topenář/zedník bude brát 1500.

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #24 kdy: 03. 04. 2017, 08:30:36 »
Přesčas je vždy důsledkem selhání, nebo neznalosti.
Pro člověka co chce povýšit, tím že dělá přesčasy bych začal jednou otázkou. Proč chce povýšit, když nezvláda svoji práci.

Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?

Jasně, že jo, 8 hodin pro zaměstnavatele. Jak je to dohodnuto ve smlouvě. Na další čas nemá nárok, jen s mým svolením. Jsem zaměstnanec a zaměstnavatel má nárok na to co jsem si domluvili. Naopak to platí taky. Potom samozřejmě pracuju taky, ale už to nemusí být pro zaměstnavatele. On taky můj zaměstnavatel přesčasy nenařizuje, ale vždycky příjde a požádá s nabídkou kompenzace.

A nedělám ve státní správě, ale celkem složité věci co stoji na ne moc jednoduché matematice.

Jasně, to je dobrý model. A jak to zvládáte nemyslet na tu matematiku kolem i po pracovní době. To musí být dost těžké.

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #25 kdy: 03. 04. 2017, 08:37:16 »
Ano, přesně o tom píšu. Proto je v tom není dobré podporovat.
A to já bych je zase podpořil. On ten skutečnej boom "programátorů" podle mě zrovna teď nastává. V příštích několika letech vyleze ze škol spousta lidí, kteří "vyrostli u počítače" (čti "hráli si hry a teď chcou velký prachy"). Úplně stejnej boom byl s "adminama", kdy každej BFU najednou uměl poskládat PC a přeinstalovat W a každej si myslel, jak ho to bude skvěle živit. A kde jsou? Po letech stále přeinstalovávají W, doplňujou papíry a tonery a mnohdy k tomu ještě mají přihozenou nějakou ne zcela související administrativní funkci. A samozřejmě za plat dělníka.
Ještě bude legrace, až "programátoři" budou rádi, že mají 150Kč/h a průměrnej elektrikář/instalatér/topenář/zedník bude brát 1500.

Život není o jistotách, a o tom, co dělají všichni. Jinak překvalifikovat se na instalatéra není problém, na zedníka taky ne. Ale je pravda, že pro ty co jdou jen po penězích, to bude snadnější.

Izidor

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #26 kdy: 03. 04. 2017, 08:37:26 »

Jasně, to je dobrý model. A jak to zvládáte nemyslet na tu matematiku kolem i po pracovní době. To musí být dost těžké.

Na matematiku myslím pořád. Vždycky mě to bavilo, ale. Když jsem v práci, řeším věci pro zaměstnavatele. Když uplyne pracovní doba, tak si dělám na svých věcech.

Mám za to, že zaměstnanecký poměr je obchodní smlouva dvou rovnoprávných subjektů. Ty mi tady dáš své schopnosti a čas a já ti za to zaplatím. Cokoliv navíc je předmětem dalšího jednání. Když dělám pro zamětnavatele, řeším jeho problémy, nikoliv svoje. Měl jsem období, kdy jsem to bral hodně osobně, ale ono to stejně nikam nevede. Práce a osobní život se musí oddělovat, protože to nejcennější co si zamětnavatel od člověka kupuje je jeho čas.

Ivan Nový

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #27 kdy: 03. 04. 2017, 08:39:35 »

Jasně, to je dobrý model. A jak to zvládáte nemyslet na tu matematiku kolem i po pracovní době. To musí být dost těžké.

Na matematiku myslím pořád. Vždycky mě to bavilo, ale. Když jsem v práci, řeším věci pro zaměstnavatele. Když uplyne pracovní doba, tak si dělám na svých věcech.

Mám za to, že zaměstnanecký poměr je obchodní smlouva dvou rovnoprávných subjektů. Ty mi tady dáš své schopnosti a čas a já ti za to zaplatím. Cokoliv navíc je předmětem dalšího jednání. Když dělám pro zamětnavatele, řeším jeho problémy, nikoliv svoje. Měl jsem období, kdy jsem to bral hodně osobně, ale ono to stejně nikam nevede. Práce a osobní život se musí oddělovat, protože to nejcennější co si zamětnavatel od člověka kupuje je jeho čas.

Ano, to je pravda.

Izidor

Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #28 kdy: 03. 04. 2017, 08:49:51 »

Jasně, to je dobrý model. A jak to zvládáte nemyslet na tu matematiku kolem i po pracovní době. To musí být dost těžké.

Na matematiku myslím pořád. Vždycky mě to bavilo, ale. Když jsem v práci, řeším věci pro zaměstnavatele. Když uplyne pracovní doba, tak si dělám na svých věcech.

Mám za to, že zaměstnanecký poměr je obchodní smlouva dvou rovnoprávných subjektů. Ty mi tady dáš své schopnosti a čas a já ti za to zaplatím. Cokoliv navíc je předmětem dalšího jednání. Když dělám pro zamětnavatele, řeším jeho problémy, nikoliv svoje. Měl jsem období, kdy jsem to bral hodně osobně, ale ono to stejně nikam nevede. Práce a osobní život se musí oddělovat, protože to nejcennější co si zamětnavatel od člověka kupuje je jeho čas.

Ano, to je pravda.

A jak tahle odpověď zapadá do toho co je výše?
"Kde je psáno, že co je nad 8 hodin denně je přesčas? Nechcete snad říci, že pracujete jen 8 hodin denně?"

Pro mně je přesčas prostě důsledek chyby, buď něco nezná zaměstnanec, a nebo byla práce špatně naplánovaná, což je jasné selhání managementu. Naneštěstí v obou případech důsledky nese řadový zaměstnanec a to je špatně.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyžadují dobré IT firmy po svých programátorech přesčasy?
« Odpověď #29 kdy: 03. 04. 2017, 08:54:44 »
A dělat v klidu v práci pod vedením zkušených lidí, to není 100%? Doporučuju ti, až se ti jednou přihodí, že někdo nebude chtít dělat přesčas, neříkej mu tuhle trapnou storku, že tomu má věnovat 100%, nebudeš pak zbytečně za kokota.
Nepochopil jsi to. Já nikde nenapsal, že je v pořádku sedět 16 hodin v práci kvůli termínu. Je to i o firmě, i o lidech. Každej svéprávnej vedoucí/manažer/majitel ví, že 8 hodin v práci je až moc, často je problém udržet koncentraci tak dlouho a v případě přesčasu produktivita není přímo úměrná hodinám navíc. Na druhou stranu, nemělo by to vypadat jak u pásu, kdy zahouká siréna, všichni zahodí klávesnice a myši a prostě padla. Při takovém zaměstnání je zcela běžná pružná pracovní doba, kterou si člověk rozloží dle potřeby. Jestli se někomu nikdy nestalo to, že byl natolik vtažen do problému, že prostě místo 8 hodin dělal 10, 12, ani si to neuvědomil, asi to není práce pro něj a měl by jít dělat něco, co jej bude bavit. A mimochodem, jestli tu někdo brečí po svých zaměstnaneckých právech, tak:
Citace
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Samozřejmě, že i v tomto případě musí být práce řádně odměněna.