Zmigroval jsem na systemD

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #105 kdy: 23. 03. 2017, 19:06:46 »
A jak se to zkompiluje bez pocitace? A jak pro Windows?
Chtít provozovat init na kernelu bez cgroups je stejná pitomost jako chtít kompilovat bez počítače? Tak jo no... modulární systém, chápu.


Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #106 kdy: 23. 03. 2017, 19:17:34 »
A jak se to zkompiluje bez pocitace? A jak pro Windows?
Chtít provozovat init na kernelu bez cgroups je stejná pitomost jako chtít kompilovat bez počítače? Tak jo no... modulární systém, chápu.

Jak souvisi modularita systemu s tim, ze ma nejake behove pozadavky?

Honza

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #107 kdy: 23. 03. 2017, 19:34:20 »

Postupně jsem zmigroval našich pár serverů na FreeBSD a OpenBSD a desktopy na OpenBSD..... a vůbec nelituju. Můžete tu diskutovat o přínosu SytemD jak chcete, ale bude požírat víc a víc funkcí, bude vytvářet víc a víc závislostí na jiných komponentách systému... a Linux tím jde jen směrem provázaných, zabugovaných a uzavřených systémů typu Windows a OSX.

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #108 kdy: 23. 03. 2017, 19:43:08 »
Jak souvisi modularita systemu s tim, ze ma nejake behove pozadavky?
Rozhodně víc než absence cgroups s překladem bez počítače.

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #109 kdy: 23. 03. 2017, 19:44:51 »
a Linux tím jde jen směrem provázaných, zabugovaných a uzavřených systémů typu Windows a OSX.
OS X má náhodou docela rozumný init ;)


Honza

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #110 kdy: 23. 03. 2017, 19:53:02 »
a Linux tím jde jen směrem provázaných, zabugovaných a uzavřených systémů typu Windows a OSX.
OS X má náhodou docela rozumný init ;)

Souhlas, v mnoha ohledech je launchd mnohem rozumnější než systemdLP...

Proud

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #111 kdy: 23. 03. 2017, 20:44:13 »
Uz se s tim smirte. SystemD zvitezil uz vcera. Par natruc dister jiste bude pro nostalgiky ale ve firmach si uz bez SD neskrtnete. Prosadili to protestanti (arch), presli na nej katolici (redhat) a take pravoslavni (debian). Distra bez systemd jsou dnes povazovana za pohanstvi. Linux se meni, komercionalizuje a komerce vyzaduje pravidla a spoleh. Linux jak jste jej znali pred 10 lety uz neni. Muzete najit Slackware skanzen nebo Gentoo gheto, ale na produkci to nema nikdo. Mozna je trochu problem, ze to vsechno jeste volame linux. Ale je to jen z duvodu ze lepsi kernel neni, jakmile bude tak mainstream na nej prejde bez mrknuti oka jak presel na sytemd.

No a pak tu mame jeste jine unixy - bsd (oblibeny u sitaru), macos (oblibeny u vyvojaru a grafiku) a treba takove Haiku (ex beos). Ty fragmentaci na desitky dister netrpi a tam podobne schizma jako prinesl systemd nehrozi.

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #112 kdy: 23. 03. 2017, 21:31:36 »
Rozhodně víc než absence cgroups s překladem bez počítače.
Nejak mi unika proc bych mel chtit pouzivat kernel bez cgroups... Nebo co tim vubec chces rict... Ze existuje volba v kernelu, kterou kdyz vypnes, tak rozbijes SD? Ano, to je zcela jiste pravda... A kdyz vypnu podporu tty, nepujde se mi prihlasit :-) Ano, existuji volby kernelu, ktere dokazi rozbit userspace na nich zavisly... Modularita systemu opravdu neimplikuje podporu ruznych nestandardnich a obskurnich konfiguraci, zvlaste ne neceho jako je kernel... A proc SD cgroups pouziva ma velmi dobre a racionalni duvody, protoze diky nim ma skutecne beh sluzeb pod kontrolou, coz je jenom dobre.

Souhlas, v mnoha ohledech je launchd mnohem rozumnější než systemdLP...
launchd je SD podobny jak vejce vejce... Tez implementuje miliardu veci, ktere sysvinit neresi (socket activation, monitorovani filesystemu pro zmeny, cron-like funkcionalita).

A jinak, abych jen nehejtoval, udělat pořádek v initu je zajisté záslužná činnost, ale sD má dva zásadní problémy:
1. banda tupých hlav ho procpala do mnoha dister v době, kdy by to příčetný vývojář označil jako alpha verzi (momentálně bych to nazval betou, maximálně RC)
2. vývojáři v čele s LP jsou arogantní hajzlíci, kteří nejsou schopní normální diskuze a v rámci svého supr čupr agilního vývoje jsou schopní ze dne na den rozbít léta fungující věci, je jim to u míst, kde záda ztrácejí svoje pěkné jméno a pak kopou kolem sebe, že se mají ostatní přizpůsobit

No a pak je tu další problém a to jsou další retardovaní vývojáři, kteří aby nemuseli náhodou napsat pár řádek kódu navíc, tak raději vytvoří mnohdy zcela zbytečné závislosti na sD. Občas mám pocit, že se z Linuxu stává windows ENT (eště novější technolodžy). A takhle to dopadá, když se do komunitního projektu začne cpát nepřiměřené množství komerčních subjektů prosazujících svoje zájmy (zisk).

No a diky bohu za to, ze se tam ty komercni subjekty cpou. Jinak bysme skoncili se systemem, na kterem by se mohla vyucovat historie operacnich systemu. Mozna by si stalo za to si uvedomit, kolik toho do Linuxu prinaseji prave ty komercni firmy (jako je RH, Suse, Canonical, Intel a mnohe dalsi) a kolik komunita lidi, kteri to delaji povetsinou ve volnem case a pak se na to vykaslou, kdyz prijde rodina/jina prace/proste je to prestane bavit.

Takze za me diky za ty komercni firmy, ktere nad Linuxem svuj byznys postavili - protoze prave diky nim je dneska zcela normalni odpoved (ktere se nikdo nedivi) na to, jaky OS chci na server, prave Linux :-) Pouzivam Linux od roku 1998 jako svuj primarni desktopovy a serverovy OS, takze muzu trochu srovnavat - a rozhodne bych nevymenil stav tehdy a stav ted - nemluve o o tom, ze tehdy srovnani Windows NT a Linuxu bylo k smichu, dneska je k smichu taky, ale celkem obracene (hello podpora dockeru ve windows :-D) :-D



Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #113 kdy: 23. 03. 2017, 22:18:44 »
Nejak mi unika proc bych mel chtit pouzivat kernel bez cgroups...
Treba proto, ze vyrabis ten embedded system, kde proste nechces mit nic, co neni nezbytne nutny.

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #114 kdy: 23. 03. 2017, 22:34:35 »
Nejak mi unika proc bych mel chtit pouzivat kernel bez cgroups...
Treba proto, ze vyrabis ten embedded system, kde proste nechces mit nic, co neni nezbytne nutny.


Pokud resim na embedded systemu kilobajty ,tak v tom pripade nebudu pouzivat asi ani glibc,ani sd,celkem asi nic z normalniho userspace..

Jinak jeden z nasich zakazniku ma systemd na embedded zarizeni pro vytahy - takze sd hateri,neriskujte a chodte vsude pesky,nikdy nevite,kdy tam bude systemd ;D :D

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #115 kdy: 23. 03. 2017, 22:57:45 »
Pokud resim na embedded systemu kilobajty
To nejsou ani nahodou kilobajty. Systemd ti tam zatahne dbus, udev...

tak v tom pripade nebudu pouzivat asi ani glibc,ani sd,celkem asi nic z normalniho userspace..
Jo. A je skoda nepouzivat init system jenom z tohodle duvodu. SD je v principu fajn, akorat je proste skoda, ze spoustu veci uzivateli vnucuje. Kdyby byl _opravdu_ modularni, konfigurovatelny a ty zasadni veci opravdu rock solid, nerekl by proti nemu nikdo ani popel a vsichni by byli happy.

Jinak jeden z nasich zakazniku ma systemd na embedded zarizeni pro vytahy - takze sd hateri,neriskujte a chodte vsude pesky,nikdy nevite,kdy tam bude systemd ;D :D
Vsadim tri prsty na prave ruce, ze tam ten Linux nic kritickyho neridi. Hlasky "prvni patro", "druhe patro" at tam klidne pousti systemd ;)

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #116 kdy: 23. 03. 2017, 23:21:13 »
Pokud resim na embedded systemu kilobajty
To nejsou ani nahodou kilobajty. Systemd ti tam zatahne dbus, udev...

tak v tom pripade nebudu pouzivat asi ani glibc,ani sd,celkem asi nic z normalniho userspace..
Jo. A je skoda nepouzivat init system jenom z tohodle duvodu. SD je v principu fajn, akorat je proste skoda, ze spoustu veci uzivateli vnucuje. Kdyby byl _opravdu_ modularni, konfigurovatelny a ty zasadni veci opravdu rock solid, nerekl by proti nemu nikdo ani popel a vsichni by byli happy.

Jinak jeden z nasich zakazniku ma systemd na embedded zarizeni pro vytahy - takze sd hateri,neriskujte a chodte vsude pesky,nikdy nevite,kdy tam bude systemd ;D :D
Vsadim tri prsty na prave ruce, ze tam ten Linux nic kritickyho neridi. Hlasky "prvni patro", "druhe patro" at tam klidne pousti systemd ;)

Jj,jen nouzovou signalizaci,diagnostiku a rizeni motoru ))

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #117 kdy: 24. 03. 2017, 04:06:15 »
Vsadim tri prsty na prave ruce, ze tam ten Linux nic kritickyho neridi. Hlasky "prvni patro", "druhe patro" at tam klidne pousti systemd ;)

Zajímalo by mě, zda existuje nějaká metodika, který by vytvořila něco jako "zaručený" software. Tak nějak bych stále věřil spíše hw řešení (systém zpětných brzd etc).

Spousta příležitostí, aby se něco pokazilo: šváb, kabeláž, sw...

v

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #118 kdy: 24. 03. 2017, 08:18:52 »
Vsadim tri prsty na prave ruce, ze tam ten Linux nic kritickyho neridi. Hlasky "prvni patro", "druhe patro" at tam klidne pousti systemd ;)

Zajímalo by mě, zda existuje nějaká metodika, který by vytvořila něco jako "zaručený" software. Tak nějak bych stále věřil spíše hw řešení (systém zpětných brzd etc).

Spousta příležitostí, aby se něco pokazilo: šváb, kabeláž, sw...
třeba IEC61508  hromada dalších, v tomhle případě bych si tipl, že bezpečnost je zajištěna nějakým hw (a že řízení motoru znamená komunikaci s invertorem)

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #119 kdy: 24. 03. 2017, 08:37:29 »
Zajímalo by mě, zda existuje nějaká metodika, který by vytvořila něco jako "zaručený" software. Tak nějak bych stále věřil spíše hw řešení (systém zpětných brzd etc).

Spousta příležitostí, aby se něco pokazilo: šváb, kabeláž, sw...
Bezpečnost tam samozřejmě musí být zaručena fyzicky/fyzikálně. Nemůže to být tak, že se ti v Linuxu objeví nějakej memory leak a výtah spadne :) Tím "řízením motoru" imho tnr trochu mlží. Čekal bych tak maximálně, že Linux uděluje instrukce "popojeď o 3 patra výš". A kdyby se něco podělalo, tak výtah přinejhorším zůstane stát, nebo pomalu, nouzově sjede.