Homeoffice - v čem je problém?

javaman ()

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #45 kdy: 08. 01. 2017, 20:30:04 »
A reagování na maily hned je velmi hloupý zvyk, měl by ses ho zbavit.
To asi závisí od práce ktorú vykonávaš, obsahu mailu a aktuálnej situácie nie?

Admin/vývojář. Obash mailu tě vůbec nemusí zajímat, může počkat. A situace ano, ale pak musíš říct, že teda nebudeš nic dělat, protože čekáš na důležitý mail... třeba týden.


jpu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #46 kdy: 08. 01. 2017, 20:50:37 »
s tym javamanom je vazne sranda. takeho dementa som uz dlho nevidel :D

TomBA

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #47 kdy: 08. 01. 2017, 21:04:25 »
Počas svojej "kariéry" som absolvoval všetky formy práce (zamestnanec, živnostník, openspace, vlastná kancelária, sharedspace, homeoffice.....momentálne vlastná sro).

Sharedspace som zažil v celkom sofistikovanom móde. Každý zamestnanec si musel rezervovať hodiny pri stole, prípadne miestnosť na prezentácie či stretnutia, dataprojektor, auto..... Na poschodiach boli office manažérky, ktoré pre Vás Váš stôl vždy pripravili. Vydezinfikovali, utreli a pod stôl pritiahli Váš zamknutý box (tri zásuvky na kolečkách, 4 miestny kód). Vy ste si sadli za stôl, na telefone zadali svoj kód (automaticky Vám začali prepájať hovory, mohli ste si vypočuť svoj voice mail), prihlásili ste sa na PC do svojho účtu, dali ste si na stôl fotku svojej rodiny, domu (aby ste si pamätali že robite na hypotéku) a mohli ste makať. Pri odchode len jednoduche odhlasenie na telefone a PC. Office managerka odviezla zamknutý box...
Nevýhodou bolo, že ste bol v vždy v inej kancelárii (alebo aspoň pri inom stole aj keď sa to snažili v software riešiť). Vždy ste mal iných kolegov okolo. A tak bolo furt o čom sa rozprávať!!!
Okrem toho človek potrebuje voľajakú kontinuitu (pozrieť občas z okna ako rastie stavba vedľa, či už je zamrznuté jazero).
A rituály a stereotypy. Sú pre nás veľmi dôležité, zlepšujú našu pohodu a tým zvyšujú výkon. Toto je v sharedspace problém.

Práca doma mi nevyhovuje. Potrebujem ráno vstať, umyť sa, oholiť, naraňajkovať a dostaviť sa niekam, kde sa venujem práci. Keď NEMUSÍM, prichytím sa na obed v pyžame, zarastený ako ruský mužík, s notebookom na kolenách surfujúc na webe (v pozadí ide voľajaká spravodajská TV). Som proste slabý človek.

Homeoffice som v peknej podobe zažil u kamaráta ktorý je na vozíku a robí z domu vzdialenú podporu ku voľajakému SW. Ale tiež mi vravel že si to vyžaduje silnú vôľu a pracovnú morálku.

Človek je stádový/svorkový živočích. V mnohých kultúrach je separácia dokonca jedným z najväčších trestov. A tak pindy o tom ako je dobre byť/pracovať sám sú veľmi naivné (alebo je autor psychopat). Je len minimum pracovných pozícií, kde nie je dôležitá komunikácia medzi kolegami a to aj neverbálna (výraz, gesto, hlasitosť, dikcia, konkrétna situácia)

Pre javamana: Dospej

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #48 kdy: 08. 01. 2017, 21:55:17 »
U nás v práci se povolují 2 dny v týdnu, a řekl bych upřímně, že je to až až. Když si člověk ještě na den v týdnu vezme dovolenou, tak je to fakt zajímavé. Pracovní místa jsou sdílená.

Zvláštní je, že většina lidí home office využívá spíše méně (1 den v týdnu) než více, čím starší lidé, tím méně jsou na home office, ti nejmladší skoro furt.

Osobně dělám v korporátu, kde často není do čeho kopnout, a tak HO oceňuji. Je to pro mě taková možnost přežít, když mám reálně práce na hodinu denně. Je ale fakt, že doma nic moc neudělám.

Tomáš Marný

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #49 kdy: 08. 01. 2017, 22:26:09 »
V případě OSVČ to naprosto postrádá smysl, protože OSVČ není váš zaměstnanec a vy tudíž nemáte právo mu kecat do toho, kde a kdy bude svou práci vykonávat.

Řekl bych, že podmínky si může natavi jaké chce. Pokud se OSVČ rozhodne zakázku přijmout, pak holt musí se vším všudy (co neodporuje legislativě). Takže mu klindě může nařídit výkon práce v čase a místě. U některých typu práce to san ani jinak nejde.


Offtopic: Vy máte něco společného s TM trollujícím na měšci?

Reagoval jsem jen na to, že samotný pojem home office v tomto právním vztahu nedává smysl. Ten se týká jen zaměstnaneckého poměru. A zatímco specifikování místa výkonu práce je jednou ze základních věcí existence zaměstnaneckého poměru, tak u OSVČ to tak není, ba dokonce je tomu naopak – není-li specifikováno, tak to znamená, že je to na OSVČ.
Další zavádějící pojem jste použil vy – "může nařídit výkon práce v čase a místě". Nemůže. On mu nic nařizovat nemůže. Mohou se spolu dohodnout, ale rozhodně mu to nemůže nařídit, jako by to mohl v případě zaměstnaneckého poměru.


Lama

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #50 kdy: 08. 01. 2017, 22:37:39 »
Zkus se válet v kanclu na gauči a uvidíš, jak dlouho tam vydržíš. A co když si ho budeš chtít jen vyhonit? To jako poběžim na záchod, abych nikoho neobtěžoval, ne? :D

V tvým pripade bude jedine dobre, kdyz to vycakas do hajzlu. Beztak by z toho vznikl odpad.

x

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #51 kdy: 08. 01. 2017, 22:53:27 »
Dělám výhradně home office. Pokud to někoho zajímá, tak to opravdu jde. Ale jak už několikrát padlo, je k tomu potřeba disciplína. Pokud jí někdo nemá, tak mu asi nic jiného, než docházka do práce nezbývá. To není nic proti ničemu, jen by pak neměl takový člověk ostatní posuzovat podle sebe a home office paušálně zavrhovat. Jsou tady lidi, co dokážou pracovat, i když nad nimi nestojí někdo s karabáčem. No a co se komunikace týče, tak zavolat si nebo dát videohovor je v dnešní době opravdu ten nejmenší problém(upřímně - když jsem kdysi ještě chodil normálně do openoffice, tak byli lidi líní sundat sluchátka, vstát od stolu a popojít dva metry, takže si stejně mezi sebou psali, jako kdyby byli na druhém konci planety a ne ve stejné místnosti...).

Lama

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #52 kdy: 08. 01. 2017, 22:57:30 »
Ja třeba jsem schopen při duševní práci soustředit se max. tak 3-4 hodiny, pak musí přijít pauza, přičemž ono "pauza" neznamená dvacetiminutovku na oběd, ale musím aspoň na několik hodin to pustit z hlavy, jít třeba ven, dělat něco jiného, nebo si dáchnout a pokračovat třeba odpoledne nebo navečer nebo druhý den.

Mirek

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #53 kdy: 08. 01. 2017, 23:08:44 »
Dělám výhradně home office. Pokud to někoho zajímá, tak to opravdu jde. Ale jak už několikrát padlo, je k tomu potřeba disciplína. Pokud jí někdo nemá, tak mu asi nic jiného, než docházka do práce nezbývá. To není nic proti ničemu, jen by pak neměl takový člověk ostatní posuzovat podle sebe a home office paušálně zavrhovat. Jsou tady lidi, co dokážou pracovat, i když nad nimi nestojí někdo s karabáčem. No a co se komunikace týče, tak zavolat si nebo dát videohovor je v dnešní době opravdu ten nejmenší problém(upřímně - když jsem kdysi ještě chodil normálně do openoffice, tak byli lidi líní sundat sluchátka, vstát od stolu a popojít dva metry, takže si stejně mezi sebou psali, jako kdyby byli na druhém konci planety a ne ve stejné místnosti...).

A co konkrétně děláš? Já si u sebe (komplexní embeded systémy) nedokážu představit efektivní práci v týmu při větším podílu a nebo výhradně jen při homeoffice. Video hovor neřeší vše, papír a tužka jsou často nejrychlejší a při pokecu u oběda, kávovaru, ... se vyřeší spousta věcí velmi elegantním způsobem.

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #54 kdy: 09. 01. 2017, 00:31:42 »
Ahoj, z 95% procet dělám mám HO a není s tím problém, pravda ale vždy záleží na povaze projektu a složení týmu. Nicméně zadání práce je většinou on site, vyjasní se základní věci, pak už jen telefon a emaily. Vzhledem k tomu že dělám vývoji informačních systémů tak teče komunikace transparentně přes několik lidí nebo L2 support atd... Nevyžaduje to nejen morálku programátora, ale i případné rodiny... Mám spíš opačný problém, moje práce je mi koníčkem a zřídka kdy nevím kdy přestat... Takže to pak pekelně jiskří doma... Jak nikam každé ráno nejezdím a jsem na vesnici tak asi sousedé nechápou, hlavně ti staří... Co vím tak na HO se dá dělat mnho programátorských prací, problém asi fakt pokud je člověk vázanej v nějakýmu HW ale i automatizace se dá řešit, je to hodne o simulacích, stačí si domluvit rozhraní a každý může jet solo, pak to jen za jeden tyden ve finalce doladit. Nemysím že by HO to byl v dnešní době benefit, pro mě spíš nutnost. Kafe ráno na zápraží mýho baráku chutná prostě víc než někde v betonovým kanclu.

Co se týče hlídání aktivity při HO, Jedeme přes Jiru, Git a další interní nástroje na správu zmen v databázovém kodu... Těžko lze něco vylhat do Jiry a nemít přitom v repository commit, nebo fixnutné nejaké tasky na podporu.


Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #55 kdy: 09. 01. 2017, 02:05:34 »
Můj názor je, že je to velmi individuální. Nejen co se týče náplně práce, ale i o jakého člověka se jedná. Někomu HO sedí více, někomu méně. Kdybych např. byl člověkem, kdo chce HO (ať už z jakýchkoliv důvodů - rodina, dlouhá cesta do práce, lepší koncentrace doma, silná introverze, nelibost sdílet kancelář s dalšími 6ti kolegy atd. atd.), asi bych vyžadoval / preferoval zaměstnavatele či pracovní vztah, který HO nabízí. Já osobně jsem třeba měl různé práce a období, někdy jsem o HO vůbec nestál - do příjemné kanceláře jsem chodil rád, jindy jsem byl třeba za HO rád, využíval jsem to často. Takže jestli se tvůj manager pobočky cuká s homeoffice a ty chceš homeoffice, asi bych se začal dívat po jiných jobech..

Jinak líbí se mi názory JmJ, Tomáš Marný, TomBA.
« Poslední změna: 09. 01. 2017, 02:10:25 od nobody65534 »

x

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #56 kdy: 09. 01. 2017, 07:40:14 »
Citace
A co konkrétně děláš? Já si u sebe (komplexní embeded systémy) nedokážu představit efektivní práci v týmu při větším podílu a nebo výhradně jen při homeoffice. Video hovor neřeší vše, papír a tužka jsou často nejrychlejší a při pokecu u oběda, kávovaru, ... se vyřeší spousta věcí velmi elegantním způsobem.

Dělám hry. Na začátku se všechno vymyslí a pak už se jede +/- podle zadání. Nejsme nějak obrovský tým, na tuhle práci ani není potřeba mít v týmu tisíc lidí. Ono to všechno záleží od okolností. No a u oběda bych tě s prací hnal svinským krokem :-D Sám to mám problém dostat na chvíli z hlavy a ještě mi to někdo bude cpát skrz hubu plnou knedlíků :-D

Mirek

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #57 kdy: 09. 01. 2017, 11:04:38 »
Citace
A co konkrétně děláš? Já si u sebe (komplexní embeded systémy) nedokážu představit efektivní práci v týmu při větším podílu a nebo výhradně jen při homeoffice. Video hovor neřeší vše, papír a tužka jsou často nejrychlejší a při pokecu u oběda, kávovaru, ... se vyřeší spousta věcí velmi elegantním způsobem.

Dělám hry. Na začátku se všechno vymyslí a pak už se jede +/- podle zadání. Nejsme nějak obrovský tým, na tuhle práci ani není potřeba mít v týmu tisíc lidí. Ono to všechno záleží od okolností. No a u oběda bych tě s prací hnal svinským krokem :-D Sám to mám problém dostat na chvíli z hlavy a ještě mi to někdo bude cpát skrz hubu plnou knedlíků :-D
OK, chápu. Některé typy práce jsou na HO vhodnější než jiné. S tím oběděm je to ale jinak. Pracovní témata jsou v menšině, občas se přesto spontánně objeví a často i nečekaně vyřeší způsobem, kterým to na poradách, přes telefon, mail a nebo IM prostě nejde...

Kiwi

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #58 kdy: 09. 01. 2017, 11:21:29 »
Mně HO vyhovuje mnohem více než kancelář, a to z následujících důvodů:

1. Při práci potřebuju mít klid. Nesnáším, když se kolegové v kanceláři vykecávají, dost často o věcech, že by jim dal člověk přes hubu, nebo když jsou s někým "na kólu". To mě zas vytáčí jejich angličtina ve stylu "á jem andrrrgrrraunt týčrrr". Navíc se od některých kolegů často šíří nepříjemné pachy a zvuky.
2. Sluchátka nemám rád a navíc viz bod 1. Nesnáším při práci muziku, musím mít klid.
3. Preferuji čerstvý vzduch místo zaneřáděné klimatizace, teplotu spíš nižší, tak 18-21 stupňů, ale v létě raději větrák než lednici.
4. Opravdu efektivní jsem jen pár hodin denně a vychází to pokaždé na různou část dne. Například na noc.
5. Rád při přemýšlení chodím nebo se občas natáhnu.
6. Nerad chodím do stravovacích zařízení, raději si uvařím sám. Což mi zabírá méně času než polední siesta některých kolegů.
7. Když na mě někdy přijde slabá chvilka, nejčastěji po obědě, tak si raději naférovku na tu půlhoďku pospím, než abych přemáhaje únavu celé odpoledne jen jalově proseděl na židli.
8. 95% interakcí se opravdu přes software typu Skype vyřešit dá.

hu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #59 kdy: 09. 01. 2017, 11:33:52 »
Mně HO vyhovuje mnohem více než kancelář, a to z následujících důvodů:

1. Při práci potřebuju mít klid. Nesnáším, když se kolegové v kanceláři vykecávají, dost často o věcech, že by jim dal člověk přes hubu, nebo když jsou s někým "na kólu". To mě zas vytáčí jejich angličtina ve stylu "á jem andrrrgrrraunt týčrrr". Navíc se od některých kolegů často šíří nepříjemné pachy a zvuky.
2. Sluchátka nemám rád a navíc viz bod 1. Nesnáším při práci muziku, musím mít klid.
3. Preferuji čerstvý vzduch místo zaneřáděné klimatizace, teplotu spíš nižší, tak 18-21 stupňů, ale v létě raději větrák než lednici.
4. Opravdu efektivní jsem jen pár hodin denně a vychází to pokaždé na různou část dne. Například na noc.
5. Rád při přemýšlení chodím nebo se občas natáhnu.
6. Nerad chodím do stravovacích zařízení, raději si uvařím sám. Což mi zabírá méně času než polední siesta některých kolegů.
7. Když na mě někdy přijde slabá chvilka, nejčastěji po obědě, tak si raději naférovku na tu půlhoďku pospím, než abych přemáhaje únavu celé odpoledne jen jalově proseděl na židli.
8. 95% interakcí se opravdu přes software typu Skype vyřešit dá.

No prostě asociál a narcis jak vyšitej.