česko-linuxo slovník

LZ.

česko-linuxo slovník
« kdy: 05. 01. 2011, 15:45:21 »
Neni nějaká kniha linunux pro blbce? (S asi 6 000 000 stranami) Měla by mě naučit jak dělat ty vaše pětistrankové magické formule, které udělalají to co chci, způsobem, který si ní ani nedokážu představit.
Já těm vašim manuálum vůbec nerozumím. krucifix(-{a[b+-c]c[ca]}>-5-p*a to je vážně manual na houby, nebo pro nadané linuxmagy ovladajíci plynně linuxštinu. Co má jeden dělat, když umí jen česky a to ještě špatně? ;D (asi máme smůlu, respektivě jen možnosti zapnout widle a nezapnout)

Třeba taková zakladní věc.. Někteří Linuxaci tvrdí, že je linux zadarmo, ale to je lež. Respektivě chyba překladu. Linux je svobodný, pokud se ti nelíbi verze(v linuxštině nejspíše distribuce), kterou máš, zkusiš jinou. Když ti dojdou distribuce, můžeš pohledat i jejich jinou verzi (starši, novější) a tu si upravit.
Suma sumarum, za linux se neplatí za licenci, ale potem, krví a nervy. To co uděláš ve widlich třemi kliky po deseti minutách pokusu-omylu se dá na linuxu zvládnout po celodennim studiu řádkem textu. Co se dá udělat v linuxu řádkem textu, to ve widlich neuděláš ani za týden, i když náhodou víš jak.

Hlavní problém linuxu vidim v baličkováni. Je fajn, že to co chcete udělat (například rozjet grafickou kartu) už někdo chytřejší udělal dávno před vámi. Ale NAJIT to!

Další problém je v linuxackem myšlení. (Au, kde jste vzali tak narychlo takovou horu kameni?  :) )  Neberte to špatně, ale skoro každý zapadá se svým způsobem myšlení do nějaké kategorie. Jen Chuck Norris je vyjimkou.
Příklad: Nainstaloval jsem si distribuci Xy, na svůj nový komp a nejela siťovka. Tak jsem něco početl (100+ stran) na internetu po krátkem hledáni pomocí googlu (120+ zobrazených stránek s odkazy) a napsal jsem si vlastní ovladače za pár hodin (týden, což běžnému uživateli trvá tak ManYear). Byl jsem tak hodný a hodil tento ovladač na své oblíbené forum o linuxu. The END.

Logická chyba: - Proč, když už je takovýto ovladač jednou napsan, neni prověřen někým chytrým, označen za prověřený patch a zaplacnut do nové verze distribuce Xy, případně všech? Že by práce navíc?

Linux je o svobodě, udělej si co chceš, když to umíš.
Jenže co my ostatní? Nenašla by se nějaká verze pro nás hloupé ovce? Proste distribuce pro tupce, kterou si nainstalují a ona jede. (A na ploše je odkaz na SROZUMITELNÝ návod jak začít s linuxem. Ne obvyklý RTFM.)
Ne každý je počitačově gramotný, trpělivý, dostatečně starý (např. osmiletí), chytrý a má chuť a čas něco řešit s OS.

Vim, že když jste začínali s linuxem vy, tak vám nikdo neporadil, nepomohl, všechno jste si museli nastudovat, přečíst, po nocích kompilovat jádro atd. Co takhle pomoct další generaci Linuxaku, aby jejich porod nebyl tak bolestivý?
Už se blíži doba, kdy bude tučňák rovnocenným soupeřem widlí. Ale nejspíše zůstane dělení OS podle IQ.
- Geniové, nerdi a správci serveru budou používat linux.
- BFU, děti, baby a důchodci budou používat widle.
- Američani a idioti budou kupovat nadále MAC.

Co si myslíte vy o Linuxu taky pro BFU?
-Nikdy
-ano, ale později, až ti chytří(vy) vytvoří pro linux pořádnou páteř
-jo, už je na to pravý čas


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2011, 16:11:38 »
Slovník by bodnul, to je fakt :-)

Jinak všeobecně, Linux Ti opravdu "Enterem" dovolí dělat věci, který ve Windows nenaklikáš ani za týden a Windows zase umí pěti kliknutími udělat to, co v Linuxu pár hodin trvá.

Opravdu je nejhorší (ne)kompatibilita, nebo spíš, abych byl přesnej, rozběhání něčeho (kompatibilní to ve většině případů je, ale jak na to?). 100+ stránek jsem četl jen dvakrát, jinak jsem se vešel do stovky :-D Poprvé při první kompilaci jádra (jsem četl všechny ty helpy co jsou přímo v menuconfigu) a podruhé, když jsem chtěl rozběhat (a rozběhal) synchronizaci kontaktů z PDA s Windows Mobile 2003 (či tak nějak) s něčím v Linuxu (Evolution v mém případě).

Vždycky se prokoušeš k tomu, co chceš, ale občas to trvá dost dlouho. Ale to je taky asi to, co některý linuxáky (včetně mě) baví - zprovozňovat/ladit něco a pak bejt pyšnej, že to funguje ;-)

Distribuce pro "hloupé ovce"... Hm, já používám Gentoo, to bude pravej opak požadavku :-D Ona by se distribuce našla, ale ne vždy bue hned po nainstalování na všem fungovat, to je ten problém. Ale jak jednou pojede, nebude už nejspíš další problém.

Dělení OS podle IQ se mi nelíbí... Spousta lidí má IQ vysoký, ale beztak zarytě sedí na Windows (tak zarytě, že je jim úplně jedno, že mají nelegální). Důchodci by se naopak mohli naučit s Linuxem - nainstaluje jim ho linuxák, ukáže jak se to ovládá a víc nepotřebujou :-) BFU, děti a zarytci - s těma se nic neudělá.

Ono by stačilo, kdyby se vzal BFU s jeho požadavkama (dnes: Internet, Office, fotky, muzika, filmy, vypalování), posadil ke stolu se dvěma papírama, který by vypadaly asi takhle:

WINDOWS
+ Mají to lidi okolo, můžou poradit, kompatibilita (formáty apod.)
+ Všude se válí hafo programů, které si nainstaluje každý
+ Výrobci myslí na kompatibilitu a dávají "user-friendly" ovladače
- Cena (~2500Kč)
- Viry

LINUX
+ Ochrana proti virům (rootkit si BFU nestáhne)
+ Cena (zdarma)
+ Má alternativy k programům na Windows
- Nemusí jet out-of-the-box
- Kompatibilita není stoprocentní

a DODATEK
Na obou systémech budete moci dělat vái požadované věci bez omezení.

No a jak by se asi BFU (do té doby nedotčený počítačem) rozhodnul? I kamarádi s Windows nakonec musí uznat, že Linux dnešnímu BFU stačí, ale přesto ho BFU nechtějí.

Nedávno jsem navrhoval jednomu BFU, že mu na PC dám Linux (odešel disk = nová instalace OS), ale nechtěl o tom ani slyšet. Na můj dodatek, že tam bude mít všechno jako ve Win (Firefox, Gimp, něco na vypalování, prohlížeč fotek, ...) jsem se dočkal reakce "Ne, chci tam Windows". Tak tam má nelegální Windows. Brzo mu budu skládat nový počítač - jak to dopadne s OS je asi jasné, ne? Akorát XP se vymění za 7.

Kdyby lidi měli Windows alespoň legálně...

EDIT: Ještě pár věcí.

Obecně pochopitelný návod na Linux není (stejně jako není na Windows)
BFU se nestará ani o Windows
Komunita funguje (patche se dávají do distribucí, lidi si pomáhají)

(je to stroze napsaný, protože muj minulej plnohodnotnej dodatek se mi smazal - nejspíš kvůli automatickýmu odhlášení)
« Poslední změna: 05. 01. 2011, 16:28:25 od Pavouk106 »

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2011, 16:31:08 »
ubuntu.cz

1.wiki.ubuntu.cz -naštuduješ si inštaláciu
2. stiahneš si LiveCD a nainštaluješ, pri každom probléme sa vrátiš na wiki.ubuntu.cz(príp. google)

Ja používam ubuntu už 3 roky a zatial žiadny problém :) Tá wiki na ubuntu.cz fakt obsahuje veľa návodov a pre nováčika to je skvelé.

Petr

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #3 kdy: 05. 01. 2011, 16:36:27 »
LZ.
Hmmm, vůbec netuším, o čem tady píšeš.

Já už dlouho používám openSUSE (vedle Windows, které používám převážně), na všech počítačích mi vše jede, Yast nainstaluje cokoliv, programy si systém sežene v repozitářích. Co se týče příkazového řádku, ano už jsem ho použil ... ve Windows. :-)  Potřeboval jednoduchý program za synchronizované zálohování na externí disk. Rsync použitý ve Windows to zvládá celkem dobře :-)

Co se týče Linuxu, pokud jsi si napsal ovladač na síťovku a tvrdíš, že jsi hloupá ovce, pak já musím být hloupej kámen a Linux celkem bez problémů provozuji ??? A to ani nemluvím "linuxštinou" ... prostě jsem si nainstaloval Suse + KDE a práce mi připadá podobná práci ve Windows ???


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #4 kdy: 05. 01. 2011, 16:43:25 »
LZ.
Hmmm, vůbec netuším, o čem tady píšeš.

Viděl bych to jako slohový útvar - zamyšlení, úvaha - než jako žádost o konkrétní pomoc.


LZ.

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #5 kdy: 05. 01. 2011, 17:17:29 »
Viděl bych to jako slohový útvar - zamyšlení, úvaha - než jako žádost o konkrétní pomoc.

Ja taky :) - je to téma o distribucích, ne o dotazech, tak jsem se snad trefil.
Díky za rozumnou odpověď. Nenašel jsem jedinou věc, kde bych ti mohl oponovat.

felix0: "naštuduješ si inštaláciu" - Tohle zrovna neni dobrý začátek pro BFU. Co když ten návod pochopím špatně? nebo vůbec?
Já nepoužívam linux skoro vůbec, a zatím samý problém :-) Na tu wiki mrknu.

Citace
vůbec netuším, o čem tady píšeš.
Co na to říct? Díky za velmi přínosnou odpověď, zkusím k ní najít i nějakou otázku, snad mi google pomůže.  :D
Jsem fakt rád, že se ti podařilo najít SUSE. Třeba tady není: http://www.winux.cz/
Yast - WTH?
Repozitaře - WTH?
To se siťovkou byl jen příklad.


Moje uvaha byla především o tom, že widle si BFU prostě odkliká a jede na nich. U linuxu.. jak mam začít? Nastuduj si..
A co linuxak to jiný odkaz a jiné nástroje. (A abych řekl pravdu tak dokonce i jiná distribuce, fakt nekecam. Zas tak často se neptám.)
Nakonec to dopadne tak, že instalace buď funguje nebo ne a deset lidí na světě ví proč.

Abych vám udělal radost, tak už půl roku uvažuju jestli přejít na windows 8, nebo na linux.. až XP umřou. Zatím jsou jen raněné a bojují o život jako lev. (I když je už M$ dvakrát pohřbil.) Jestli vydrží ještě dvacet let, budu tvrdit, že se bijou o život jako Chuck Noris ;D


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #6 kdy: 05. 01. 2011, 17:39:41 »
Ta Tvoje úvaha o BFU má něco do sebe, ale není úplně stoprocentní. BFU si to sice odkliká, ale v 95% případů neví co odklikal :-) A když mu dělám technickou podporu po telefonu, tak ani nedokáže popsat jak se tam "ta tabulka" objevila (následkem jakých akcí, co předtim dělal) a nedokáže ani pochopit co se po něm chce (Disk nelze použít, protože není naformátován. Přejete si ho naformátovat? Ano/Ne - například).

Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim) - a to na něj mluví česky :-D

Jinak co se říká například tuším o Ubuntu - vlož instalační DVD, okolo enteru rozsypej zrní, dej k tomu slepici a ona to nainstaluje - to je víceméně pravda. User-friendly distribuce jsou celkem jednoduchý, jak na instalaci (grafická, česky, s nápovědou), tak na používání - mají v základu všechno pro obyčejný lidi (prohlížeče, grafický editory, přehrávače, ovladače, ...). Ve většině případů jede většina HW hned po instalaci (zvuk, síťovka, grafika, ...), ale někdy nastane větší trabl a tam je potřeba pak hodně hledat a číst (a řeknu Ti, v takovou chvíli se člověk naučí DOBŘE hledat :-) ).

Já jel na OpenSUSE (user-friendly), ale přešel jsem na Gentoo (hardcore), protože se mi chtělo do toho víc zabřednout. Dneska nelituju.

Vysvětlení termínů:
Yast - jakejsi správce balíků (programů, knihoven, ovladačů, ...), přes něj tam dostaneš většinu věcí, co kdy budeš potřebovat (mají ho jen SUSE, ostatní to mají řešený jinak)
Repozitář - online seznam balíků + balíky samotné (například repozitář NVidia se zabývá logicky softwarem kolem nich, podobně třeba jiný repozitáře - všechny se přidávají do Yastu a ten je pak schopnej z nich stahovat/aktualizovat věci, pokud bude uživatel chtít)

Jde jen o to, že se ve světě Linuxu nepohybuješ a tak se v tom eneorientuješ, to je logický. Kdybys do toho někdy šel, zorientuješ se rychle.

Líbí se mi Tvůj přístup, funguješ na Windows, ale na Linux nepohlížíš jako na nejhorší věc na světě, ale asi dokonce jako na přímou konkurenci Windows :-)

Obecně Linux není o "nastuduj si", ale spíš o "hledej" :-) Nepotřebuješ mít znalost dopředu, ale spíš schopnost řešit vzniklý problém.

Že přemýšlíš o přechodu na Linux je fajn. Kromě her a specializovanýho SW (např. CADy) Ti nabídne to samý co Windows (hrubě řečeno). Pokud Ti ale nebude distribuce vyhovovat, máš na výběr z hromady dalších (to u Windows nejde takhle říct). Přemlouvat Tě nebudu, rozhoduješ se sám, ale věřím, že kdybys potřeboval s něčím pomoct, vždycky najdeš lidi, který Ti pomůžou nebo dokonce lidi, který už mají Tvuj problém vyřešenej.

A jedna rada do případnýho začátku - ATi a Linux se nemají zrovna v lásce, někomu to běhá naprosto v pořádku, někomu ne (třeba mě :-) ).

V týhle diskuzi budu rád pokračovat...

Jo a pokud by někdy došlo k instalaci Linuxu na Tvuj počítač, bzlo by dobrý do toho nejít úplně sám. Přišel bys zpětně na to, že se něco dalo udělat jinak, líp, ale pak by bylo pozdě (musel bys reinstalovat). Například je dobrý mít víc oddílů disku, jeden pro / (root, nazveme to systémová část, řekněme tak alespoň 20GB pro balíčkový distribuce, 50GB pro Gentoo), jeden pro swap (není pagefile.sys, je solo oddíl, veliksot 2xRAM) a jeden pro /home (ten by byl největší, uživatelský adresáře)
« Poslední změna: 05. 01. 2011, 17:44:33 od Pavouk106 »

nou

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #7 kdy: 05. 01. 2011, 17:48:42 »
nieco nejde na linuxe - desat ludi vie preco
nieco nejde na windowse - nikto nevie preco  ;)

a to ze nevies ako na co v linuxe tak je to len preto ze to zatial nevies. spomen si ake to bolo ked si sa posadil prvykrat pred win. netusil si co kde je ako co funguje. to ze nieco nefunguje je pretoze este nie je taka podpora pre ovladace. ked niekto spravy nejaky HW tak sa snazi aby fungoval. a niekedy aj napriek tomu nejde. a to tu mame aj WHQL certifikaciu.

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #8 kdy: 05. 01. 2011, 17:51:41 »
Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

Btw. se síťovkou jsi měl velikou smůlu, většina jich jednoduše funguje s ovladači, které jsou normálně v jádře.
Co se dá udělat v linuxu řádkem textu, to ve widlich neuděláš ani za týden, i když náhodou víš jak.
To je právě na Linuxu to nejlepší, na Windows jde něco málo nějak ubastlit v Cygwinu, ale není to ono. Na Linuxu často stačí pár řádků v bashi na něco, co by klikač vyklikával dvě hodiny.
Co si myslíte vy o Linuxu taky pro BFU?
-Nikdy
-ano, ale později, až ti chytří(vy) vytvoří pro linux pořádnou páteř
-jo, už je na to pravý čas
Už je na to pravý čas. Klikání v GNOME jako klikání ve Windows. A výhoda je, že se to méně často rozbije a ještě méně pravděpodobně zaviruje a je to bezúdržbové.

Samozřejmě předpokládám, že počítač spravuje někdo kvalifikovaný a BFU jenom používá - ale to je potřeba i u Windows. Jistě, občas si počítač spravuje BFU sám - jenže jak to dopadá, asi všichni tušíme. Stačí se podívat do inboxu, kolik spamu přichází ze zavirovaných počítačů BFU.

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #9 kdy: 05. 01. 2011, 17:59:32 »
LINUX
- Nemusí jet out-of-the-box
To často ani Windows.
"Ne, chci tam Windows". Tak tam má nelegální Windows.
Hmm, na to bych mu odpověděl „V tom s tebou nejedu.“. V dnešní době WGA a policie za každým rohem bych se bál (o sebe). Navíc nelegální Windows jsou náchylnější k virům (občas třeba nejedou updaty atd.), takže je velké riziko, že pořád bude volat, že se to rozbilo.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2011, 18:06:07 »
Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

LDP je i tady na rootu :) 8M stran sice nemá, ale 1k jo
http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/

další literatura je taky o úroveň výše..

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2011, 18:07:40 »
Hergot, taky mi to sežralo příspěvek.
Znám BFU, kterej ani nestahuje aktualizace, nechává to na mě (když ho jednou za čas navštívim) - a to na něj mluví česky :-D
To mi přijde logické, proč by měl BFU stahovat nějaké aktualizace? Od toho má admina. Ten to buď nastaví automaticky (argument o rozbití neberu - kdyby to stahoval BFU, stejně všechno odkliká a efekt bude stejný) nebo se bude k počítači občas připojovat a aktualizovat.
Kromě her a specializovanýho SW (např. CADy) Ti nabídne to samý co Windows (hrubě řečeno).
Ne to samé, ale mnohem víc :-).

Jenda

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #12 kdy: 05. 01. 2011, 18:08:15 »
Hergot, taky mi to sežralo příspěvek.
Tak ne, nebyla to chyba CMS, ale moje blbost :-).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #13 kdy: 05. 01. 2011, 18:11:43 »
Vzpomněl jsem si na jeden menší extrém - kámoš (Linux admin) v práci vypaloval zálohy jedním příkazem, jedním odklepnutím Enteru (na serveru, samozřejmě přes řádek, grafické na serverech není třeba). Udělalo to dumpy databází, nějaký další věci kolem a nakonec vyjel šuplík mechaniky s hotovou plackou :-)

A k odpovědi noua: Má pravdu, stačí si vzpomenout na začátky s Windows :-) Nevěděl jsem o tom vůbec nic. Postupem času jsem to pochopil a začal se víc zajímat. Až mě nakonec nechali v rejži a donutily přejít na Linux :-)

Jenda: Já v tom taky nejel. Já bych si nelegální Windows nelajznul, sám jsem měl legální 98 SE a potom s NTB XP, od tý doby mě Windows nezajímají. Nemluvě o tom, že jsem zastánce názoru, že tvůrce si zaslouží svojí peněžní odměnu za svoje dílo (pokud ho tedy vůbec chi, že jo...) A že se mu to rozbilo? Já mu doporučil něco jinýho. Naučil jsem se s Linuxem říkat BFU věty jako "Neznám, neviděl jsem, neumím, musí poradit někdo jinej" apod. Je to skoro až sprostý, ale já na to už prostě nemám (trpělivost).

Že Linux nabídne mnohem víc není třeba psát, měl jsem na mysli hlavně BFU věci.

Jo, měl by to tomu BFU dělat admin, ale já nejsem ten, od koho má PC, já jsem jen považovanej za toho experta... To mi docela vadí. BFU by měli sami aktualizovat, alespoň by se něčemu naučili (číst a myslet). Nemluvě o programech, který neumí sami aktualizovat (volbu "Každou neděli v XY hodin" neberu jako automatiku; automat je, když si program zjistí, že PC běží a že je připojený k netu, tak si sám stáhne a nainstaluje aktualizaci, bohužel, takových není mnoho; nemluvě o tom, že i při plné automatice vyžadují často interakci uživatele...)
« Poslední změna: 05. 01. 2011, 18:14:58 od Pavouk106 »

iwtu

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #14 kdy: 05. 01. 2011, 20:38:47 »
Dělení OS podle IQ se mi nelíbí... Spousta lidí má IQ vysoký, ale beztak zarytě sedí na Windows (tak zarytě, že je jim úplně jedno, že mají nelegální). Důchodci by se naopak mohli naučit s Linuxem - nainstaluje jim ho linuxák, ukáže jak se to ovládá a víc nepotřebujou :-) BFU, děti a zarytci - s těma se nic neudělá.

Ono by stačilo, kdyby se vzal BFU s jeho požadavkama (dnes: Internet, Office, fotky, muzika, filmy, vypalování).

Nechce sa tou cestou, podla mna velmi rozumne, uberat Google Chrome OS?

Osobna skusenost. Moj otec chce PC iba presne na vymenovane veci... Tak som mu na notebook naistaloval arch linux, ukazal to, co potrebuje a v zivote nebol spokojnejsi. Na Windowse ho stale otravala nejaka tabulka, co nemaj ponatia, co od neho chce. Vysledok: Otec ma to chce, a je dokonale spokojny. Ani netusim, ci vie, ze ma linux a uz toboz Arch Linux (mozno ten nazov uvidel pri boote) ale asi vie, ze nema windows. Ale vsetko mu funguje, tak ani na nevidim dovod, preco by ho mal zaujimat nazov systemu...

Zkus Linux - dokumentační projekt, je to i česky, buď papírové nebo zdarma na Internetu. No a pak manuály, manuály, manuály…

Bez urazky, ale toto veldielo ma malo tendenciu skor odradit od Linuxu...

Co do hier, tak ma clovek na vyber iba Windows alebo herne koznoly, ak si chce kvalitne zahrat...

Hm, aby som sa vyjadril k povodnemu prispevku. Myslim, ze linux je linux a windows je windows. Mali by si ist svojou cestou a nie opicic sa. Nepaci, ze Windows si uz aj instalaciu snazi robit maximalne user-friendly. Predsa, instalacia OS povazujem za odbornu vec, ktoru si tazko bude robit BFU. Kvoli tejto snahe Windows 7 po naistalovani zabera na disku 7 GB a este v nom nic nie je. Ani sa mi nepaci cesta Ubuntu, ktore ma tendenciu sa opicit po Windowse a tahat ludi. Nevidi sa mi to spravna cesta ako tahat ludi k Linuxu a silno by som zvazil, ci je linux pre ludi, ktory chcu Ubuntu. Myslim si, ze k Linuxu treba dospiet alebo sa taky narodit. Osobne som nemal iny linux ako Arch, ale cesta, ze distro typu Arch, Gentoo, Slackware, Debian atd... + wiki a forum ala Arch Linux, tak to mi pride ta spravna cesta pre Linux. Aspon tak nejako Linux vnimam ja.

Nevidim najmensi dovod, preco by si mal BFU na windowse instalovat aktualizacie. Usudil som ich ako v blbost a vo firme som ich zakazal. Sposobili len viac skody ako uzitku. Sto krat omielani priklad. Kolko ludi chodi autom a kolko ludi si trufne samo vymenit pneumatiku ak naozaj nemusia???