Jak bezpečná investice je kupovat majetek, kterému může výrazně klesnout cena, a půjčovat firmám ve státě, který taky dost možná zbankrotuje? Může se to ukázat jako skvělá příležitost, ale je to spekulace. Rozhodně by to dokázalo nahradit jen malou část chybějícího kapitálu, většina velkých investorů (spořitelny, kreditní banky, penzijní fondy ap.) ani nesmí investovat do spekulací.
Ale bankrotující stát neznamená celkem nic pro ty firmy... Pokud jde o firmy - tak firmu netřeba kupovat. Firmám typicky bude chybět nějaký provozní kapitál, tak stačí zainvestovat jenom tohle. A čím větší průšvih, tím nižší prodejní cena, tím menší riziko pro investory... A peníze se najdou, neboj, na světě je spooousta fondů, které by rády za slušné procenty tu situaci využily.
Ale tak nějak spíš potvrzuješ moji doměnku: problém vůbec není případná hyperinflace, problém je, že existuje nenulová pravděpodobnost, že stát následně začne znárodňovat a všechno zlikviduje. Nebo že lidi místo, aby se smířili s tím, že holt přišli o majetek, tak místo aby začali něco dělat, aby zas nějaký vydělali, tak půjdou a začnou likvidovat.
Spíš je otázka, jestli by stát ještě měl na dotování té dopravy, když by se výrazně zvýšily náklady na sociální zabezpečení. Doprava za 2 500 Kč za osobu a měsíc je pro většinu chudších rodin nedostupná. A to je teď, při předpokládaném poklesu hodnoty koruny by to bylo ještě víc (velkou část ceny tvoří energie).
Tak z druhé strany, spousta států má napůjčováno převážně v domácí měně, tak by na tom vydělali, že... A dopravovat se dá různě, jako tohle je fakt pseudo-problém.
Otázka byla, kolik by si účtoval za přenos a jestli by náhodou nezačal odpojovat třetinu republiky, protože kromě velkých měst se to nevyplatí udržovat. Což by mělo poměrně velký vliv třeba na výrobu potravin.
A za jak dlouho by se jim to nevyplatilo udržovat? Zase se bavíme o letech, kdy by to tady začalo normálně fungovat? Jinak teda - no a co? tak bychom holt potraviny začali dovážet. Máš tady spoustu firem, které vyrábějí na vývoz, spoustu lidí, kteří pracují pro zahraniční firmy, spoustu firem, které interně fungují v eurech - jako proč by měly přestat fungovat?
Problém je, jak by většina obyvatel zvládla platit za potraviny při prudkém růstu jejich cen a kde by vůbec bydlela (většina lidí má hypotéku, kterou by jim zabaviily banky a poté nejspíš koupily spekulanti). Ekonomika by se z toho samozřejmě nakonec dostala sama, ale ono je poměrně těžké nezasahovat do ekonomiky, když velká část populace bude mít problém přežít a nejspíš se i začne bouřit.
Tak v případě hyperinflace by vůbec neměli problém tu hypotéku předčasně zaplatit....
Uvědom si, že jediné, co by se stalo, by bylo, že by lidé přišli o úspory v korunách. A stejně tak by přišli o pohledávky v korunách. Spousta lidí by na tom vydělalo, jiná spousta prodělalo. Musely by se předělat smlouvy z korun na eura, byl by trochu problém, co dělat s existujícími smlouvami. Přirovnání k Venezuele je naprosto mimo, podívej se, co všechno musel Maduro udělat a jak dlouho to dělal, aby tu zemi dostal do stavu v jakém je. Ale dobře, dej mi příklad země, která neprovedla taková opatření a dopadla podobně kvůli hyperinflaci/bankrotu státu apod. Ve spoustě zemí byla dlouhodobá inflace ročně desítky procent a v pohodě fungovali.
To srovnání s Venezuelou je prostě úplně mimo - pokud stát nezačne dělat to, co tam udělal Maduro, tak to nikdy žádný takovýhle bankovní problém nezpůsobí.