Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #135 kdy: 27. 07. 2016, 14:28:26 »
V tomto případě je skutečných opravdu jen 100 korun. Jenže díky tomu, že Karel může platit se směnkou na 100 korun, které mi půjčil (prostě ten závazek předá někomu jinému a vracet budete tomu, kdo tu směnku drží), a Petr může platit s tou stovkou, kterou má, je tam 200 korun, které obíhají. (Lze na to pohlížet i tak, že Petr drží fyzické zboží-bankovku a směnku, se kterou lze obchodovat, mám já. To je blíž původu peněz než tomu, jak to dělá komerční banka.)

Ono je to jeste trochu jinak. Popisu to ponekud vagne a mozna nepresne, protoze si to az tak moc nepanatuju, ale je to neco v tomto stylu: Banka musi mi nejake minimum penez, ktere drzi, ktere je ale jen zlomkem penez, ktere da do obehu formou pujcek. Neni pozadovano, aby banka mela rezervy, ze kterych by pokryla bank run. Takze kdyz nekdo da do banky kilo, banka muze nejakemu zakaznikovi pujcit napriklad pet kilo. Takze z kila je najednou kilo v bance a pet kilo nekde v pujcce.

Jeste lepsi je, ze banky si muzou navzajem pujcovat penize a ty vzdy nafouknou podle vyse uvedeneho mechanismu. Takze kdyz si nekdo da kilo do banky A, ta nasledne pujci pet kilo bance B, ta pujci 25 kilo bance A ...... Vysledkem je, ze lze libovolne malou castku nafouknout na libovolne velkou a tu nasledne za uroky pujcit.


andy

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #136 kdy: 27. 07. 2016, 15:01:13 »
Úroky z úvěru se připíší jako dlužná částka dlužníkům (jako protiklad zápisu zisku na účet banky). Po zaplacení všech dluhů je vskutu výsledkem 0.
(teda to jsme u ekonomiky postavené od začátku na nekrytých penězích a la Jílek, IMO to v normálních ekonomikách tak úplně platit nebude...asi...)

Platí to i u ekonomiky s krytou měnou. U nekryté měny se nic nevyplatí a zbyde 0 peněz. U kryté vyplatí stát veškeré krytí a zbyde 0 peněz. Liší se to tím, jestli ta počáteční směnka je na někde uchované zboží (krytí) nebo na nic (takhle zjednodušené to zní šíleně, ale opravdu můžete mít směnku na nic, která má hodnotu jen svou existencí).
No on ten Jílek právě začíná s tím, že v podstatě všechno je kryté úvěry. A můj pocit je, že všechno úvěry kryté není, tzn. po zaplacení všech dluhů tu pořád zůstane dost "papírků", proti kterým žádný úvěr není. Je to už strašně dlouho, co jsem to čet, takže si tím vůbec nejsem jistý, jenom je to takový pocit, co z toho mám :)

andy

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #137 kdy: 27. 07. 2016, 15:02:38 »
Jeste lepsi je, ze banky si muzou navzajem pujcovat penize a ty vzdy nafouknou podle vyse uvedeneho mechanismu. Takze kdyz si nekdo da kilo do banky A, ta nasledne pujci pet kilo bance B, ta pujci 25 kilo bance A ...... Vysledkem je, ze lze libovolne malou castku nafouknout na libovolne velkou a tu nasledne za uroky pujcit.
Ono sice "lze", ale kupodivu to nikdo nikdy neudělal, ani když mohl (viz to Skotsko). Takže asi nějaké ekonomické síly brání tomu, aby se to stalo i bez PovinnýchMinimálníchRezerv.

Sten

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #138 kdy: 27. 07. 2016, 15:06:47 »
Nesmysl. Ztráta provozního financování? Hádaj za jak dlouho by se sem nahrnuly zahraniční firmy, aby nabídly "výhodné" úvěry místním podnikům?

Možná nějací spekulanti. Prudký pokles ceny nemovitostí (který by určitě nastal kvůli svolávání dluhů a následném velkém převisu nabídky nad poptávkou) by znamenal, že by ani nebylo moc čím ručit.

Telefony a internet? Soukromé.

Myslel jsem komunikace jako silnice či železnice. Železnice by se soukromá nezvládla ufinancovat vůbec a soukromé silnice by znamenaly výrazné zvýšení ceny dálkové dopravy (a místní silnice by velmi pravděpodobně ani nikdo nechtěl).

Veřejná doprava? Z velké části je tady soukromá.

Ale silně dotovaná státem tak, aby na to většina populace vůbec měla. Nedotovaná veřejná doprava funguje jen na pár místech v republice (typicky spoje mezi většími městy). Třeba v Praze by tramvajenka na nedotovanou veřejnou dopravu stála kolem 2 500 Kč měsíčně.

Rozvodná síť? Státní. Stačilo by prodat, zájemce by se snadno našel.

Možná, otázka je opět, za kolik a kde všude by to byl ochoten provozovat.

Starý dobrý peněžní multiplikátor... už je pasé (hádám, že byl málo ohebný a málo multiplikující :D).

Ale to by lépe vysvětil pan Jílek :)

Cituji z knihy: Peníze a platební styk od prof. Jílka,

"...banky na rozdíl od nebankovních jednotek poskytováním úvěrů vytvářejí peníze. Jedná se o fundamentální skutečnost, která má mnoho závažných teoretických i praktických dopadů. Je také patrné, že kauzalita mezi úvěry a vklady má jednoznačný směr. Je zřejmé, že "úvěry vytvářejí vklady", a nikoli naopak (i když účetně dochází k zachycení poskytnutého úvěru i přijatého vkladu)
...
Mnoho lidí si naivne myslí, že když si uloží peníze do banky na bankovní úcet. (úroková míra napríklad 4 %), tak banka tyto peníze pujcí nekomu jinému (úroková míra napríklad 8 %). Skutečností ale je, že banka nepotřebuje peníze klientů pro tento účel, ale pro jiný účel...  Pokud si například někdo vezme hypoteční úvěr, peníze, které mu banka pujčí představují nově vytvořené peníze. Ano, bankovnictví je skutečně zvláštní druh podnikání. V žádném případě banky při poskytování úvěru neposkytují peníze vkladatelů. Mnoho lidí tomu stále nevěří, neboť nemohou pochopit skutečnost, že banky jejich peníze na poskytování úvěru nepotřebují.
"

Nemám knihu od prof. Jílka, tak nevím, o jakém jiném účelu tam píše. Předpokládám, že tím myslí vyrovnávání rozvahy, aby si nemusela půjčovat. Banky totiž nemusí půjčovat peníze, které jim někdo svěřil, ale mohou půjčovat peníze, které si půjčily (právě jako v mém příkladu).

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #139 kdy: 27. 07. 2016, 15:11:12 »
2STEN: zkuste books.google    ta kniha tam je ... a netrefil jste se, nicméně se Jílka nebudu snažit interpretovat, zkuste raději originál...


Navíc ta vaše "interpretace" je založená na čem? KDE jste k těm údajům přišel?... Nebo si cucáte z prstu a říkáte že to je Interpretace?
Já Vám dal odkaz přímo na statistiku kriminality, a vy mi zde předhazujete jenom vaši domněnku, že černoši a hispánci jsou chudí (což jste zatím nepodložil) a z toho (jelikož černoši a hispánci hodně vraždí a zároveň jsou podle vás chudí) podle vás vyplývá, že chudí páchají více vražd.

Takže prosím o odkaz na četnost chudých bělochů, černochů a hispánců v New Yorku, když tvrdíte, že tam je korelace mezi chudobou a kriminalitou... Ty statistiky chci i proto, že chudý drogový dýler zní fakt divně.

Ta vase statistika je velice hruba. Kdybyste mel statistiku rozlozenou podle primovych kategorii, vypada by jinak. Dost mozna i tak, ze v chudych vrstvach vrazdi bili stejne, jako cerni. Ta vase statistika je zkreslena tim, ze cernych chudych je vic.

Kdybyste mel statistiku vsech zlocinu, i tech, ktere se nikdy nevysetri nebo zasadne nevysetruji, asi byste zjistil, ze cernosi vic vrazdi a smeli drogami, zatimco bili se dopousteji danovych uniku, rozkradani statnich penez, podvodu anebo veli tomu obchodu s drogami, ktere na ulici prodavaji ti cerni.

Treba zde: https://www.census.gov/content/dam/Census/library/publications/2015/demo/p60-252.pdf . Z nahlednuti do prvni tabulky vyplyva, ze cerni maji prijmy zhruba o neco vic, jak polovina primu bilych. K tomu si pridejte fakt, ze typicky byvaji koncentrovani v nejake chude ctvrti, kde maji skoly jeste horsi, nez je typicka americka uroven a odmalicka ziji v prostredi, kde jsou obklopeni zlocinem. Coz je zacarovany kruh, ze ktereho unikne malokdo.

Měl jsem sto chutí přestat číst poté co mi na požadavek abyste předložil důkaz korelace mezi chudobou a kriminalitou odpověděl zcela vážně:

"Kdybyste mel statistiku ..... vypadala by jinak."

Dokonce jste to udělal dvakrát za sebou...

Ano, kdybych měl statistiku, co neexistuje, jistě by mohla vypadat jakkoliv. Jestli tak jak jste si vycucal je otázkou, Ale jistě Váš názor je důvěryhodnější než nějaká reálná čísla.

Ale nakonec děkuji za přesně tuto reakci...

Takže


Ta fabulace na téma fiktivní ekonomické kriminality a její vámi vycucané "kdybyste" četnosti ... raději opět nechám bez rozboru.

K tomu zbytku... ano lidé se koncentrují... a v americe je běžné, že se lidé koncentrují do čtvrtí ve kterých se ekonomicky a sociálně cítí dobře (dokonce jsou dostupné mapy měst vybarvené podle příjmových skupin dle průměrných příjmů rodin). Ano určitě by se dalo najít  něco čemu říkáte "začarovaný kruh, ze kterého unikne málokdo"...

ale upozorňuji vás, že to co jste právě předvedl je něco čeho se bojím víc, než samotné kriminality... Protože přesně co jste řekl zavání extrémně předsudky: "špatné školství, špatná ekonomická situace, koncentrace lidí podle svých kulturních podobností,začarovaný kruh z kterého unikne málokdo.... se bohužel dá použít i na imigranty, kteří pochází právě ze zemí se špatným školstvím, mají špatnou ekonomickou situací a kteří se budou snažit žít i v evropě s podobně kulturně založenými lidmi."... Problém vidím hlavně v tom, jaké závěry z úsudku o podobnosti mezi jednotlivými ukazateli jste schopen vyfabulovat, aniž by jste byl schopen je doložit daty...  a k jejich ospravedlnění vám stačí, nikoliv fakta, ale  tvrzení

    "kdybyste měl statistiku"

Takové tvrzení bohužel je schopné dokázat cokoliv... hádám že vy pak rozhodujete co je "správná kdyby-statistika" a co nikoliv.

Jinak řečeno: Jak chudý podle Vás musí člověk být, aby vraždil?


javaman

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #140 kdy: 27. 07. 2016, 15:12:23 »
Jeste lepsi je, ze banky si muzou navzajem pujcovat penize a ty vzdy nafouknou podle vyse uvedeneho mechanismu. Takze kdyz si nekdo da kilo do banky A, ta nasledne pujci pet kilo bance B, ta pujci 25 kilo bance A ...... Vysledkem je, ze lze libovolne malou castku nafouknout na libovolne velkou a tu nasledne za uroky pujcit.

To by určitě fungovalo. ROFL.

lopata

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #141 kdy: 27. 07. 2016, 15:44:10 »
Půjčíš si 100 korun od Karla a ty půjčíš Petrovi. Karel má u tebe 100 korun, Petr má v ruce 100 korun, dohromady tedy máte 200 korun.

Tomu jako lama moc nerozumim. Dejme tomu, že si od Karla pujčím 100 a tu stovku pujčím dál, třeba Petrovi. Jsem něco jako prostředník. I kdyby těch prostředníků bylo víc, třeba 5, tak to neznamená, že tu máme 600 kč (5 prostředníků + Petr jako koncový příjemce/dlužník).
Nebo jo?
Napsal to blbě. Karel má v ruce tvoji směnku. Ty máš v ruce Petrovu směnku. Petr má 100Kč. Existuje někdo, kdo je ochoten ti něco prodat za tu směnku. Vzhledem k tomu, že peníze jsou "všeobecný prostředek směny", tak je v oběhu více peněz než 100Kč. V tomhle případě asi za tu směnku bude chtít nějaký diskont, ale pokud ta směnka třeba bude potvrzená někým důvěryhodným (je na to nějaký termín... už si nepamatuju), tak je i dost možný, že to bude akceptováno za téměř nominální hodnotu.

--- === Vzhledem k tomu, že peníze jsou "všeobecný prostředek směny", tak je v oběhu více peněz než 100Kč. === ---

tohle je ta cast, ktera je pyramidovou hrou vazanou na demografickou krivku. vidis, ze kdyz vas podmiraku zapoji mozek vic, tak to naknonec dokazete objevit a nevsimnout si toho :-)

nas uzasny system, ktery neumel vyparit dluh a prednostnim veritelem byla ze zakonu banka tak formalne umel jedine dluhovou past a nulovou vymahatelnost pro neprioritni veritele, protoze tu bublinu proste nekam musis uklidit. momentalne je uklizena ve statnich, korporatnich a hypotecnich dluhopisech.

Sten

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #142 kdy: 27. 07. 2016, 15:53:42 »
tohle je ta cast, ktera je pyramidovou hrou vazanou na demografickou krivku. vidis, ze kdyz vas podmiraku zapoji mozek vic, tak to naknonec dokazete objevit a nevsimnout si toho :-)

V čem je tohle pyramidová hra? Kde je to vázané na demografickou křivku?

nas uzasny system, ktery neumel vyparit dluh a prednostnim veritelem byla ze zakonu banka tak formalne umel jedine dluhovou past a nulovou vymahatelnost pro neprioritni veritele, protoze tu bublinu proste nekam musis uklidit. momentalne je uklizena ve statnich, korporatnich a hypotecnich dluhopisech.

Jak by se měl „vypařit“ dluh? Banka je přednostní věřitel ze zákona v jakém případě?

andy

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #143 kdy: 27. 07. 2016, 16:01:40 »
Možná nějací spekulanti. Prudký pokles ceny nemovitostí (který by určitě nastal kvůli svolávání dluhů a následném velkém převisu nabídky nad poptávkou) by znamenal, že by ani nebylo moc čím ručit.
Takže v ČR by najednou bylo pro cizince strašně levno, firmy by hledaly úvěr nebo by byly rovnou na prodej... a oni by se objevili "možná nějací spekulanti"? To by byla investiční příležitost jak Brno!

Citace
Myslel jsem komunikace jako silnice či železnice. Železnice by se soukromá nezvládla ufinancovat vůbec a soukromé silnice by znamenaly výrazné zvýšení ceny dálkové dopravy (a místní silnice by velmi pravděpodobně ani nikdo nechtěl).
Silnice se ti rozpadnou minimálně za několik let. To je dost dlouhá doba na to, aby se zase stát nějak nastartoval a financoval to z výběru daní klidně v nějaké nové měně.

Citace
Ale silně dotovaná státem tak, aby na to většina populace vůbec měla. Nedotovaná veřejná doprava funguje jen na pár místech v republice (typicky spoje mezi většími městy). Třeba v Praze by tramvajenka na nedotovanou veřejnou dopravu stála kolem 2 500 Kč měsíčně.
Tak pokud předpokládáš, že bychom zároveň s tím přestali platit daně? Nebo jako co... tak by holt ta doprava byla o trošku dražší - jéé, to by byl fakt obrovský problém.


Citace
Možná, otázka je opět, za kolik a kde všude by to byl ochoten provozovat.
Za nulu. Tvrdíš, že pokud by ze dne na den přestala mít Koruna hodnotu, tak by všechno přestalo fungovat. Stačí, když stát řekne "prodám ČEPS za nulu" a uvidíš, kolik se najednou objeví ze zahraničí nabídek....

Pokud by tady přestala fungovat měna, tak tady dramaticky zchudne obyvatelstvo, protože přijde o úspory. Ale to vůbec neznamená, že tady budeme mít Venezuelu. Teď nevím přesně, ale není to náhodou tak, že 70%HDP jde na export? A z těch 30% taky poměrně dost bude na věci, které nejsou závislé na tom, že lidé mají nějaké velké úspory. Pokud by lidi šli a vybrali si ze dne na den všechny peníze z bank, tak by se možná stal nějaký větší průšvih, ale rozhodně ne Venezuela. Ani zdaleka. Leda, že by se stát začal chovat jako ve Venezuele - znárodňovat, omezovat import, export, nastavovat cenovou politiku atd. Pak ano.

Mimochodem, v latinské americe myslím existuje několik zemí, které ani nemají pořádně vlastní měnu a používají dolar.

Sten

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #144 kdy: 27. 07. 2016, 16:52:41 »
Takže v ČR by najednou bylo pro cizince strašně levno, firmy by hledaly úvěr nebo by byly rovnou na prodej... a oni by se objevili "možná nějací spekulanti"? To by byla investiční příležitost jak Brno!

Jak bezpečná investice je kupovat majetek, kterému může výrazně klesnout cena, a půjčovat firmám ve státě, který taky dost možná zbankrotuje? Může se to ukázat jako skvělá příležitost, ale je to spekulace. Rozhodně by to dokázalo nahradit jen malou část chybějícího kapitálu, většina velkých investorů (spořitelny, kreditní banky, penzijní fondy ap.) ani nesmí investovat do spekulací.

Tak pokud předpokládáš, že bychom zároveň s tím přestali platit daně? Nebo jako co... tak by holt ta doprava byla o trošku dražší - jéé, to by byl fakt obrovský problém.

Spíš je otázka, jestli by stát ještě měl na dotování té dopravy, když by se výrazně zvýšily náklady na sociální zabezpečení. Doprava za 2 500 Kč za osobu a měsíc je pro většinu chudších rodin nedostupná. A to je teď, při předpokládaném poklesu hodnoty koruny by to bylo ještě víc (velkou část ceny tvoří energie).

Za nulu. Tvrdíš, že pokud by ze dne na den přestala mít Koruna hodnotu, tak by všechno přestalo fungovat. Stačí, když stát řekne "prodám ČEPS za nulu" a uvidíš, kolik se najednou objeví ze zahraničí nabídek....

Otázka byla, kolik by si účtoval za přenos a jestli by náhodou nezačal odpojovat třetinu republiky, protože kromě velkých měst se to nevyplatí udržovat. Což by mělo poměrně velký vliv třeba na výrobu potravin.

Pokud by tady přestala fungovat měna, tak tady dramaticky zchudne obyvatelstvo, protože přijde o úspory. Ale to vůbec neznamená, že tady budeme mít Venezuelu. Teď nevím přesně, ale není to náhodou tak, že 70%HDP jde na export? A z těch 30% taky poměrně dost bude na věci, které nejsou závislé na tom, že lidé mají nějaké velké úspory. Pokud by lidi šli a vybrali si ze dne na den všechny peníze z bank, tak by se možná stal nějaký větší průšvih, ale rozhodně ne Venezuela. Ani zdaleka. Leda, že by se stát začal chovat jako ve Venezuele - znárodňovat, omezovat import, export, nastavovat cenovou politiku atd. Pak ano.

Problém je, jak by většina obyvatel zvládla platit za potraviny při prudkém růstu jejich cen a kde by vůbec bydlela (většina lidí má hypotéku, kterou by jim zabaviily banky a poté nejspíš koupily spekulanti). Ekonomika by se z toho samozřejmě nakonec dostala sama, ale ono je poměrně těžké nezasahovat do ekonomiky, když velká část populace bude mít problém přežít a nejspíš se i začne bouřit.

Mimochodem, v latinské americe myslím existuje několik zemí, které ani nemají pořádně vlastní měnu a používají dolar.

V Evropě jsou země, které (neoficiálně) používají euro. To funguje proti hyperinflaci, ale ne moc proti ostatním problémům. Celou situaci by to ale mohlo i zhoršit, protože cizí měna nejde devalvovat.

andy

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #145 kdy: 27. 07. 2016, 19:27:17 »
Jak bezpečná investice je kupovat majetek, kterému může výrazně klesnout cena, a půjčovat firmám ve státě, který taky dost možná zbankrotuje? Může se to ukázat jako skvělá příležitost, ale je to spekulace. Rozhodně by to dokázalo nahradit jen malou část chybějícího kapitálu, většina velkých investorů (spořitelny, kreditní banky, penzijní fondy ap.) ani nesmí investovat do spekulací.
Ale bankrotující stát neznamená celkem nic pro ty firmy... Pokud jde o firmy - tak firmu netřeba kupovat. Firmám typicky bude chybět nějaký provozní kapitál, tak stačí zainvestovat jenom tohle. A čím větší průšvih, tím nižší prodejní cena, tím menší riziko pro investory... A peníze se najdou, neboj, na světě je spooousta fondů, které by rády za slušné procenty tu situaci využily.

Ale tak nějak spíš potvrzuješ moji doměnku: problém vůbec není případná hyperinflace, problém je, že existuje nenulová pravděpodobnost, že stát následně začne znárodňovat a všechno zlikviduje. Nebo že lidi místo, aby se smířili s tím, že holt přišli o majetek, tak místo aby začali něco dělat, aby zas nějaký vydělali, tak půjdou a začnou likvidovat.

Citace
Spíš je otázka, jestli by stát ještě měl na dotování té dopravy, když by se výrazně zvýšily náklady na sociální zabezpečení. Doprava za 2 500 Kč za osobu a měsíc je pro většinu chudších rodin nedostupná. A to je teď, při předpokládaném poklesu hodnoty koruny by to bylo ještě víc (velkou část ceny tvoří energie).
Tak z druhé strany, spousta států má napůjčováno převážně v domácí měně, tak by na tom vydělali, že... A dopravovat se dá různě, jako tohle je fakt pseudo-problém.

Citace
Otázka byla, kolik by si účtoval za přenos a jestli by náhodou nezačal odpojovat třetinu republiky, protože kromě velkých měst se to nevyplatí udržovat. Což by mělo poměrně velký vliv třeba na výrobu potravin.
A za jak dlouho by se jim to nevyplatilo udržovat? Zase se bavíme o letech, kdy by to tady začalo normálně fungovat? Jinak teda - no a co? tak bychom holt potraviny začali dovážet. Máš tady spoustu firem, které vyrábějí na vývoz, spoustu lidí, kteří pracují pro zahraniční firmy, spoustu firem, které interně fungují v eurech - jako proč by měly přestat fungovat?


Citace
Problém je, jak by většina obyvatel zvládla platit za potraviny při prudkém růstu jejich cen a kde by vůbec bydlela (většina lidí má hypotéku, kterou by jim zabaviily banky a poté nejspíš koupily spekulanti). Ekonomika by se z toho samozřejmě nakonec dostala sama, ale ono je poměrně těžké nezasahovat do ekonomiky, když velká část populace bude mít problém přežít a nejspíš se i začne bouřit.
Tak v případě hyperinflace by vůbec neměli problém tu hypotéku předčasně zaplatit....

Uvědom si, že jediné, co by se stalo, by bylo, že by lidé přišli o úspory v korunách. A stejně tak by přišli o pohledávky v korunách. Spousta lidí by na tom vydělalo, jiná spousta prodělalo. Musely by se předělat smlouvy z korun na eura, byl by trochu problém, co dělat s existujícími smlouvami. Přirovnání k Venezuele je naprosto mimo, podívej se, co všechno musel Maduro udělat a jak dlouho to dělal, aby tu zemi dostal do stavu v jakém je. Ale dobře, dej mi příklad země, která neprovedla taková opatření a dopadla podobně kvůli hyperinflaci/bankrotu státu apod. Ve spoustě zemí byla dlouhodobá inflace ročně desítky procent a v pohodě fungovali.

To srovnání s Venezuelou je prostě úplně mimo - pokud stát nezačne dělat to, co tam udělal Maduro, tak to nikdy žádný takovýhle bankovní problém nezpůsobí.

lopata

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #146 kdy: 27. 07. 2016, 21:38:54 »
venezuela je dusledek cen na ropnem trhu, pak dlouho nic a az za dalsim nic jsou nejaka nasledna opatreni.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #147 kdy: 27. 07. 2016, 21:45:05 »
venezuela je dusledek cen na ropnem trhu, pak dlouho nic a az za dalsim nic jsou nejaka nasledna opatreni.

Venezuela je dusledkem toho, ze kdyz ropa sypala, vyuzili penize pouze na socialni zalezitosti a nikoliv take na diverzifikaci prijmu. Vysledkem je, ze Venezuela neumi nic jineho, nez prodavat ropu a ta se ted prodava blbe. Mohli penize investovat do toho, aby dnes byli schopni prodavat i neco jineho.

lopata

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #148 kdy: 27. 07. 2016, 21:45:47 »
OPEC : Venezuela
www.opec.org › Home › About Us › Member Countries
Přeložit tuto stránku
Venezuela's oil revenues account for about 95 per cent of export earnings. The oil and gas sector is around 25 per cent of gross domestic product. Apart from petroleum, the ... (barrels per calendar day). Source: Annual Statistical Bulletin 2016 .

chteli moc tak nemaji nic. opec odstartoval energetickou krizi 1973 stejne jako energetickou krizi 2007.

2008 v ramci energeticke bezpecnosti usa doslo na stavbu infrastruktury - keystone ropovod
2009 doslo k dohode bankeru na uverovani producentu alternativni ropy a zarukam obamovy administrativy k ochrane investic
2009 doslo ke zruseni guantanama a propusteni zakladajicich osob ISIS
2010 skokovy narust produkce ropy z alternativnich zdroju
2010 skvrna mexicky zaliv - jeden by az rekl, jestli skutecne byla v takove intenzite nebo slo jen o false flag
2015 konec vyvoznich omezeni

Lama

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #149 kdy: 27. 07. 2016, 23:36:49 »
Ano. Opustil (jsem zaměstnání kvůli ostatním, konkrétně nadřízeným, kdy jedna (ta mladší) byla horší než druhá (ta starší)). Já jen, abychom se vrátili z5 k tématu.