Mno... nevím. Za prvé, tohle se nikdy nestalo.
Samozřejmě, je to jen můj odhad.
Za druhé, tohle dneska není principiálně problém, protože ČNB může vytisknout libovolné množství peněz.
To sice může, ale to ještě neznamená, že ty peníze budou mít nějakou hodnotu. Peníze sice nejsou zákonně kryty, ale jejich hodnota je daná tržním mechanismem nabídky a poptávky. Pokud by ČNB začla tisknout en masse, hodnota těch peněz by prudce klesla a ve výsledku by to akorát přineslo hyperinflaci. Která by zvýšila nedůvěru v peněžní systém, což vede k výběrům, což vede k dalšímu nedostatku likvidity, což by ČNB nejspíš opět řešila tiskem peněz. Tuhle možnost si už pár zemí vyzkoušelo.
Za třetí, docela zajímavé je, jak fungovalo bakovnictví ve Skotsku na přelomu 18. a 19. století. Tehdy tam banky v zásadě téměř nebyly regulovány (nicméně přece jen jeden rozdíl vůči dnešku byl: až na myslím 2 výjimka tam platilo, že vlastníci banky ručili celým svým majetkem, nikoliv pouze do výše splaceného vkladu).
Mělo to několik zajímavých důsledků.
- kupodivu rezervy bank se moc nelišily od dnešní doby
- co se lišilo významně byla kapitálová přiměřenost - tehdejší banky by pravděpodobně dnešní pravidla splňovaly celkem bez problémů
- bankovky vydávané bankou (přemýšlím, jak moc se to liší od neúročeného běžného účtu) měly klauzuli, že se banka může rozhodnout nevyplatit peníze ihned, ale až za 3 měsíce s tím, že po tuto dobu bude nabíhat na požadované částce úrok. Banky prováděly poměrně dost krátkodobého financování, takže tímto způsobem mohly celkem bez problémů získat čas a peníze.
Podobný systém byl v USA před vznikem Fedu. Ten systém má problém, že není stabilní (pravidelně má velké krize) a je velmi těžké jej korigovat (což tedy může někdo brát jako výhodu).
Pojem bankovka si prošel vývojem a v té době to byly směnky spíš než to, co si pod bankovkami představujeme dnes (zákonné platidlo).
Další věc je, že máme otevřenou ekonomiku. Nikdo nikomu nebrání přijímat cizí peníze a uzavírat smlouvy v cizí měně, půjčovat si v zahraničí. Takže můj osobní názor je, že v takovém případě by došlo ke slušnému zemětřesení, ale pokud by stát nezačal znárodňovat nebo stanovovat nějaká pravidla (omezení ceny, zákaz exportu/importu apod. proti vydřidušským spekulantům), tak by to do Venezuely mělo zatraceně daleko, spíš by to vypadalo jako poněkud odporná krize.
Problém je, že velká část ekonomiky závisí na státních službách, na které by stát najednou neměl: komunikace, rozvodná síť, veřejná doprava, odpady, soudy. To zemětřesení by bylo obrovské, znamenalo by prudký růst nezaměstnanosti a stát by neměl ani na základní podporu. Nedostatek zboží je téměř jistý bez ohledu na uzavření hranic, velká část ekonomiky by přestala vyrábět (protože závisí na tom, že půjčky nebude muset splatit předčasně) a dovoz by byl stále dražší a dražší. Tohle je už na hraně občanské války nebo revoluce, státní zásah je velmi pravděpodobný. A státní zásah by celkem jistě znamenal uzavření hranic, aby zabránil vývozu alespoň toho zbytku valut, které by ještě zbývaly.
Tomu jako lama moc nerozumim. Dejme tomu, že si od Karla pujčím 100 a tu stovku pujčím dál, třeba Petrovi. Jsem něco jako prostředník. I kdyby těch prostředníků bylo víc, třeba 5, tak to neznamená, že tu máme 600 kč (5 prostředníků + Petr jako koncový příjemce/dlužník).
Nebo jo?
Jednou se ta stovka bude muset začít vracet, ne? Petr si za tu stovku něco pořídí, musím počkat, až si ji zas nějak vydělá a vrátí mi ji, nejlépe s úroky. A až mi tu stovku vrátí, nebude mít zas nic, tak já zas tu stovku vrátim Karlovi, takže nebudu mít zas nic. Tedy pokud nepočítám úroky. Djem tomu, že si každý připočítá 20% úrok, třeba. Takže Karel dostane z5 120, já dostanu od Petra 144 (120+20%), takže po vrácení Karlovi mi reálně zbyde 24kč.
Dohromady nám v celé té transakci přibylo 44 kč (na úrokách).
Nikde tu nevidím 200 korun.
Takhle funguje bankovní systém
V tomto případě je skutečných opravdu jen 100 korun. Jenže díky tomu, že Karel může platit se směnkou na 100 korun, které mi půjčil (prostě ten závazek předá někomu jinému a vracet budete tomu, kdo tu směnku drží), a Petr může platit s tou stovkou, kterou má, je tam 200 korun, které obíhají. (Lze na to pohlížet i tak, že Petr drží fyzické zboží-bankovku a směnku, se kterou lze obchodovat, mám já. To je blíž původu peněz než tomu, jak to dělá komerční banka.)
Pokud by byly splaceny všechny dluhy v ekonomice, zbyde přesně 0 peněz.