Mám dostudovat VŠ?

lojza

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #60 kdy: 31. 03. 2016, 09:38:16 »
I kdybys ty znalosti ze školy zapomněl, tak ti pořád zůstane aspoň nějaké povědomí o tom, že něco takového vůbec existuje. A pak je rozdíl mezi "vím že něco nevím" a "nevím že něco nevím". Já třeba zapomněl různé detaily o složitostech algoritmu, ale furt si pamatuju že něco takového existuje a jaké to má důsledky a co s tim dělat nebo kde hledat řešení. Ti co tu školu nemaj zpravidla ani netuší že něco takového vůbec existuje a jen se diví, proč je něco v reálu tak pomalý když to na deseti položkách tak báječně fungovalo, protože tohle se v těch online tutoriálech c#, php,atd zpravidla neřeší.
Ono si to chce neplést školu s odpoledním kurzem Vývoj db aplikací v jazyce c# podle jednotného vzoru snadno a rychle.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #61 kdy: 31. 03. 2016, 09:59:04 »
a tym sa dostavame k tomu, ze ide o schopnosti :)

Jiste. K jejich prokazani ovsem bez bumazky vubec nemusis dostat prilezitost. To, ze jim reknes, ze vsechno vis, vsechno znas, vsude jsi byl a vsechno jsi videl, jim nemusi stacit. Nekde berou diplom z VS jako jisty dukaz, ze nejsi uplne blby. I kdyz po reformach VS si nejsem jisty, jestli to lze jeste takto brat. Podle toho, co se leckde pise na forech, ty diplomy maji dneska cenu jak diplom z prav v Plzni.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #62 kdy: 31. 03. 2016, 10:04:47 »
No prave. Dnes diplom nema taku vahu, nakolko skolstvo je v takom stave, v akom je. Zlaty socik, v tom obdobi boli skoly na inej urovni, ludia boli respektovani s diplomom. Dnes to ma vahu toaletneho papiera.

yarda

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #63 kdy: 31. 03. 2016, 21:26:20 »
- Na řadě lepších (= dobře placených míst)  CV člověka bez VŠ titulu rovnou letí do koše. No pokud chce někdo doživotně fachat za pár šupů v nějaký obskurní firmě a nebo ve slušný fy okupovat jen ty nejnižší pozice potravního řetěce, tak na VŠ samozřejmě jít nemusí. Ale ať pak ve čtyřiceti neřve, že má málo šušní a že s tím už nejde nic udělat.
- Na SŠ se řada věcí neučí a je naprostá iluze, že by se to naučil samostudiem . Už před víc jak 15 lety jsem pracoval v kolektivu 50 % SŠ a 50 % VŠ, všechno vesměs lidi krátce po škole. Propast mezi oběma skupinama byla až na zanedbatelné výjimky obrovská. Viz též trefná poznámka "VŠ ví že neví, ale SŠ neví, že neví".
- Poznámka o právech v Plzni a titulu je vyloženě hloupá. Z tý školy pochází spousta výborných právníků a praxi bez titulu v tomto oboru ani provozovat nelze.
-Maturita měla naposledy hodnotu tak v 60. létech minulého století, protože na řadu pozic prostě průmka přestala stačit.



Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #64 kdy: 31. 03. 2016, 21:46:50 »
Citace
- Na řadě lepších (= dobře placených míst)  CV člověka bez VŠ titulu rovnou letí do koše. No pokud chce někdo doživotně fachat za pár šupů v nějaký obskurní firmě a nebo ve slušný fy okupovat jen ty nejnižší pozice potravního řetěce, tak na VŠ samozřejmě jít nemusí. Ale ať pak ve čtyřiceti neřve, že má málo šušní a že s tím už nejde nic udělat.

Blbost ako vysita. Vyvojara, architekta, teamleadra mozte robit aj bez titulu, pretoze su k tomu potrebne hlavne znalosti. Ak by bolo tvrdenie, ze diplom z VS mi pomoze k lepsiemu platu a lepsej pozicii, pravdive, tak to mozem mat titul aj z drevarskej VS. Definujte pojem malo "susni". Pre niekoho je malo 1000e, pre ineho zas 5000e. Ja mam Bc., nedokonceny Mgr. titul, moj plat ako SZCO je medzi 2700-3000e, ak si odratam odvody a dane, tak mozno mi ostane cca. 2400e-2600e v cistom. Slusne, nie? Na cloveka, ktory ma vlastne prax hlavne popri skole. Kamarat vystudoval ekonomiu. 5.5 roka studoval. Robi v CR za par supov. Asi 24000kc. Preboha, co to je za plat? Ved ma predsa VS ukoncenu, jeho cena by  mala byt ovela vyssia! Mozno o 10 rokov sa dostane na hranicu mojho platu, aj to diskutabilne.
Jeden znamy robi vyvojara ako sro, titul ma, a ma okolo 5000e, tiez slusne. Ale tie peniaze ma vdaka tomu, ze ma skusenosti, ze nieco vie. Inac ten titul moze byt uzitocny pri nejakych manazerskych poziciach, ako projekt manazer, produkt manazer. Ale ked je niekto raz vyvojar a bavi ho to, tak neviem si predstavit, ze bude projekt manazer, kde je sama byrokracia a su tu budiz nicemovia. 

Citace
Z tý školy pochází spousta výborných právníků a praxi bez titulu v tomto oboru ani provozovat nelze.
Tak urcite, ani lekara nemozte robit bez lekarskej VS. Doma sa neda naucit take veci. Podobne je to s pravom. To je aspon ako taky dokaz, ze nieco viete, tam sa neviete preukazat nicim inym. Ked ale pridete do IT firmy a poviete im, ze mate nejake projekty na githube a dobre rozbehnute, stahovane, a podielaju sa na tom aj ini, alebo vy sa podielate na nejakom projekte, tak to ukaze ovela viac, ako ten diplom. Moj osobny nazor. Vychadzam zo skusenosti s pohovorov, lebo tam sa pytali, co som robil, ake technologie. Na skolu sa pytali len to, ze preco som si vybral skolu v CR a nie na SR :)


sss

Re:Dostudovanie VS
« Odpověď #65 kdy: 31. 03. 2016, 22:48:29 »
zejmena dnes, kdy leckde je problem sehnat praci

Co? V IT? Firmy ti zaplatí přestěhování a všechno kolem, když se jim budeš líbit. Titul ti nepomůže, pokud neprojdeš testem.
Keď neprejde testom, tak mu nepomôže ani svätená voda.
Nemenovaná veľká firma na základe vlastných štatistík výkonnosti zamestnancov a výsledkov starších testov rozhodla, že vyššie nároky budú pri pohovore kladené na ľudí, ktorí nie sú zo známych VŠ alebo neštudovali vhodný obor. Správna VŠ teda môže pomôcť aj pri výsledkoch testu.
O výhode pre VŠ vzdelaných sa uchádzač nedozvie, to si možný zamestnávateľ prečíta z CV.

V tomto prípade, ak tomu obetoval toľko času, tak je podľa mňa nezmysel to vzdávať.

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #66 kdy: 31. 03. 2016, 22:49:41 »
Citace
- Na řadě lepších (= dobře placených míst)  CV člověka bez VŠ titulu rovnou letí do koše. No pokud chce někdo doživotně fachat za pár šupů v nějaký obskurní firmě a nebo ve slušný fy okupovat jen ty nejnižší pozice potravního řetěce, tak na VŠ samozřejmě jít nemusí. Ale ať pak ve čtyřiceti neřve, že má málo šušní a že s tím už nejde nic udělat.

Blbost ako vysita. Vyvojara, architekta, teamleadra mozte robit aj bez titulu, pretoze su k tomu potrebne hlavne znalosti. Ak by bolo tvrdenie, ze diplom z VS mi pomoze k lepsiemu platu a lepsej pozicii, pravdive, tak to mozem mat titul aj z drevarskej VS. Definujte pojem malo "susni". Pre niekoho je malo 1000e, pre ineho zas 5000e. Ja mam Bc., nedokonceny Mgr. titul, moj plat ako SZCO je medzi 2700-3000e, ak si odratam odvody a dane, tak mozno mi ostane cca. 2400e-2600e v cistom. Slusne, nie? Na cloveka, ktory ma vlastne prax hlavne popri skole. Kamarat vystudoval ekonomiu. 5.5 roka studoval. Robi v CR za par supov. Asi 24000kc. Preboha, co to je za plat? Ved ma predsa VS ukoncenu, jeho cena by  mala byt ovela vyssia! Mozno o 10 rokov sa dostane na hranicu mojho platu, aj to diskutabilne.
Jeden znamy robi vyvojara ako sro, titul ma, a ma okolo 5000e, tiez slusne. Ale tie peniaze ma vdaka tomu, ze ma skusenosti, ze nieco vie. Inac ten titul moze byt uzitocny pri nejakych manazerskych poziciach, ako projekt manazer, produkt manazer. Ale ked je niekto raz vyvojar a bavi ho to, tak neviem si predstavit, ze bude projekt manazer, kde je sama byrokracia a su tu budiz nicemovia. 

Citace
Z tý školy pochází spousta výborných právníků a praxi bez titulu v tomto oboru ani provozovat nelze.
Tak urcite, ani lekara nemozte robit bez lekarskej VS. Doma sa neda naucit take veci. Podobne je to s pravom. To je aspon ako taky dokaz, ze nieco viete, tam sa neviete preukazat nicim inym. Ked ale pridete do IT firmy a poviete im, ze mate nejake projekty na githube a dobre rozbehnute, stahovane, a podielaju sa na tom aj ini, alebo vy sa podielate na nejakom projekte, tak to ukaze ovela viac, ako ten diplom. Moj osobny nazor. Vychadzam zo skusenosti s pohovorov, lebo tam sa pytali, co som robil, ake technologie. Na skolu sa pytali len to, ze preco som si vybral skolu v CR a nie na SR :)

Tak popravdě jsem teď trošku zmatený. Buď chceš pomoc s rozhodnutím, a nebo nechceš. Mně to teď už nějakou chvíli připadá tak, že chceš být utvrzen ve svém názoru, že to smysl dodělávat nemá... A pak jsou jakkoliv logické argumenty k ničemu. ;) Faktem je, že VŠ titul z dobré školy (a MUNI takovou školou je) má váhu, a jak bylo řečeno, jsou firmy, kde se na titul hledí, byť už jen jako na nějakou záruku, že člověk není úplně tupý.

Za mě je blbost školu nedodělat, pokud ti zbývá blbého půl roku, ale každý svého štěstí strůjcem, že ano... Pokud se ti to tak moc dělat nechce, tak to nedělej, ale potom nechápu, proč jsi se ptal. :)

Yarda

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #67 kdy: 31. 03. 2016, 22:59:04 »
Vzpomněl jsem si, že jsem na jiné poradně odpovídal na podobný dotaz:
Citace
Nevím, jestli jde i o tento případ. Ale v množství větším než malém se na poradnách setkávám s podobnými "dotazy" mlamojů, jestli mají seknout se studiem a poté co se jim dostane přehršle rad od starších a zkušenějších, aby to nedělali, se tazatel upíše, že ho z té školy vlastně už vyhodili (nebo vyhazov čeká a už se s tím nedá nic dělat) a hledá spřízněné duše co by ho ubezpečily, že je to vlastně dobře - zřejmě pro rodiče, aby následky doma nebyly tak bolestivé.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #68 kdy: 31. 03. 2016, 23:16:18 »
- Poznámka o právech v Plzni a titulu je vyloženě hloupá. Z tý školy pochází spousta výborných právníků a praxi bez titulu v tomto oboru ani provozovat nelze.

Tak ta poznamka byla spis dost na miste. Skola, ktera prodavala tituly, ztraci prestiz a je skvelym prikladem. Nicmene nerikam, ze z te skoly vyslo 100 % debilu. Ostatne ti, co si ten titul koupili, si ho nekoupili s cilem provozovat praxi, ale proto, aby v politice nevypadali jako uplni burani, co vcera odhodili koste a dnes delaji chytre, co vsemu rozumi. Tak si koupili titul a najednou jsou z nich odbornici.

mikrom

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #69 kdy: 01. 04. 2016, 00:36:21 »
Zdar hosi,
myslite si, ze ma vyznam dostudovat skolu?

Ok, viem ze som dost konzervativny a nechcem sa nikoho dotknut a mozno ma budete chciet aj ukamenovat, ale ja ak ja si mozem vybrat, tak do svojho teamu zoberiem radsej cloveka s vysokou skolou. Preco?
Odhliadnuc od toho ci sa tam fakt ten clovek nieco zmysluplne naucil, vysoka skola ho aspon vytrenuje a ziska tieto vlastnosti:

* vytrvalost
* spolahlivost
* odolnost voci stresu
* zmysel pre presnost
* dodrziavanie terminov

dalej predpokladam, ze  bude mat rozvinute:

* logicke myslenie
* schopnost konstruktivne prijat kritiku

To ze niekto nedokoncil vysoku skolu moze mat napr. pricinu ze neni dostatocne  psychicky odolny a nezvladol to. Pochopte, ze ked mate takehoto cloveka v teame a chyti ho rapel, sekne s tym, da sa na marodku, tak je v lufte cely team, projekt a kseft moze byt v zadeki.
Alebo ked napriklad mate cloveka, ktory Vas pred odchodom na dovolenku uisti ze svoju pracu commitol do GITu, vy si to hned neoverite, on odcestuje a na druhy den zistite, ze to nefunguje, lebo necommitol vsetky zdrojaky.
Ja jednoducho predpokladam, ze ak niektro zvladol VS, tak ho tam naucili poriadku a vycvicili v presnosti.

Okrem toho, neni skola jak skola a ked niekto posle zivotopis ze ma sice vystudovanu socialnu pracu, ale bavi ho programovanie, tak sa pytam preco sa trochu nenamahal a neskusil teda vystudovat IT.

Samozrejme vsetko je individualne a cloveka s dlhorocnou praxou budem posudzovat inac. Ale bez praxe dam prednost jednoznacne kandidatovi s VS.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #70 kdy: 01. 04. 2016, 08:03:42 »
mikrom:
tomuto sa hovori otrocina a zdieranie zamestnancov. Zamestnavatel by chcel po zamestnancoch aj nemozne, len aby boli zisky, len aby sa mal on dobre.
- Mal som raz tu cest pracovat u jedneho kkta, ktory sa ma spytal, ked som odchadzal uz domov po prac. dobe, ci budem robit este doma vecer a dokonca sa ma pytal, ci budem robit aj cez vikend.
Toto je ta vytrvalost? Alebo ide o neschopnost zamestnavatela rozvrhnut si plan, robotu, aby nemuseli jeho zamestnanci robit po veceroch a vikendoch?

-Dodrziavanie terminov? Robis na niecom, mas to pomaly dorobene a pride za tebou clovek, ze toto ma byt inac, takto to on nemyslel? tym predchadzajuce riesenie pada, ides to prerabat a cas sa krati, lebo deadline sa blizi. a kvoli comu? kvoli stupidite zamestnavatela. Na VS som mal viac stresu pri robeni projektov, lebo stacilo pochybit a clovek nedostal zapocet a tym padom nesiel na skusku. A neobhajite to tym, ze vam nieco neslo. V praci to mozte prediskutovat, povedat, ze ste objavili nejaky problem, tak sa to o nieco predlzi.

- Logicke myslenie. To clovek neziska na VS. Logicky mysliet sa mozte naucit aj pri programovani samostatnou pracou. VS ti da moznost a rozhlad a je uz na tebe, ako tie informacie zuzitkujes.

Ked niekto nedokoncil skolu, isto neznamena, ze nie je psychicky odolny. To je co za blud preboha. Zuckerberg je potom asi labilny. Vobec to nesvedci o psychike. Clovek to moze urobit z rozhodnutia, ze mu to nic nedava, ze ma vybornu ponuku ist robit niekam, ktora sa mu uz nemusi naskytnut, ale isto nie psychika. Ale ja to chapem, dnes potrebuje zamestnavatel psychicky odolneho jedinca, aby mohol zvladat tie poviem sracky zamestnavatelov, aby ich mohol zodrat aj z koze. Preto chce psychicky odolnych jedincov.

Citace
Samozrejme vsetko je individualne a cloveka s dlhorocnou praxou budem posudzovat inac. Ale bez praxe dam prednost jednoznacne kandidatovi s VS.
este ze si dodal aj takuto poznamku.

Cikada:
prisiel som sa spytat na nazor, co je na tom? :)

kdr

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #71 kdy: 01. 04. 2016, 08:32:00 »
Nemusíte se nechat odírat a ani se namáhat, stačí projít se čtyřkama u maturity a můžete se v klidu povalovat někde na serverovně a nebo vyměňovat po kancelářích nějakého státního úřadu tiskárny. Zrovna IT je obor, kde takovýmhle lidem kvete pšenka.

Pokud chcete v životě něco víc, tak je otázka mám dostudovat VŠ úplně sorry .... diotská. Dostudování VŠ je ve velké míře o morálně-volních vlastnostech - vytrvalosti, píli, smyslu pro termíny. Pár lidí už jsem příjímal....


Pokud jde o tu Plzeň, tak 99,9 % absolventů si ten titul muselo něčím odpracovat a ve všelijakých diskusích se do nich obvykle naváží lidi, kteří se na žádný titul nezmohli. A sám titul Mgr. práv nic neznamená, to je jen vstupenka a zbytek si musí člověk dál odmakat.

Peva

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #72 kdy: 01. 04. 2016, 08:40:59 »
Spíš si odpověz na otázku, kam by jsi to chtěl dotáhnout v 45.
Na dobře placené pozice pro odborníky:
-ředitel IT
-ředitel společnosti
-člen dozorčí rady
-člen představenstva
a podobně bez VŠ rovnou zapomeň!!!
A věř, že po 45 tě už nebude bavit programovat ani dělat analýzy a nebo se dohadovat se zákazníkem nebo s kolegy programátory.
A bude tě mrzet, že na tyto pozice nedosáhneš jen z důvodu chybějícího lejstra.
Tak to nepodceňujte. Dobrá práce, která se Vám jeví optikou 30 let, je jiná než ta jak to budete vidět v 45.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #73 kdy: 01. 04. 2016, 09:05:52 »
riaditel IT spolocnosti, clen dozornej rady, clen predstavenstva mozem byt aj v pripade, ked si zalozim vlastnu firmu ;) A nepoznam teda osobne nikoho, co by z programatora robil nieco taketo. A na nieco take ked chcete postupit na taku poziciu, tak musite mat asi aj predpoklady. Riaditel musi vediet reprezentovat a urcite si tam nedaju hocikoho, aj keby ma dotycny 20 diplomov a je to curak. K tymto poziciam ozaj netreba titul :D

Trupik

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #74 kdy: 01. 04. 2016, 09:22:03 »
Školu nerob! Ja VŠ mám a čím nás bude menej s VŠ, tým budeme cennejší.  ;D

Ale teraz vážne... Vychodiť 90% školy (predpokladám 4 a pol roka z 5-tich) a zvyšných 10% nechať tak, to niečo hovorí o odhodlaní človeka dotiahnuť veci do konca. Ja ako zamestnávateľ by som určite nechcel počuť, že keď Ťa zamestnám na nejaký projekt, tak spravíš 90% a potom mi zamávaš na rozlúčku tesne predtým než by to bolo hotové.