Kterou virtualizační technologii použít?

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2016, 20:56:39 »
dekuji za konstruktivni odpovedi , nepodlozene hodnoceni ostanich budu v zajmu vsech ignorovat , zkousim proxmox a zatim to jak pisete super, jednoducha ihned funkcni instalace, kompletni intutivni administrace pres web. jen lze proxmox  aktualizovat pokud nemam zaplacene subscripce? https://www.proxmox.com/images/download/pve/agreements/Proxmox_VE-Subscription-Agreement_V2.9.pdf


samalama

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #16 kdy: 19. 01. 2016, 22:11:54 »
ok tak si to rozoberme:

Ona totiž tzv. vysoká dostupnost není vše.

Osobně bych se také soustředil na to, jak to bude vypadat, když všechno selže...

Když to porovnám, tak na stabilním hardwaru nebudeš mít s xenem nižádné problémy, ale běda, pokud něco nebude fungovat tak úplně dobře.
FAIL: to sa tyka kazdeho softu

Navíc zapomeň na úpravu strojů za chodu ve smyslu např. zvětšování disků - a to, dle mé zkušenosti, je potřeba častěji než přehazování serverů za živa z jednoho hostitele na druhý.
FAIL: zvacsovanie diskov: lvresize -L+10G /dev/vgmain/vm-linux
migracia virtualov: xl migrate vm-linux node2

Pokud na vmwaru budeš potřebovat přehodit stroje z hostitele A na hostitele B, tak to sice znamená stroj vypnout, přesunout (přeregistrovat) a zapnout, ale jde o výpadek na cca minutu až pět? Kolik lidí zaznamená takový výpadek?
FAIL: migracia vid vyssie, pripadne staci skopirovat obsah LV a supnut ho do druheho LV na inom stroji a ide sa dalej

Pokud navíc k vmwaru koupíš asi za 10k základní licenci (pro tři stroje naráz) a stáhneš si vmware vcenter appliance, tak sice nemáš vmotion, ale můžeš stroje za chodu klonovat, což sice není plná záloha, ale dost se jí to blíží. Nemluvě o tom, že pak uděláš snadno řádkový příkaz typu: get-vm -host hostitelA | stop-vm | move-vm -target hostitelB.
FAIL: migracia vid vyssie, bez downtimeu a zadarmo :). zalohovanie - LV snapshot


Navíc máš lepší podporu pro hardware...
FAIL: presny opak - vmware vyzaduje HW raid, nepodporuje vsetky sietovky... xen bezi aj na kalkulacke :)

A pokud uvažuješ např. o tom, že bys k některým strojům pustil jen některé lidi, ve vmwaru není problém vyrobit uživatele a dát mu právo právě jen k jednomu stroji, se zbytkem ani nehne.
OK: v tomto xen zaostava (mozno xenserver)

Budeš-li provozovat jen tři servery, pak 10k není v ceně serverů moc za placenou verzi vmwaru, a i bez vmotion dostaneš funkcionalitu, která ti (dle mého soudu) bohatě vystačí na běžný provoz. Nepotřebuješ vytvářet tepmlaty abys vyrobil virtuál, konzole virtuálů nezávislá na rdp, atd...
FAIL: xen je zadarmo. a ja som si myslel, ze templaty su prave na vytvaranie virtualov - X virtualov z jedneho templateu
OK: xen nema poriadne gui rozhranie (mozno xenserver)


Nemluvě o tom, že upgradovat vmware je elementární (odpojím z vcentra, vyhodím virutály, přeinstaluji), zatímco u xenu nevím.
OK/FAIL: aptitude safe-upgrade

Nebo to, že vmware pro uložení virtuálních serverů používá soubory. Máš-li soubory, máš vše. U xenu musíš exportovat/importovat, a nevím, jak by to dopadlo, kdybys přišel o servery a měl jenom úložiště - jestli bys z toho dokázal něco vytáhnout. U vmwaru stačí jen připojit úložiště, kliknout na vmx soubor a zařadit do inventáře. Maximálně odmažeš lock soubory, pokud ti předtím šlo všechno na držku dolů.
FAIL: praca so subormi je pomalsia ako s LV. pri xene ziaden export nerobis. pri vypadku servera nastartujes druhy hoci aj s inou veriou xenu a ide sa dalej.

Jediné, co ti může opravdu poškodit soubory virtuálu je chyba pole.
to plati pre vsetko

Je tu ještě jedna drobnost - vmwarové tooly lze instalovat extrémně snadno, u nových linuxů (tedy, má to centos/redehat) jsou dokonce už i v repozitářích, zatímco instalovat xenové tooly je děs.
FAIL: neviem ake tooly mas na mysli, ale xen-tools su normalne v repozitaroch


Ostatně - já xen server až tak moc nemusím a až tak dobře se mi s ním nepracuje, takže ho až tak moc chválit nemůžu.... :)
nemam dalsie otazky :D

PS: pozri projekt OPENNEBULA

franta PH

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #17 kdy: 19. 01. 2016, 23:15:23 »
Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.

Petr

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2016, 08:55:58 »
Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.

franta PH> Já proxmox provozuji na starším HW. Na pokusy obyčejné PC s intelem C2D a 8 GB paměti. Na ostrý provoz taky již postarší server HP Proliant DL 160 G6 s 48GB RAM a dvěma Xeon 4 jádrovými procesory s HT (celkem 16 log. jader). Pro naše potřeby ale pořád bohatě stačí. Předtím tu byl hodně roků Dell PE 2800 taky se dvěma Xeonama (jednojádra s HT, 4 log. jádra), 8 GB RAM a pod vmwarem, ale tomu již docházel dech a měl asi trojnásobnou spotřebu.

Kuba J.

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2016, 09:16:39 »
Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.
Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.

Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.

Já osobně:
1. server
Intel  Xeon E5-1620vc - 4c/8t - 3,7 / 3,9 GHz   
64 GB RAM DDR3 ECC 1600 MHz   
2x2TB
Zde běží asi 120 VPS (20VPS windows 7 zbytek Debian)

2. server
Intel  Xeon E3-1231v3   4c/8t  3,4 / 3,8 GHz   
32 GB RAM DDR3 ECC 1600 MHz   
2x2TB
Zde běží cca 100 VPS (4VSP Windows 7, zbytek Debian)

Definuj přesněji: Nějaké věci se mi nedaří :)


Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #20 kdy: 20. 01. 2016, 10:22:12 »
Ahoj Peter
Jak by jsi porovnal Proxmox s Ovirtem pripadne OpenStackem?
OpenStack je udělaný tak, aby měl API kompatibilní s AWS EC2 a S3. Tj. pokud máš aplikaci napsanou pro AWS, měl bys ji být schopnej s rozumným úsilím převést na vlastní železo pod OpenStack. Čili není to jenom virtualizace, je to hlavně ten obrovskej cirkus kolem toho a instalace není žádná sranda. Představu, kolik to má subsystémů, si můžeš udělat už jenom z popisu na wiki...

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #21 kdy: 20. 01. 2016, 13:56:37 »
Kluci provozujete proxmox. Bez HA na dvou serverech? Pro HA ted  doporucuji 3. Pouzivate starsi verze nebo jste nejak premluvily?
https://pve.proxmox.com/wiki/High_Availability_Cluster

Dekuji

Kuba J.

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #22 kdy: 20. 01. 2016, 14:15:50 »
Přesně tak, zatím jsem ještě HA nenasadil, ale přemýšlím nad tím ;)

Ondro

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #23 kdy: 20. 01. 2016, 15:17:10 »
lze proxmox  aktualizovat pokud nemam zaplacene subscripce? https://www.proxmox.com/images/download/pve/agreements/Proxmox_VE-Subscription-Agreement_V2.9.pdf

Je to mozne. Je potrebne si pridat no subscription repozitar

https://pve.proxmox.com/wiki/Package_repositories

Je to repozitar, kde by mali byt verzie menej otestovane ako v subscription repozitari ale lepsie otestovane ako v testovacom repozitari. Nikdy som to blizsie neskumal ale necakam extra rozdiel medzi no subscription a subscription repozitarom. Podla mna si to ani nemozu dovolit, kedze aj komunita im Proxmox testuje a reportuje chyby.


karlik

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #24 kdy: 20. 01. 2016, 18:07:19 »
Takže bez placení se z uživatele stává dobrovolný tester zajímavého kousku software.
To se někdo odvažuje používat - mimo hraní si doma?  ;D

Screemy

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #25 kdy: 20. 01. 2016, 18:42:26 »
Takže bez placení se z uživatele stává dobrovolný tester zajímavého kousku software.
To se někdo odvažuje používat - mimo hraní si doma?  ;D

Ne, používám to 5 let a nestalo se mi (tedy ne mou blbostí) ze by proxmox byl KO vinou toho, ze jsem "tester" ...
Proxmox je dobry v neplacene verzi

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #26 kdy: 20. 01. 2016, 18:43:38 »
Takže bez placení se z uživatele stává dobrovolný tester zajímavého kousku software.
To se někdo odvažuje používat - mimo hraní si doma?  ;D

Ne, používám to 5 let a nestalo se mi (tedy ne mou blbostí) ze by proxmox byl KO vinou toho, ze jsem "tester" ...
Proxmox je dobry v neplacene verzi

PS: TO jsem já, Kuba J.  :P
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #27 kdy: 20. 01. 2016, 19:10:22 »
Ne, používám to 5 let a nestalo se mi (tedy ne mou blbostí) ze by proxmox byl KO vinou toho, ze jsem "tester" ...
Proxmox je dobry v neplacene verzi
Ono vůbec nezáleží na tom, jaký repo je jak označený. Některý softy jsou rock solid i z testing branche, některý jsou shit i v release. Kdo s tímhle operuje, dává jenom na odiv svou nezkušenost :)

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #28 kdy: 21. 01. 2016, 08:10:09 »
Ne, používám to 5 let a nestalo se mi (tedy ne mou blbostí) ze by proxmox byl KO vinou toho, ze jsem "tester" ...
Proxmox je dobry v neplacene verzi
Ono vůbec nezáleží na tom, jaký repo je jak označený. Některý softy jsou rock solid i z testing branche, některý jsou shit i v release. Kdo s tímhle operuje, dává jenom na odiv svou nezkušenost :)

Promiň, nezkušenost? V čem? V tom že nepotřebuji subsriptions repo na to abych měl stabilní a funkční systém? Nebo jsem Tě jenom špatně pochopil? :)
Když chceš, dokážeš vše!

franta PH

Re:Kterou virtualizační technologii použít?
« Odpověď #29 kdy: 21. 01. 2016, 10:14:28 »
Dotaz na Petra a Kubu J
můžete definovat na jakém HW Proxmox provozujete? Také začínám s Proxmoxem a některé věci se mi nedaří.
Díky.


Definuj přesněji: Nějaké věci se mi nedaří :)

problem 1 - s nastavením IDE Proxmox nainstaluji a rozchodím
              - s nastavením AHCI ne, přitom by měl být v Debianu podporován
problém 2 - smazal jsem si data při přepínání virtuálů, ale to asi byla moje chyba

Jinak díky Petrovi a Kubovi za odpověď