Prodej bitcoinů – daň z příjmu

Ado

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #15 kdy: 07. 01. 2016, 15:18:14 »
To odkial sa beru tito bitcoinovi trollovia, ktori udajne maju melony v bitcoinov? A tento konkretni trolik ma este melony v znamkach!
Ha ha ha.

A este sa idu pytat na danove zalezitosti na root.cz zasumenych geekov ? WTF?


Jenda

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #16 kdy: 07. 01. 2016, 15:28:01 »
A tento konkretni trolik ma este melony v znamkach!
Přečti si dotaz ještě jednou. A pak ještě.

A este sa idu pytat na danove zalezitosti na root.cz zasumenych geekov ? WTF?
Protože je tu velká šance, že už tu někdo řešil totéž.

neznámý

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #17 kdy: 07. 01. 2016, 17:08:45 »
To je tak velký problém najít si první seriózní článek a přečíst si jej? Bitcoin nejsou cené papíry, takže je zdanit musíš. Vzhledem k tomu, že jsi peníze ještě nezískal, budeš je danit až příští rok.

http://www.tradeandfinance.eu/clanky/dane-a-legislativa/zdaneni-prijmu-z-obchodovani-na-burze-naklady-osvobozeni-uplatneni-ztraty-pro-fyzicke-osoby-nepodnikajici-34/

Sten

Re:Růst bitcoinů po růstu hodnoty – daň z příjmu?
« Odpověď #18 kdy: 07. 01. 2016, 17:37:36 »
Vy máte výdělek pár miliónů a ptáte se, jestli to je váš příjem nebo ne? To jako vážně? :-D
Takže bych měl zaplatit i za to, že jsem měl v šuplíku balíček Eur, když ČNB devalvovala Korunu?

Bitcoin není dle ČNB a ECB platební prostředek (měna) ani investiční nástroj (cenné papíry), ale zboží (de facto to lze brát jako futures). Tudíž se stejně daní.

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #19 kdy: 07. 01. 2016, 18:58:06 »
neznámý: a to právě tak jednoduché není. Ten článek sice říká, jak nakládat s čím, ale neodpovídá na otázku, co to ten bitcoin vlastně je. Má totiž částečně povahu cenných papírů, měny i zboží/komodity.

Rovněž je otevřená otázka, v případě aplikace různých časových testů, limitů, apod., čím vlastně prokážete, kdy, kde a za kolik jste bitcoiny nabyl. Bitcoiny bylo před 4 lety možné za pár šupů (např. za peníze ze hry Second Life) koupit na různých amatérských burzách, které vám žádné doklady nevystaví, popř. už zkrachovaly, či koupit na ulici na inzerát, či prostě vytěžit na běžném PC s běžnou grafárnou, bez investic a bez dokladů.

Je bitcoinová adresa, která je moje (lze prokázat dig. podpisem), kde leží bitcoiny bez hnutí 3 roky, důkazem splnění časového testu? A kdo vystaví orazítkovaný výpis z blockchainu, aby mu rozuměl úředník? :-)


Re:Růst bitcoinů po růstu hodnoty – daň z příjmu?
« Odpověď #20 kdy: 07. 01. 2016, 19:00:38 »
Bitcoin není dle ČNB a ECB platební prostředek (měna) ani investiční nástroj (cenné papíry), ale zboží (de facto to lze brát jako futures). Tudíž se stejně daní.

A co rozhodnutí Evropského soudního dvoru, že "bitcoinové transakce „jsou osvobozeny od DPH na základě ustanovení o transakcích týkajících se oběživa, bankovek a mincí používaných jako zákonné platidlo.“ ?

Podle toho by se zdálo, že to zboží není a je to spíše platidlo.

i

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #21 kdy: 07. 01. 2016, 19:06:52 »
...
Prvni kdo se ti ozve je banka aby jsi predlozil dokumenty jak jsi k BTC dosel.
...

Tak zrovna toto je maličkost, je to v blockchinu :-) a vlastnictví privátního klíče může prokázat dokonce bez jeho předložení ( čti ohrožení), a historické ceny BTC jsou také na mnoha zdrojích dostupné. Bože jak by byly tyto diskuse přínosné kdyby ... .


lopata

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #22 kdy: 07. 01. 2016, 19:56:52 »
pravne zavazne stanovisko, ktere te ochrani pred besnicimi uredniky muze vydat jen ministerstvo financi proti zpoplatnene zadosti. mozna bude konzultovat s CNB mozna ne, mozna uz tak v minulosti ucinilo. kdo vi.

neznámý

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #23 kdy: 07. 01. 2016, 19:58:49 »
neznámý: a to právě tak jednoduché není. Ten článek sice říká, jak nakládat s čím, ale neodpovídá na otázku, co to ten bitcoin vlastně je. Má totiž částečně povahu cenných papírů, měny i zboží/komodity.

Rovněž je otevřená otázka, v případě aplikace různých časových testů, limitů, apod., čím vlastně prokážete, kdy, kde a za kolik jste bitcoiny nabyl. Bitcoiny bylo před 4 lety možné za pár šupů (např. za peníze ze hry Second Life) koupit na různých amatérských burzách, které vám žádné doklady nevystaví, popř. už zkrachovaly, či koupit na ulici na inzerát, či prostě vytěžit na běžném PC s běžnou grafárnou, bez investic a bez dokladů.

Je bitcoinová adresa, která je moje (lze prokázat dig. podpisem), kde leží bitcoiny bez hnutí 3 roky, důkazem splnění časového testu? A kdo vystaví orazítkovaný výpis z blockchainu, aby mu rozuměl úředník? :-)
Vzhledem k tomu, že z časového hlediska jsou od daně z přijmu osvobozeny jen cenné papíry a ty jsou precizně definované, je celkem jedno, co bitcoin je. Každopádně je nutné příjmy z něj danit.

Jinak co se týče těch EUR v zásuvce, jedná se o nerealizované příjmy. Pokud bys je prodal, zisk bys danit musel.

Ještě je potřeba dodat, že od nového roku je potřeba v ČR hlásit i příjmy, které nepodléhají zdanění.

lopata

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #24 kdy: 07. 01. 2016, 19:59:40 »
a jak tu nekdo zminil nahore, po tom rozhodnuti ministerstva te bude treba cekat kolecko k evropskemu soudu. mozna formulovat zadost navodne a poukazat na existenci toho eurobazmeku.

Jan Z.

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #25 kdy: 07. 01. 2016, 21:47:28 »
Jakmile se sem dostane vetsi cast penez z BTC okamzite ti to zabavi banka na zaklade podezreni z prani spinavych penez.

Prvni kdo se ti ozve je banka aby jsi predlozil dokumenty jak jsi k BTC dosel. V ten moment mas blokle penize na ucte. Tyto dokumenty obdrzi analyticky urad a na jeho zaklade bud celou vec presune PCR k setreni nebo v lepsim pripade ti uvolni penize.

Jo, s tím trochu počítám. To už jsem slyšel od různých lidí, i když si poslali třeba jen desetitisíce. Ale to by neměl být větší problém, můžu ukázat na transakci (bankovní), kde jsem posílal peníze do směnárny. Holt se to trochu protáhne, ale věřím, že mi to zase uvolní.


Proč jsi to neprodal když byl před dvěma lety za dvojnásobek toho co dnes ?

Protože jsem ty peníze k ničemu nepotřeboval. Hodily by se až teď. A tehdy ta situace byla úplně stejná. Mělo to vyšší cenu než nákupní, ale to je tak všechno. Vyroste to zítra na další desetinásobek? Spadne to na desetinu? Nevěděl jsem, nikdo nevěděl, stejně jako to nikdo neví dneska. Takové věci se dají říct až zpětně. Takže prostě prodávám, kdy se mi to zrovna hodí.


To je tak velký problém najít si první seriózní článek a přečíst si jej? Bitcoin nejsou cené papíry, takže je zdanit musíš. Vzhledem k tomu, že jsi peníze ještě nezískal, budeš je danit až příští rok.

http://www.tradeandfinance.eu/clanky/dane-a-legislativa/zdaneni-prijmu-z-obchodovani-na-burze-naklady-osvobozeni-uplatneni-ztraty-pro-fyzicke-osoby-nepodnikajici-34/

Díky, ale tenhle článek se mě pravděpodobně nijak netýká. Týká se jen cenných papírů, což Bitcoin, jak správně podotýkáš, není (minimálně proto, že nemá emitenta). A příjmu v cizích měnách. Ale já nemám příjem v cizí měně, já jsem za koruny nakoupil měnu a teď chci udělat opačnou věc. Žádný příjem v tom technicky vzato není.


Rovněž je otevřená otázka, v případě aplikace různých časových testů, limitů, apod., čím vlastně prokážete, kdy, kde a za kolik jste bitcoiny nabyl. Bitcoiny bylo před 4 lety možné za pár šupů (např. za peníze ze hry Second Life) koupit na různých amatérských burzách, které vám žádné doklady nevystaví, popř. už zkrachovaly, či koupit na ulici na inzerát, či prostě vytěžit na běžném PC s běžnou grafárnou, bez investic a bez dokladů.

Můžu odkázat na platbu na účtu, kde převádím peníze na směnárnu v dotyčné době. Dokonce jsem si tam dal i poznámku, že je to za bitcoiny (tehdy na slovo "bitcoin" ještě banky neměly trigger, dneska by mi hned někdo z banky volal).
Bohužel daná směnárna už neexistuje, zmizela ještě před MtGoxem. Nicméně to by IMHO neměl být můj problém; nemám snad povinnost detailně dokládat něco, co bylo před X lety, ne?


Je bitcoinová adresa, která je moje (lze prokázat dig. podpisem), kde leží bitcoiny bez hnutí 3 roky, důkazem splnění časového testu? A kdo vystaví orazítkovaný výpis z blockchainu, aby mu rozuměl úředník? :-)

Myslím, že časový test by se tak prokázat dal. Maximálně si na to můžou vyžádat znalecký posudek (úředník to patrně nebude schopen sám ověřit), což je jen nějaké protáhnutí věci.


Vzhledem k tomu, že z časového hlediska jsou od daně z přijmu osvobozeny jen cenné papíry a ty jsou precizně definované, je celkem jedno, co bitcoin je. Každopádně je nutné příjmy z něj danit.

Jinak co se týče těch EUR v zásuvce, jedná se o nerealizované příjmy. Pokud bys je prodal, zisk bys danit musel.

To je zajímavé. Nevíš, jak by to bylo s těma poštovníma známkama? Pokud bych je prodal za víc než nákupní cena, jedná se o příjmy?
A jak lze vůbec doložit nákupní cenu? Třeba u těch známek jsem to mohl sbírat roky, různě po antikvariátech za levno, ale už bych zdaleka neměl ani doklady a navíc bych ani sám netušil, kolik jsem do toho vrazil. Navíc co kdybych většinu známek koupil před 30 lety, kdy byly úplně jiné ceny? Realizoval bych „příjem“? Je to furt směna věci za věc, celkový majetek je furt stejný, ne?


pravne zavazne stanovisko, ktere te ochrani pred besnicimi uredniky muze vydat jen ministerstvo financi proti zpoplatnene zadosti. mozna bude konzultovat s CNB mozna ne, mozna uz tak v minulosti ucinilo. kdo vi.

Obávám se, že ano. Možná je na vybírání bitcoinů právně příliš brzy a měl bych s tím ještě počkat. (Stejně čím víc sleduju ekonomické zprávy, tím jsem radši za bitcoiny.)

Takže pokud chci vybrat hned, budu muset po částech hotově z bankomatu. A to je fakt škoda :-/

Ivan Nový

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #26 kdy: 07. 01. 2016, 22:40:15 »
Daň je možné stanovit i dohodou s FÚ, dohodněte se s nimi, kolik zaplatíte a nikdo vám už nebude moci nikdy nic vytknout. Viz zde http://www.fakturacenet.cz/Vzory-smluv/?cl=50#.Vo7bDV6LelM

Stan

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2016, 23:07:54 »
Koukni na zákon o daních z příjmu 586/1992Sb. ve znění platném pro rok, kdy příjem nastal. Jako fyzickou osobu tě zajímá §3, kde se dozvíš, co vlastně je předmětem daně, dále §4, kde se dozvíš, co je osvobozeno, dále §8, kde se dozvíš, co se považuje za příjem z kapitálového majetku, a §10, kde najdeš ostatní příjmy.

Například ty známky bych nedanil, protože podle §4 odst 1 písmeno c je osvobozen projdej hmotných věcí.

Co se týká těch zhodnocených eur, tak §4/1zd - pokud vyloženě neobchoduješ na forexu, tak je taky osvobozeno.

Bitcoiny bych zdanil jako "ostatní příjem, při kterém dochází ke zvýšení majetku" podle §10. V odstavci 4 tohoto paragrafu se dále píše, že "Základem daně je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení."

Ale ber to jako můj výstřel do tmy, v praxi jsem se s tím ještě nesetkal a podrobnou rešerši dělat nebudu.




Ivan Nový

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #28 kdy: 08. 01. 2016, 00:28:50 »
Koukni na zákon o daních z příjmu 586/1992Sb. ve znění platném pro rok, kdy příjem nastal. Jako fyzickou osobu tě zajímá §3, kde se dozvíš, co vlastně je předmětem daně, dále §4, kde se dozvíš, co je osvobozeno, dále §8, kde se dozvíš, co se považuje za příjem z kapitálového majetku, a §10, kde najdeš ostatní příjmy.

Například ty známky bych nedanil, protože podle §4 odst 1 písmeno c je osvobozen projdej hmotných věcí.

Co se týká těch zhodnocených eur, tak §4/1zd - pokud vyloženě neobchoduješ na forexu, tak je taky osvobozeno.

Bitcoiny bych zdanil jako "ostatní příjem, při kterém dochází ke zvýšení majetku" podle §10. V odstavci 4 tohoto paragrafu se dále píše, že "Základem daně je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení."

Ale ber to jako můj výstřel do tmy, v praxi jsem se s tím ještě nesetkal a podrobnou rešerši dělat nebudu.
Zajímavý případ by nastal, kdyby je nadoloval. To by mohlo být považováno za neoprávněné podnikání :-)

Tomáš Roll

Re:Prodej bitcoinů – daň z příjmu
« Odpověď #29 kdy: 08. 01. 2016, 01:37:04 »
Koukni na zákon o daních z příjmu 586/1992Sb. ve znění platném pro rok, kdy příjem nastal. Jako fyzickou osobu tě zajímá §3, kde se dozvíš, co vlastně je předmětem daně, dále §4, kde se dozvíš, co je osvobozeno, dále §8, kde se dozvíš, co se považuje za příjem z kapitálového majetku, a §10, kde najdeš ostatní příjmy.

Například ty známky bych nedanil, protože podle §4 odst 1 písmeno c je osvobozen projdej hmotných věcí.

Co se týká těch zhodnocených eur, tak §4/1zd - pokud vyloženě neobchoduješ na forexu, tak je taky osvobozeno.

Bitcoiny bych zdanil jako "ostatní příjem, při kterém dochází ke zvýšení majetku" podle §10. V odstavci 4 tohoto paragrafu se dále píše, že "Základem daně je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení."

Ale ber to jako můj výstřel do tmy, v praxi jsem se s tím ještě nesetkal a podrobnou rešerši dělat nebudu.
Zajímavý případ by nastal, kdyby je nadoloval. To by mohlo být považováno za neoprávněné podnikání :-)
Záleží, jestli jde o soustavnou činnost.