Proč bitcoin?

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #105 kdy: 06. 11. 2015, 11:32:29 »
"To je jako kdybyste nevěřil Pythagorově větě, protože nevíte, kdo to ten Pythagoras byl, s jakým úmyslem ten vzorec vytvořil, jestli v něm nejsou zadní vrátka. Obojí je prostě algoritmus. Můžete si sám jednoduše ověřit, že funguje. Nepotřebujete znát toho, kdo to vytvořil. A už vůbec mu nepotřebujete věřit."

Ovsem jen samotny algoritmus je vetsine lidi na prd, potrebuje jeho aplikaci. A tu je schopno vytvorit (pripadne auditovat existujici zdrojaky) jen stopove mnozstvi lidi, takze drtive vetsine stale zbyva jen ta duvera (ve tvurce algoritmu a aplikace).

Nemá cenu napadat bitcoin zpochybňováním matematiky a nebo tvůrců softwaru. I hrstka ze 7mld. lidí je stále obrovské množství lidí. V tom problém nevidím.

Ale když se kouknete jak se bitcoin transakce ověřují, zjistíte, že to dělají pravě mineři. Ten algoritmus jen zajišťuje nemožnost padělání. Stejně jako příroda zajistila nemožnost padělat zlato, nebo ochranné prvky na bankovkách zajišťují jejich "nepadělatelnost". To, že ten algoritmus je neprůstřelný na rozdíl od ochranných prvků bankovek, ještě nemusí znamenat, že je bitcoin lepší jako měna.

Když se většina podepisovačů rozhodne, že odměna za miningu je větší (a tím relativně zbohatnou na úkor ostatních), tak s tím zbytek moc nenaděla - leda, že si vybuduje svojí paralelní verzi bitcoinu. Přitažlivost měny ale spočíva ve schopnosti jí použít k nákupu - a tak se vždy většina přidá k variantě, kterou bude podporovat většina podepisovačů.  Je to takové hlasování, ale na rozdíl od demokracie má každý váhu svého hlasu úměrnou jeho schopnosti transakce podepisovat. Takže se dostáváme od systému kde hodnotu peněz(zlata) určuje příroda, přes systém, kde o hodnotě rozhodují vlády, k systému, kde o hodnotě rozhodují bitcoin mineři. 

Třeba korunu můžeme všichni - alespoň teoreticky - ovlivnit hlasem ve volbách, kde má každý z nás 1 hlas. Také bitcoin může ovlivnit každý, ale jeho hlas odpovídá jeho schopnosti minovat a tak podepisovat transakce. Je to forma plutokracie. Někdo může namítnout, že i dnešní demokracie je vlastně plutokracie, ale dokud budou mít všichni voliči 1 hlas, tak ten systém v zásadě může ovlivnit kdokoliv. Bitcoiny tu nerovnost mají ale vetkanou v základu - o systému rozhodují ti co do něj vloží více prostředků. Takhle občas někdo argumentuje, že váha hlasu ve volbách by měla být úměrná zaplaceným daním: víc přispívám, mám tedy větší morální právo rozhodovat.

Dle mého názoru jsou bitcoiny cesta zpět. Určitě nejdou demokratické a anarchistické možná jen v tom, že berou moc vládám nad penězi. Jenže tu moc vkládají do ruky bohatým. To je docela paradox, neboť jeden z hlavních důvodů, proč lidé dnešnímu systému peněz nedůvěřují, je slabá schopnost demokratických vlád bohaté kontrolovat v zájmu voličů.

Když to shrnu, tak bitcoiny jsou jen další měna, se svými výhodami a nevýhodami. Sofistikovaná matematika přispívá k jejich nepadělatelnoti a snadné převoditelnosti a současně jim bere anonymitu transakcí. Nic zázračného z nich ale nedělá. Navíc pro mě nevýhody bitcoinu převažují nad nevýhodami klasických měn kontrolovaných demokraticky zvolenými vládami.


Tomas Roll

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #106 kdy: 06. 11. 2015, 13:19:01 »
Skutečně? S Bitcoinem je to stejné jako s akciemi, komoditami či futures. Aby někdo vydělal musí jiný tratit. Ale chápu tu PR kampaň o kterou se tu snažíš, hledej oslíčky.  Takže jak se říká na Wall Street "jen tak dál".

Akcie z toho vynech, akcie přinášejí dividendu, výnos.  U akcií nemusí nikdo tratit.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #107 kdy: 09. 11. 2015, 07:14:07 »
Co se týče Mirka Prýmka, furt se nemůžu rozhodnout, jestli jenom trolí, nebo to opravdu nechápe. Pokud trolí, netuším proč, akorát plevelí jinak věcnou a rozumnou debatu.
Narozdíl od jiných nepíšu svoje osobní dojmy, ale jasné argumenty, ke kterým uvádím zdroje. Pokud se ti na tom něco nelíbí, můžeš argumenty vyvrátit nebo zdroje zpochybnit pomocí důvěryhodnějších zdrojů.

Pokud Bitcoin nechápe, ok, nic proti tomu, je to složité téma
Pokud jsem napsal o BTC něco, co není pravda, není nic snazšího, než tu pasáž citovat a říct, co a proč v ní není pravda. Samotné kecy, že někdo něco nechápe, obvykle debatu nikam neposouvají a často tohle říkají lidi, u kterých se časem zjistí, že sami na něco zapomněli... Viz  to tvoje "žádné podepisovače nepotřebuju", které ukazuje totální nepochopení celkového principu a zaměření se jenom na technologii, bez pochopení kontextu.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #108 kdy: 09. 11. 2015, 07:25:40 »
Třeba korunu můžeme všichni - alespoň teoreticky - ovlivnit hlasem ve volbách, kde má každý z nás 1 hlas. Také bitcoin může ovlivnit každý, ale jeho hlas odpovídá jeho schopnosti minovat a tak podepisovat transakce. Je to forma plutokracie. Někdo může namítnout, že i dnešní demokracie je vlastně plutokracie, ale dokud budou mít všichni voliči 1 hlas, tak ten systém v zásadě může ovlivnit kdokoliv. Bitcoiny tu nerovnost mají ale vetkanou v základu - o systému rozhodují ti co do něj vloží více prostředků. Takhle občas někdo argumentuje, že váha hlasu ve volbách by měla být úměrná zaplaceným daním: víc přispívám, mám tedy větší morální právo rozhodovat.
Takhle bych to netvrdil. O normální měně se nehlasuje. Dokonce se ani přímo nevolí bankovní rada. Stabilita koruny (a jiných měn) je daná asi nejvíc dvěma věcmi:

1. V Ústavě jasně definovaným mandátem a účelem centrální banky.
2. Volnou obchodovatelností.

První bod je vyfutrovaný ústavním systémem a justicí - pokud by ČNB udělala nějaký krok, který by nebyl v souladu s v Ústavě jasně definovaným cílem, bylo by možné se nějak soudně bránit. Pokud uvažujeme možnost, že by se ústavní systém a soudnictví zhroutilo, připadají v úvahu daleko horší věci než znehodnocení měny - např. by se vláda mohla rozhodnout vyvraždit všechny lidi, jejichž příjmení začíná na "P". V takové situaci bysme měli daleko zajímavější starosti než je nějaká devalvace měny...

Druhý bod pak (v kombinaci s prvním) zajišťuje, že cena koruny nějak odpovídá ekonomické realitě. A to právě díky tomu, že ten trh je velký.

BTC nemá ani jedno - první nemá by design, druhé nemá, protože se masově neujal.

technomaniak

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #109 kdy: 09. 11. 2015, 07:36:31 »

Cože? Tohle fórum je fakt neskutečné. Ten „pan neznámý“ může klidně dál zůstat neznámým, protože je úplně jedno, kdo to je. Nemá na Bitcoin žádný vliv. Nic v něm nedělá. Bitcoin je soustava pravidel, které dal k dispozici ve formě paperu a programu.

- Víš o tom, že kvůli penězům se vedli války, umírají lidé  apod.? Peníze jsou příliš důležitá věc aby byla svěřena lehkovážně.


Já ano. Většinou je to „ve veřejném zájmu“. Poslední opravdu velké znárodňování v civilizovaném světě se dělo na Kypru v roce 2013 („zdanění“ zůstatků na bankovních účtech). Ale i tady jsou všemožné snahy (vyvlastnění pozemku kvůli dálnici apod.) a trend je bohužel takový, že stát je čím dál vlezlejší. I za komunistů existovalo něco jako bankovní tajemství, dneska už není ani v tom pověstném Švýcarsku.

- REALITA ČR  v roce 2015 je absolutně odlišná.

Já zas žeru lidi, který strkají nos do něčeho, do čem jim nic není, a ještě se snaží rozhodovat za ostatní, co udělají se svým majetkem.
NELŽI, PROKAŽ TVRZENÍ ŽE SE SNAŽÍM ROZHODOVAT ZA OSTATNÍ CO MAJÍ UDĚLAT SE SVÝM MAJETKEM


Za prvé si myslím, že ani jeden z nás neví, s čím imigranti skutečně utíkají, za druhé je jasné, že když Bitcoin normálně používá stopové množství lidí, i u těch v nouzi to číslo bude spíše zanedbatelné. Ale nevím, nehodnotím.
Navíc poslední věta vůbec nevyplývá z těch předchozích třech.

Tímto tvrzením jsem ukázal nesmyslnost argumentu že digitální měny jsou rezerva, kterým se tu dost dlouho oháněly demagogové aby našly oslíčky. Pokud ti to nedochází je to tvůj problém.


Já osobně preferuju svobodnější trh a nerad bych, aby zastánci regulací regulovali i něco, o co nikdo nestojí.
Tak jinak, ŽÁDNÝ SVOBODNÝ TRH V BITCOINECH NEEXISTUJE. Díky neexistenci ochranných pravidel, zákonů a výhlášek je umožněno správců burz "obchodovat sám se sebou za účelem zvýšení nebo snížení kurzu".  KAPIŠTO? A nejen to...


me vakérav

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #110 kdy: 09. 11. 2015, 10:11:24 »
Ale když se kouknete jak se bitcoin transakce ověřují, zjistíte, že to dělají pravě mineři. Ten algoritmus jen zajišťuje nemožnost padělání. Stejně jako příroda zajistila nemožnost padělat zlato, nebo ochranné prvky na bankovkách zajišťují jejich "nepadělatelnost". To, že ten algoritmus je neprůstřelný na rozdíl od ochranných prvků bankovek, ještě nemusí znamenat, že je bitcoin lepší jako měna.

Aha, to už je lepší :-)

Když se většina podepisovačů rozhodne, že odměna za miningu je větší (a tím relativně zbohatnou na úkor ostatních), tak s tím zbytek moc nenaděla - leda, že si vybuduje svojí paralelní verzi bitcoinu.

Tohle je všeobecně rozšířený omyl. Těžaři se rozhodně nemůžou rozhodnout, že odměna za mining bude větší. Ostatně, pokud by to bylo možné, tak by to udělali hned, ne? Který těžař by nesouhlasil s tím, že dostane víc (na úkor stávajících držitelů)?
Těžař samozřejmě může vytěžit blok, který mu nepřipíše 25 BTC, ale třeba 1000 BTC, ale takový blok zbytek sítě odmítne. Respektive zahodí ho hned první uzel, kterému to pošle, a veškeré další, kterým to taky pošle, jako nevalidní. Stejně jako kdyby tam byly konfliktní transakce, stejně jako kdyby hash nebyl dost malý apod. Pokud jakkoli změní pravidla bitcoinu, efektivně tím vytvoří klon Bitcoinu, který bude nekompatibilní se zbytkem světa.

Nic se nezmění, ani pokud by se takhle dohodli všichni/většina těžařů. Taková změna totiž není v zájmu uživatelů. Proč by tedy měli chtít přejít? Když to budou považovat za neužitečnou změnu, nikdo takový klon Bitcoinu nebude chtít => tj. nebude mít hodnotu. A žádný těžař nebude těžit něco, co nemá hodnotu, těžaři fungují pro zisk. I kdyby přece jenom těžili nový klon a nechali uživatele na holičkách se starou verzí, vždycky se najde někdo, kdo bude těžit i starou verzi. A zatímco stávající těžaři, kteří dali hromadu peněz do vybavení, zázemí apod. budou těžit nepoužitelný klon (a hardware bude stárnout), tenhle jeden „parazitní“ těžař na tom vyvaří jako kráva, protože bude těžit něco, co hodnotu má, a on sám nebude mít konkurenci.

Tohle nefunguje. Stejně jako nefunguje „když nikdo nebude prodávat bitcoin za méně než milión dolarů, bitcoiny budou za milión dolarů“. Bitcoin je svobodný trh, vždycky to bude o nabídce a poptávce.

To jediné, o čem těžaři můžou skutečně rozhodovat je, která z transakcí, které jsem všechny vytvořil já (!), ale navzájem jsou konfliktní, se skutečně dostane do bloku. Což je také jejich hlavní účel.


Cože? Tohle fórum je fakt neskutečné. Ten „pan neznámý“ může klidně dál zůstat neznámým, protože je úplně jedno, kdo to je. Nemá na Bitcoin žádný vliv. Nic v něm nedělá. Bitcoin je soustava pravidel, které dal k dispozici ve formě paperu a programu.
- Víš o tom, že kvůli penězům se vedli války, umírají lidé  apod.? Peníze jsou příliš důležitá věc aby byla svěřena lehkovážně.

A proto je se potřeba zaměřit na někoho, kdo s měnou už nemá absolutně nic společného?

Ale jinak vcelku souhlasím, války se vedou zejména kvůli majetku (ne penězům) a peníze se pro válečné účely zneužívají (jejich masivní inflací a dotováním válek). Radši proto svěřím tvorbu peněz nestrannému průhlednému algoritmu, než lidem.


Já ano. Většinou je to „ve veřejném zájmu“. Poslední opravdu velké znárodňování v civilizovaném světě se dělo na Kypru v roce 2013 („zdanění“ zůstatků na bankovních účtech). Ale i tady jsou všemožné snahy (vyvlastnění pozemku kvůli dálnici apod.) a trend je bohužel takový, že stát je čím dál vlezlejší. I za komunistů existovalo něco jako bankovní tajemství, dneska už není ani v tom pověstném Švýcarsku.
- REALITA ČR  v roce 2015 je absolutně odlišná.

Závidím vám váš optimismus. Za posledních 10, 20 let jsem zažil spoustu případů utahování šroubů (něco šlo, ale už to nejde), ale pouze výjimečně něco, co by naopak pravidla rozvolnilo, případně úplné zrušení zákona apod.

Z posledního týdne: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1613004-ln-u-staveb-verejneho-zajmu-stat-chysta-expresni-vyvlastneni

Ale možná jsem paranoidní, přesvědčovat o tom nikoho nechci.


Tímto tvrzením jsem ukázal nesmyslnost argumentu že digitální měny jsou rezerva, kterým se tu dost dlouho oháněly demagogové aby našly oslíčky. Pokud ti to nedochází je to tvůj problém.

O rezervě jsem tu IMHO psal akorát já, a tom v tom smyslu, že mám bitcoiny jako rezervu. Jestli je má jako rezervu někdo jiný, je mi absolutně jedno. Ať si každý dělá rezervu z čeho uzná za vhodné.

Pokud myslíte, že po přečtení fóra na root.cz někdo vrazí několik miliard do bitcoinů, tak to se mi zdá dost naivní představa. Ale je to možné, nevím.


Tak jinak, ŽÁDNÝ SVOBODNÝ TRH V BITCOINECH NEEXISTUJE. Díky neexistenci ochranných pravidel, zákonů a výhlášek je umožněno správců burz "obchodovat sám se sebou za účelem zvýšení nebo snížení kurzu".  KAPIŠTO? A nejen to...

To teda máme o svobodném trhu každý úplně jinou představu.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #111 kdy: 09. 11. 2015, 10:23:37 »
Tohle nefunguje. Stejně jako nefunguje „když nikdo nebude prodávat bitcoin za méně než milión dolarů, bitcoiny budou za milión dolarů“.
Bitcoin je svobodný trh, vždycky to bude o nabídce a poptávce.
Právě proto, že je to svobodný trh, platí přesně to, co rozporuješ. V současné době je cena $360 právě proto, že to nikdo není ochotný prodat levněji.

To jediné, o čem těžaři můžou skutečně rozhodovat je, která z transakcí, které jsem všechny vytvořil já (!), ale navzájem jsou konfliktní, se skutečně dostane do bloku. Což je také jejich hlavní účel.
Ehm...
Citace
An attacker that controls more than 50% of the network's computing power can, for the time that he is in control, exclude and modify the ordering of transactions. This allows him to:

Reverse transactions that he sends while he's in control. This has the potential to double-spend transactions that previously had already been seen in the block chain.
Prevent some or all transactions from gaining any confirmations
Prevent some or all other miners from mining any valid blocks
https://en.bitcoin.it/wiki/Weaknesses#Attacker_has_a_lot_of_computing_power

O rezervě jsem tu IMHO psal akorát já, a tom v tom smyslu, že mám bitcoiny jako rezervu. Jestli je má jako rezervu někdo jiný, je mi absolutně jedno. Ať si každý dělá rezervu z čeho uzná za vhodné.
Jasně, to ti určitě nikdo nebere. Jen tak pro zajímavost: od kdy tu rezervu držíš a kolik jsi na jejím vlastnictví {vy|pro}dělal?

me vakérav

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #112 kdy: 09. 11. 2015, 11:25:17 »
Tohle nefunguje. Stejně jako nefunguje „když nikdo nebude prodávat bitcoin za méně než milión dolarů, bitcoiny budou za milión dolarů“.
Bitcoin je svobodný trh, vždycky to bude o nabídce a poptávce.
Právě proto, že je to svobodný trh, platí přesně to, co rozporuješ. V současné době je cena $360 právě proto, že to nikdo není ochotný prodat levněji.

Napsal jsem to asi zmatečně. Těch 360 $ je výsledkem volného trhu. Ale kdyby se teď všichni chtěli dohodnout, že nikdo neprodá pod milión dolarů, tak to fungovat nebude, protože všichni se nedohodnou a ten zbytek se na tom hrozně napakuje.


To jediné, o čem těžaři můžou skutečně rozhodovat je, která z transakcí, které jsem všechny vytvořil já (!), ale navzájem jsou konfliktní, se skutečně dostane do bloku. Což je také jejich hlavní účel.
Ehm...
Reverse transactions that he sends while he's in control. This has the potential to double-spend transactions that previously had already been seen in the block chain.
Prevent some or all transactions from gaining any confirmations
Prevent some or all other miners from mining any valid blocks

První bod je to, co jsem psal.
Druhý bod znamená, že transakce budou trvat déle (dokud nebude dost parazitních těžařů).
Třetí bod jsou víceméně interní války těžařů a nemají na uživatele vliv (kromě případného způsobení druhého bodu).

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #113 kdy: 09. 11. 2015, 14:10:37 »
Napsal jsem to asi zmatečně. Těch 360 $ je výsledkem volného trhu. Ale kdyby se teď všichni chtěli dohodnout, že nikdo neprodá pod milión dolarů, tak to fungovat nebude, protože všichni se nedohodnou a ten zbytek se na tom hrozně napakuje.
KDYŽ se všichni dohodnou, TAK to fungovat BUDE. O tom je přece trh - domluvit se na ceně. V současnosti se všichni domluvili na 360. Když se domluví na milionu, tak to bude milion. BTC nemá žádnou vlastní hodnotu a proto jeho cena nezávisí na ničem jiném než na dohodě.


První bod je to, co jsem psal.
Jsi si tím jistý? Napsal jsi tohle:
To jediné, o čem těžaři můžou skutečně rozhodovat je, která z transakcí, které jsem všechny vytvořil já (!), ale navzájem jsou konfliktní, se skutečně dostane do bloku. Což je také jejich hlavní účel.
- opravdu trváš na tom "které jsem všechny vytvořil já" i za situace, kdy někdo ovláda 51% sítě?

Druhý bod znamená, že transakce budou trvat déle (dokud nebude dost parazitních těžařů).
Třetí bod jsou víceméně interní války těžařů a nemají na uživatele vliv (kromě případného způsobení druhého bodu).
Ale jistě že mají na uživatele vliv. Když už pro nic jinýho, tak proto, že když někdo bude mít 51%, tak tu síť bude huntovat, nějaká část lidí se rozhodne tenhle blockchain opustit a vrhnou se do jiného => 1. další zvýšení zranitelnosti proti hrubé síle 2. staré bitcoiny si můžeš tak leda okuřovat na domácím oltáříčku, protože jejich cena se bude limitně blížit nule.

...a to ještě nemluvíme o teoreticky možném scénáři, kdy někdo bude mít cojávím třeba tajný, nepublikovaný kvantový počítač, který za nějakou rozumnou dobu k tvému veřejnému klíči vymyslí soukromý. To je riziko v horizontu 20 let podle mě minimálně stejně pravděpodobný jako že dojde k měnové reformě na koruně nebo euru. Ale to je samozřejmě můj osobní odhad, se kterým nemusíš souhlasit a můžeš to riziko odhadovat úplně jinak. Že je bezpečnost BTC "matematicky zaručená" je nebezpečná lež - zaručená je tak maximálně pravděpodobnost nějaké škody za současného stavu známé techniky. Algoritmy, použité v BTC nezaručují, že něco nejde, jenom to, že to jde se současnou známou technikou zatraceně těžko.

fedorac

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #114 kdy: 09. 11. 2015, 14:28:29 »
A ted od filozofie trochu zpet do reality.
Mate predstavu, kolik penez stoji 51 % (i kdyz na potize staci pravda i mene) vykonu site BTC ?

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #115 kdy: 09. 11. 2015, 14:30:16 »
A ted od filozofie trochu zpet do reality.
Mate predstavu, kolik penez stoji 51 % (i kdyz na potize staci pravda i mene) vykonu site BTC ?
A kolik peněz podle tebe stojí zmanipulovat korunu nebo euro?

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #116 kdy: 09. 11. 2015, 14:39:28 »
nedávno jsem se koukal na vývoj ceny bitcoinu a zase jím to trošku začalo růst. Ale ten humbuk kolem, už navždy podle mě opadnul.

Cek

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #117 kdy: 09. 11. 2015, 17:04:10 »
A ted od filozofie trochu zpet do reality.
Mate predstavu, kolik penez stoji 51 % (i kdyz na potize staci pravda i mene) vykonu site BTC ?

Pokud vim, tak jeden tezarsky pool se prave kvůli nebezpečí dosahnuti 50% a zniceni duvery v bitcoin dobrovolne rozdeloval, takze to není nemozne.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #118 kdy: 09. 11. 2015, 17:13:17 »
Pokud vim, tak jeden tezarsky pool se prave kvůli nebezpečí dosahnuti 50% a zniceni duvery v bitcoin dobrovolne rozdeloval, takze to není nemozne.
Je to naprosto reálné, aktuální situace: https://blockchain.info/pools V té kauze, o které mluvíš, to byl IIRC GHash.

Taky je potřeba si uvědomit, že zlý Bob nemusí ty stroje přímo vlastnit. Stačí chytře naaranžovat situaci - zadotovat pool tak, aby měl suverénně nejlepší podmínky a získal tak velký podíl na síti, pákově zainvestovat na kurz BTC, způsobit výpadek poolu a v nastalém chaosu hezky cenu zmanipulovat ve svůj prospěch. To všechno je samozřejmě tím těžší, čím je síť větší. Ale jinak je nám úplně jedno, kolik lidí v BTC jede, hlavně že mně to funguje :)))

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #119 kdy: 09. 11. 2015, 20:49:25 »
- opravdu trváš na tom "které jsem všechny vytvořil já" i za situace, kdy někdo ovláda 51% sítě?

Ano. Je to tak. Minéři mohou akorát transakce blokovat. Rozhodně je nemohou vytvářet, když nemají privátní klíč k jejím vstupům.

- staré bitcoiny si můžeš tak leda okuřovat na domácím oltáříčku, protože jejich cena se bude limitně blížit nule.

V případě forku budou vaše "staré bitcoiny" v obou sítích. Dokonce s nimi můžete v obou sítích dělat transakce. Tj. pokud trh ocení obě vzniklé sítě, a vzniknou burzy pro obě dvě, tak je můžete v obou sítích prodat.

- co jávím třeba tajný, nepublikovaný kvantový počítač, který za nějakou rozumnou dobu k tvému veřejnému klíči vymyslí soukromý. To je riziko v horizontu 20 let podle mě minimálně stejně pravděpodobný

V tom případě bude ale nefunkční veškerá kryptografie v IT, protože je založena na podobných algoritmech jako bitcoin, často dokonce na slabších. Kromě toho, pokud bitcoin používáte správně (tj. nepoužíváte jednu adresu 2x), tak najít privátní klíč k veřejnému vám ke krádeži nestačí. Vy totiž neznáte veřejný klíč, znáte jen bitcoinovou adresu, což je jen jeho hash hashe toho veřejného klíče. Musel byste "hacknout" tři algoritmy najednou - SHA256, RIPEMD160 a ECDSA. A kvantové počítače se, pokud vím, hodí jen na to ECDSA.

Kromě toho, pokud se objeví zvěsti, že je některý algoritmus slabý, není nic lehčího, než definovat nový formát adres (bitcoin protocol lze rozširovat) a prostředky si postupně přeposlat na nové adresy.

- Taky je potřeba si uvědomit, že zlý Bob nemusí ty stroje přímo vlastnit. Stačí chytře naaranžovat situaci -

A vy si uvědomte, že pooly zpravidla nemají kontrolu nad "svými" stroji. Pokud se jeden z nich začne chovat divně, minéři změní jedno url v konfiguraci a přepnou se tím na jiný. A motivace minérů není zničit síť - protože jejich příjmem jsou bitcoiny, tak chtějí, aby bitcoin měl co největší hodnotu.