Doporučený druh Linuxu

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #45 kdy: 10. 08. 2015, 17:21:12 »
Sice nesnášim slova jako "switcher" - taková slova si většinou vymýšlí lidi co chtěji vypadat zajímavě, ale nejsou ... .

Taky nemám rád newspeak, ale existují výrazy (obzvláště v IT), které vhodný český ekvivalent nemají a slovo switcher mezi ně podle mě patří. Mohl bych samozřejmě napsat "uživatel, zvažující přechod na jiný operační systém", ale nějak to není ono :-)
Kdyžvsi dám hledat v google něco jako "who is a switcher in it terminology" a podobně tak to teda neni zrovna používaný výraz ... .


Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #46 kdy: 10. 08. 2015, 17:35:26 »
Jedine Fedora, hodne novy kernel a funguje bezva.
Za me XFCE s whiskermenu  + rpmfusion free/nonfree + google chrome
https://spins.fedoraproject.org/

Hodi se znalosti, bo velke firmy pouzivaji RHEL  nebo CentOS.
Krome Gugla - Ubuntu.
Ubuntu je postavené na Debianu který využívá spousta firem. Tuto větev používá třeba seznam, spotify, tmobile, mcdonald, ... . To jen aby byla vyvrácená polopravda.  https://www.debian.org/users/

Ale to je naprosto irelevantní protože se bavíme o distribuci pro začátečníka. Pokud to toho začátečníka bude bavit a linux se naučí tak přechod na druhou větev deb vs rpm neni drama - věci se dělaji podobně a služby fungují stejně jen jsou trochu jinde konfigurace.

TKL

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #47 kdy: 10. 08. 2015, 18:50:45 »
Sice nesnášim slova jako "switcher" - taková slova si většinou vymýšlí lidi co chtěji vypadat zajímavě, ale nejsou ... .

Taky nemám rád newspeak, ale existují výrazy (obzvláště v IT), které vhodný český ekvivalent nemají a slovo switcher mezi ně podle mě patří. Mohl bych samozřejmě napsat "uživatel, zvažující přechod na jiný operační systém", ale nějak to není ono :-)
Kdyžvsi dám hledat v google něco jako "who is a switcher in it terminology" a podobně tak to teda neni zrovna používaný výraz ... .

Pár let zpátky to byl velmi často užívaný výraz. Je pravda, že se používal hlavně v situaci, kdy uživatel přecházel z PC na Mac (používal ho v tomto kontextu i sám Apple), to ale nic nemění na významu toho slova ani na tom, že narozdíl od jiných vystihuje podstatu věci lépe, než snaha o jeho český překlad..

http://www.computerworld.com/article/2475641/mac-os-x/quick-guide--os-x-mavericks-for-windows-switchers.html
http://www.macworld.com/article/2039343/switch-to-mac-translating-windows-to-os-x.html
https://www.apple.com/support/macbasics/pctomac/

Každopádně je to offtopic, tak bych to už asi raději dále nerozebíral :-)

TKL

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #48 kdy: 10. 08. 2015, 18:57:12 »
Pokud to toho začátečníka bude bavit a linux se naučí tak přechod na druhou větev deb vs rpm neni drama - věci se dělaji podobně a služby fungují stejně jen jsou trochu jinde konfigurace.

Musím říct, že jsem si na vlastní kůži zažil přechod z rpm based dister na debian a deriváty a bylo to pro mě velmi osvěžující.
Starám se i o pár serverů s CentOS, Suse atd..., jsem s deriváty RedHatu stále v kontaktu, takže vím, že jsem tehdy udělal dobře :-)  (no flame prosím)

Každopádně mít znalosti jak o rpm tak deb světě není nikdy k zahození, nicméně pro rozhodování (no dobře, ne switchera, ale potenciálního nového linuxáka) to nemá myslím vcelku žádný význam.

fedora

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #49 kdy: 10. 08. 2015, 20:22:32 »
no flame : urcite by me i noveho zajemce o linux zajimaly detaily ohledne toho prechodu. Samozrejme vam verim(e), ze vite, ze jste udelal dobre, ale je mozne to trochu rozvest prosim ?

nejsem zamestancem brnenskeho redhatu,ale mam proste mnohaletou pozitivni zkusenost s RHT produkty.

Naopak zrovna nedavno jsem na virtualu instaloval ubuntu 14 LTS, a po instalaci mysql-server se cosi rozbilo, takze sql nejelo ani zaboha a neslo to ani odinstalovat,furt jakesi divne chyby. Pak jsem jakymsi harakiri sql promazal a nainstaloval maria-db. Na to opravdu s RPM nejsem zvykly ;) no flame.


Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #50 kdy: 10. 08. 2015, 20:42:29 »
Naopak zrovna nedavno jsem na virtualu instaloval ubuntu 14 LTS, a po instalaci mysql-server se cosi rozbilo, takze sql nejelo ani zaboha a neslo to ani odinstalovat,furt jakesi divne chyby. Pak jsem jakymsi harakiri sql promazal a nainstaloval maria-db. Na to opravdu s RPM nejsem zvykly ;) no flame.
Koupil jsem si nové auto. Je to nafta a nějak cuká - vůbec nevim proč. Tak jsem hejbal všema kabelama a kopnul do všeho co šlo a pořád nevim je tam nějaká chyba. Na to sem u benzinu nebyl zvyklej ... chápeš pointu?no flame

TKL

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #51 kdy: 10. 08. 2015, 21:10:24 »
no flame : urcite by me i noveho zajemce o linux zajimaly detaily ohledne toho prechodu. Samozrejme vam verim(e), ze vite, ze jste udelal dobre, ale je mozne to trochu rozvest prosim ?

nejsem zamestancem brnenskeho redhatu,ale mam proste mnohaletou pozitivni zkusenost s RHT produkty.

Naopak zrovna nedavno jsem na virtualu instaloval ubuntu 14 LTS, a po instalaci mysql-server se cosi rozbilo, takze sql nejelo ani zaboha a neslo to ani odinstalovat,furt jakesi divne chyby. Pak jsem jakymsi harakiri sql promazal a nainstaloval maria-db. Na to opravdu s RPM nejsem zvykly ;) no flame.

Není to k tématu, takže jen ve velké zkratce: například net install Debianu vs. Net install CentOS. Nebo chaos v balíčkovacích systémech: rpm, urpmi, yum... Nebo na můj vkus příliš velké ohýbání základních systémových konfiguráků: něco si ručně upravím a sysconfig mi to při první příležitosti přepíše... To vše u deb based dister odpadá - včetně mnohými proklínaného Ubuntu. Je možné, že jsem se prostě jen nenaladil na RedHat vlnu, nepochopil jsem filosofii. Moje první distro byl Mandrake, pak Mandriva, prožil jsem s rpm based distry mnoho let, takže myslím můžu říct, že vím, o čem mluvím.

Tím bych offtopic ukončil, můžeme si o tom pokecat po mailu, pokud máte zájem :-)

Eric

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #52 kdy: 10. 08. 2015, 21:42:45 »

fedora

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #53 kdy: 11. 08. 2015, 09:08:09 »
Diky TKL, proc po mejlu, jak jsem psal, jiste i ostatni to bude zajimat, nove tema zde :
http://forum.root.cz/index.php?topic=11662.0

Pro Vanu to trochu preformuluju : "mam nemecky auto,vsecko funguje,jsem spokojen.Ale kolega neco potreboval, vzal jsem jeho auto, nejnovejsi vysledek umu francouzskych inzenyru s "long term supportem", a pridelal k nemu prives. Ale uz nesel odpojit,ani heverem, kladivem jsem ho nejak dostal pryc, ale kurna to snad neni normalni, standardni prives, standardni pripojovaci proces, predpokladam standardni auto - co to je za vergl ?"
Ani to sice nevystihuje uplne presne situaci, ale moje pocity urcite ano.

Dik Eric za obrazek, ale podle toho si teda zacatecnik nevybere - nebo vybere windows :)

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #54 kdy: 11. 08. 2015, 09:47:02 »
Pro Vanu to trochu preformuluju : "mam nemecky auto,vsecko funguje,jsem spokojen.Ale kolega neco potreboval, vzal jsem jeho auto, nejnovejsi vysledek umu francouzskych inzenyru s "long term supportem", a pridelal k nemu prives. Ale uz nesel odpojit,ani heverem, kladivem jsem ho nejak dostal pryc, ale kurna to snad neni normalni, standardni prives, standardni pripojovaci proces, predpokladam standardni auto - co to je za vergl ?"
Nicméně každěj ví, že na tom autě je jen univerzální koule a závada bude v nenamazané (špatně udržované) čubě na přívěsu ... .

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #55 kdy: 11. 08. 2015, 13:08:50 »
fedora: rozbit ubuntu lts pri instalaci mysql-server ze systemoveho repositare je stejne pravdepodobne, jako rozbit televizi pri vkladani baterek do dalkoveho ovladace... gratuluju ;)

Karel

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #56 kdy: 11. 08. 2015, 13:30:43 »
S ohledem na to, kdo je napsaný jako tazatel, vidím možnosti dvě:

1. Někdo se za Laela vydává a chce položit co nejblbější otázku.
2. Lael se pokusil o flame. V tom případě mu docela vyšel, z té diskuze to vážně vypadá, že by se distribuce měla vybírat hodem kostkou.

Osobně považuji za pravděpodobnější možnost 1.

fedora

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #57 kdy: 11. 08. 2015, 17:31:20 »
Dik za gratulaci, jsem proste dobrej :)

Ale prisaham, ze nic jineho nez
start virtualky
apt-get update
apt-get install
reboot
jsem nepouzil.
a rucim za to, ze normalne to funguje. nelze vyloucit chybu HW. nerikam. ale fakt me to dozralo,bo to se dycky stane,kdyz clovek nema cas resit ##@$$


kk

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #58 kdy: 11. 08. 2015, 17:45:12 »
ocenil bych kdyby sem puvodni tazatel napsal jakou distribuci si nakonec vybral a jak vlastne cely prechod dopadl. (nepotrebuju to vedet nutne, jsem spise zvedavy a navic je to podle mne slusnost kdyz mu tu tolik lidi radi;)