Doporučený druh Linuxu

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #30 kdy: 06. 08. 2015, 23:16:16 »
JardaP: Ze by se zacatecnik mel vyhnout Ubuntu/Mint je slusnej hlod, to ze ty s nim mas problem a radeji si spoustu veci poresis sam v jinem distru, neznamena ze zacatecnik nemuze bezet s *buntu bez problemu a spoustu veci mu to prave usnadni... casto ani problemy ktere ty povazujes za problemy on nebude vnimat, protoze mu to nebude vadit a pritom ty uz penis ;)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #31 kdy: 06. 08. 2015, 23:48:07 »
@nobody: Zacatecnik muze mit kliku a nenarazi na zadne problemy, ktere jsou casto specificke pro Ubuntu a na ktere obcas narazim ja. Byly doby, kdy jsem s Ubuntu byl dost spokojeny. Tak nekdy okolo verze 8.x, mozna 9.x. Od te doby je to s kazdou verzi vic zabugovane a nikdo to neopravuje, akorat chodi bezpecnostni zaplaty a to i na LTS tak casto, ze by clovek mohl mit rovnou roling release distro.

Ostatne zacatecnik by udelal nejlepe, kdyby si pekne rucne, postaru nainstaloval Gentoo, jestli na to ma cas a silny stroj. Tam s neco nauci a pak si poridi neco, co je mene Tamagochi. Treba Kanotix, ktery j zalozen na Debianu stable a tak furt neotravuje hafem updatu.

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #32 kdy: 07. 08. 2015, 00:23:10 »
Vyhoda mu ale nastane ve chvili kdy nenarazi na problem na kterej narazis ty v jinem distru, protoze v *buntu to ma vyresene... taky bude mit vyhodu kdyz narazi na problem kterej je unspecifickej pro distro, ale pro *buntu najde snadneji radu/postup jak to vyresit protoze je mezi zacatecniky proste nejpouzivanejsi (kdyz pripoctem i uzivatele co od *buntu odesli k Mintu, ktere tim ze vychazi z Ubuntu do nej proste pocitam (a od ktereho take odrazujes) :)


nicmene bavim se o zacatecnikovi, co si to chce nainstalovat a pouzivat... pokud by to mel byt zacatecnik co chce distro na pochopeni a chce se tomu venovat aby si vybudoval zkusenosti a vyporadal se pak s kde cim, urcite bych doporucil ArchLinux a/nebo Gentoo

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #33 kdy: 07. 08. 2015, 09:48:40 »
@nobody: Brani nekdo nekomu aplikovat navody pro Ubuntu na jine distro? Nehlede na to, ze ubunti fora nekdy nejsou zadnym velkym stestim. Clovek potrebuje neco najit a vysledky hledani jsou zaneradene ubuntimi fory, kde jsou kolikrt zcestne diskuse a odpoved v nich clovek nenajde.

MichalSN

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #34 kdy: 07. 08. 2015, 11:09:24 »
....hlasuji pro Antergos... (-:

Cim se vam zda lepsi?


(jsem běžný uživatel; díky zkoumání Linuxu jsem sice na leccos přišel, ale počítač mám hlavně na práci, takže potřebuji, aby fungoval bez častých zásahů a úprav)

Manjaro
+ snadná instalace ovladačů (NVIDIA)
- nepodařilo se mi nastavit prostředí tak, aby mě nebolely oči (pro mě velmi podstatný problém)
- cinnamon není součástí instalace, ale lze jej doinstalovat z komunitního repozitáře

Antergos
+ v rámci instalace lze vybrat xfce, mate, cinnamon, kde nebo openbox

Cca před rokem jsem přešel z Windows a zkoušel jsem různé distribuce. U Debianu se mi bohužel opakovaně stával kernel panic, a tak jsem moc rád, že jsem našel jistotu v "Archu", kde se mi navíc líbí aktuální verze balíčků...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #35 kdy: 07. 08. 2015, 11:25:55 »
@MichalSN: Aha. Ja Manjaro zkousel s LXDE, ktere mam vsude. Duvodem volby bylo mimo jine to, ze LXDE ne vzdy v distrech je - nektera na nej totalne kaslou a v Manjaru zrovna je. Themy byly docela esteticke, ale ne tak uplne moje kafe. Ale asi by se daly nekde ajit jine, takze to by nebyl problem. Rozhodne ale i s defaultem to nebylo na boleni oci.

Hellraiser

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #36 kdy: 07. 08. 2015, 11:32:27 »
Pokud na to moc nespechas, tak si na netu najdi obrazky/videa ruznejch okennich manazeru a vyber si co ti sedne.Pak nebudes nadavat jak je linux blbej protoze ma blbi rozhrani (ktery se necha vymenit).
Pak si stahni pro zacatecnika asi neco zalozenyho na ubuntu/debianu a vyzkousej si to bud ve virtualnim pc nebo jako live distribuci (bezi pouze v pameti bez instalace, ale po restartu se neuchovaji zmeny a nastaveni v systemu). Ale doporucil bych nejakej ten virtual (napr. vitualbox,vmware) kde mas plnohodnotnou instalaci a kdyz neco zprasis, tak se to snadno smazne.
Chvily si stim hraj a az budes vedet o cem to je, tak si udelej dualboot s windows. No a casem snad zjistis, ze jsi v linuxu casteji nez ve widlich a muzes je smazat.
Mozna se to zda jako beh na dlouhou trat, ale ze zacatku budes nejspis ve stavu kdy kazda jednoducha vec  je problem a nevis jak na to. Takze lepsi to neuspechat at se pak nepridas do ty skupiny lidi co linux nenavidi, protoze si ho neumi nastavit nebo ani netusi ze to nastavit jde.
Preju uspech.

MichalSN

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #37 kdy: 07. 08. 2015, 12:01:22 »
@MichalSN: Aha. Ja Manjaro zkousel s LXDE, ktere mam vsude. Duvodem volby bylo mimo jine to, ze LXDE ne vzdy v distrech je - nektera na nej totalne kaslou a v Manjaru zrovna je. Themy byly docela esteticke, ale ne tak uplne moje kafe. Ale asi by se daly nekde ajit jine, takze to by nebyl problem. Rozhodne ale i s defaultem to nebylo na boleni oci.

Bohužel se mi nepodařilo zjistit, proč to tak je. Podobný problém jsem měl s Fedorou i CentOS. Zkoušel jsem hledal, měnit nastavení písma, ale bez úspěchu. Teď jsem rád, že mám funkční systém a nemusím pořád něco řešit, což pro mě jako začátečníka bývalo velmi zdlouhavé...

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #38 kdy: 07. 08. 2015, 14:59:47 »
@nobody: Brani nekdo nekomu aplikovat navody pro Ubuntu na jine distro? Nehlede na to, ze ubunti fora nekdy nejsou zadnym velkym stestim. Clovek potrebuje neco najit a vysledky hledani jsou zaneradene ubuntimi fory, kde jsou kolikrt zcestne diskuse a odpoved v nich clovek nenajde.

ano brani, pridat ppa s novou verzi programu je ve fedore trochu problem, stejne tak navody jak neco nainstalovat asi skonci v jinem distru na "apt-get not found"... ono je to asi o tom umet hledat, nedokazu posoudit co najde bfu, muze na tom byt lepe nez ty, nicmene ja pokud nekdy potreboval s *buntu najit neco s cim si nevedel rady sam, tak sem to nasel za par vterin ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #39 kdy: 07. 08. 2015, 15:05:51 »
@nobody: Clovek na Linuxu rsi i jine veci, nez PPA. Na Ububtu forech je sice hafo navodu, nekdy trochu moc BFU, al jak resis nejaky opravovy bug, tak tam kolikrat najdes jen to, ze to resi i jini, ale odpoved s resenim tam nenajdes.

nobody

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #40 kdy: 08. 08. 2015, 18:23:50 »
tak ma reakce byla k tve otazce "Brani nekdo nekomu aplikovat navody pro Ubuntu na jine distro?", kde krome PPA, apt-get narazis na ruzne verze defaultniho grub 1 Vs 2, ruzny zpusob generovani initrd/ramfs, ruzne umisteni configuracnich i datovych souboru, ruzne jmena balicku, ruzne ve vychozim stavu nainstalovane balicky, ruzne verze balicku, ruzne vychozi vzhledy desktopu, ruzne ruzne ruzne...
je jasne ze pokud nekdo ma zkusenosti, neni problem vzit si z navodu pro jedno distro neco na vyreseni situace v jinem distru, ale pokud puvodni myslenka byla o tom jake distro poskytne zacatecnikovi snadne ziskatelne rozsahle informace a to i veskem jazyce, je to Ubuntu(Mint) a neni potreba na nej nadavat z vlastni nespokojenosti ;) neni treba resit hned specialni bug, BFU resi prevazne bezne veci, ktere poweruser zvlada ze spani... :)

TKL

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #41 kdy: 09. 08. 2015, 11:40:55 »
Podle mě se na to po přečtení většiny odpovědí každý trochu rozumně uvažující switcher vybodne :-)

Za mě rozhodně Ubuntu.

1) pro začátečníka je to pochopitelný a snadno ovladatelný systém
2) většina hardware funguje dle očekávání
3) díky balíkům partnerů Canonicalu jsou k dispozici i ne běžně dostupné věci jako např. aktuální Flash, který switcher bude pravděpodobně vyžadovat
4) Ubuntu má velkou komunitu uživatelů a v případě problému lze během chvilky najít řešení

Píšu to z pohledu člověka, kteryl Linux používá od roku 2000, takže toho už viděl, vyzkoušel a zažil opravdu hodně.
Pokud se pak ze začátečníka stane pokročilý uživatel a bude mít pocit, že ho Ubuntu v něčem omezuje, bude si už schopen vybrat sám.

nikdoxxx

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #42 kdy: 10. 08. 2015, 09:31:14 »
Sice nesnášim slova jako "switcher" - taková slova si většinou vymýšlí lidi co chtěji vypadat zajímavě, ale nejsou ... .

Ale jinak souhlasím. Začátečník by měl používat co nejjednodušší systém co s největší podporou a co největší funkčností hned po nainstalování - to bude Ubuntu. Ubuntu má funkcionalitu běžné distribuce a vše je hezky zabaleno pro běžného uživatele. neni ani jeden důvod proč nezačít s ubuntu.

TKL

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #43 kdy: 10. 08. 2015, 10:00:01 »
Sice nesnášim slova jako "switcher" - taková slova si většinou vymýšlí lidi co chtěji vypadat zajímavě, ale nejsou ... .

Taky nemám rád newspeak, ale existují výrazy (obzvláště v IT), které vhodný český ekvivalent nemají a slovo switcher mezi ně podle mě patří. Mohl bych samozřejmě napsat "uživatel, zvažující přechod na jiný operační systém", ale nějak to není ono :-)

fedora

Re:Doporučený druh Linuxu
« Odpověď #44 kdy: 10. 08. 2015, 11:40:06 »
Jedine Fedora, hodne novy kernel a funguje bezva.
Za me XFCE s whiskermenu  + rpmfusion free/nonfree + google chrome
https://spins.fedoraproject.org/

Hodi se znalosti, bo velke firmy pouzivaji RHEL  nebo CentOS.
Krome Gugla - Ubuntu.