Koukal jsem se, co je to Agile a Scrum. IMHO tam co IQ lidí je vyšší než dnešní datum a jsou schopni a ochotni se domluvit, nic takového nepotřebují a tam co takoví nejsou, žádný takový managerský systém jim nepomůže.
Když se zaváděl slavný systém ISO9000, údajně (západo)německá firma, náš konkurent, měla prohlásit, že to zavádět nebudou, protože jim to nic nepřinese a museli by přijmout další lidi co by to oprašovali. Ale zákazníci prý je k tomu dokopali.
https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
Zrovna řízení kvality podle ISO9k není o tom, že děláš věci správně, nýbrž o tom, že máš zdokumentováno jak je děláš, a děláš to pořád stejně. Ale k tomu se vrátím.
Přesně z toho důvodu, že bychom museli přibrat skoro polovinu našeho tehdejšího počtu lidí jen na administrativu, jsme se ISO9k pár let bránili, ale nakonec jsme ho zavedli.
Ono totiž dodržování standardů při řízení kvality výroby, nakládání s odpady, bezpečnosti dat, atd. není až tolik přínosem pro tebe jako dodavatele, jako spíš pro ochranu zákazníka. Jednak u vyráběných věcí lze dohledat, kde se při výskytu výrobní vady stala chyba a opravit ji (a vědět kde všude vadný díl vyměnit), u ochrany dat zas jde o to, abys věděl co máš pro jejich zabezpečení nasazeno, jak a především proč, abys o data nepřišel, abys znal rozsah nasazené ochrany proti chybám a útoku, abys poškozená data dokázal obnovit, a abys v případě objevení (a nedejbože zneužití) nové zranitelnosti věděl, jak ochranu upravit. U odpadového hospodářství jde zas o to, abys měl zdokumentováno jak s odpady nakládáš a neplatil flastry za poškozování životního prostředí, a hlavně aby je neplatil tvůj klient. A co se týče řízení projektu podle nějakýho standardu, to je zase o tom, aby klient měl možnost vidět, že víš co děláš a že prachy neháže do žumpy.
A bez toho už dneska větší projekt prostě nedostaneš, protože zadavatel ho bez toho dodavateli nedá. Protože ti, kdo za ty vynaložený prachy zodpovídají, mají nějakej pud sebezáchovy.