Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Zdenek Tomes

Stran: [1] 2 3 4
1
OT: Bazen v Cesku jsem nikdy nepochopil, kdyz je 7 mesicu zima (rijen-duben).

Češi mají různé divné obsese. Bazény, obývací pokoje, snahu krájet malé byty na nespočet ještě menších místností atd. atd. Ale nějaké takové má skoro každý národ.

Tak v těchto vedrech je bazén dobrá věc. Každou hodinu ochladit a potom jít zase osvěženej "do kanclu". Tedy my máme jen takový ten nadzemní, nějaký 4 kubíky, ale bohatě stačí a žádné kopání se nekonalo :-)

2
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 02. 03. 2024, 11:52:54 »
Ten pán čo dal otázku musí byť strašná kapacita. Ale asi len egom. Idem do preč niekde uprostred projektu (ok stáva sa má na to právo) a tak sefinko
...
...
... 
A k tomu mechanikoch čo som dal ako príklad. Pre teba je to ok ja by som ho tam prizabil. Prajem ty aby si stretol ľudí ako si ty kde ty budeš v pozícii šéfa. Pochopíš.

Jenže pokud mu zůstala dovolená, tak by ji měl možnost si vybrat. To, že odchází uprostřed projektu je asi normální ne? S tím firma musí počítat, navíc určitá nejistota je tam (a vždycky bude) z obou stran.

3
O zbytku diskuse je asi hodne zbytecne se bavit (micha se tam vice veci), ale jedno uzitecne pouceni zde zaznelo - je IMHO dobry si delat danove priznani sam a to za vsech okolnosti.

Protoze zamestnavateli fakt neni nic do toho, jake kdo plati happy hypo (a je dobry, aby to nevedel, nebude mit na vas paku) nebo jeslti nekde ma par korun z akcii nebo pronajmu cehokoli (spis to skodi, budou klepy). Dneska s online formularem je priznani hotovy rekneme za 2 hodiny a pri jednom prijmu a jedne hypo (napriklad) se do da sfouknout do pul hodiny. Rychlejsi nez se dohadovat s ucetni, ktere "papiry" ji jeste chybi ;)

A taky je to dobry delat si sam z toho duvodu, ze je tam krasne videt rozdil mezi prvnimi zadanymi hodnotami (superhruba) a tim, co vyjde na 4 listu (cista po celem zdaneni) ;)

4
Je to v FE horší než v BE?

Podla obsahu sucialnych sieti, youtube a rad akoze skusenych programatorov. Tak by som povedal, ze v BE bude neskutocny pretlak Python programatorov, co nevedia ani aky je rozdiel medzi 32 a 64 bitovym intigerom.

Tak zase tyto zdroje je nutny brat s docela velkou rezervou :)

5
to asi nebude příliš častá potřeba. Pro nadpisy těžko (to je věcí stylu) a v běžném textu na to fakt nenarazíš co je rok dlouhej. Co někdy (tak jednou za rok potřebuju) jsou kroužky na jinými písmeny u jmen (vlastně jen Å u ångstromu - SI stále není všude :-) a tady stačí pořád ta "tilda" klávesa.

6
Ano. Zrovna na IT fóru bych tak blbý dotaz nečekal.

Hmm popravdě si fakt nemůžu vzpomenout, že bych to za ta desetiletí někdy potřeboval. Spíš si přemapovávám ten kroužek na klávesnici zpátky na tildu. Je vůbec nějaké takové slovo s Ů?

7
CapsLock + Písmeno = Velké Písmeno
Nebo ne?

Jasně že ano, třeba Ů se jinak píše blbě.

to je někdy potřeba?

8
Zkus použít selský rozum. Python se jako první jazyk neprosadil proto, že by byl nejhorší možná volba. Nelíbí se Ti, tomu lze rozumět. Ale to je asi tak všechno.
A před ním se dříve používal pascal? A před ním qbasic? Trabant byl kdysi taky nejlepší auto. Ale doba jde prostě dál a zakonzervovat se v IT minulosti a ignorovat vývoj je cesta k sebedestrukci.

Technicka: urcite ne QBasic pred Pascalem, mozna naopak :-) [ale ten QBasic je jen takove placnuti ze?]

Ale co tedy preferujes ty a hlavne proc?

9
Hardware / Re:Výhody architektury RISC-V
« kdy: 25. 10. 2023, 19:47:32 »
RISC-V mi přijde míň praktická instrukční sada v porovnáním třeba s AArch64.

Základ je dobrý, ale kvůli "jednoduchosti" tam jsou některé věci, které prostě nejsou praktické, a RISC-V V (SIMD) je ukázka toho, že ti lidi co to navrhovali asi neměli s využitím SIMD instrukcí moc zkušeností z praxe.

Takže za mě jsem teď spíš skeptický o využití RISC-V např. v desktopech.

AArch64 je určitě mnohem praktičtější design, ale taky má věci z dnešního pohledu zastaralé (třeba 64-bit SIMD), a podle mě s ARM-SVE byl krok do slepé uličky.

SIMD je asi nejlepsi porad jeste na x86-64 (AVX).

Spíš AVX-512 - AVX2 nemá třeba scatter, maskování, a oproti AVX-512 je nekompletní.

jj pravda. Akorat muj CPU AVX-512 neumi (Intel(R) Core(TM) i7-8665U CPU @ 1.90GHz), takze kysele hrozny. Ale mas pravdu.

10
Hardware / Re:Výhody architektury RISC-V
« kdy: 25. 10. 2023, 16:55:31 »
RISC-V mi přijde míň praktická instrukční sada v porovnáním třeba s AArch64.

Základ je dobrý, ale kvůli "jednoduchosti" tam jsou některé věci, které prostě nejsou praktické, a RISC-V V (SIMD) je ukázka toho, že ti lidi co to navrhovali asi neměli s využitím SIMD instrukcí moc zkušeností z praxe.

Takže za mě jsem teď spíš skeptický o využití RISC-V např. v desktopech.

AArch64 je určitě mnohem praktičtější design, ale taky má věci z dnešního pohledu zastaralé (třeba 64-bit SIMD), a podle mě s ARM-SVE byl krok do slepé uličky.

SIMD je asi nejlepsi porad jeste na x86-64 (AVX).

11
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 15. 10. 2023, 18:23:39 »
mas to obracene, to jsou hard skills

Chybejici soft skills je ' ze nedela co chce HR a nepouziva spravna buzzwords"
Když máš v týmu třetinu sněhových vloček, třetinu ambiciózních Elonů Musků, za nadřízeného protřelého politika, který zařízne vše stojící mezi ním a ročním bonusem, tak soft skills fakt potřebuješ a třetina tvý práce je politika a psychologie.

Otázkou je, proč tam v tomto uspořádání zůstávat. To přece dlouhodobě musí být na palici...

12
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 09. 10. 2023, 08:08:34 »
jj to je teorie. U nas to vzdycky nakonec sklouzne do toho, ze se ostatni zpovidaji z toho, co udelali (a jen malokdo rekne, co se chysta udelat).
A prave to sa musi seknut. kazdy 2-3 minuty, povie co robil, aku ulohu ide riesit dnes a koniec. Problemy a vykecavacky riesit po stand-up, koho sa to netyka sa odpoji a vybavene.

Plne souhlasim, ja jen, ze to vzdycky po par stadupech sklouzne do "co jsem delal" rezimu. Musim to vzdycky nejak vracet na puvodni smer, protoze v deviti lidech uz je to zlo a nikdy jsme se nedostali na tech rozumnych 10-15 minut (tedy dostali nekdy o prazdninach, kdy byli lidi na dovolene :)

13
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 08. 10. 2023, 20:53:22 »
Nesnáším tyhle vynucené pravidelné standupy, neboť po určité době se začínají řešit stále větší kraviny, jen aby se něco řešilo. Ideálně v 9 ráno, kdy všichni ještě napůl spí a tak ze sebe soukají kdejaký nesmysl, jen aby to vypadalo, že makají.

standup muze pomoci zjistit, ze je nekdo zaseknuty, spise bych ocekaval, ze je to vhodnejsi pro juniory.
a kdyz se ukaze, ze je nekdo zaseknuty, tak se to muze resit a necekat x dni v zaseku.

jj to je teorie. U nas to vzdycky nakonec sklouzne do toho, ze se ostatni zpovidaji z toho, co udelali (a jen malokdo rekne, co se chysta udelat). Ja tedy striktne rikam jen "no blockers" + popr. nejakej blocker. Ostatni info si lidi muzou zjistit z Jiry ze? Nase standupy (9 devops) jsou proto tak dlouhy, ze cim min toho nekdo dela, tim vic okecava. (a to se fakt cas od casu snazime to resetnout zpatky).

14
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 02. 10. 2023, 15:45:12 »
Reagovali tak, že jsem jim to nedostatečně vysvětlil. Ale ono už to víc nešlo, naprosto primitivní flow, stačilo podle dodaného vzoru nasekat půltucet obdobných, prakticky nic k vysvětlování, já v tom skriptovacím jazyce byl jen o pár lekcí napřed a napsal jsem to z nuly na první dobrou, proč bych neměl očekávat naprosto netvůrčí kopie klidně za dvojnásobek času, ale taky na první dobrou? Kdybych si vylil srdíčko a poprosil tentokrát o někoho kompetentnějšího, světlejšího a se srozumitelnou angličtinou bez podtaktování mozku, možná jsem se ani nemusel obtěžovat s výpovědí a laděním termínu nástupu jinde, to by se za mě vyřešilo samo.  :) Upřímně, z toho subkontinentu nic z čeho bych si sednul na zadek nepřijde, ti aspoň trochu schopnější už jsou dávno v Evropě a ve Státech. Ono bohatě stačí co mi občas vyplivne Facebook za videa, namátkou třeba tady výroba kytary, takovýho úsilí, času a celý úplně k ničemu, to je jejich přístup. Hele: https://www.youtube.com/watch?v=5ZcZOLCS1dI

U nás to dopadlo opačně - všichni evropani z původně našeho projektu, do kterýho se nabral indicke team, vycouvali do jinejch teamů a zůstalo to na indech. Tuším si tam dokonce vysloužili nějaké vzájemné povyšování a ten projekt se potichu zavřel/zabil.

15
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 25. 09. 2023, 18:06:55 »
je to zvrateny obraz kapitalistickeho systemu zapadneho typu kde sa predava nejaka predstava ze praca je cool a ma vas bavit. Ze ak po 40+ clovek prestane pracovat tak to nahana strach a obavy ze co by ten jedinec inak robil? :D

To je mindset perfektneho pracanta. Ze pracoval tak dlho, ze si ani nevie predstavit co by inak robil a tak hlada nieco co by ho bavilo aby si ospravedlnil preco stale pracuje, ved ho to bavi!!!

Moj sen je v 40 vyhodit pocitac z okna.

No po te 40 se clovek asi vic zacina ptat, kde a na cem travi celou tretinu dne. A bud to dopadne tak, ze quiet quitne nebo se na to - pokud finance dovoli - vykasle a jde treba past ovce nebo neco podobneho. A oboji chapu.

Stran: [1] 2 3 4