Obecně si myslím, že je úplně jedno jaká je architektura.
Rozdíly nejsou v podstatě důležité. Jde totiž o aplikace které jsou určeny pro konkrétní platformu.
Tzn. ty používáš konkrétní aplikace a k nim hledáš optimální hardware.
Ale na druhou stranu se můžeš vydat druhou stranou, máš hardware a k němu si napíšeš veškerý software.
Pak už je to spíše otázka proč jsi si zvolil konkrétní hardware, protože na aplikaci nezáleží, tu si napíše a optimalizuješ software pro konkrétní celou platformu toho hardware.
Když bych uvedl konkrétní a teoretický příklad. Máš vesmírnou sondu, specifikoval jsi si požadavky na CPU (nebo raději celou platformu) a výkon nebo architektura vůbec nemusí být nejdůležitější, ale rozhodující podmínkou třeba bude že kompletní vývoj a výroba bude v USA, patenty jsou v USA, výrobce má certifikace pro dodávky pro armádu USA apod, a vyšel ti vítězně nějaký model CPU. A k tomu CPU vytvoříš veškerý software.
A nebo si představ že máš LGM-30 Minuteman - to je jaderná raketa v silech, sedí tam v silu jednotky ale spíše desítky let a čeká neustále připravená, a tam nemůžeš dělat upgrade CPU každý rok jako je běžné u Intelu/AMD/ARM. Tady je nějaký popis co jsem v rychlosti našel:
https://minutemanmissile.com/missileguidancesystem.html a
https://en.wikipedia.org/wiki/LGM-30_MinutemanZajímá-li tě podobná problematika najdi si pomocí googlu, problematiku zavádění Block 4 u stíhačky F-35, údajně už to řeší přes 2 roky. Zjednodušeně mají potřebný výkon v novém procesoru, ale nemají adekvátní rezervu chlazení pro elektroniku. Ale je fakt, že jsem toto pouze letmo zahlédl a třeba odkaz na to je slepá ulička, a nebo mé nepochopení.