Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 53
1
Sítě / Re:LTE - Internet v odlehlé končině
« kdy: 17. 04. 2025, 09:15:56 »
Měl jsem podobný problém. Řešil jsem pro matinku připojní v lokalitě, kde starosta zablokoval dobudování optiky, protože výběrko vyhrála konkurenční firma (chtěl to samozřejmě pro sebe), a kde do paprsku wifiny vyrostl strom, který majitel odmítl zkrátit a nešlo najít místo, kde by anténa na pozemku měla příjem. Mobilní signál v telefonu sice celkem na prd, ale vyřešil to LTE modem s externí anténou (konkrétně tehdy Teltonika RUT 240), a pro cesty do pohraničních hor k příbuzným USBčkový modem tučím HUawei E5720(?) a k němu externí duální anténa z Alzy za asi 120,- kaček.
Bohužel je "francouzská / ŽaVeSova" metoda často nejschůdnější.

2
Hardware / Re:Doporučte notebook okolo 1000 eur
« kdy: 13. 04. 2025, 15:31:48 »
Používám hlavně toto https://www.maltron.com/store/p20/Maltron_L90_dual_hand_fully_ergonomic_%283D%29_keyboard_-_US_English.html

A co na to říkal psychiatr?  :P

Nevim Tveho psychiatra neznam.

Pokud vazne chces vedet proc ta klavesnice existuje tak si o te klavesnici neco precti.

Tyhle klávesnice mají jednu úplně příšernou vlastnost. Jak si na ně zvykneš, je strašný peklo se při poruše vrátit na klasiku, je to jak mít obě ruce zlomený 😁

3
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 07. 04. 2025, 15:26:20 »
Protože u švarce se vyhodnocují jako hlavní znaky 1) soustavnost a 2) majorita, tzn. jestli pro dotyčného odběratele pracuji pravidelně a jestli zakázky pro něj představují naprostou většinu mé práce

Zív. To je pořád dokola s vám podobnými. To, co popisujete fakt není švarcsystém a nikdy nebyl.
https://www.podnikatel.cz/clanky/7-znaku-ktere-prokazuji-svarcsystem/

Citace z toho článku:
"Nedá se ale explicitně říci, že třeba splnění 4 znaků už znamená švarcsystém. Vždy totiž záleží na rozhodnutí konkrétního inspektora."

Takže NE, evidence času skutečně stráveného v systému při řešení konkrétního úkolu v rámci konkrétní zakázky, na kterou navíc existuje smlouva / dohoda o provedení díla, nemůže naplňovat definici švarce.

Opět citace:
"4. Pracovní nástroje zaměstnavatele
Pokud OSVČ pracuje s pomůckami zaměstnavatele a nemají spolu smlouvu o pronájmu (například kanceláře, počítače apod.), jedná se o faktor ukazující na švarcsystém. Pokud povaha činnosti vede k tomu, že musí být vykonávána přímo v sídle nebo pobočce zaměstnavatele, je třeba smluvně upravit nájem pomůcek, nástrojů, zařízení nebo i nebytových prostor. Právě “nelegální” využívání pomůcek se řadí mezi nejdůležitější znaky švarcsystému."

Tedy opět, vzhledem k tomu, že pokud zákoš požaduje používání svých pracovních nástrojů, do smlouvy / dohody to uvede v podobě příslušných ustanovení, čímž je tento bod vyloučen jako znak určující / prokazující švarce.

Bod 5 článku se výslovně týká stanovení a hlídání konkrétní pracovní doby, nikoli evidence času skutečně stráveného řešením úkolu.

Malovat to nebudu, byla by to evidentně zbytečná námaha.

4
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 07. 04. 2025, 08:54:03 »
https://www.sedlakovalegal.cz/cs/svarc-inspekce
Myslím, že firemní notebook + evidence pracovní doby zákazníkem by se inspektorátu hodně nelíbila, ale Martin Staněk je zjevně fanoušek švarcsystému, což se mu jednou může hrubě nevyplatit...

To jsou fakt báječný formulace. Přitom stačí si uvědomit, že zadání úkolu je technicky úplně totéž, jako přidělení práce, a dělá to VŽDYCKY někdo na straně zákazníka. Druh administrativy kolem na faktickou podstatu nemá naprosto žádný vliv.

5
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 07. 04. 2025, 08:49:45 »
Co je skutečně odpracovaná hodina u programátora? Hodina bušení kódu? Hodina studia podkladů? Hodina přemýšlení u kafe? Hodina schůzování? Podle mě všechny čtyři případy. Zajímalo by mě jak to chcete měřit, protože bušení kódu je jen malá část z toho co by dobrý vývojář měl dělat... (pokud tedy nechcete písařku)

Když pro mě  někdo bude dělat na MÉM projektu, chci aby to dělal v MÉM  kontrolovaném prostředí hned z několika důvodů:
- rozhodně nechci, aby do MÝCH systémů lezl ze svého počítače, kterým mezi prací lezl na kdovíjaké stránky a má v něm těžko odhadnutelný hnůj
- jeho práce a jeho čas na projektu strávený jsou, protože mnou zaplacené, moje, a proto chci, když už k tomu bude něco studovat, aby to dělal opět v mém prostředí, a já tak měl dokumentaci celého vývojového řetězce
- a samozřejmě budu chtít, aby i poznámky k vývoji a myšlenkovým pochodům vedl v mém prostředí, protože mu platím za to, že jsou moje
Takže ne, nechci mu platit čas, který stráví na hajzlu, nechci mu platit čas strávený čučením na porno.
Takhle je to jednoduchý.

No, a proto, že chcete tohle všechno ho holt budete muset zaměstnat jako zaměstnance což vás bude stát o polovinu víc o nekonečném papírování ani nemluvě a když pro něj náhodou nebudete mít práci, on půjde na kafe, vy to zaplatíte a budete si drbat hlavu. Nebo to taky chtít nemusíte, že... To je vaše volba. A čas, který stráví na hajzlu mu budete platit stejně.

Ne, nebudu:
„V případě, kdy vztah mezi společností a OSVČ vykazuje všechny nebo některé znaky závislé práce a mezi stranami není uzavřena odpovídající pracovní smlouva nebo jedna z dohod, ..."

Protože u švarce se vyhodnocují jako hlavní znaky 1) soustavnost a 2) majorita, tzn. jestli pro dotyčného odběratele pracuji pravidelně a jestli zakázky pro něj představují naprostou většinu mé práce (mé ve smyslu subjektu).
Sledování objemu odvedené práce není jediným, natož rozhodujícím, znakem.

6
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 07. 04. 2025, 08:45:29 »
Zákazník samozřejmě může požadovat cokoliv.
Ale nesmí pak být překvapený, že ti schopnější zakázky v podobně restriktivním a nepříjemném prostředí rovnou odmítnou, protože mají i jiné příjemnější zakázky, nebo si na to napálí dvojnásobné sazby.
A za rozumnou hodinovou sazbu to pak bude ochotná dělat jen lopata, co bude sice plnit všechny formality, ale v kódu se bude šťourat jak v týden starém obědě.
My to děláme běžně, když se nám do něčeho kvůli nějakým podmínkám nechce, že na to nastřelíme alespoň 50% ceny navrch a čekáme co na to zákazník. Buď to sám odmítne, že je to na něj drahé, nebo na tom vyrejžujeme.

Ale vždyť peřsně takhle to má fungovat.
Obě strany předloží svoje předpoklady a požadavky, kde to spolu koliduje tam to vyřeší oboustranně přijatelným kompromisem, sepíšou to, podpisem se zavážou to dodržet, dodrží to, zákoš dostane produkt, dodavatel dostane prašule, a všichni jsou happy.
Nebo pokud se nedokážou domluvit, popřejou si hezkej den a hodně štěstí, a jdou si po svým a udělá to někdo jinej.

To, jestli zákošovy požadavky mě dávají smysl nebo ne, není relevantní v žádným jiným ohledu, než vtom jestli jsem ochoten se jim za aktuálně navrženou cenu podřídit. Můžu navrhnout jejich změnu, můžu se ptát po jejich smyslu, ale pokud je zákoš nechce ani změnit, ani vysvětlit, není důvod mařit energii nějakým vztekáním se nad jeho paličatostí. Protože je JEHO problém, že já to za danou cenu dodržovat nehodlám a zakázku nevezmu = ON si musí najít jinýho vola.

7
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 04. 2025, 07:52:13 »
Vtip(?):
Ve firmě přestal fungovat přístroj, objednali si opravu, přijel servisák, chvilku do přístroje koukal, pak vzal šroubovák, pootočil nějakým trimrem a naúčtoval si sto dolarů. Firemní cifršpion neměl námitky, ale chtěl aby servisák tu částku nějak rozepsal.
Servisák napsal:
Pootočil trimrem - jeden dolar.
Věděl kterým - devadesát devět dolarů.

 ;D

To není žádnej vtip, to je zcela v pořádku. Říká se tomu kvalifikace, a je vyjádřena hodinovou sazbou. Co tam máme dál?

8
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 04. 2025, 07:50:47 »
Je to DODAVATEL, kdo rika, kolik hodin to trvalo, ne zakaznik. TECKA. V opanym pripade je to zamestnanec. A prave sledovani odpracovany doby je primarnim znak kdy to financak zacne resit.

Tím zároveň říkáš, že zákazník nemá nárok na dokladaci účelně vynaložených nákladů, přičemž toto tvoje tvrzení je hromada hoven. Dodavatel MUSÍ doložit, že fakturovaný čas vynaložil účelně, protože neoprávněnou fakturací fiktivního času se dopouští podvodu, což je, pokud jsi o tom ještě neslyšel (což asi neslyšel), trestný čin.

Kazdej jeden dodavatel umi rict predem jestli to bude 10, 100 nebo 10 000 hodin. A jesli si pak vyfakturuje 8, 112 nebo 11308 je uplne jedno.

Ano, vycucat si z zadeke náhodný číslo umí doslova každej.

1]
...
Si zapomel, ze by to jeste taky mel vyzkouset a pak opravit aby to treba i fungovalo, coz spolehlive dela 80%. By me zajimalo jak se meri ze neco spustis a pak hodinu cekas jestli to dobehne a jak. A jeste lepsi je to v situaci kdy cekas na nejakou akci uzivatele ktera nastava nahodne 1x tydne ... abys overil, ze i ta je OK.
[/quote]

Což není naprosto žádnej problém dokladovat, což v prostředí zadavatele je víceméně triviální záležitost. Ale aby to jeden věděl, nesmí v první řadě být trotl.

9
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 04. 2025, 07:45:11 »
A proč bys za to jako měl dostat flastr, když máš ve smlouvě fakturaci SKUTEČNĚ ODPRACOVANÝCH hodin?
Co je napsáno v nějaký TVOJÍ smlouvě je mi úplně jedno, protože mě to vůbec nezajímá.

Co je skutečně odpracovaná hodina u programátora? Hodina bušení kódu? Hodina studia podkladů? Hodina přemýšlení u kafe? Hodina schůzování? Podle mě všechny čtyři případy. Zajímalo by mě jak to chcete měřit, protože bušení kódu je jen malá část z toho co by dobrý vývojář měl dělat... (pokud tedy nechcete písařku)

Tak si tu hlavu zase vyndejte z tý krabice. Když pro mě  někdo bude dělat na MÉM projektu, chci aby to dělal v MÉM  kontrolovaném prostředí hned z několika důvodů:
- rozhodně nechci, aby do MÝCH systémů lezl ze svého počítače, kterým mezi prací lezl na kdovíjaké stránky a má v něm těžko odhadnutelný hnůj
- jeho práce a jeho čas na projektu strávený jsou, protože mnou zaplacené, moje, a proto chci, když už k tomu bude něco studovat, aby to dělal opět v mém prostředí, a já tak měl dokumentaci celého vývojového řetězce
- a samozřejmě budu chtít, aby i poznámky k vývoji a myšlenkovým pochodům vedl v mém prostředí, protože mu platím za to, že jsou moje
Takže ne, nechci mu platit čas, který stráví na hajzlu, nechci mu platit čas strávený čučením na porno.
Takhle je to jednoduchý.

10
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 02. 04. 2025, 10:06:18 »
A proč bys za to jako měl dostat flastr, když máš ve smlouvě fakturaci SKUTEČNĚ ODPRACOVANÝCH hodin?
Co je napsáno v nějaký TVOJÍ smlouvě je mi úplně jedno, protože mě to vůbec nezajímá.

11
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 02. 04. 2025, 07:30:30 »
On je totiž dost rozdíl, když mi za stejný objem práce někdo vyfakturuje 10 MD nebo 1000 MD (což se velmi snadno může stát, pokud potřebuju zadat práci z oboru, o kterém nevím vůbec nic; práci ve vlastním oboru přece nebudu potřebovat zadávat, pokud na ni mám vlastní kapacitu, že?). Ale jestli VY nad tím mávnete rukou, můžu jen popřát hodně štěstí a dobrou zábavu.
Práci ve vlastním oboru zadám, třeba právě pokud jí mám víc, než na kolik mám kapacity. A pokud je fakturovaná v přiměřených mezích (což v naprosté většině případů odhadnu a s dodavatelem se obvykle domluvím předem že to bude trvat třeba mezi 10-12 MD), tak nevidím nejmenší důvod v pokusech o jeho mikromanagement.
Viz ten příklad s nákupem - když jdu nakoupit asi za dvě stovky a na kase je 205, tak považuji kontrolu účtenky za projev OCD. Když je tam 107 nebo třista, tak se pokladního zeptám, jestli tam neudělal chybu.

To je moc hezký, ale předpokládá to, že zákoš má představu (tzn je schopen kvalifikovaně odhadnout), jaká je skutečná náročnost úkolu dle fakturované metriky. Když to bude vývojový úkol, vyžadující studium nějakých podkladů a nikoli čistě mechanickou práci, tak mi dodavatel může říct, že na to potřebuje 3 měsíce, přičemž nastudováno a vyvinuto to bude mít za měsíc, ale vyfakturuje mi 3 měsíce, protože proč ne, když nemám  jak zjistit jak dlouho na tom dělal. A přesně z toho důvodu budu chtít mít přehled o tom, co celou tu alokovanou dobu dělal, protože smlouvu má na skutečně propálené hodiny.
Zároveň to kryje záda jemu, protože může narazit na problém, vyžadující víc času, který nejenže bych mu nezaplatil, ale ještě bych mu vypálil sankci za překročení termínu.

Jak se říká: dobré účty dělají dobré přátele.

12
Sítě / Re:Router na cesty
« kdy: 28. 03. 2025, 12:40:50 »
Hlavně se jim na rtg ukázaly jen běžné elektrotechnické součástky, žádný kus organické "plastelíny".

13
Sítě / Re:Router na cesty
« kdy: 28. 03. 2025, 11:14:30 »
Takže prohlížeč v telefonu ti jede po VPN, ale provoz noťase přes hotspot připojeného ne, musíš na něm mít separátního klienta.
mam snahu znizit pocet elektronickych zariadeni, co nosim zo sebou, takze skor dufam, ze najdem pouzitelny telefon co take nieco zvladne.

Měl jsem dojem, že hotspot mi normálně přes Wireguard jel ale stejně pravěpodobné je, že si to špatně pamatuju. Každopádně minimálně kombinovat hotspot a zároveň být připojený na wi-fi zvládaly všechny xiaomi, které jsem zatím potkal (a rozhodně nic z toho nebyl high-end). Dost mě to překvapilo.

Tak asi v mém případě starý firmware, protože jsem to naposled zkoušel na Realme 7Pro ve stavu z fabriky a nefungovalo to, resp VPNkou šel vlastní provoz telefonu a provoz hotspotu šel "okolo" mimo tunel.
Asi to o víkendu přetestuju na aktuálním iphonu a Poco.

14
Sítě / Re:Router na cesty
« kdy: 28. 03. 2025, 10:42:30 »
No, zabrat 5l v zavazadle jen internetem se mi zdá docela dost. A těch 5l to je s pornem nebo bez?

TP-Link je fajn, protože ta zařízení většinou rozběhnou OpenWRT.

Jakejch 5 litrů? Jaks na tyhle bláboly přišel?

To je na základě té myšlenky s 5L krabicí SAMLA z IKEA. To je použitelný řešení do auta/autobusu/vlaku, nikoliv do letadla, kde to navíc kvůli té baterce bude muset být v příručním zavazadle. A navíc jak píše LolPhirae, tohle zařízení musí nutně vzbudit pozornost při kontrole zavazadel.

5litrová krabice je "trochu" overkill, vždyť to dohromady má objem asi půl litru. Modem je větší flashka, i když vezmeš externí antény, tak i se stojánkem jsou to dva 30cm pruty a 5m koaxu, router je jak dvě krabičky cigár vedle sebe, a akumulátor jako dvoje cigára na sobě.

Kromě toho to můžeš ještě dál velmi brutálně zredukovat tak, že si vezmeš JENOM modem, a veškerou chytristiku s routováním uděláš ve virtuální mašině na noťasu. Akorát ti ten book bude muset běžet pořád.

15
Sítě / Re:Router na cesty
« kdy: 27. 03. 2025, 11:34:06 »
Takže prohlížeč v telefonu ti jede po VPN, ale provoz noťase přes hotspot připojeného ne, musíš na něm mít separátního klienta.

dik, aspon mam nad cim dumat ;)

mam snahu znizit pocet elektronickych zariadeni, co nosim zo sebou, takze skor dufam, ze najdem pouzitelny telefon co take nieco zvladne.

telefony to výkonově zvládnou úplně v pohodě, střední třída má dneska výkon nadprůměrnýho kancelářskýho PCčka, problém je v systému kde to není umožněný. musel bys mít nějakou vhodnou alternativu, ale to jsem nezkoumal.

ovšem jestli taháš tak jako tak noťase, tak je to jednoduchý. virtuálku s routerem / firewallem a provoz napřed protáhnout skrz něj, a telefony a eventuální další noťasy připojovat jeho prostřednictvím.

Stran: [1] 2 3 ... 53