Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: 1 [2] 3 4 ... 52
16
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« kdy: 07. 03. 2025, 07:23:46 »
Ono se to odvíjí od toho, že tam třídírny odpad kontrolujou a za blbě vytříděnej jsou hodně drsný pokuty (jako třeba 50CHF při prvním kiksu, 100 při druhým 150 při třetím, a dokonce můžou svoz z konkrétního objektu jednostranně ukončit, pokud pravidla třídění soustavně porušuje. A pak máš VELIKEJ problém.
...

Plácačka, a že prej jestli máme "mrk-mrk" něco k proclení. Z čehož bylo JASNÝ že nás někdo shora naprášil (ano, švýcar rakouskejm celníkům) a přesně věděl, co všechno vezeme.

Vyloženě země snů.

Jo a ne. Oni to berou tak, že ta pravidla jsou tam pro ně, aby jim zjednodušila život. Když je odpad pečlivě předtříděnej, provoz třídíren je levnější a za svoz platí míň. Když do plastů hodíš směsnej komunál, zasviníš linku a tu někdo musí zastavit a vyčistit, což stojí strašný prachy. Na druhou stranu mají často svoz úplně zadax, resp je placen v dani z nemovitosti, která jde obci a svoz platí obec. A v tý, z našeho pohledu vysoký, dani z nemovitosti se platí opravy místních komunikací a inženýrských sítí, dotuje občanská obslužnost typu zajištění prodeje potravin, pobočka pošty, obecní policie, obecní doktor, a autobus kterej jede každejch 20 minut za každýho počasí i do tý nejzakopanější zadeke, takže tvoje děti se dostanou do školy, i když bydlíš na samotě u lesa a do práce jedeš opačným směrem něž děcka do školy, a přitom se nemusíš bát, že ti je někdo uprostřed luk podřeže. A všechny ty služby FUNGUJOU, protože jsou zafinancovaný dostatečně, protože se na ně prachy neshání ad-hoc když jsou zrovna potřeba a blíží se volby, ale průběžně se na ně plní fond rezerv, a existuje tam jasná osobní odpovědnost. Jistě, vypadá to jako buzerace, ale funguje to a ve výsledku je to významně levnější a hlavně daleko funkčnější.

17
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« kdy: 06. 03. 2025, 17:42:17 »
P.S. a odpad se nedává do jen tak nějakejch pytlů. Dává se do pytlů, který dostáváš od obce, a který na sobě mají kód. Ten je individuální a identifikuje adresní místo, takže když ten pytel otevřou, naprosto přesně vědí, ze kterýho baráku pochází a kdo za jeho obsah odpovídá = komu přijde platební rozkaz na pokutu.

18
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« kdy: 06. 03. 2025, 17:25:46 »
Švajc je prý hodně bizár, kolega zrovna o vánocích vyprávěl, že na něj zavolali policajty, že dostatečně netřídí odpad.

Snad to mělo proběhnout takhle:
- prý mají různé pytle na odpad
- sousedům se nezdálo, že ty jeho pytle na směs jsou moc velké, tak se sousedé sešli a společně mu to prohrábli
- pak usoudili, že to měl vytřídit víc a proto na něj zavolali policajty

...já sice třídím, ale když je něco hodně kekeš, jde to do směsného a udělat to někdo mně, půjdu sousedáčkovi nakopat sedínku...

Ale na druhé straně je tam prý kupa pedofilů... ::)
A o tom se zase dost mlčí, to se uličními výbory neřeší  ::)

Ono se to odvíjí od toho, že tam třídírny odpad kontrolujou a za blbě vytříděnej jsou hodně drsný pokuty (jako třeba 50CHF při prvním kiksu, 100 při druhým 150 při třetím, a dokonce můžou svoz z konkrétního objektu jednostranně ukončit, pokud pravidla třídění soustavně porušuje. A pak máš VELIKEJ problém. A ještě větší problém má obec, protože jí můžou zvednout výměr platby za svoz. Takže tam z toho mají lidi fakt velkej vítr. Po nás dokonce i v Rakousku majitelé privátu odpad kontrolovali, protože chtěli mít jistotu že to nezvořem.

To mi zpětně připomnělo... cca 2003(?) jsme byli na týdenní lyžovačce v areálu Samnaun-Ischgl (bezcelní zóna na trojmezí CH, IT, AT) a bydleli na rakouský straně ve Pfunds. BTW přes zimu můžu jen doporučit, je tam asi 250km luxusních sjezdovek a za tejden se to všechno sjezdit nedá.

A protože jsme tam takhle jezdili dlouhý léta každou zimu, byli jsme zvyklí vždycky večer dojet nakoupit chlast, pak jsme to v bydlení vyložili, a nakonec si to všechno odvezli domů. Protože v schengenu už se chlast a kuřivo neclí. Naopak při převozu ze Samnaun do Rakouska se clí, a limit je (snad ještě pořád) na osobu 1 litr tvrdýho, 2 litry vína, a 1 kartáč cigár nebo 1 krabice doutníků. No a na silnici ze Samnaun je na čáře samozřejmě celnice, protože Samnaun v EU není, protože je to exkláva Švajcu. Takže každej den nakoupit pod limitem a pohromadě to vézt až po schengenu.

No, a tehdy se nám stalo, že jsme lyžovali vždycky až do konce a k autu jeli nejdelší snad 11km sjezdovkou údolím Schergenbachu, a jak jsme byli utahaní, neměli jsme náladu nakupovat. A úplně jsme na to zapomněli. Takže když nám to poslední den došlo, tak jsme to dohnali.

A přijíždíme k celnici, a to bylo poprvý a naposled, co jsem tam viděl celníka vstát od kafe a vylézt z boudy do mrazu. Plácačka, a že prej jestli máme "mrk-mrk" něco k proclení. Z čehož bylo JASNÝ že nás někdo shora naprášil (ano, švýcar rakouskejm celníkům) a přesně věděl, co všechno vezeme. Jenže jsem byl pomalej, a zezadu se ozvalo (nebudu upřesňovat kdo to byl) německy a slyšitelně nasraně že "samozřejmě nic k proclení nemáme a máme hlad, tak ať dá pokoj". Což byla samozřejmě osudná chyba. Byl tak slušnej, že se zeptal ještě jednou, a jestli jsme nezměnili názor. Na což mu tatáž osoba odsekla, že fakt názor nezměnila, a že rozhodně nic k proclení nemáme. "Zajeďte si támhle ke straně, jak jsou ty velký stoly, ať nezdržujete provoz. Sice za váma nikdo není, ale bude to na dlouho a za půl hodiny pojede autobus".
Přišli se podívat další dva. Celý auto vyložit, každou flašku a každý cigáro na stůl, pouze odsouhlasený věci nakládat zpátky. Ven šla i rezerva a lékárna a koberce, a lyže a přezkáče z rakve.

Když to tam bylo všechno, odpočítal 5 litrů (ne podle flašek, skutečně poctivě aby to dalo ty limitní litry) kořky (takový věci jako koňaky, 80% Stroh kterej nám dokonce započetl jen jako 40ku, flambovací likéry apod), s vínem a doutníkama jsme se do limitu vešli, a na stole ještě asi 20 flašek zbylo. Tak to přepočetli na litry, a povídá "Potřebujete doplatit clo 75€; jestli chcete, můžete zaplatit každej zvlášť podle toho co je čí, ale jednodušší je to zaplatit společně kartou a rozpočítat to na hotelu. No a pak ještě pokuta, protože jste to nepřiznali a zkusili jste to provézt. A jelikož to prohlášení učinila tadyhle ta paní, tak to jde za ní. Takže ta to má za 150, a ano, i pokuty umíme i kartou."

19
Studium a uplatnění / Re:Kde ako ajťák žiť?
« kdy: 06. 03. 2025, 16:25:52 »

To už jsi to vzdal s tou PowerWall?  ;D

chtel bych zit na street wall :-D

Ne, nechtěl :-) Tam nežije doslova prakticky vůbec nikdo. Ti co tam vydělávají bydlí úplně jinde, a ti co tam "bydlí", přespávají u popelnic.

20
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 06. 03. 2025, 16:23:16 »
Jako vtip docela dobrý. Jenže tohle není o tom, že externista naúčtuje jako odpracované i vaření kafe, nýbrž o tom, že se připojí, spojení nechá viset, a velké desítky procent času nedělá buť nic, nebo melouch pro někoho jiného, a zadavatele tak okrádá ve velkém.
A někomu, kdo si zadání TAKHLE, jak jste předvedl, svévolně ohne takže výsledek jde úplně proti němu, bych nesvěřil nejen výrobu tříkolky, ba ani její řízení, ale ani její umytí.

Jistě. Takže vy vymyslíte nesmyslný příklad ze skutečného života, já vám napíši, že v mém životě se nic takového neděje. Vy zareagujete agresí. Slušně vám odpovím a vy zareagujete další agresí. Se stejně nesmyslnou logikou: vy musíte být snem každého týmu, skutečně :D

Tak tohle už k zasmání není.
Jednou provždy: zájem zadavatele mít přehled o skutečně odvedené práci je, zejména ve vztahu k fakturaci, zcela legitimní.
Mě ani nikoho dalšího nemusí zajímat (a troufnu si tvrdit že ani nezajímá), že vy konkrétně to neděláte. To je VÁŠ zcela osobní problém, a pokud neřešíte jestli VÁS OSOBNĚ nějaký dodavatel okrade, je to jen a pouze VÁŠ boj. Pokud ale kontrolu dodavatelů neprovádíte jako zaměstnanec, je to problém zaměstnavatele, a pak bych doporučil praktikovat nějakou hodně silnou víru, nejlépe s prokázaným účinkem do reality, a usilovně se modlit, abyste si s tou důvěrou k dodavatelům neskočil s rozběhem na hrábě. Protože to v takovém případě patří k vašim pracovním povinnostem a nesete odpovědnost za způsobenou škodu. Chápu, že to může být překvapivá novinka.
Samozřejmě je rozdíl, jestli je plnění nasmlouváno úkolově nebo hodinově. U úkolového nemá moc smysl hodiny řešit, protože nejsou pro splnění relevantní jinak, než z hlediska dodržení termínů. Ale u dodávek zejména služeb, kde se platí právě hodiny, je poměr skutečně odvedeného a fakturovaného objemu práce důležitý. Přiznávám, že mě docela překvapilo a zaujalo, že může existovat někdo, kdo to nechápe nebo odmítá vzít na vědomí. On je totiž dost rozdíl, když mi za stejný objem práce někdo vyfakturuje 10 MD nebo 1000 MD (což se velmi snadno může stát, pokud potřebuju zadat práci z oboru, o kterém nevím vůbec nic; práci ve vlastním oboru přece nebudu potřebovat zadávat, pokud na ni mám vlastní kapacitu, že?). Ale jestli VY nad tím mávnete rukou, můžu jen popřát hodně štěstí a dobrou zábavu.

A co se týče té domnělé agrese. Já dal ilustrativní příklad, vy jste se k jeho řešení a komentování postavil jako šlompák, a já odvedený "pracovní" výkon a děsivou omezenost uvažování pouze okomentoval.

21
Hardware / Re:SSD 2,5" vs M.2 NVMe SSD na hot backup
« kdy: 06. 03. 2025, 16:00:58 »
Budu vycházet z toho, že data budeš mít někde zálohována, takže není třeba řešit možnost jejich ztráty selháním disku.

Plotna bude mít podstatně lepší poměr kapacita/cena.
Nevýhodou je, že pokud se bude trvale vrtět, podléhá opotřebení a hřeje. Pokud se bude uspávat, je dobré být srozuměn s tím, že rozběhy znamenají větší namáhání než trvalý běh, zvyšují šanci na závadu, a zatěžují napájecí zdroj.
Vrtící se plotna má řádově vyšší odběr než SSDčko, stejně tak její rozběhový proud je ještě o dost vyšší, takže pokud je nějak významným faktorem spotřeba a zatížení zdroje, může do 2TB kapacity být lepší volbou SSDčko.

Jelikož píšeš, že rychlost přístupu není kritická, padá hlavní výhoda SSD. Navíc ty uvedené typy dat jsou vyloženě sekvenční, takže pokud ta videa nebudeš chtít stříhat, a půjde o vyloženě silážování, neměl bys pocítit ani nevýhody SMR zápisu, takže bych apriori nevylučoval ani tyhle disky; u velkých kapacit to může znamenat zajímavou úsporu na nákupní ceně. Ale vyhni se Seagate Barracuda Compute, to jsou děsný samosery.

Do požadované kapacity 2TB bych vzal úplně klidně 2,5" SATA SSD WD. Je o cca stovku dražší než M.2, ale odpadá nutnost kupovat PCIe kartu se soklem nebo redukci na 2,5" SATA. Životnosti bych se nebál, mám skoro 5 let jeté M.2 256GB jako přenosné, používá se skoro denně na přenášení záloh konfigurací a virtuálních disků z lokalit bez konektivity, a pořád indikuje 90% životnosti.

Nad 2TB bych se nebál vzít repas enterprise disku, ale vyhnul bych se héliovým, tam v podstatě nejde předvídat, kdy díky difuzi dojde k poklesu tlaku natolik, že to přestane fungovat. Nestává se to často, ale stává se to; u nového bych čekal provozní životnost tak 5 let, u repasu bych to odhadoval těžko.
Třeba incomputer má zrovna 8TB Seagate Exos za 2,5kKč s DPH (po registraci, bez ní za 2900,-): https://www.incomputer.cz/3-5--sata/

Osobně bych to asi s ohledem na tebou uvedené ani nedával do desktopu. Koupil bych si repasovaný NAS (opět incomputer mívá repasy od Asustoru včetně disků, obvykle 2x 1TB WD RED ještě s PMR zápisem, za 3,5kKč s DPH po registraci; jeden takový mám už léta doma). Má to výhodu, že to žere míň než desktop, má to služby mediaserveru, má to HDMI výstup takže to můžeš dát jako přehrávač k televizi, a když do toho doplníš RAMku, spustíš v Dockeru nebo VirtualBoxu víceméně cokoli co budeš potřebovat. A po 2x GLAN se k datům dostaneš rychle a snadno z jakéhokoli zařízení, ze kterého to budeš potřebovat, ať už po SMB nebo po iSCSI. Dá se to nastavit i tak, že když do toho zapíchneš USB flashku nebo disk, stiskem tlačítka vedle portu ho buď zazálohuješ, nebo na něj naleješ to co máš nachystáno v určené složce, takže to nemusíš dělat ručně.

22
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 04. 03. 2025, 08:06:40 »
Jako vtip docela dobrý. Jenže tohle není o tom, že externista naúčtuje jako odpracované i vaření kafe, nýbrž o tom, že se připojí, spojení nechá viset, a velké desítky procent času nedělá buť nic, nebo melouch pro někoho jiného, a zadavatele tak okrádá ve velkém.
A někomu, kdo si zadání TAKHLE, jak jste předvedl, svévolně ohne takže výsledek jde úplně proti němu, bych nesvěřil nejen výrobu tříkolky, ba ani její řízení, ale ani její umytí.

23
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 03. 2025, 20:22:54 »
Nepindejte nesmysly. Zcela záměrně jsem příklad postavil na 5 housek a 5 jogurtů v celkové ceně cca 100 korun vs kilová štangle uheráku za litr. Jestli konrétně osobně vás takový renonc nezajímá, blahopřeju, ale takového řídícího pracovníka bych nepřál ani mafii.

24
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 03. 2025, 12:21:34 »
V momentě, kdy vylučují uzavření smluvního vztahu, jsou nemístné. Tečka. A porušení smluvních podmínek zakládá důvod nejen k ukončení smluvního vztahu, ale i odpovědnost za eventuální i nepřímo způsobenou škodu v plné výši.

Autor psal že smluvní vztah už uzavřený má, takže to je změna v trvajícím smluvním vzahu. Osobně bych na takové podmínky smluvního vztahu nepřistoupil a popravdě myslím že spoustu lidí.

Což zakládá důvod k nepřidělení úkolu a následně k rozvázání smluvního vztahu z důvodu nepoužitelnosti dodavatele kvůli neplnění kvalifikačních předpokladů a zanesení neakceptovatelných rizik. Win-win, že?

Protože je tu podstatný rozdíl - vlastnictví vozidla a jeho typ nemají žádný vliv na fakt doručení. Naproti tomu kontrola nad počítačem přistupujícím do firemní sítě je faktor naprosto zásadní minimálně pro soulad s NIS/2, ISO27k, a dalšími normami, které u IT firem hrají zásadní roli při posuzování kvalifikační způsobilosti při plnění zakázek, a mají přímé dopady na jejich existenci a cashflow.

Furt jako OSVČ jste sub-dodavatel. A je dost absurdní si myslet že jako dodavatel můžete určovat co má sub-dodovatel používat k tomu aby splnil objednávku. Zvláště pokud to není zakotveno ve smluvním vztahu

Ten smluvní vztah bude postaven tak, že řidič používá vozidlo přidělené dodavatelem, s tím že řidič najednou přijde s tím, že chce používat vlastní auto. Tedy jde o změnu smluvního vztahu iniciovanou subdodavatelem, na kterou zadavatel není povinen přistoupit a nemá k tomu ani důvod. Co tam máme dál?

25
V event logu windows mi přibyla tato chyba: že byla přijata následující výstraha o závažné chybě:40
Vubec netušim.Co to znamená. Patrně to co následuje je to"40"
Ty chyby jsou3 po sobě v stejnou sekundu jednou následuje 70,pak 40 a pak.zase 40

Technická: eventlogů je ve Windows cca bambilión. Takže
1) kterej log?
2) naber do schránky obsah toho hlášení a dej to sem celý.
3) nejspíš problém se SecureChannel a nesouladem verzí TLS mezi serverem a klientem.

26
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 03. 2025, 07:33:51 »
Niekedy sa potom fakt nedivim ze rozne firmy neberu zivnostnikov, pretoze to co si niektori dokazu navymyslat za podmienky, by nikto s co i len prdlzenou miechou namiesto mozgu tiez neakceptoval.

To jsou tedy úplně nemístné podmínky, že chci pracovat v prostředí které mě vyhovuje.

V momentě, kdy vylučují uzavření smluvního vztahu, jsou nemístné. Tečka. A porušení smluvních podmínek zakládá důvod nejen k ukončení smluvního vztahu, ale i odpovědnost za eventuální i nepřímo způsobenou škodu v plné výši.

Ked ste napriklad sofer nakladiaku, tiez si do roboty doveziete svoj nakladiak?

A víte že jako OSVČ ano? V případě že ten náklaďák mám, má technickou a splňuje podmínky pro přepravovaný náklad... Věřte mi že dokonce majitel přepravní společnosti za to bude rád.
Imho, partner dělal pro různé přepravní/rozvážkové společnosti(na IČO, typu Liftago (odnož s přepravou zásilek) ale i rozvážky jídel Foodora, Bolt food, ...). A buďto přímo vyžadovali vlastní vůz nebo si ho mohl pronajmout (ale nikdo ho nenutil). A to je právě rozdíl mezi zaměstnancem (který vůz dostane) a OSVČ (který vůz má, případně pokud to společnost nabízí, může si vůz pronajmout)

To přirovnání kulhá na všechny 4 galusky. Ten soukromý náklaďák už z toho titulu, že to není kusová výroba, splňuje homologační podmínky pro provoz na veřejných komunikacích. Jediné, co pak ještě bude zadavatele zajímat, bude pojištění škod na nákladu při nehodě a řešení škody vzniklé prodlením dodání; všechno ostatní, zejména platná technická, vyhovující technický stav, soulad se schváleným provedením vozidla, povinné ručení a mýto, a dodržení povolené hmotnosti celkové i na nápravu, přechází, společně s odpovědností za dodržování předpisů, na majitele vozidla. Což ovšem platí pouze pro běžné náklady, pro přepravu nákladů nebezpečných tohle v úvahu ani omylem nepřichází a za porušení jsou takový flastry, že se ti o tom ani nezdá.
Protože je tu podstatný rozdíl - vlastnictví vozidla a jeho typ nemají žádný vliv na fakt doručení. Naproti tomu kontrola nad počítačem přistupujícím do firemní sítě je faktor naprosto zásadní minimálně pro soulad s NIS/2, ISO27k, a dalšími normami, které u IT firem hrají zásadní roli při posuzování kvalifikační způsobilosti při plnění zakázek, a mají přímé dopady na jejich existenci a cashflow.

27
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 03. 2025, 07:25:23 »
To ze pracujete ako zivnostnik z vas nerobi Boha, ste proste len dalsi zamestnanec v trochu inom pravnom pomere.
Nevím, jak je to u vás na Slovensku, tam je to teď klidně možné... U nás "být jen další zaměstnanec" na žl není legální.
A osvč (opravdový osvč, ne ten "jen další zaměstnanec") nemusí přijmout každou práci, kterou mu švarcměstnavatel přidělí. Takže je to jen o ochotě tam pracovat, protože normální práce je všude dost. Pak je lepší si na to veřejně nestěžovat.

Ale jistěže je to legální i v ČR, akorát to má pár podmínek, a jestli je někdo dodržuje nebo ne, není pro tohle téma relevantní. Podstatný je akorát to, že porušení smluvních podmínek úkolu je porušením závazných smluvních podmínek se všemi důsledky z toho plynoucími, včetně odpovědnosti za eventuální způsobenou škodu, která není, narozdíl od kmenového zaměstnance, zastropována 4,5násobkem průměrné mzdy za poslední 3 měsíce.

28
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 03. 03. 2025, 07:19:33 »
Nutit mě někdo pracovat na jím vnuceném systému kvůli kontrole efektivity a propláceného času, je to red flag na druhou a důvod jít jinam už z principu. Na druhou stranu to jsou Windows i samy o sobě pokud by si řádně nepřiplatili.

Takže když jdeš na nákup, bez keců a vyptávání zaplatíš, o co si pokladní řekne, a nebereš si účtenku? Takže jseš srozuměnej s tím, že ti k 5 jogurtům a houskám přihodí kilovou šišku uheráku za litr, kterou v košíku nemáš?

29
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 28. 02. 2025, 12:38:24 »
No a něco (kromě firemní politiky a závazných interních směrnic) brání se z toho připojit domů a dělat dálkově na domácím, a z něj hotovej zdroják přetáhnout a dát přeložit?

Jinak důvodů pro to je spousta, od snazší kyberbezpečnosti přes kontrolu nad licencema a ochranu firemního knowhow (firemní IP zůstává na firemních serverech a nikam ven se nepřenáší) až po kontrolu nad efektivitou a propláceným časem.

V každým případě je směrodatný, že kdo to platí, ten o tom rozhoduje. A jestli odmítáš to akceptovat, nic ti nebrání jít jinam. A nesnaž se to obejít nebo sabotovat, jako pro IČaře pro tebe u odpovědnosti neplatí limit 4,5násobku průměru za poslední 3 měsíce.

30
Hardware / Re:Skrytí kabelů za PC
« kdy: 28. 02. 2025, 12:30:46 »
To je ale betelnej humáč. Zkus v nějakém e-shopu oddělení "organizace kabeláže". Tím, že ten bordel schováš, si moc nepomůžeš. To sériové zapojování prodlužováků je taky bezva.  ;D :P

Nezbývá než doufat, že to neuvidí pojišťovák a revizák.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 52