Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: 1 [2] 3 4 ... 19
16
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 10:09:19 »
Já s dovolením přeskočím všechny odpovědi (ne, neměl jsem sílu číst to všechno), a dám ti k zamyšlení jednu IMO klíčovou otázku:
Skutečně je ti líto pár korun za SIMky a fungující řešení po LTE / LoRa, a místo toho CHCEŠ řešit věci jako zásah do cizí stavby, věcné břemeno, odpovědnost za škody, a potenciálně bez nadsázky likvidačně nákladné problémy?

A ještě si dovolím podotknout, že už teď jsi jen v podobě času zúčastněných propálil násobně víc, než by jednoduché funkční a legislativně bezproblémové řešení stálo.

17
Sítě / Re:Je důvod, aby provider blokoval port 22 ?
« kdy: 11. 10. 2022, 20:14:16 »
Na danom porte moze bezat daka sluzba ako monitoring ci dialkova sprava zariadenia. A preto je tento port blokovany aj smerom von. Tym si poskytovatel zabezpecil jeho neustalu dostupnost.
Prosim ta, trocha to vysvetli. Ako moze ovplyvnit to, ze niekto sa chce pripojit na ssh na co ja viem server v amerike s tym, ze provider ma na porte 22 monitoring. ved to su 2 uplne odlisne veci.

Třeba nechce, aby se někdo z koncových zákazníků pokoušel připojit na JEHO zařízení, a nechce se mu nastavovat, že port 22 od koncáků do jeho adres nesmí.

18
Hardware / Re:Výběr domácího NAS
« kdy: 23. 09. 2022, 09:46:42 »
V domácím nasazení tě většinou zajímá spíš abys o data nepřišel a šlo je snáz obnovit po poruše, než že ti někdo NAS ukradne a bude se obtěžovat přemontováním disků do PC, aby se podíval na tvoje fotky. Jinými slovy, ten, kdo o tvá data v jejich čitelné podobě stojí, jsi v první řadě ty sám, a informační bezpečnost je snazší a levnější řešit na úrovni zabezpečení sítě. Řešit to na úrovni šifrování fyzických disků domácího úložiště je finančně neefektivní a pokud jsou tvoje data TAK důležitá, je tahle položka v pořadí až poslední, a spíš než šifrování na úrovni disků bych řešil fyzické zabezpečení objektu nebo umístění úložiště jinde než doma plus off-site zálohu.

19
Problém je, že se nebavíme o poklesu na kladné jednotky IOPS, nýbrž o poklesu na nulu po dobu klidně několika hodin. A tam už to samozřejmě spadne na timeoutu. Ty disky lze celkem snadno dostat do stavu, kdy potřebují klidně mnoho hodin na úklid a konsolidaci volného místa přeskládáním dat v zónách, po kteroužto dobu prostě požadavky na zápis (a mnohdy ani na čtení) prostě neodbavují. Např WD přesně proto aspoň začal u SMR disků uvádět objem dat za rok (!!!) které ty disky zvládnou zapsat při zachování použitelné odezvy.

Ale nechci aby to vyznělo jako rant proti SMR technologii; existují způsoby zátěže, při kterých jejich vlastnosti ničemu nevadí. "Jen" je potřeba si dát majzla, abys je nenasadil na úlohu, pro kterou jsou nevhodné.

20
Podle popisu se to podobá chování, které nám v RS-2212RP+ vykazovaly 2TB Seagaty. Jak se ukázalo, nic zlého netuše jsme je nakoupili v době, kdy byly horká novinka s velmi dobrý poměrem cena / kapacita. Znalejší už asi tuším kam to směřuje.
Samozřejmě se ukázalo, že to jsou SMRka, jenomže nakoupené mnoho let předtím, než se provalilo co je to za katastrofu, a protože zpočátku jely v minimální zátěži, problém se neprojevil. To až v momentě, kdy jsem začal využívat Synology Active Backup, a najednou ty disky dostávaly denně pár desítek GB dat k zápisu. Klidně několik měsíců to bylo v pohodě, pak najednou databáze ActiveBackupu zkolabovala, musel jsem to zastavit, svazek úplně smazat, znova vytvořit, vyrobit složku se stejným názvem, a znova to pustit. A v logu vždycky byly jobovky o hromadě badbloků, ale ve SMARTu jich bylo jen pár, a disk se tvářil šťastně. Pak to zase pár měsíců jelo, a chybu vyhodil další.
Takže si na discích najdi modelové číslo a koukni se, jestli to náhodou není SMR.
Oni totiž až do loňska nebo předloňska tuhle informaci výrobci usilovně tajili nebo okecávali hromadou žvástů, aby zakryli fakt, že většina těch disků, když na ně hodíš větší objem dat k zápisu, velmi rychle narazí na zeď.
Pokud píšeš na disk s hromadou volného místa a hlavně s většinou zón volných, jede to báječně. Ale jak měníš data už existující, jde to do hajzlu, protože disk musí do RAM načíst zónu (typicky 128 až 512MB), v ní provést v RAM změny, a pak ji celou zase zapsat. A když nestíhá, NAS si toho všimne a svazek ti skopne.

21
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 22. 09. 2022, 20:46:49 »
...
Nějak divně funguje suspend, takže když večer notebook zaklapnu, tak ho slyším, jak ještě po dvou hodinách točí větrákem. (To nemusí být problém Dellu, ale Windows. Uznávám.)

Zrovna o tomhle tu nedávno šel článek. Je to prasečina Intelu, a v některých distrech se kvůli tomu přidává jakýsi timeout, aby se nějaký region CPU po zátěži a pobití aplikací zaručeně zchladil pod hraniční teplotu, protože nad ní CPU nepřejde do úsporných stavů a zůstane běžet.

22
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 17. 09. 2022, 15:54:02 »
P.S. jeden kolega tehdy kvůli nedostupnosti jiných modelů šel do Dellu G5, a říká že ustavičný problémy s BIOSem/EFI, grafikou, a mechanicky taky nic moc. Po necelých 2 letech ten book vypadá, jako kdyby ho používal jako zakládací klín pro tank při parkování v kopci.

Hele chápu že ti dell leží v žaludku, já naopak nemám s tím Precisionem (teď 7560) problémy vůbec žádné, nehlučí, nehřeje a výkonově je problém ho plně vytížit normální prací. Tuhle řadu  (předtím M4800 a M4600) mám už nejmíň 10 let. 

Napiš prosím, které jsou teda ty jiné notebooky co bych si měl místo delu pořídit. Dík.

To čteš ale úplně špatně. Naopak jsem od nich měl dlouhá léta hromadu naprosto bezproblémových mašin a servis proSupport funguje příkladně. "Jenom" se jim v posledních letech "několik" modelů ukrutně "nepovedlo".

23
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 16. 09. 2022, 08:51:32 »
P.S. jeden kolega tehdy kvůli nedostupnosti jiných modelů šel do Dellu G5, a říká že ustavičný problémy s BIOSem/EFI, grafikou, a mechanicky taky nic moc. Po necelých 2 letech ten book vypadá, jako kdyby ho používal jako zakládací klín pro tank při parkování v kopci.

24
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 15. 09. 2022, 19:11:55 »
Nám se bohužel předchozí noťasy svým mechanickým poločasem rozpadu trefily do období, kdy se na všechno čekalo měsíce, a potřebovali jsme je rychle, tak se vzalo co bylo. Plus bylo potřeba utratit nějaký peníze kvůli daním, tzn nákup pod tlakem a nebylo z čeho vybírat.

25
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 15. 09. 2022, 14:38:24 »
Asi takhle. Za poslední konstrukčně dobré Delly považuju D-čkové Latitude.
Teď máme ve firmě cca 5x Precision 3551 s i7-10850H a nV Quadro P620, a po stránce chlazení je to tragédie. Všechny jsem během měsíce po dodání přepastovával, teplota šla skoro o 20° dolů, ale větráky jedou víceméně pořád naplno a hřeje to do rukou. S výjimkou jedné nefunguje čtečka karet, s výměnou teď čekáme na konec záruky. Šasi plastové ultrabookové, pouze pokovené na imitaci hořčíku, na otěr to vydrží prd. Škrábance a setřený pokov během pár týdnů. Displej je fajn, nejde do toho dát 2,5" disk, jen 3x M2, z toho 1x 2240 a 2x 2280, a z toho jen jedna 2280ka podporuje NVMe. Když se osadí ta krátká podporující pouze SATA, musí se opravit spouštěcí prostředí Windows, jinak prostě nenajedou. Asi nejlepší vlastnost je, že to má jak napájení po USB-C, tak po dellovském válci ze starých zdrojů.

Dál tam máme 2x Precision sedmičkové řady, ta je na tom mehanicky líp, ale chlazením ještě hůř. Je to jako pracovat na letištní stojánce. Napájení 2x USB-C z mechanicky spojeného konektoru. Originální dokina má vlastní větrák, jedoucí taky jako F-14 na forsáži, a moc dlouho přes záruku to nefunguje. Taky co bys chtěl za 10 tisíc.

Přitom Latitudy se stejným CPUčkem (tzn i7-10850H) problémem s nedostatečným chlazením netrpí, možná proto že mají podstatně slabší nV MX-330. Mají ale jen 1x M2-2280 + 1x 2,5" SATA, ale pokud chceš osadit do šachty disk, musíš si dokoupit sadu rámečku a kablíku, kterou objednáš jen prostřednictvím callcentra ProSupport.

Za sebe už do Dellu znova nepůjdu, nebo mi bude stačit Z-kový Inspiron (mám jako "lehkou polní" na cesty 13z s i3-6100U, zvednutý na 16GB RAM a 1TB SSD WDred, a v podstatě na všechno stačí), manželka dostala po rozbití původního 13z s i5-6300U/8GB/500GB plotnou nový 14z s i5kou, 8GB a 1TB SSD WDred; fyzicky je to velké úplně stejně, jen ta 14ka má větší aktivní plochu displeje.

26
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 12. 09. 2022, 15:09:20 »
Zdravím,
ne všechny analogové telefonní modemy ten režim pronajaté linky uměly. Ty, které ho uměly, opravdu dokázaly fungovat na (asi nízké) jednotky km telefonního drátu po páru vodičů,
...
Vyšší rychlosti už byly digitální synchronní okruhy až do 2 mbps, ale to byly jiné modemy a hlavně jiné (drahé) sériové karty či routery ...

Ano, je to tak. Běžné modemy režim "pronajaté linky" neuměly, když se se objevila nějaká mžiková porucha, modemy někdy "zavěsily". Řešilo se to skripty, které periodicky testovaly stav spojení a pokud nebylo, poslaly do modemu příslušné AT příkazy.
Uvedený modem Motorola Codex 3266 měl řadu nastavovacích parametrů týkajících se pronajaté linky, umožňoval třeba nastavit vysílací úrovně, a dokonce i kompenzovat její kmitočtovou charakteristiku.

"Digitální modemy" byly většinou typu baseband, naše instituce používala Gandalf LDS720 s rychlostí 19 200 b/s. Byla to doba předwebová, takže pro nějakých 1000 uživatelů to stačilo ;-). Lepší byly Nokia BB 160, ty aly byl hodně drahé.
Kdo se chce pokochat, nechť navštíví odkaz (strana 19):
https//www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/clanky/66433/soubory/telekomunikacni-vestnik-10-1996-1114527753.pdf

S drtivou většinou modemů to ale byla bohapustá teorie a na "pronajatém okruhu" to jednoduše nefungovalo. S modemy bez podpory to v podstatě nemá smysl zkoušet, bude to akorát ke vzteku. Líp udělá, když se na modemy vykašle úplně a bude si hrát přímo na sériovém portu, ať RS-232 nebo RS-485. Z hlediska softwaru to bude v podstatě totéž, jen bez fáze navázání spojení a pokusů vyvolat si záchvat šílenství cestou AT příkazů.

27
Bazar / Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« kdy: 12. 09. 2022, 15:04:21 »
pokud vim, tak nestaci jen spojit dva modemy, musi tam mezi nimi byt ustredna

Nemusí, modemy se propojí napřímo, na jednom se dá příkaz ATD a na druhém ATA (nebo snad ATO? Už je to dávno).
Lepší modemy, třeba Motorola Codex 3266, se daly nastavit do režimu "pevná linka" - jeden modem spojení inicioval, druhý na ně čekal. Nastavení si modemy pamatovaly, takže třeba po výpadku napájení se spojení obnovilo. Jo - manuál k tomuto modemu měl asi 240 stran

Přesněji nikoli pevná linka, nýbrž pronajatý okruh (leased line).
V Hayes příkazové sadě (tzn. všechny kromě U.S.Robotics a USR emulující s čipsetem Texas Instruments) to byl AT&L1 (pro aktivaci) / AT&L0 (pro deaktivaci a přepnutí zpět na výchozí "commuted line" = vytáčený okruh). V příkazové sadě USR si to nepamatuju, ale dost pravděpodobně to bylo stejný.
Hlavní rozdíl je, že v režimu vytáčeného okruhu napájení linky zajišťuje ústředna, bez které se nespojíš, a v režimu pronajatého okruhu ani neexistuje pobočka, kterou bys mohl vytočit, takže cílový modem by měl v době bez spojení pokud možno trvale poslouchat.
Vzhledem k absenci potřebných obvodů u levných modemů, zejména u Zoltrixů, bych na tyhle pokusy doporučil USR Courier nebo Microcom.

28
Leží mi doma 20" Acer 1600x900 (jen D-SUB 15) na teleskopický nože od Dellu s VESA čtvercem,ale obávám se,že je to 75mm. Večer na to můžu mrknout. V nejhorším případě by sis čtverec musel sehnat.

29
Žádný NAS aninic podobného mi doma neběží.  Kdyby měl router životnost 10 let a ročně spotřeboval elektřinu za 1000 Kč rozhodně to zanedbatelné není, protože za těch deset let spotřebuje deset tisíc, tedy podstatně více než kolik stojí.

Za litr ročně to bude, pokud by Turris jel 24/5/52 v plné zátěži, což, jak z toho cos napsal plyne, nepojede. Daleko spíš se bude pořád jen flákat (dub 100Mbps internet, 100Mbps LAN, jestli čtu správně, a to kdoví jestli vůbec využité všechny porty). I ten Turris mi přijde jako overkill.

Osobně bych to řešil tak, že jako hraniční router bych dal něco stabilního, odladěného, co nastavím a zapomenu, že to existuje, dokud to neshoří nebo se nebudu stěhovat (v mém případě je to na několika místech Mikrotik a ně několika dalších Synology).
Na hraní se síťařinou pak cokoli, na čem běží zvolený operační systém, a hrál bych si jenom na této subsíti. A to pak můžeš použít cokoli, co ti kdo bude ochoten půjčit. A bude úplně jedno kolik to bude žrát, protože to zapneš jen na dobu, kdy budeš dělat pokusy.
V každém případě nedoporučuju kombinovat hraniční síťový prvek s čímkoli dalším, protože ti hrozí, že díky slabině v nějaké nepodstatné službě se ti eventuální útočník dostane do všeho.

30
Windows a jiné systémy / Re:Pomalá odezva PC s Windows
« kdy: 26. 08. 2022, 15:02:00 »
Pusť si sledování prostředků (např v taskmanageru záložka výkon, dole odkaz Program sledování prostředků) a soustřeď se na odezvu disku (záložka Disk, prostřední panel, sesypat sestupně podle sloupce Čas odezvy - číslo je v ms).
Další dobrý možnosti jsou podle objemu zápisů. Na stejným řádku se dozvíš jméno procesu a soubor, na kterej sahají. Obvykle se z toho dá usoudit, co se děje a co je blbě.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 19