Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: 1 [2] 3 4 ... 31
16
Stale nechapem, preco si vsetci myslia, ze admin nema na praci nic ine, iba im tajne pozerat na obrazovku a pozerat, co maju na disku. On to ma totalne v ... pokial nedostane nejaky prikaz, alebo mu nejaky automatizovany nastroj nevyhodi upozornenie, ze je nejaka podozriva aktivita.

Stále nechápu, proč si všichni myslí, že to je náplní práce firemního admina.
Celé to má příčinu v tom, že firemní admin nese pracovněprávní a leckdy i trestní odpovědnost za to, co se ve firemní infrastrukuře a zařízeních děje. Na tvoje soukromé soubory kálí pes.

17
Hele a co na to jit uplne od lesa... je nezbytne nevyhnutelne nutne mit firemni OS primo na zeleze?
Nestaci mit na zeleze nejaky unmanaged OS s tim, ze firemni managed OS se vsemi politikami a pristupy bezi ve virtualce (s pristupem k firemni siti prostrednictvim VPN)?

Troufnu si s naprostou jistotou tvrdit, že připojení takové mašiny do firemní sítě bude v rozporu s bezpečnostní směrnicí a důvodem pro okamžité rozvázání pracovního poměru bez odstupného z důvodu závažného porušení pracovní kázně.

18
No a druhý, možná i pádnější důvod je, že jsem třeba security admin, manager, účetní ...a mám tam věci, do kterých BF AD admin nemá co koukat.
Dá se aspoň zamčít soubor tak, aby se tam koukat nemohl ?

Jistě, třeb VeraCryptem. Ale z pohledu pracovního práva je to bez schválení zaměstnavatelem protiprávní.

19
Díky, ale tento typ rad je irelevantní, další už komentovat nebudu. Zajímá mne technická stránka. 
O obskurní činnost mi nejde, ale nemusí každý vidět mé soukromé dokumenty. Svůj NB mám, ale u tohohle a jeho předchůdců sedím už 20 let 5x8, nebudu mít otevřené dva NB.

To je z hlediska pracovního práva přístup zcela chybný. Pokud nechceš, aby ti koukal do tvých dat, odsuň je na privátní nebo veřejný cloud a pracuj s nimi jen skrz prohlížeč, ideálně z virtuálního stroje s bitlockerem nebo veracryptem šifrovaným virtuálním diskem. Nebo ještě jednodušeji si doma pusť desktop a se soukromými daty pracuj na dálku skrz RDP / UltraViewer / AnyDesk / RealVNC.

20
Chceš říct, že admin mi uvidí do iCloudu ?

Pokud máš ty soubory stažené na lokální úložiště, tak samozřejmě.

21
Nemáš náhodou explodera ve výchozím nastavení? Protože v tom případě nezobrazuje nic s atributy System a Hidden, tzn musel bych napřed udělat attrib -s -h *.*, nebo ještě líp
FORFILES /S /P <cesta> /M *.* /C "CMD /C ATTRIB -s -h @file"
A k zálohování spíš než explodera používej ROBOCOPY, např.
ROBOCOPY <cesta zdroje> <cesta cíle> <maska> /S /B /COPY:DT /DCOPY:DT

22
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 10. 05. 2024, 11:15:21 »
Ahoj, pokud nepotřebuješ koukat na TV, mohlo by fungovat tohle: https://www.tme.eu/cz/details/rjs-12d04fm-ls8001/adaptery-m12/amphenol-ltw/?brutto=1&currency=CZK&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwi_exBhA8EiwA_kU1MmDdWyreV0Ijfy4F-2QjZfXwZwjJ9_MbEaSqzUDsed1ztLHErJ5fixoCY4AQAvD_BwE
(ale bacha, na vstupní straně to není koax, je to kulatá vidlice se 4 piny, takže ti to asi bude k prdu)

eventuálně jedna krabka z téhle sady (po koaxu přijde ethernet+TV, odbočí to TV do F-ka, a 1Gbps do RJ45): https://www.zdnet.com/home-and-office/networking/nexuslink-g-hn-wave-2-kit-review/

Tady je o technologii trochu víc: https://us.hitrontech.com/learn/how-do-i-convert-coaxial-to-ethernet/

Další možnost je, jak už bylo uvedeno, ethernet z modemu vytáhnout do PowerLine adaptéru a z něj do rozvodu 230AC, ale otázka je, jestli máš na chodbě u modemu zásuvku ze svojí větve. Osobně o tom dost pochybuju.

Jinak takhle provedeno je to od firmy provádějící rekonstrukci dost prasečina, a nejspíš to bylo od začátku chybně zadáno.

23
Hardware / Re:Zkušenosti s notebooky Manjaro
« kdy: 10. 05. 2024, 11:02:49 »
Zrovna asi před měsícem jsem si na ně hledal recenze, protože mladýho čeká do konce roku nákup nového. Moc toho na netu k nalezení není, většinou je to na řadu Executive, a vesměs jsou velmi pochvalné.
Když to jen velice stručně shrnu, tak chválí materiál (hořčík) a zpracování, displeje jako lepší průměr, stejně jako klávesnice a touchpad, jsou tam jen nějaké výhrady že v továrním stavu je sice "jejich" ohnuté Ubuntu bezproblémové, ale po instalaci jiných distribucí sem tam něco nechodí, ale že to řeší aktualizace UEFI, a že podsvícení klávesnice má natvrdo nastavený timeout, který nejde změnit.
Proti třeba System76 nebo Frameworku píšou, že je z hlediska cla/daní, servisu, a záruky velkou výhodou sídlo v EU.
V podstatě ve všech píšou, že při nákupu noťase primárně pro linux je to spolu s německým Tuxedo nejlepší volba.

24
Hardware / Re:Podpora Intel ARC v Linuxu
« kdy: 09. 05. 2024, 15:51:20 »
tak si říkám jestli by nebylo jistější a snazší tam dát virtuální W10, grafiku do nich skrz PCIex passthrough, a žádný problém by tam nebyl. sekundární licence se dá koupit za 50,- s DPH; už jen na čase stráveném psaním dotazu sem jsi propálil víc.

25
Hardware / Re:Miracast nebo nějaká náhrada?
« kdy: 05. 05. 2024, 22:55:49 »
A přitom by jeden řekl, že když to všechno jede na linuxu, tak to bude chodit, žejo? :-D Dokonce i Android je linux. Copak se asi tak mohlo rozbít?

26
Hardware / Re:Zkušenosti s notebooky Manjaro
« kdy: 05. 05. 2024, 22:54:03 »
Přijde mi, že to bude spíš španělský SlimBook, čemuž napovídají i modelová jména.

27
Tak určitě, ono když to bude zapnuté, tak to bude naprosto všespásné a když to bude vypnuté, tak bude hrozit pomalu konec světa.

Muzu potvrdit, ze to tady tvrdi 17 ze 7 pritomnych.

Až na to že vůbec. V pracovní sféře fakticky nezálěží tolik na tom, jestli to funguje dokonale, nýbrž jestli to funguje v souladu se závaznou směrnicí. Tobě jakožto správci - zaměstnanci může být víceméně jedno, jestli mu ta mašina shoří nebo celou síť zaviruje, POKUD je to v souladu se schválenou bezpečnostní politikou která je pro tebe závazná, a tedy pokud jsi po právní stránce krytý. Protože pokud nejsi, neseš za následky odpovědnost, včetně eventuální trestní.
A jestli je to příliš komplikovaný koncept, není to můj problém.

28
Zejména pokud je typickým žadatelem případ „neví, co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane“, je nanejvýš adekvátní požadavek prostě jen splnit, pokud jsem toho schopen, a pokud je to či ono už hotové, jen oznámit, že už je to hotové. V práci mám takový žadatelů, že bych je mohl prodávat do oblastí, kde jsou ještě lidojedi.

Jestli v práci jakožto správce bez ptaní plníš, co po tobě uživatelé chtějí, aniž by ses ptal proč, je to značně odvážný přístup. Předpokládám, že si za svými slovy stojíš, a když přijde čičmunda z účetního oddělení s oprávněním zadávat platební příkazy (který není kompetentní k tomu aby tě úkoloval a rozhodoval o bezpečnostních nastaveních), že chce do pracovního počítače ve firemní síti pustit ostrý internet bez jakéhokoli čištění a navrch vypnout rezidentní ochrany, bez váhání mu to splníš.

29
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 05. 05. 2024, 17:02:01 »
Oprava, je tam, ale dneska stažený ISO na mě ječí, že CPU nesplňuje požadavky.

tvoj tam je https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

ono tam je skoro vsetko moderne sa zda https://pureinfotech.com/windows-11-23h2-system-requirements-2023-24/

Jo, je tam (napoprvý jsem ho přehlís), a dokonce informace o systému říkají, že tam 23H2 je, ale stejně na mě HyperV při spuštění instalace z právě staženýho ISO ječí, že procesor požadavky nesplňuje. ISO 22H2 totéž, instalace se spustí jen z ISO 21H2. Nechápu.

30
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 03. 05. 2024, 15:48:09 »
Oprava, je tam, ale dneska stažený ISO na mě ječí, že CPU nesplňuje požadavky.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 31