Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Hardware / Re:Poradte navigáciu do ~300€
« kdy: 04. 11. 2021, 09:06:04 »
Pri jizde do toscanska se cestou tam waze zblaznil v alpach mezi Vilachem a Udine a musel sem zastavit a restartovat telefon. Je otazkou, jestli se zblaznil waze nebo gps, mozna spis gps v telefonu, moc sem to nestudoval.

GPSka, některé telefony hlavně pod Androidem 6 a 8 to dělají s velkou oblibou, např Motoroly.

2
Hardware / Re:Poradte navigáciu do ~300€
« kdy: 04. 11. 2021, 09:03:19 »
Papíry mám od začátku devadesátek a najěžděno mám cca 2 miliony.
Měl jsem TomToma v Palmech i samostatnej OneXL, asi tři modely od Garminu, a samostatnou navigačku už nechci. Strašně mi pila krev nutnost to pořád sundavat a nandavat, v některých oblastech jsem radši sundaval i držák a TMC přijímač, což byl megavopich. Navíc TT i Garmin měli tehdy držáky dost křehké, takže na jejich dokupu to dost lezlo do peněz. Plus je to další zařízení, zabírající místo, mající nějakou hmotnost, mající futrál, o které se musíš starat a udržovat aktuální, a nikde ho nezapomenout. Plus TMC na východ od Německa nikdy pořádně nefungovalo a nefunguej ani teď. Když se přidá tehdy tragická kvalita jejich akumulátorů a mechanická antiodolnost konektorů, samostatné navigace u mě skončily už dávno. BTW jsem měl nedávno výstup s podporou TT, když mi najednou poslali nevyžádanou obchodní nabídku na mail uvedený v údajích účtu, smazaného před skoro 15 lety, a skončilo to GDPR incidentem.

Další věc je, do jakého auta a k jakému ježdění to chceš. Pro nekomerční osobák bohatě stačí telefon na magnetickém držáku a v něm něco bezplatného. Používám podle podmínek a oblastí wázu (W), googlí mapy (GM), Here (H), Seznam (SZ), a příležitostně MapFactor (MF).
W: krátké a střední trasy, už proto, že si při plánování s předstihem stáhne jen úzký pruh mapy podíél předpokládané trasy, a pokud se jen trochu odchýlíš, dotahuje průběžně přes data. Není jasné, jak dlouho to drží v lokální cache, ale spotřeba dat je proti ostatním velká. A když vyjedeš ze stažené oblasti a nemáš data, jseš velmi rychle v hajzlu. Taky se stává, že při nestabilním spojení buď havaruje, nebo ztratí dopravní informace a upozornění, a už se nezotaví. Někdy je hodně na obtíž i možnost naplánovat pouze jedinou zastávku, a VELKÁ neochota při plánování delších cest. Oficiálně nad 1200km, ale stává se mi, že mě se zdůvodněním přetížením plánovacích serverů vyfakuje už kolem 450km délky trasy. V aktuální verzi má navíc zprasený hlas, kdy polyká půlku posledního slova v hlášení, což je značně obtěžující. Plus je fakt dost průser nastavit vhodnou hlasitost za jízdy, přičemž v klidu zase vynutit hlášení, abys to mohl nastavit v klidu, nejde. Pakárna.
GM: proti W trochu hůř čitelná grafika, a nelze nahlašovat některé události ani opravovat chyby v mapách, a nemá hledání čerpaček podle paliv a ceny. Velkou výhodou je možnost stahovat výřezy map do zařízení. Je ohlášená volba ekonomické trasy podle předpokládané spotřeby.
SZ: má pro někoho zajímavou možnost ukládat projetou trasu do Stopaře a samozřejmě možnost stahovat mapy do zařízení s lepší granularitou než ostatní.
H: Používá mapové podklady Navteq, stejně jako TomTom (protože H patří konsorciu BMW+Audi+Daimler, které majoritní podíl v Navtequ koupilo). Bývalo fajn propojení s Windows Maps, ale od té doby, co Microsoft divizi Here Maps prodal, funguje  už jen propojení uložených cílů a rozdlělení do skupin. Podle mojí zkušenosti má asi nejpřesnější výpočet dojezdového času a leckdy přesnější data o provozu a ochotněji mění trasu než W, GM, a SZ.
MF jsem si nechal na konec, protože se ti bude hodit, pokud někdy jezdíš velkým nebo těžkým vozidlem, typicky náklaďákem nebo autobusem. Umí totiž nastavit přesné rozměry a hmotnost soupravy a zohledňuje to při plánování trasy. V bezplatné verzi používá podklady OSM. Za spoustu funkcí se bohužel platí formou předplatného, ale MF nabízí dispečerský systém, ze kterého ti operátor může trasu přeplánovat za jízdy podle požadavků zákazníků se zohledněním přidělených časových slotů v zastávkách. Existuje verze nejen pro mobilní systémy, ale i pro Windows. A v autobuse nebo náklaďáku IMO MapFactor na 13" windowsovském tabletu s externí GPSkou prostě nemá díky kombinaci schopnopstí a ceny při nasazení na vlastním zařízení konkurenci.

A jako dodatek: pokud bys to potřeboval pro autodopravu nebo podobné nasazení, zvaž i http://www.radium.cz/ a jejich FleetWare. Dodávají i palubní techniku včetně zajištění montáže, a navíc je to, stejně jako MF, česká firma a velká část peněz tak zůstane doma. A ne bez důvodu je používají záchranky i hasiči.

3
Odkladiště / Re:Unášení DNS provozu a hazard
« kdy: 27. 10. 2021, 14:40:48 »
Některá zařízení používají port 53 na přímou komunikaci na vlastní servery a není to čistý DNS. Pak to unášení provozu toto rozbije.

Technická: A tohle jako prasárna není?

4
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 13. 10. 2021, 13:21:22 »
Čau,
máte nějaký osvědčený způsob, jak zabezpečit kabel proti ukradení? V jednačkách nám začaly mizet HDMI kabely. Oni ty 5m a 10m kabely přeci jen nejsou zadarmo ... Nechci to připevňovat zdrhovací páskou, protože ta se dá přestřihnout nůžkama, případně přeříznout ulamovacím nožem. Existuje nějaké profi řešení, nejlépe ocelovým lankem? Díky.

3. Kde to prosimte je? To je nejaka Karvina systems nebo Usti ze lidi jsou tak chudy aby kradli HDMI kabely? U nas jestli to nekdo resil tak jedine ze se vzal kratky kabel omylem. Dal bych si bacha na vratny a uklizecky. Tady jsme tyhle kradeze meli casto.

Další otázka je, kolik HDMI kabelů kdo potřebuje ukrást. Jestli by nebylo jednodušší rozeslat mail, že kdo pottřebuje, ať si dá objednávku a koupit jim to s množstevní slevou. Ale je fakt, že se mi asi dvakrát stalo, že jsem se při balení zakecal a na autopilota omylem místní kabel smotal a odvezl :-) Zjistil jsem to až doma.

5
používanie smb na toto nie je vhodné... smb je vhodné na zdieľanie v sieti, ale nie na zdieľanie medzi 2 systémami na stejnom železe, čo zbytočne pridáva latenciu (degraduje výkon) a pridáva určité problémy v rámci oprávnení. Normálny hypervisor má možnosť namapovať a presmerovať filesystem priamo. Hyper-v to vie tiež: https://www.isumsoft.com/it/share-files-folders-or-drives-between-host-and-hyper-v-virtual-machine/

Nechci ti do toho házet vidle, ale
1) i ta enhanced session k těm hostitelem nasdíleným diskům přistupuje přes SMB, a tedy ANO, přidává latenci (dost velkou; dá se to krásně porovnat, když si k VM připojíš offline disk a zkusíš nad ním nějaké operace vs přístup přes sdílenou cestu; je to rozdíl nebe a dudy (i když takový pěkný pevný dudy...))
2) přes složku sdílenou hostitelem to budeš těžko migrovat kamkoli jinam; bude s tím spousta nastavování. Pokud byť jen okrajově hrozí stěhování na jiné železo, rozhodně sdílená data zpřístupnit přes fileserver na k tomu určené VM
3) přístup ke sdíleným datům přes SMB (ať podle 1 nebo 2) má proti mountnutí passthrough disku tu docela zásadní výhodu, že ta data jsou současně dostupná VŠEM VM; passthrough disk jen té VM, která ho má mountnutý. Pro přístup z jiné VM ho musíš buď unmount/mount, nebo VM disk držící sjet a najet jinou.

Za mě var.1 pouze jako proof-of-concept, nebo ke zpřístupnění pro jedinou VM. Pro cokoli jiného podle var.2.

6
Může to souviset i s tím, že pracovní stroj mám ve virtuálu, kterej na novej počítač jen přemigruju, ...

Nevím, na koho reaguješ, ale i tak:

Q: Jak často vám odejdou v autě vstřiky?
A: Mně neodešly nikdy, ale může to souviset i s tím, že ročně najedu 1000 km a do práce jezdím busem.

Na ten první post.
A ne, nevyužíváním to není, jede denně kolem 10 hodin už dobrých 10 let.
Byl původně nainstalován na Win7 v HyperV jako XPP, pak upgradován na 8Pro, z nich na 8.1, a z nich na 10tky. Ale asi to brzdy dopadne tak, že nainstaluju nového a toho původního zahodím, protože strašně bobtná VHD soubor s diskem, a i když má při 128GB kapacitě obsazeno sotva 80, tak VHD má skoro 200GB a odolává všem pokusům o redukci velikosti.
Po stránce stability je určitě velkou výhodou, že systém na virtualizovaném hardwaru je prakticky imunní vůči aktualizacím a problémům ovladačů, a taky je sám o sobě z hlediska náročnosti na kapacitu úložiště i RAM podstatně "hubenější" než instalace přímo na hardwaru.

7
Soudruh je vysoce kvalitní magor :-)
XPčka jsem reinstaloval jednou, když se mi při výpadku napájení dočunil filesystém, což je na NTFS už tak hodně vzácnej úkaz. Sedmičky, osmičky, desítky, ani serverový systémy od 2008 nahoru jsem nereinstaloval ještě nikdy z důvodu problému se systémem, pouze ve dvou případech po výměně vadnýho SSDčka. Může to souviset i s tím, že pracovní stroj mám ve virtuálu, kterej na novej počítač jen přemigruju, a maximum věcí jsou portable aplikace, takže bez infiltrace systému a registru.
Prostě doprasení systému na žádnýho škodolibýho číňana nedeleguju.

8
Server / Re:Ake NAS a kolko diskov?
« kdy: 14. 07. 2021, 12:28:32 »
DS220+ alebo DS220j? Pretože výkonnostný stred medzi nimi (DS220) nevydali.
[/quote]

Pokud to nebudeš moc zatěžovat konkurentními přístupy víc uživatelů a bude ti stačit přístup na souborové služby po SMB/NFS a jako privátní cloudové úložiště Synology Drive, tak 220j stačí.
ALE!
Armovské verze nepodporují Btrfs (tzn snapshoty souborového systému) a na externích discích umí jen ext4 nebo FAT32, a nefunguje na nich ActiveBackup. Intelovské Btrfs umí, podporují i NTFS externí disky, a běží na nich ActveBackup (docela příjemný způsob zálohování mašin s windows). Navíc mívají pár slotů na rozšíření RAM a novější pluska mají M.2 sloty pro SSD cache. 220j má sice 4jádro, ale jen 512MB RAM bez možnosti rozšíření, takže když tomu naložíš moc, bude ti to akorát pít krev. Pokud bych chtěl SSD cache, tak jedině jako SATA v jedné ze dvou pozic.

Pokud něco z těch výše uvedených 3 věcí potřebuješ nebo máš větší nároky na výkon, musíš koupit intelovskou verzi, tzn. bez "j" na konci, nebo ještě líp rovnou s pluskem (např. DS-920+).

9
Hardware / Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« kdy: 11. 03. 2021, 21:27:33 »
Jasně, propustnost je horší než na TB3, ale taky za čtvrtinovou cenu.
Já nemluvil o TB, ale o normálním DisplayPortu přes USB-C. To je naopak ještě levnější, protože je to doslova jenom prodrátování na konektor, není tam žádná aktivní elektronika. Jediné mrzuté je, že při vysokých pixel clock (4k/60 a výš) to nezvládne současně USB3 a funguje jenom USB2, ale DisplayLink při 4k/60 nejspíš sežere tolik, že to nebude lepší.

Kolik ten DisplayLink žere výkonu? Bych čekal že to bude strašně náročné, to doslova grabuje obrazovku a on-the-fly komprimuje.

Žádná tragédie, na i7-6700HQ se na tom daji hrát tanky v FHD/60Hz, a při kancelářské práci není rozdíl měřitelný.
BTW dokud fungoval, připojoval jsem na to tablet od Aceru s atomovým dvoujádrem a jen USB2, a na kancelářskou práci a lezení po netu to stačilo taky. Teď, když nechci vybalovat noťase, na to píchnu chromebit (4 jádro ARM, 2GB RAM, USB2), dá se na tom i koukat na filmy z play movies.

10
Hardware / Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« kdy: 11. 03. 2021, 09:59:33 »
Teď jsem se rychle podíval na Delly Precision, HP Zbook, Thinkpad P... Všechny řady už klasický dock opustily. Ale zato Dell začal vyrábět dock bezdrátový: https://www.dell.com/support/kbdoc/cs-cz/000129322/bezdr%C3%A1tov%C3%A1-dokovac%C3%AD-stanice-dell-wld15-wigig. Takže asi může být za pár let i hůř.
quote ze stránky dellu: "dok může podporovat libovolnou kombinaci dvou monitorů pro dva monitory" co tím chtěl básník říci ? :D
Fungl nový produkt je limitovaný na DP 1.2 a HDMI 1.4 ? Je to kvůli přenosové rychlosti ? Na tohle nenavěsím dva 4K60Hz monitory :D

Drátovou verzi týhle dokiny (divnej konektor 2x USB-C) má kolega a je z toho na prášky. Před tuším 3 lety to stálo skoro 10 tisíc, má to vlastní větrák, konektor furt vylejzá z noťase a spojení se rozpadá, dvakrát mu ji už měnili. Naštěstí nepotřebuje přenášet velký objemy dat (jen 2x FHD na monitory), tak došel k závěru, že až to chcípne potřetí, tak si radši koupí za pětikilo displaylinkovou od Lenova a druhej zdroj k noťasu.

11
Hardware / Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« kdy: 11. 03. 2021, 09:54:01 »
se bojim jestli se ta latence netyka pouziti https://www.displaylink.com/small-office/how
Ale to nesouvisí s dockem (nebo on fakt existuje USB-C dock s displaylinkem?!). Od displaylinku zdrhat, to jsem myslel, že je všeobecně známo.

A to, že bys tam měl displaylink, bys asi poznal dřív než latencí ethernetu…

btw docky samotny piskaj, ne vsechny ale i tak to je otravny..
[troll]Ano, to je další důvod, proč si pořídit USB-C „dock“, který v sobě nemá žádnou výkonovou elektroniku která by mohla pískat, a k tomu zvlášť USB-C zdroj, který si člověk vybere nepískající.[/troll]

Na různých místech mám displaylinkový dokiny čtyři od různých výrobců, a kromě občasnýho zblbnutí řešitelnýho restartem noťase a krátkýho období cca 03/2017 (?) kdy MS měnil něco ve vrstvě grafických ovladačů a displaylink asi 14 dní nepropouštěl obraz, s nimi problémy nikdy nebyly. Jasně, propustnost je horší než na TB3, ale taky za čtvrtinovou cenu.

12
Hardware / Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« kdy: 11. 03. 2021, 09:50:28 »
Síťová karta má jinou MAC adresu, což je u nás mnohem větší problém, než se zdá
Ehm, software? A jinak to bude i u klasické, ne? Nebo připojením do docku přestane fungovat interní síťovka?
MACka by měla jít naklonovat z té vestavěné, ale nejde vyoučit, že to nebude dělat problémy.

Pokud je přes USB C připojený i monitor, klávesnice, myš a další ptákoviny, síť někdy nabírá latenci
Monitor (DisplayPort přes USB-C) nesdílí nic s USB zařízeními, jsou to samostatné dráty.
Možná nekvalitní kabel a fallback na protokol DisplayLink, který jede po USB datech? Přesně tohle se mi totiž zhruba jednou za kvartál děje na starší dellácké dokině v soklu monitoru, která ma USB3.1 přes A-konektor a právě po DisplayLinku funguje. A zhruba jednou ročně se mi to děje s obdobnou od Lenova, která se liší vlastně jen sestavou videovýstupů a housingem. Stačí pak překulit noťase a zas to drží.

13
Dobrý den, dostala se mi do rukou nějaká divná bluetooth klávesnice, která Nemá ESC a horní řada jsou nějaké infatilní ikonky Domeček lupa, [zákaz otáčení] "All", Kopírovat?, Vložit? , Vyjmout?, Předhozí, Play&pause další, hlasitost, zámek, Internet explorer. Některé tyto klávesedy dokonce fungují (All, hlasitost, hledat), některé ne - zámek

OS:Win 7

Ve windows nereagují jako F1-F12.

Dál ve spodní řadě je Fn, Ctrl Alt, Zprávička, mezerník.

Existuje nějaký driver pro operační systém, který z ní udělá použitelnou klávesnici?

To bude klávesnice k mobilu, a ty infantilní ikony jsou ovládací ikony pro android / iOS. Domeček je návrat do launcheru, lupa chledání, ohnutá šipka je mobilní escape = návrat na předchozí obrazovku, "All" bude "select all" = vybrat všechen text, atd. Zámek = uzamčení, pak tam je často internet a spuštění poštovní aplikace, atd.
Fn 1~12 někdy (záleží na výrobci a tedy firmwaru) jdou přes Fn+ikona.
Kdyby sis podle výrobce a modelu (pokud to zespoda je napsáno) tu klávesnici vygooglil, tak by ti to vyskočilo v popisu produktu.

14
Vývoj / Re:Ako funguju SMS brany / API?
« kdy: 20. 01. 2021, 16:32:31 »
A co ti brání připojit LTE modem a přes AT příkazy odesílat/přijímat SMSky ?  např. https://forum.root.cz/index.php?topic=14125.0

Bude ti bránit to, že jakmile přelezeš pár tisíc SMS měsíčně, začnou ti operátoři házet klacky pod nohy stylem, jako že ti vykopnou SIM ze sítě, případně ti blacklistují modem. Bude záležet na konkrétních smluvních podmínkách, je potřeba si to přečíst a znát eventuální omezení.
Po stránce rychlosti odesílání začne být problém při dlouhodobě ustáleném tempu kolem 6 SMS / min; očekávej, že jakmile se na tohle dostaneš po dobu pár desítek minut až hodin, začnou být zvědaví, co se jim to v síti děje.

15
Windows a jiné systémy / Re:ExFAT vs NTFS
« kdy: 30. 12. 2020, 13:45:33 »
Citace
Což třeba u firemních dat je ovšem nanejvýš žádoucí.
K přenosnému médiu ale máte obvykle fyzický přístup; můžete si jeho obsah přečíst blok po bloku. Takže bez použití další ochrany (šifrování) je vám souborový systém s řízením přístupu jako NTFS k ochraně dat celkem k ničemu, protože operace musí probíhat přes příslušný ovladač, aby oprávnění fungovala.

Ta věta byla myšlena tak, že v kontextu firemních dat je nanejvýš žádoucí vědět, co děláš, právě proto aby si někdo schopnější ztracené / ukradené médium jen tak nepřečetl. Tedy filesystém s řízením přístupu _A_ šifrovat.

Lze to samozřejmě i vrstvit, tedy klidně šifrovat soubory ve veracryptovém kontejneru obshaujícím šifrovaný NTFS filesystém, ten mít v on-the-fly šifrované složce na NTFS šifrovaném bitlockerem a to celé ještě v hwAES šifrovaném boxu uzamčeném v příručním trezoru, ale to už je poněkud paranoidní.

Stran: [1] 2 3 ... 10