Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 23
1
Bazar / Re:Koupím 15" notebook s podsvícenou klávesnicí
« kdy: 11. 02. 2024, 07:51:26 »
...
Netreba ho kamenovat za to, ze sa len pyta.
...

NIKDO ho nekamenuje za to, že se ptá, nýbrž za to, že na všechny návrhy reagoval jako by ho stahovali z kůže a brali mu ledviny.

2
Bazar / Re:Koupím 15" notebook s podsvícenou klávesnicí
« kdy: 10. 02. 2024, 19:26:23 »
1) tvoje poptávka je tak vágní, že na ni nemá smysl reagovat konkrétní nabídkou
2) evidentně sám pořádně netušíš co vlastně chceš
3) hlavně aby to bylo pokud možno zadarmo, s věčnou zárukou, a abys nemusel vynaložit úsilí ani na to, aby sis ujasnil co potřebuješ
4) bylo tu doporučeno už několik webů, kam ti nic nebrání si vlézt, nastavit filtry, a projít si nabídku

ale doporučím ti, aby sis jako úplně první přečetl dnes už poměrně starou, přesto ale věčně platnou esej "Jak klást (správné) otázky (správně)". Jednu z hodně zkrácených a dobrých verzí máš např tady: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/asking-the-right-questions

3
Bazar / Re:Koupím 15" notebook s podsvícenou klávesnicí
« kdy: 08. 02. 2024, 21:26:45 »
Koupím zachovalý notebook, displej min.15´,podsvícená klávesnice podmínkami. Mám ho jako sekundární. Disk nemusí být. Preferoval bych kvalitní šasi, které se po několika otevření a zavření nevylomí z pantů. Díky předem :-)

tak si ho kup, co máš za problém?

4
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 07. 02. 2024, 12:23:47 »
Přikláním se k už zmíněnému Gymnáziu Českolipská, mám osobní zkušenost. Mají dobrou pověst, kvalitní učitele, vysokou úspěšnost na VŠ.

mám tam syna, a zatím můžu souhlasit

Na PORG jsem měl původně jít, ale nesedl mi způsob vedení školy. Je to pomalu 20 let, tak se možná mnohé změnilo,
...
jen ke studijním výsledkům a výsledkům přijímacích zkoušek, ale brát v úvahu i zapadnutí do kolektivu třídy a sympatie pana ředitele.

o PORG jsme původně uvažovali, ale poté co to koupil Roman z ČEZu, to šlo úplně do kytek. jen jsem nevěřícně zíral na jeho plány ventilované v rozhovoru v tuším Euro poté, co to koupil. shrnuto a zestručněno, prezentoval záměr z toho udělat primárně seznamku pro potomky "kapitánů průmyslu", kde naváží osobní kontakty, aby mohli rozvíjet obchodní spolupráci jimi vlastněných firem, s tím že schopné zaměstnance si vždycky někde najdou a jakožto majitelé zas až tak odborně na výši být nepotřebují. za půl míče za semestr to pro svý dítě vysloveně chceš.

5
Hardware / Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« kdy: 07. 02. 2024, 12:14:59 »
Díky za rady a pomoc. Zajedu za kámošem, co má stejný stroj. Pak uvidím a třeba koupím ten doporučený adaptér. Pak ten starý se možná pokusím opravit.

O dost levněji má origo adaptéry InComputer, mají to od továrních repasů.

6
Pokud je zaseklý grafický desktop, případně z nějakého důvodu celé grafické prostředí, tak mě napadá, že Windows 10 údajně obsahují jako volitelnou komponentu OpenSSH service. Prostě remote příkazový řádek přes SSH, tentokrát ovšem oficiální.

To si ale musíš napřed doinstalovat, ve výchozí instalaci to není.
https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/openssh/openssh_install_firstuse?tabs=gui

Odtamtud se dají spouštět věci jako tasklist -V, taskkill, jako náhradu správce úloh doporučuji ntop. Hehe to by mě zajímalo, jak tohle funguje v kontextu Windowsích "desktopových uživatelských relací" :-)

Opět musíš doinstalovat, tzn musíš vědět, že to chceš použít, dřív než problém vznikne.
Není od věci mít checklist věcí, které dát na nově instalované mašiny, o které se máš starat, a tedy je mít nachystané do stavu, kdy vůbec budeš něco platný :-).

7
Hardware / Re:Switch před dockstation
« kdy: 05. 02. 2024, 07:45:40 »
P.S. jo, to cos našel by ti mělo fungovat. Předpokládám, že TB tam potřebuješ, takže to bude lepší, než to co jsme použili my, protože tam TB naopak potřeba nebyl, protože ty zákazníkovy desktopy ho ani nemají.

8
Jen ze zvědavosti... když lezeš do vany, vejde se ti tam i ego, nebo ho necháváš za dveřma?

9
Hardware / Re:Switch před dockstation
« kdy: 05. 02. 2024, 07:30:20 »
Zrovna před vánoci kolega tenhle problém řešil pro zákazníka.
Nemá to sice Thunderbolt, ale USB 3 (tzn. tuším 3.1gen1?) to má, a je to 4x4, tzn 4 počítače, kterým přepínáš přístup na až 4 zařízení. Dokonce to má na kabelu přepínací tlačítko, takže samotný přepínač může dát někam kde kabely nebudou překážet, a tlačítko si oboustrannou mechovkou nalepíš třeba na okraj monitoru. Dokonce za tím fungovala DisplayLinková dokina (tzn. obraz jako data zabalená v USB). Jen musíš počítat s tím, že po přepnutí chvíli trvá inicializace periferií, speciálně ta dokina chtěla tak 15 sekund.

https://www.suntech.cz/aten-us434-usb-usb-3-0-prepinac-4-4_d591613.html
https://www.amazon.com/StarTech-com-USB-Peripheral-Sharing-Switch/dp/B07FDNTS34?th=1

10
Hardware / Re:HDD pre NVR - WD Purple alebo Seagate Skyhawk
« kdy: 05. 02. 2024, 07:24:35 »
1) Toshiby prodává třeba Compos (https://eshop.compos.cz/). Pokud nemáš vybraný konkrétní model, jdi na https://eshop.compos.cz/default.asp?show=contact tam hned první položka je obchodní oddělení, vyžádej si Vláďu Lisého, a on model vyhledá a doporučí.
2) u NVR je úplně jedno, jestli je to SMR nebo ne, protože jde o sekvenční zápis. Tam to zkrátka nevadí, protože se neprovádí náhodný přepis. I tak je ale žádoucí mít v discích nejnovější firmware.
3) do NVR určitě disk s fw optimalizovaným pro NVR, tzn např WD Purple. Kdyby to bylo jedno, tak se s extra řadou neobtěžují, tím spíš když v přepočtu na kapacitu je levnější.

11
Hardware / Re:Disk 2.5" na domácí zálohy
« kdy: 05. 02. 2024, 07:12:27 »
Jasně, ale ty jsou AFAIK všechny placené, a v momentě kdy to na sebe nevydělává, je to trochu overkill.

12
Hardware / Re:Dvoudiskový NAS s dlouhou podporou
« kdy: 03. 02. 2024, 12:21:36 »
No já bych nezatracoval ani produkty ASUSTOR. Doposud provozuju několik stařičkých (2015) AS6102T a podporu (technical support) mají doposud a jejich OS (Software support) je stále aktualizovaný.
https://www.asustor.com/product/status?status_adm=&status_support=&product_id=38&status_warranty=&product_availability=

Mám i nějaké od Synology a s oběma produkty jsem zatím spokojený. Teda až na jednu řadu Synology, kde nějaké Atomy po určité době nepřežily restart zařízení a umřely navěky...

jojo, po lidech mám 6102T několik a InComputer mívá asustory v akcích, kolem 3500,- s DPH včetně 2x1TB disků.
na domácí žvejkání víc než vyhovující.

13
Hardware / Re:Dvoudiskový NAS s dlouhou podporou
« kdy: 03. 02. 2024, 12:19:59 »
Synology všechny modely.

Ako majiteľ synology, ktorému skončila podpora po piatich rokoch si dovolím tvrdiť, že synology uvedeným kritériám nevyhovuje.

doporučuju rozlišovat 5 let od nákupu vs 5 let od uvedení modelu na trh. mám ve firmě RS-2212RP+ (podle čísla vidno že uvedeno na trh 2012, konkrétně v dubnu) a poslední verze DSM pro něj vyšla v červenci 2023, takže podpora 11 let.

14
Hardware / Re:Oprava polité klávesnice Razer Huntsman Mini
« kdy: 03. 02. 2024, 12:08:03 »
Nějaké čištění proběhlo, většina kláves začala fungovat správně. Jenom těch 5 nic nepíše.
Zkusím ještě důkladně vyčistit. Popřípadě rozebrat spínače. Z těch co nejdou jenom pravý alt je nějaký ulepený.
Může to být důvod pro nefunkčnost dalších tlačítek?

ony to ani nemusí být spínače. doporučuju přečíst něco o konstrukci klávesnic a řešení zapojení snímačů. ono to není tak, že by každá klávesa měla svůj vlastní pin na kontroléru, nýbrž je to zapojeno do matice a z kombinací sepnutých pinů kontrolér pozná, která klávesa byla stisknuta. typicky jsou klávesy sdruženy do zón, v nichž se neočekává současné stisknutí více kláves.
tahle forma "šetření" je tím častější a pravděpodobnější, čím je klávesnice levnější, protože vyleptat dráhy na desce je levnější (a hlavně z v podstatě konstantní cenu), než dávat dražsí kontrolér s větším počtem vstupů.

takže bych začal zjištěním, jestli ty klávesy náhodou nepatří do stejné zóny, protože pak bys taky mohl tisíckrát čistit snímače, zatímco budeš mít zoxidovanou trasu nebo zkrat na desce.

a to nejdůležitější nakonec: nebývá od věci z pořizovací ceny nové klávesnice odhadnout, kolik času a úsilí má vůbec smysl pokusu o opravu obětovat. abys na tom nakonec nepropálil měsíční plat. naproti tomu hodnotu může mít i to, co se při tom naučíš.

15
Pokud se bavime o desktopu, tak RDP klient se, pokud je uzivatel na PC prihlasen, take pripojuje k jeho session/plose

No, ne nutně. Resp na desktopové edici jo, ale ne na serverové, a to speciálně na terminálovém serveru. Navíc v závislosti na konfiguraci terminálových služeb (ano, i na desktopové edici RDP server obstarává terminálová služba) lze nastavit, že pokud se připojuješ z klienta, který má jiné vlastnosti displeje než předchozí neukončené sezení, tak se místo připojení k existujícímu otevře nové.

Tedy abych to shrnul: při připojení k desktopu asi většinou pravdu mít budeš, při připojení k serveru většinou ne.
BTW jako bonus předpokládám že víš, že sezení otevřené microsoftím klientem mstsc se chová dost jinak, když ho spustíš s parametrem /admin.

Stran: [1] 2 3 ... 23