Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 18
1
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 22. 03. 2023, 07:36:19 »
NTFS je doby na USB, kdyz chci fleshku pouzivat ve Windows i v Linuxu. Vyhodou j i moznost souboru s velikosti nad 4 GB. V NTFS vsak nejdou nastavit prava, vse je 777.

Na flashkách, který strkám do nonWindows mašin, používám UDF. Funguje to všude, soubory nad 4GB to umí, a nestane se mi, že by to kvůli právům nešlo přečíst. Akorát tam není šifrování a komprese.

2
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 07. 03. 2023, 08:31:46 »
Jen tak »mimochodem«, adresář con vytvořit na NTFS jde a to i pod Windows, není to nic zakázaného, stači jen použít absolutní cestu která je typická pro NT, které funguje jinak než DOS, ale Windows stále udržuje zpětnou kompatibilitu. Takže to vypadá na umělé omezení ovladače pro NTFS.

I přímo na Windows je to vůbec docela vtipný...

V Průzkumníkovi složku CON nevytvoříš, ale dokážeš ji smazat.
V CMD musíš použít plnou cestu, stejně tak pro smazání.
PowerShell za použití absolutní cesty složku pomocí New-Item "<cesta>\CON" -itemType Directory vytvoří, ale už ji z PS nesmažeš, protože Remove-Item na jakýkoli tvar cesty hodí chybu :-D
WSL nemá nejmenší problém, mkdir i rmdir fungujou s lokální i absolutní cestou.
Když máš cestu, kde tu složku tvoříš, otevřenou v Průzkumníkovi, její vytvoření ho nerefreshne a musíš si ho refreshnout ručně. Smazání se v Průzkumníkovi projeví hned.

3
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 06. 03. 2023, 15:29:38 »
USER: Proč nemůžu ve windows vytvořit složku s názvem con?
2
[...]"con reserved file name" a variace i bez zmínění Windows je výsledků dost[...]
Unikaji ti 2 veci:
1. Ty vis ze do klicovejch slov dotazu das "reserved",  protoze vis kde je problem ;⁠-⁠)
2. Tazatel by logicky z jeho pohledu ignoroval vysledky s Windows protoze je preci na Linuxu

1) odpověď dostane i na dotaz "why can't i create CON folder"
2) i když odpověď uvádí, že se to týká Windows, mohlo by ho napadnout že když mu to nejde v linuchu, tak buď sestava nějakou souvislost s windows má (a to by ho mohlo navést k tomu, aby se podíval co je ten disk zač), NEBO by ho mohlo napadnout, že není úplně dobrý nápad používat vyhrazené identifikátory byť na jiné platformě už pro případ, že by někdy mohl chtít ten kód přenést jinam, načež mu slezou nehty až mu to nebude fungovat a on po letech nebude tušit proč.

4
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 05. 02. 2023, 07:22:14 »
Nevím co je cíl tazatele, ale můj use case byl zahrát si na k750i staré hry v Javě.

Stará (deaktivovana) Sim posloužila dobře.

To by mě zajímalo jaký. Nevybavuju si vůbec nic,co by za to stálo. Dokonce ani Prince od Persia - Písky Času nebyly tak dobrý,abych s tím ještě někdy ztrácel čas.

5
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 05. 02. 2023, 07:17:29 »
Falešný moralizování,aby vypadal jako ten hodnej snaživej.

6
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 04. 02. 2023, 11:36:51 »
Tak hknmtt radsej zrusil ucet, ocakavajte onedlho obdobne otazky od niekoho noveho :D

Takže jsem to psal zbytečně. Některý lidi mě fakt dokážou nas***.

7
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 04. 02. 2023, 11:34:19 »
Co tu padli otazky na ucel, tak ten je jednoduchy - chcem aby vyvojari mali ulozene zdrojaky na zasifrovanom disku a pracovali iba na nom. Takze nemusia riesi sifrovanie vo svojom systeme ani sa s tym nijako zaoberat. Len si nakonfigurovat cestu v editore/ide na externy disk a to je cele. Keby sa disk pri ceste stratil niekde(v kaviarni, mhd, zlodej na ulici vytrhne tasku s ntb..) tak data su zasifrovane a nic sa nedeje, netreba panikarit a riesit teraz invalidaciu pristupov pre vsetkych ludi a stroje, vygenerovane kluce, tokeny a cojaviem co. Davnejsie v praci po nas chceli zasifrovanie vlastnych pc(ntb) kvoli klientskym kodom, takze tam som videl ze to je nedobre pre ludi takto riesit a zasahovat im do systemu a prostredia a preto externy disk(opakujem disk, neviem co su stale omielate usb kluce). A neviem co je nezrozumitelne na otazke. Jasne som napsial ze chcem hardeverove sifrovanie a plug-and-play funkcionalitu.

Vřele pochybuju,že to skutečně budou používat. Pokud ti skutečně jde o bezpečnost toho,co se ve firmě vyvíjí,máš lepší to mít fyzicky pouze ve firmě,a vývoj na cestách dělat přes VPN připojením k desktopu (ať fyzickému nebo virtuálnímu) ve firmě.
Pak nebudeš muset řešit tyhle nesmysly.

8
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 11:31:10 »
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

No ano, ano, to je samozřejmě pravda, sám jsem to psal a dokonce doporučoval operátory s levnou simkou.
Nicméně škodu za 200 litrů v tom asi neudělá, leda by měl fakt smůlu.
(Šance tam samozřejmě je - třeba kdyby jeho bastl blafnul a zapálil ten mezidomek - ale není to tak hrozné.)

Daleko víc než požáru bych se bál,že to dá na krakorec na vnější zeď a způsobí její praskání, případně že to vítr vylomí a zateče do zdiva, a všimnou si toho po pár měsících. Tam škoda naskakuje velikým fofrem, zvlášť když se majitel nemovitosti rozhodne být vyčuránek a přihodit ke škodě tuhle a tamto. Tam se pak nedoplatí za právníky. Přitom úplně stačí, když přes zimu poteče do zateplení; to je na předělání celé stěny a může jen doufat, že nedojde k poškození zdiva mrznoucí vodou. Nedej bože aby do toho ještě praštil blesk, a pochybuju že ho vůbec napadne řešit napojení na hromosvod, na což vzápětí potřebuje revizi v ceně několika tisíc. A majitel nemovitosti ji jen tak z plezíru kvůli nějakýmu pokusníkovi platit nebude.

Na hraní fajn, ale tahat do toho třetí stranu, zvlášť když mi vůči ní můžou jedině vzniknout obrovské závazky, je naprostá blbost.

9
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 10:51:44 »
"Já to nechci dobře, já to chci po svém." :-)

To je naprosto přesný. Stráví stovky hodin vymejšlením rovnáku na vohejbák, do hardwaru narve několik tisíc, pak někomu vyvrtá díru do baráku a až tam zateče nebo to vítr utrhne, upadne do toho za 200 jen to hvízdne.
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

10
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 10:09:19 »
Já s dovolením přeskočím všechny odpovědi (ne, neměl jsem sílu číst to všechno), a dám ti k zamyšlení jednu IMO klíčovou otázku:
Skutečně je ti líto pár korun za SIMky a fungující řešení po LTE / LoRa, a místo toho CHCEŠ řešit věci jako zásah do cizí stavby, věcné břemeno, odpovědnost za škody, a potenciálně bez nadsázky likvidačně nákladné problémy?

A ještě si dovolím podotknout, že už teď jsi jen v podobě času zúčastněných propálil násobně víc, než by jednoduché funkční a legislativně bezproblémové řešení stálo.

11
Sítě / Re:Je důvod, aby provider blokoval port 22 ?
« kdy: 11. 10. 2022, 20:14:16 »
Na danom porte moze bezat daka sluzba ako monitoring ci dialkova sprava zariadenia. A preto je tento port blokovany aj smerom von. Tym si poskytovatel zabezpecil jeho neustalu dostupnost.
Prosim ta, trocha to vysvetli. Ako moze ovplyvnit to, ze niekto sa chce pripojit na ssh na co ja viem server v amerike s tym, ze provider ma na porte 22 monitoring. ved to su 2 uplne odlisne veci.

Třeba nechce, aby se někdo z koncových zákazníků pokoušel připojit na JEHO zařízení, a nechce se mu nastavovat, že port 22 od koncáků do jeho adres nesmí.

12
Hardware / Re:Výběr domácího NAS
« kdy: 23. 09. 2022, 09:46:42 »
V domácím nasazení tě většinou zajímá spíš abys o data nepřišel a šlo je snáz obnovit po poruše, než že ti někdo NAS ukradne a bude se obtěžovat přemontováním disků do PC, aby se podíval na tvoje fotky. Jinými slovy, ten, kdo o tvá data v jejich čitelné podobě stojí, jsi v první řadě ty sám, a informační bezpečnost je snazší a levnější řešit na úrovni zabezpečení sítě. Řešit to na úrovni šifrování fyzických disků domácího úložiště je finančně neefektivní a pokud jsou tvoje data TAK důležitá, je tahle položka v pořadí až poslední, a spíš než šifrování na úrovni disků bych řešil fyzické zabezpečení objektu nebo umístění úložiště jinde než doma plus off-site zálohu.

13
Problém je, že se nebavíme o poklesu na kladné jednotky IOPS, nýbrž o poklesu na nulu po dobu klidně několika hodin. A tam už to samozřejmě spadne na timeoutu. Ty disky lze celkem snadno dostat do stavu, kdy potřebují klidně mnoho hodin na úklid a konsolidaci volného místa přeskládáním dat v zónách, po kteroužto dobu prostě požadavky na zápis (a mnohdy ani na čtení) prostě neodbavují. Např WD přesně proto aspoň začal u SMR disků uvádět objem dat za rok (!!!) které ty disky zvládnou zapsat při zachování použitelné odezvy.

Ale nechci aby to vyznělo jako rant proti SMR technologii; existují způsoby zátěže, při kterých jejich vlastnosti ničemu nevadí. "Jen" je potřeba si dát majzla, abys je nenasadil na úlohu, pro kterou jsou nevhodné.

14
Podle popisu se to podobá chování, které nám v RS-2212RP+ vykazovaly 2TB Seagaty. Jak se ukázalo, nic zlého netuše jsme je nakoupili v době, kdy byly horká novinka s velmi dobrý poměrem cena / kapacita. Znalejší už asi tuším kam to směřuje.
Samozřejmě se ukázalo, že to jsou SMRka, jenomže nakoupené mnoho let předtím, než se provalilo co je to za katastrofu, a protože zpočátku jely v minimální zátěži, problém se neprojevil. To až v momentě, kdy jsem začal využívat Synology Active Backup, a najednou ty disky dostávaly denně pár desítek GB dat k zápisu. Klidně několik měsíců to bylo v pohodě, pak najednou databáze ActiveBackupu zkolabovala, musel jsem to zastavit, svazek úplně smazat, znova vytvořit, vyrobit složku se stejným názvem, a znova to pustit. A v logu vždycky byly jobovky o hromadě badbloků, ale ve SMARTu jich bylo jen pár, a disk se tvářil šťastně. Pak to zase pár měsíců jelo, a chybu vyhodil další.
Takže si na discích najdi modelové číslo a koukni se, jestli to náhodou není SMR.
Oni totiž až do loňska nebo předloňska tuhle informaci výrobci usilovně tajili nebo okecávali hromadou žvástů, aby zakryli fakt, že většina těch disků, když na ně hodíš větší objem dat k zápisu, velmi rychle narazí na zeď.
Pokud píšeš na disk s hromadou volného místa a hlavně s většinou zón volných, jede to báječně. Ale jak měníš data už existující, jde to do hajzlu, protože disk musí do RAM načíst zónu (typicky 128 až 512MB), v ní provést v RAM změny, a pak ji celou zase zapsat. A když nestíhá, NAS si toho všimne a svazek ti skopne.

15
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 22. 09. 2022, 20:46:49 »
...
Nějak divně funguje suspend, takže když večer notebook zaklapnu, tak ho slyším, jak ještě po dvou hodinách točí větrákem. (To nemusí být problém Dellu, ale Windows. Uznávám.)

Zrovna o tomhle tu nedávno šel článek. Je to prasečina Intelu, a v některých distrech se kvůli tomu přidává jakýsi timeout, aby se nějaký region CPU po zátěži a pobití aplikací zaručeně zchladil pod hraniční teplotu, protože nad ní CPU nepřejde do úsporných stavů a zůstane běžet.

Stran: [1] 2 3 ... 18