Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 19
1
Pro upřesnění, pokud je to firma o víc jak 100 lidech je jasné že se nasazuje AD a většina desktop je Windows.


Spíš mám případ, kde je malá firmička typicky 10-20 lidí, kteří jsou například designéři, návrháři no zkrátka tvůrci.
U této firmy je cílem povětšinou jen centrálně spravovat uživatele kvůli právům na zmíněné file shary, ověřování VPN proti radiusu.


Jde o to, že tato firma jistě nezaplatí řešení Microsoft a má většinou Windows / MacOS stanice a proto přemýšlím o něčem free.

PROČ by to ta firma neměla zaplatit? 1) to v důsledku zaplatí zákazníci, 2) v poměru k obratu je to částka srovnatelná s balíkem hajzlpapíru, 3) ve firemním prostředí bez ohledu na velikost potřebuješ řešení, který FUNGUJE a firmu tu kvůli nějaký obskurní chybě na měsíc nezablokuje.
Neřeknu,kdyby sis jako blbej admin chtěl koupit služební Ferrari,to bych tě taky poslal na pracák,ale tohle je NÁSTROJ kterej má zajistit,že firma bude fungovat a generovat zisk.

Z tohohle patláckýho přístupu "šetříme tisíce na licencích a na prostojích prom*dáme milióny" se mi kroutí nehty do kornoutů.

2
Hardware / Re:Krátká SD karta pro Dell P5550 (-8mm)
« kdy: 30. 04. 2023, 09:19:23 »
To ti řekne jen výrobce. Pravděpodobně pro přímý přístup do paměti, nahrání firmware, atp...
Viděl bych to zhruba tak.
Mám tu třeba čip z Kingston DataTraveller SE9 8GB - poslal jsem do toho špatný firmware přes USB a bricknul to, už s tím nejde nijak komunikovat. Po rozřezání jsem našel opět all-in-one čip, který dále nejde rozebrat, ale když se pozorně podívám na spodek, jsou tam vidět podobné piny jako na té SD kartě, jen jsou zalité tím tmavým lakem jako všechno okolo, muselo by se to obnažit (broušením, seškrábáním apod.) a pak by určitě někdo (minimálně Toshiba určitě ;) ) věděl, jak to znovu přivést k životu (možná na to budou i na netu postupy a videa, ale vzhledem ke kapacitě 8 GB a rychlosti, která je u těchto flešek mizerná, už to mám jen jako memento své blbosti ;) ).

Kdybys tam měl něco fakt hodně důležitýho, tak kolega to umí.

3
Server / Re:Cloud a disky
« kdy: 15. 04. 2023, 15:28:48 »
Takže postupne:
- presne ceny nemam ale za licenciu na Win server sa plati okolo 38€ plus tie disky a viac si nepamätám
- potvrdilo sa mi to čo som si aj myslel, po tom čo som sa s užívatelmi vyprával tak žiadny rozdiel v rýchlosti nepostrehli, ani nevedeli, že sa prešlo na rýchlejšie disky, takže ako som si myslel limitujúcim faktorom je práve rýchlosť pripojenia a drahšie disky sú naozaj zbytočné
- ešte chcem vytiahnuť od ISP vyťaženie siete počas pracovných dní  a spraviť si aj vlastnú diagnostiku

Windows CAL stojí v ČR cca 500CZK / 22€ bez DPH, a to jak Device tak User. Záleží, v jakém režimu pracuješ, pro některé je vhodnější jeden, pro jiné druhý. User CAL je na login, Device CAL je platný pro PC a mobilní zařízení používané jedním konkrétním uživatelem v jednom okamžiku. User CALy jsou vhodnější, pokud každý uživatel má svá zařízení, Device CAL je vhodnější pro směnný provoz, kde se lidé střídají na sdílených zařízeních a v jednom okamžiku jich pracuje míň než cca 50% personálního stavu.
Pokud ti k serveru přistupují externí systémy, potřebuješ pro každého jejich uživatele extra CAL nebo zalicencovat Internet Connector, což je asi půl míče, ale bez omezení počtu uživatelů.
Horší je to u MSSQL, kde CAL stojí cca 4500CZK / 190€ bez DPH, takže pro větší počet uživatelů než cca 100 je lepší dát půl míče za Enterprise edici, než Standard licencovat per-user.
Konkrétní systém je rozhodně vhodné licenčně namodelovat se specialistou, jinak nejspíš vyhodíš spoustu peněz za licence zbytečně, nebo budeš zbytečně dokupovat dodatečně, což třeba při dodávce jinému subjektu zabolí, protože ti ten vícenáklad odmítne uznat jakožto tvoji chybu při návrhu.

Pro spoustu způsobů použití není až tak podstatná ustálená propustnost, nýbrž latence přístupu k datům. Pokud nepřenášíš velké soubory nebo nestreamuješ video, tak i SATA SSD udělá lepší službu, než 15krpm SAS plotna.

4
Hardware / Re:Procesor pro náročné výpočty v Linuxu
« kdy: 08. 04. 2023, 15:21:55 »
alex6bbc
Tak server s ssh a moznost pracovat na vzdalenou obrazovku by byl nejlepsi, ale to prave moznost neni.

Důvod? Pomalý připojení a nutnost do toho nakrmit velkej objem dat,nebo data nesmí na počítač mimo lokalitu?

5
Teď můžeš napsat, že iPhony nestojí za řeč...

Oukej, řekl sis o to.
K 2022Q3 vyrobeno celkem cca 2,24 mld iPhonů všech verzí (tzn od roku 2007? = za 15 let?). A ne, jsem si celkem jist že dynamické měniče neměly zdaleka všechny modely. Víc než miliarda se jich prodala jen během prvního roku.
Android: aktuálně aktivních uživatelů cca 2,5 miliardy, pouze v průběhu roku 2022 bylo prodáno víc než 1,5 miliardy jen telefonů s androidem.
Takže ano, dá se říct, že iP statisticky za řeč v podstatě nestojí, je to anomálie.

6
v mobilním telefonu máte elektromagnet (reproduktor),

A na tuhle koninu jsi přišel konkrétně jak? V mobilech se dynamické reproduktory nepoužívají už léta, protože mají nesmyslnou spotřebu. Už dobrých 20 let se ve všem, co stojí za řeč, používají piezzomeniče.

7
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 22. 03. 2023, 07:36:19 »
NTFS je doby na USB, kdyz chci fleshku pouzivat ve Windows i v Linuxu. Vyhodou j i moznost souboru s velikosti nad 4 GB. V NTFS vsak nejdou nastavit prava, vse je 777.

Na flashkách, který strkám do nonWindows mašin, používám UDF. Funguje to všude, soubory nad 4GB to umí, a nestane se mi, že by to kvůli právům nešlo přečíst. Akorát tam není šifrování a komprese.

8
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 07. 03. 2023, 08:31:46 »
Jen tak »mimochodem«, adresář con vytvořit na NTFS jde a to i pod Windows, není to nic zakázaného, stači jen použít absolutní cestu která je typická pro NT, které funguje jinak než DOS, ale Windows stále udržuje zpětnou kompatibilitu. Takže to vypadá na umělé omezení ovladače pro NTFS.

I přímo na Windows je to vůbec docela vtipný...

V Průzkumníkovi složku CON nevytvoříš, ale dokážeš ji smazat.
V CMD musíš použít plnou cestu, stejně tak pro smazání.
PowerShell za použití absolutní cesty složku pomocí New-Item "<cesta>\CON" -itemType Directory vytvoří, ale už ji z PS nesmažeš, protože Remove-Item na jakýkoli tvar cesty hodí chybu :-D
WSL nemá nejmenší problém, mkdir i rmdir fungujou s lokální i absolutní cestou.
Když máš cestu, kde tu složku tvoříš, otevřenou v Průzkumníkovi, její vytvoření ho nerefreshne a musíš si ho refreshnout ručně. Smazání se v Průzkumníkovi projeví hned.

9
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 06. 03. 2023, 15:29:38 »
USER: Proč nemůžu ve windows vytvořit složku s názvem con?
2
[...]"con reserved file name" a variace i bez zmínění Windows je výsledků dost[...]
Unikaji ti 2 veci:
1. Ty vis ze do klicovejch slov dotazu das "reserved",  protoze vis kde je problem ;⁠-⁠)
2. Tazatel by logicky z jeho pohledu ignoroval vysledky s Windows protoze je preci na Linuxu

1) odpověď dostane i na dotaz "why can't i create CON folder"
2) i když odpověď uvádí, že se to týká Windows, mohlo by ho napadnout že když mu to nejde v linuchu, tak buď sestava nějakou souvislost s windows má (a to by ho mohlo navést k tomu, aby se podíval co je ten disk zač), NEBO by ho mohlo napadnout, že není úplně dobrý nápad používat vyhrazené identifikátory byť na jiné platformě už pro případ, že by někdy mohl chtít ten kód přenést jinam, načež mu slezou nehty až mu to nebude fungovat a on po letech nebude tušit proč.

10
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 05. 02. 2023, 07:22:14 »
Nevím co je cíl tazatele, ale můj use case byl zahrát si na k750i staré hry v Javě.

Stará (deaktivovana) Sim posloužila dobře.

To by mě zajímalo jaký. Nevybavuju si vůbec nic,co by za to stálo. Dokonce ani Prince od Persia - Písky Času nebyly tak dobrý,abych s tím ještě někdy ztrácel čas.

11
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 05. 02. 2023, 07:17:29 »
Falešný moralizování,aby vypadal jako ten hodnej snaživej.

12
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 04. 02. 2023, 11:36:51 »
Tak hknmtt radsej zrusil ucet, ocakavajte onedlho obdobne otazky od niekoho noveho :D

Takže jsem to psal zbytečně. Některý lidi mě fakt dokážou nas***.

13
Hardware / Re:Externí šifrovaný disk
« kdy: 04. 02. 2023, 11:34:19 »
Co tu padli otazky na ucel, tak ten je jednoduchy - chcem aby vyvojari mali ulozene zdrojaky na zasifrovanom disku a pracovali iba na nom. Takze nemusia riesi sifrovanie vo svojom systeme ani sa s tym nijako zaoberat. Len si nakonfigurovat cestu v editore/ide na externy disk a to je cele. Keby sa disk pri ceste stratil niekde(v kaviarni, mhd, zlodej na ulici vytrhne tasku s ntb..) tak data su zasifrovane a nic sa nedeje, netreba panikarit a riesit teraz invalidaciu pristupov pre vsetkych ludi a stroje, vygenerovane kluce, tokeny a cojaviem co. Davnejsie v praci po nas chceli zasifrovanie vlastnych pc(ntb) kvoli klientskym kodom, takze tam som videl ze to je nedobre pre ludi takto riesit a zasahovat im do systemu a prostredia a preto externy disk(opakujem disk, neviem co su stale omielate usb kluce). A neviem co je nezrozumitelne na otazke. Jasne som napsial ze chcem hardeverove sifrovanie a plug-and-play funkcionalitu.

Vřele pochybuju,že to skutečně budou používat. Pokud ti skutečně jde o bezpečnost toho,co se ve firmě vyvíjí,máš lepší to mít fyzicky pouze ve firmě,a vývoj na cestách dělat přes VPN připojením k desktopu (ať fyzickému nebo virtuálnímu) ve firmě.
Pak nebudeš muset řešit tyhle nesmysly.

14
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 11:31:10 »
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

No ano, ano, to je samozřejmě pravda, sám jsem to psal a dokonce doporučoval operátory s levnou simkou.
Nicméně škodu za 200 litrů v tom asi neudělá, leda by měl fakt smůlu.
(Šance tam samozřejmě je - třeba kdyby jeho bastl blafnul a zapálil ten mezidomek - ale není to tak hrozné.)

Daleko víc než požáru bych se bál,že to dá na krakorec na vnější zeď a způsobí její praskání, případně že to vítr vylomí a zateče do zdiva, a všimnou si toho po pár měsících. Tam škoda naskakuje velikým fofrem, zvlášť když se majitel nemovitosti rozhodne být vyčuránek a přihodit ke škodě tuhle a tamto. Tam se pak nedoplatí za právníky. Přitom úplně stačí, když přes zimu poteče do zateplení; to je na předělání celé stěny a může jen doufat, že nedojde k poškození zdiva mrznoucí vodou. Nedej bože aby do toho ještě praštil blesk, a pochybuju že ho vůbec napadne řešit napojení na hromosvod, na což vzápětí potřebuje revizi v ceně několika tisíc. A majitel nemovitosti ji jen tak z plezíru kvůli nějakýmu pokusníkovi platit nebude.

Na hraní fajn, ale tahat do toho třetí stranu, zvlášť když mi vůči ní můžou jedině vzniknout obrovské závazky, je naprostá blbost.

15
Sítě / Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« kdy: 14. 11. 2022, 10:51:44 »
"Já to nechci dobře, já to chci po svém." :-)

To je naprosto přesný. Stráví stovky hodin vymejšlením rovnáku na vohejbák, do hardwaru narve několik tisíc, pak někomu vyvrtá díru do baráku a až tam zateče nebo to vítr utrhne, upadne do toho za 200 jen to hvízdne.
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

Stran: [1] 2 3 ... 19