Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: [1] 2 3 ... 32
1
Bazar / Re:Sháním kartu Memory pro duo
« kdy: 19. 06. 2024, 14:00:16 »
Jestli na to nepospícháš, to vzít někdo z kolegů cestou na Moravu.

2
Bazar / Re:Sháním kartu Memory pro duo
« kdy: 19. 06. 2024, 12:35:30 »
Čus, asi bych byl ochoten pustit 2GB originál Sony včetně USB čtečky. Region Praha.

3
Studium a uplatnění / Re:Intriky při výpovědi
« kdy: 18. 06. 2024, 12:33:27 »
tak je to s kazdym rezimem.

Úplně mě nepřijde že by dnes někdo "vyvlastňoval" baráky kvůli politickým názorům. Stačí se podívat na Pitomia, Rajchla a podobné  ;). Navíc pokud občas sledujete dění tak byli experti kteří se snažili vydělat na stavbě dálnice tím že chtěli nesmyslné peníze za svůj pozemek/barák (rozuměj: prostě chtěli poždímat daňové poplatníky) a trvalo několik let než se ten barák/pozemek vůbec podařilo vyvlastnit.

V té úvaze je drobná logická chyba.
Pitomiovi a podobným současný režim baráky nezabaví, protože se to neslučuje s hodnotami oficiálně zastávanými.
Kdyby se ale tahle parta dostala k moci, nedělal bych si iluze že by vůči tomu měli nějaké zábrany.
Tedy to, že "dneska baráky nikdo nevyvlastňuje kvůli politickým nátorům", má původ v tom že ti, kteří by to s radostí dělali, aktuálně nejsou u moci.

4
Studium a uplatnění / Re:ČVUT VS VUT - Nekonečný problém
« kdy: 18. 06. 2024, 12:28:26 »
Brno je zlatá loď
za děvčaty z Brna choď
hmmmm, jsou hezké,
hmmmmm a pěkná...

5
Sítě / Re:Propojení dvou LAN sítí - správa HW
« kdy: 12. 06. 2024, 15:47:23 »
Technická:
jestli jsou routery i switche blízko sebe, úplně nejlepší by bylo routery nahradit jedním s multiWAN (nebo je klidně ponechat), a switch nahradit jedním větším, do něj dovést trunk(y) z routeru/ů, ve switchi to rozplést do accessportů, a v routeru/-ech to patřičně naroutovat a rozdělit firewallem.

Protože ta vyfikndace s VLAN33 bude v popsané podobě fungovat jen v případě, že mezi routery a switchi jsou nataženy trunky. Pokud jsou stávající LAN ve switchích do routeru připojeny accessportem, tak se tahle trasa stejně napřed musí přehodit na trunk.

6
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 15:26:15 »
RDA: Aktuálně je to právně problém. Protože to je provoz distribuční soustavy - a to je licencovaná činnost. :-) Ale tohle se bude měnit.

Jo, je to problém obdobný tomu, že máš na vesnici starlink nebo optiku, a konektivitu přeprodáváš sousedům, což z tebe dělá ISP.

7
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 15:24:46 »
Já moc nechápu proč vymýšlejí další platformu na sdílení elektřiny, když už existuje denní trh. Proč by měl někdo chtít ode mne koupit elektřinu dráž než ji dostane na spotovém trhu? Tam se  cena v době kdy hodně svítí slunce cena blíží nule.
Snad jen to, že pokud se elektřina sdílí v rámci vesnice nebo bytového domu, nemělo by se tolik platit za distribuci.

To totiž původně vzniklo na to, že když máš OZE, přebytky prodáváš distributorovi a ten je samozřejmě jen prodává, a eviduje ti bilanci. A když máš kladnou bilanci, můžeš v době, kdy vyrábíš míň než máš spotřebu, odebírat jen za distribuční poplatek = levněji. Plus si "svoji" dodanou elektriku můžeš odebrat na kterémkoli ze svých odběrných míst, takže když máš u Třeboně FVE na kterou zrovna praží slunce a v Liberci mrzne, tak v Liberci si uvaříš kafe elektrikou, za kterou zaplatíš docela významně míň, přestože v Liberci nemáš nemáš ani FVE, ani větrník.

8
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 15:20:05 »
Ta elektřina teče reálně stejně od výrobce ke spotřebiteli, bez ohledu na to, kdo má s kým smlouvu. Celé je to jen papírově, kdy vydělává prostředník. Čím víc trhů a různých mechanizmů, tím víc lidí se na tom napakuje.

No, chápu jak to myslíš, ale zjednodušils to přesmoc, takže to vyznělo, že to teče od konkrétního výrobce ke konkrétnímu spotřebiteli. Teče to od výrobce do sítě, a ze sítě ke spotřebiteli, a sítí se rozlévá v závislosti na geografickém rozložení a okamžitém výkonu připojených zdrojů a příkonu připojených spotřebitelů.
Distributor je pak "jen" účetní, který na základě měření počítá kolik kdo dodal, kolik odebral, kolik on musel dokoupit a za kolik / nespotřeboval co měl nasmlouváno, partnerům počítá bilanci a vystavuje faktury a přeposílá prachy, a za to si bere provizi.

9
Bazar / Re:Nabídněte management switch 4/5 portů VLAN
« kdy: 12. 06. 2024, 15:12:35 »
Mě se jako naprosto základní s podporou VLAN osvědčil právě Zyxel řady 1200, akorát nejmenší používám 8porty. Přehlednější a srozumitelnější webový management je ale v řadě 1900, která má i modely s PoE, GBIC porty, apod.
Na domácí žvýkání se něco s lepším poměrem cena/výkon hledá docela těžko; samozřejmě pokud je člověk zvyklý na Cisco, nejjednodušší je si trochu (nijak bolestivě) připlatit a vzít nějaké malé SGčko.

10
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 11. 06. 2024, 08:23:09 »
Ad elektrolýza vodíku:
1) jedině z dešťovky, protože z vodovodu platíš vodný + stočný
2) jak dlouho a v první řadě jak to hodláš skladovat?

Můžeš nabíjet autobaterku, a pak z toho krmit LoRaWan uzel s minerem.

11
Sítě / Re:Propojení dvou LAN sítí - správa HW
« kdy: 11. 06. 2024, 07:28:25 »
Vztahovačnost řešit nebudu.

Technicky to "přibližně takhle nějak" udělat jde, např. ta stanice, co má sahat do druhé sítě, může mít na síťovém adaptéru sekundární adresu z jejího rozsahu, nicméně to nemění nic na tom, že to není dobrý nápad (už proto, že když si v té první síti kdokoli nastaví adresu z první sítě a naopak, může do ní vlézt a dělat tam brajgl).

12
Odkladiště / Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« kdy: 04. 06. 2024, 13:05:17 »
Hmm to mi příjde podobně jalový jako randomizovat ty puntíky co se na ně kreslí ty tvary na odemčení....  ;D
A podle mě už dneska pin nikdo nepoužívá, max když staruje vybitej mobil tak kvuli simce...

Jasně, třeba na dveřích nebo bankomatu :-D

13
Odkladiště / Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« kdy: 04. 06. 2024, 11:51:40 »
Randomizovaná klávesnice se používá pro to, aby nebylo možné PIN získat z otisků prstů na obrazovce. Tudíž varianta C (...)
pár let poznáte podle odřených tlačítek, které číslice se používají a které ne.

Ono se to používá především jako ochrana proti útoku vizuálnímu, kdy se útočník pokouší PIN odvodit z pohybů ruky uživatele, protože nevidí přímo na klávesnici. Dociluje se tím toho, že pohyb je pokaždé jiný i při opakovaném zadávání téhož vstupu.

14
Bazar / Re:Prodám 3,5" SAS disky
« kdy: 04. 06. 2024, 08:43:26 »
Pro jistotu se zeptám: to jsou ceny za kus nebo za balík?

15
Odkladiště / Re:Randomizovaná virtuální klávesnice
« kdy: 04. 06. 2024, 08:42:09 »
To jsem neviděl použitý ani na dveřích armádní šifrovny :-D
Adekvátní mi to přijde řekněme na vstupu do šifrovny ambasády.

Stran: [1] 2 3 ... 32