Jak dlouho se dá živit programováním?

Bla

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #30 kdy: 06. 08. 2014, 10:56:25 »
Vidim, ze som mal pravdu.
Ale to nic, ja Vas tolerujem takých ako si ty, vacsina vyrastie, dospeje a zacne sa spravat ako slusni ludia, len podaktori zostanu na tom tak ako boli...

Svoje problémy si řeš se svojí psycholožkou.
Kdybys uměl pořádně číst, tak si všimneš, že já nikoho nevyhazuju.
To, že na pochopení toho, o čem tu mluvím, nemáš asi mozkovou kapacitu, není můj problém.

Ale zkusím to ještě jednou: JÁ VYHAZOVAT NEPLÁNUJI! MLUVÍM O ZKUŠENOSTECH Z OKOLÍ!
Tyhle dvě věty snad pochopíš, není v nich až tolik slov, nepřijdou mi těžké.

Práce posla musí být těžká, když přijde za dostatečně velkým blbem, může přijít i o život.


Makovec

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #31 kdy: 06. 08. 2014, 10:59:45 »
A hlavě, neřekl jsem, že se tím nedá živit, pouze to, že živit se tím bude podstatně těžší, než je to pro člověka ve třiceti.
Jsou programátoři, kteří se s nějakým problémem ve třiceti trápí celý den a ne a ne přijít na řešení.
Mozek věkem degraduje a nedá se očekávat, že pokud mám s něčím problémy už ve třiceti, že to za dvacet let bude lepší, když je jasné, že to bude horší.

Mně taky v sedumnácti přišlo celkem hned jasný jak vyřešit většinu problémů nejen programátorských, ale i celého světa.

Teď o pětadvacet let později mi to už tak rychle jasný obvykle není  ::)

Makovec

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #32 kdy: 06. 08. 2014, 11:04:29 »
Cau.  Ja mam cez 40 a stale programujem. Som na volnej nohe. Pre zakaznikov pracujem vacsinou tak okolo 2 rokov. S motivaciou nemam problem pocas tvorby projektu, ale ked uz je hotovy a prichadzaju ulohy na odstranovanie chyb (v tomto veku uz nielen svojich) byvaju peniaze najsilnejsou motivaciou.  Vtedy je treba podla mna investovat cast z nich do vlastneho projektu (v mojom pripade produktu) ktory je naopak zaujimavy , ale financne zatial iba zerie.  Tak to robim ja netvrdim ze je to spravne. Ide o motivaciu a v case ked treba vediet ten mozog (aj telo) zabavit.

U mne víceméně stejně. Nepamatuju kdybych byl v životě spokojenější.

A co budu dělat za 20 let? To fakt nevím a nějak zvlášť mi to netrápí. Ideálně mít jabloňový sad a mezi podřimováním a četbou moudrých knih v něm roubovat staré české odrůdy, a občas si někam vyjet na výlet fotit :)

lobo


Pavel Tisnovsky

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #34 kdy: 06. 08. 2014, 11:42:07 »
A abych nezapomněl, v (ne)jedné poměrně velké a slavné firmě v ČR prostě vyhodili všechny, kterým bylo nad padesát.
Přišla krize, zeštihlovali a vyházeli všechny starší řadové zaměstnance a nižší vedoucí.

No tak zaprvé asi nebude ostuda sem dát jméno takové firmy, abych věděl, kde jsou tací s prominutím magoři :-) Zadruhé, problém s mladšími je trošku v tom, že je tam velká fluktuace. Z mého pohledu programátora je to samozřejmě výhoda - tu se něco naučím, o dům dál to dokáží ohodnotit atd. atd., ale pro firmu je to dost riziko. Buď je na to zařízená a potom je programování tam skutečně jako práce u pásu, nebo prostě stojí na svých lidech, kteří mají zkušenosti, nejenom mnoho zářezů v CV :-) A někde okolo té 45 (teď odhaduju) už je takový zaměstnanec řekl bych hodně vázán na firmu...


Bla

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #35 kdy: 06. 08. 2014, 14:09:28 »
A někde okolo té 45 (teď odhaduju) už je takový zaměstnanec řekl bych hodně vázán na firmu...

To je v pořádku, je to tak.
Fluktuace u lidí +45 je prý skutečně malá, protože mají problém s hledáním místa.

JENŽE:
Jak ty sám ve věku 55 až 73 let budeš skutečně produktivní? Když Kalousko-Schwarzembergouni plánují odchody do důchodu právě na tuto dobu. Já totiž znám řadu lidí v tomto věku a mají problém zvládat stres (jsou staří, mají často nervy v hajzlu), dlouhodobě se soustředit a dlouhodobě podávat takové pracovní výkony jako ten třicetiletý fluktuant? Pak je tu problém s pružností, třicetiletý programátor prská, když zákazník plácá do telefonu kraviny a vymýšlí si další ptákoviny. Jak moc bude ochotný ten 55-ti až 73-ti letý programátor toto snášet a sedět u počítače bystře v době uzávěrky 18 hodin denně? V této době přichází nemoci, jak moc ti bude firma tolerovat, že budeš 1x za čtrnáct dní chodit k lékaři a jednou za tři měsíce tě budou kolena bolet tak, že nevstaneš do práce?

Až mi na toto někdo odpoví a to tak, že řeknu "no jasně, TRUMBUMBALUDEKLUM to vyřeší", tak řeknu fajn.
Do té doby to nevidím nikterak růžově a spíš si myslím, že si firma raději pořídí větší počet mlaďochů a z těch starých si nechá opravdu jen tu 1/5 nejlepších.

Jistě, sem nechodí žádní lepiči kódu, ale jen ta 1/5 nejlepších programátorů, která bude i v 65 letech totálně fit, zdravá, cvičit s činkama, šoustat první ligu, srdce mít lepší než teď a pálit jim to bude víc než dneska (někteří tu teď působí poněkud natvrdle).
Ale pořád budou 4/5 lidí, kteří to už prostě budou zvládat jen jako koníčka.

as

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #36 kdy: 06. 08. 2014, 14:19:41 »
Pak je tu problém s pružností, třicetiletý programátor prská, když zákazník plácá do telefonu kraviny a vymýšlí si další ptákoviny. Jak moc bude ochotný ten 55-ti až 73-ti letý programátor toto snášet a sedět u počítače bystře v době uzávěrky 18 hodin denně?

Ač s poentou souhlasím, tak zde jsi těžce přestřelil, ze zkušenosti (dělám ve firmě, kde stáří není problém a tak takové kolegy mám), musím říci toto nezvládají mladí, protože jsou "nejchytřejší" a mají něco důležitého...

tommm

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #37 kdy: 06. 08. 2014, 14:28:15 »
Nekdo chce delat od 25 do 60ti programatora? Jako tu jednu pozici? Tak sou prece moznosti kam se posunou nebo vypracovat. Vedouci tymu, architekt, pm ... ja nevim co proste jeste chytryho.

PM muzete delat i v 60ti (taky sem videl).
Konzultanta taky.

A kdyz ne tak co? Muzete jit ucit napriklad na stredni skolu IT nebo whatever.

Nebo si poridit klidnej kousek pudy a pestovat jabka :)

Penize nejsou vsechno. Hlavne se z toho neposrat.

Bla

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #38 kdy: 06. 08. 2014, 14:34:06 »

Co bereš jako mladý?
35-ti letý? 45-ti letý?
Protože 35-ti letý programátor je oproti 65-ti letému programátorovi skutečně mladý, je mladší o třicet let.
Nebo srovnáváš 65 vs 25?

Hele generalizuji, neříkám to jako soud.
Prostě u někoho bude problém s tím, aby se dlouhodobě soustředil 8 hodin.
Další bude mít problém s flexibilitou a jiný zase s nemocností.

Neber to jako: Kup chleba a když budou mít rohlíky, tak jich vezmi pět.

Prostě v tom věku 55 až 73 bude mít každý reálné problémy sám se sebou.
Místo toho, aby odešel do důchodu v 60-ti a třeba ještě dělal na půl úvazku, tak bude muset bušit kód do 73 a to 8 hodin denně.

Taky máme ve firmě "brigádníka", kterému je 60 let.
Stará se o několik transakcí v SAPu a po čtyřech hodinách je daleko unavenější než mladej dvacetiletej kluk.
Nojo, má taky svůj věk. Takže se staví na obědě a jde si domů schrupnout. Další den přijde a další čtyři hodiny je velmi užitečnej.
Jo, věřím, že to vydrží do 65-70-ti let. Ale ne celou pracovní dobu a už vůbec si nedovedu představit, že on je naprosto vzorový příklad, jak to bude vypadat. Spíš si myslím, že je to šťastný jedinech, kterého lze zařadit někam blízko ke skupině 1/5 programátorů, kteří to ještě zvládnou.

Ať si každej z vyjmenovanejch věcí vybere to, co ho může zasáhnout a řekne si "Nojo, možná už to opravdu nebude takové žůžo." nebo "hele to bude v pohodě, jsem přeci absolutní borec blbec".

kolem

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #39 kdy: 06. 08. 2014, 14:36:45 »
Nekdo chce delat od 25 do 60ti programatora? Jako tu jednu pozici? Tak sou prece moznosti kam se posunou nebo vypracovat. Vedouci tymu, architekt, pm ... ja nevim co proste jeste chytryho.

PM muzete delat i v 60ti (taky sem videl).
Konzultanta taky.

A kdyz ne tak co? Muzete jit ucit napriklad na stredni skolu IT nebo whatever.

Nebo si poridit klidnej kousek pudy a pestovat jabka :)

Penize nejsou vsechno. Hlavne se z toho neposrat.

vím o lepších věcech, které jdou pěstévat na půdě (i na půdě od baráku) :D

Bla

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #40 kdy: 06. 08. 2014, 14:38:59 »
Nebo si poridit klidnej kousek pudy a pestovat jabka :)
Penize nejsou vsechno. Hlavne se z toho neposrat.

Tesat do kamene.
Jen mi vysvětli, jak si chceš koupit půdu na ty jabka, když nebudeš mít peníze?
Taky mi není jasné, jak chceš vtom věku lézt po těch stromech, pokud to teda nebudou metrový košťata, který se sklízí strojem.
Mimo to, strom nějakou dobu roste, takže to abys začal s dostatečným předstihem.
No a jsme u toho.
Programátor by se měl do čtyřiceti zařídit tak, aby měl nějaký svoje jistý.
Stačí mít větší barák, v horní půlce dva byty a pronajímat je.
Jenže to nesmíš všechny prachy promrdat za dovolené v karibiku a drahý fáro.
Ve tvým případě bys v těch 40-ti měl mít koupenou alespoň tu půdu na ten sad a nějakou usedlost v tom místě.

Pavel Tisnovsky

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #41 kdy: 06. 08. 2014, 14:58:13 »
A někde okolo té 45 (teď odhaduju) už je takový zaměstnanec řekl bych hodně vázán na firmu...

JENŽE:
Jak ty sám ve věku 55 až 73 let budeš skutečně produktivní? Když Kalousko-Schwarzembergouni plánují odchody do důchodu právě na tuto dobu. Já totiž znám řadu lidí v tomto věku a mají problém zvládat stres (jsou staří, mají často nervy v hajzlu), dlouhodobě se soustředit a dlouhodobě podávat takové pracovní výkony jako ten třicetiletý fluktuant?

Jj chápu, sám za sebe to nedokážu říct, zeptejte se za pár (desítek) let... Ono to v praxi vypadá tak, že se lidi postupně přesouvají na pozice, kde využijí své dlouhodobé zkušenosti (které mladí nemají, teprve je musí získat), ale chápu, že původní otázka zněla "co s programováním po čtyřicítce". Z těch cca deseti lidí v tomto věku, které znám tak tři jsou géniové (tudíž mimo střed Gaussovy křivky :-), další tři velmi zkušení a na pozicích, které by se daly asi nazvat "business logic" a ne frontend a zbytek tak nějak přežívá, ostatně stejně jako většina 25-30letých developerů :-) Možná bych si i troufnul tvrdit, že za nimi je kvalitnější práce, i když možná pomaleji udělaná (co je lepší, nechť si rozhodnou příslušní nadřízení...:-)

tommm

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #42 kdy: 06. 08. 2014, 15:10:19 »
Nebo si poridit klidnej kousek pudy a pestovat jabka :)
Penize nejsou vsechno. Hlavne se z toho neposrat.

Tesat do kamene.
Jen mi vysvětli, jak si chceš koupit půdu na ty jabka, když nebudeš mít peníze?
Taky mi není jasné, jak chceš vtom věku lézt po těch stromech, pokud to teda nebudou metrový košťata, který se sklízí strojem.
Mimo to, strom nějakou dobu roste, takže to abys začal s dostatečným předstihem.
No a jsme u toho.
Programátor by se měl do čtyřiceti zařídit tak, aby měl nějaký svoje jistý.
Stačí mít větší barák, v horní půlce dva byty a pronajímat je.
Jenže to nesmíš všechny prachy promrdat za dovolené v karibiku a drahý fáro.
Ve tvým případě bys v těch 40-ti měl mít koupenou alespoň tu půdu na ten sad a nějakou usedlost v tom místě.

Jestli nekdo chce zit porad v najmu, protoze hypoteka fuj a vsechny prachy vyda za auta a luxusni dovci, tak to potom bohuzel. Uzije si to mladsi a pak bude chodit pro jogurty z ropy do kauflandu za korunupade ...

Nekdo zije vice pri zemi a do 50ti si zaplati treba dum, bude mit nejakou zahradu a muze jit treba do predcasneho duchodu nebo treba jit delat klidnou cinnost a uz nebude potrebovat vydelavat nejaky spesl prachy.

Je to kazdeho volba a zpusob. A to je na tom taky krasny.

omg

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #43 kdy: 06. 08. 2014, 15:33:16 »
nevim co tu resite za kraviny. stejne ste do sedesati mrtvi. mate akorat moznost vybrat si jak. takze rakovinu, jatra, srdce a kradio, hlavu nebo takovy ten pelmel rachitis s rsi a spol.

omg

Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« Odpověď #44 kdy: 06. 08. 2014, 15:37:33 »
mimochodem 73 let se dozije min nez 1/5 rocniku... takze problem by mel byt samoregulacni.