Proč tolik matematiky?

Asi tak



win

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #16 kdy: 22. 06. 2014, 14:14:34 »
kolik lidi pise animacni soft, kolik lidi pise herni engine, atd... min nez tech 5%

Nekdo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #17 kdy: 22. 06. 2014, 14:34:18 »
kolik lidi pise animacni soft, kolik lidi pise herni engine, atd... min nez tech 5%

I kdyby jen 4% psalo animacni soft a hry, pak tu mas 4% co pisi AI a simulace, 4% co pracuji se signaly, proudy, 4% co pisi ekonomicky zamerene programy na vypocet kde ceho, treba budouciho odbytu vyrobku, 4% co pisi sifrovaci nastroje, sifry, protokoly napr pro BTC nebo to zkousi louskat, 4% ja nevim co

Zbyvajicich 76% jsou delnici nahraditelni opickama z Indie.

Jenda

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #18 kdy: 22. 06. 2014, 15:27:48 »
Citace
Tak proč tolik času se jí věnuje a jaký to má smysl? Díky.
http://users.fit.cvut.cz/~stampfra/others/Kcemumitobude.pdf
Ten argument na stránce 2 je IMHO logický klam, protože se stejným způsobem dá ospravedlnit i „Proč se mám nazpaměť naučit to, co autorovi učebnice vyplivlo cat /dev/urandom | tr -dc a-zA-Z0-9 | head -c 2048“ - určitě se ti to někdy může hodit, třeba když budeš potřebovat zveřejnit lidem, kteří to taky četli, zprávu zašifrovanou Vernamovou šifrou. Pointa je ale v tom, že nejde ani tak o to, jestli se něco bude hodit, ale spíš o to uspořádat možné znalosti podle jejich užitečnosti, protože množství znalostí, které se dá naučit, je samozřejmě omezené. Například na střední nás nutili učit se nazpaměť poměrně obsáhlou tabulku autor|rok|dílo a já si myslím, že by bylo lépe ten čas věnovat třeba gramatice, matematice nebo fyzice.

Oldrich

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #19 kdy: 22. 06. 2014, 15:59:59 »
no, pri nedeli se musim trochu rozepsat. Predem ovsem proslovim tezi, ze nasazeni teoretickych matematiku v IT znamena skoro vzdy smrt takoveho nejakeho IT zameru nebo jeho financni katastrofu.

Prvniho takoveho matematika jsem zazil zacatkem 90. let v projektu rizeni vyroby. Ve volnych chvilich nam ostatnim sdelil, ze jeho konickem jsou Hilbertovy prostory :-). Jako i vsichni matematici mel tento pan ten dar, videt problemy v 'sirsich souvislostech'. To vede pak v diskuzich k tomu, ze je ostatnim 'normalnim lidem' objasneno, ze je treba pamatovat na tohle a pri te prilezitosti jeste tedy i na onohle a tedy take na jeste neco jineho a je treba jeste vzit soucasne do uvahy .... Vysledkem bylo software, ktere pred vyvolanim jakekoliv funkce vvyolalo jakousi zjistiovaci funkci, zda jsou predane parametry jeste validni, nebot jak my vime, ty funkce mouhou byt vyvolavany v komplexnim systemu vselijak a vubec. Takze se nakonec system zabyval sam s sebou neustale se kontroloval, zda je jesta sam validni. (10 lidi, 2 roky prace navic :-)) 

Dalsi katastrofa byl projekt pro energeticky koncern. My normalni lide si myslime, ze den ma 24 hodin. Ale kdyz se teoreticky matematik v rohovorech s pracovniky energetiky dozvi, ze jeden den v roce ma hodin 23 a jiny 25, tak pak takovy clovek ozije, prosadi naprogramovani databazi a jinych nastroju komplet od zacatku a vysledkem bylo 50 lidi 3 roky navic.

Posledni velky matematik byl u projektu pro nakladatelstvi. Jeho konickem byly mnoziny a v projektu mel na starosti navrh databaze. Dokud se v sql dotazu nenachazelo nekolik unionu a subselecty, tak asi nespal. Vysledkem bylo, ze my ostatni jsem nebyli s to z databaze vydolovat nejaka data jak to bylo zasmodrchane. Pan doktor byl sice nepostradatelny, ale 10 lidi melo aspon o dva roky vic praci. 


dfgzx

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #20 kdy: 22. 06. 2014, 16:29:19 »
ja lituju, ze jsem na vysce te matematice vic nedal.
fakt lituju.

matika by mela byt povinne i u maturity, aspon trojclenky.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #21 kdy: 22. 06. 2014, 16:33:52 »
ja lituju, ze jsem na vysce te matematice vic nedal.
fakt lituju.

matika by mela byt povinne i u maturity, aspon trojclenky.

Jsem schopen pochopit, že někteří absolventi gymnázií nepokračují ve studitu na vš technického zaměření.
Ale proč ta matika není povinná pro ty, co na techniku (nebo něco podobného) chtějí, to nechápu.

PS: a pořád si ještě myslím, že určitě by se našel nějaký základ té matematiky, který by měl znát každý středoškolák ...

txt

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #22 kdy: 22. 06. 2014, 16:44:15 »
Citace
Ne, opravdu, zažil jsem části výuky, které skutečně přímo potřeba nejsou, jako například derivace, integrály a řešení diferenciálních rovnic.

No vidite, ja zrovna presne tohle vyuzivam v AI, + jeste ruzne diagonalni, inverzni a transformacni matice, statistiku, nejaka ta idea pravdepodobnosti by se taky nasla...
Mohl byste sdělit, která část AI se zabývá diferenciálníma rovnicema? Při mém krátkém nahlédnutí do této oblasti se využívalo: pravděpodobnost a statistika, základy algebry (úpravy výrazů s maticema, protože ty statistické metody jsou vícerozměrné), metoda největšího spádu pro hledání minima. V podstatě všechno z toho je implemantováno třeba v Matlabu, takže to stačí umět používat. Jiné oblasti AI využívají ještě formální logiku.

win

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #23 kdy: 22. 06. 2014, 17:06:36 »
Citace
Ne, opravdu, zažil jsem části výuky, které skutečně přímo potřeba nejsou, jako například derivace, integrály a řešení diferenciálních rovnic.

No vidite, ja zrovna presne tohle vyuzivam v AI, + jeste ruzne diagonalni, inverzni a transformacni matice, statistiku, nejaka ta idea pravdepodobnosti by se taky nasla...
Mohl byste sdělit, která část AI se zabývá diferenciálníma rovnicema? Při mém krátkém nahlédnutí do této oblasti se využívalo: pravděpodobnost a statistika, základy algebry (úpravy výrazů s maticema, protože ty statistické metody jsou vícerozměrné), metoda největšího spádu pro hledání minima. V podstatě všechno z toho je implemantováno třeba v Matlabu, takže to stačí umět používat. Jiné oblasti AI využívají ještě formální logiku.
zbytecna snaha... staci se podivat ze nekdo jako treba "Nekdo" se tu snazi vsechny presvedcit, ze kazdy rok na svete vznikne 1000x novy matlab apod.

fox of fire

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #24 kdy: 22. 06. 2014, 17:34:13 »
V podstatě všechno z toho je implemantováno třeba v Matlabu, takže to stačí umět používat.
To myslite vazne? Na to fakt nemam slov.
Jako ja jsem od vetsiny lidi dneska zvykly na pristup "nekdo to za mne udelal, takze to pouziju a nezajima me jak to funguje", ale od programatora bych to opravdu necekal. Pak se nedivte ze se tu mluvi o opicich.

Nekdo

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #25 kdy: 22. 06. 2014, 17:40:14 »
Citace
Ne, opravdu, zažil jsem části výuky, které skutečně přímo potřeba nejsou, jako například derivace, integrály a řešení diferenciálních rovnic.

No vidite, ja zrovna presne tohle vyuzivam v AI, + jeste ruzne diagonalni, inverzni a transformacni matice, statistiku, nejaka ta idea pravdepodobnosti by se taky nasla...
Mohl byste sdělit, která část AI se zabývá diferenciálníma rovnicema? Při mém krátkém nahlédnutí do této oblasti se využívalo: pravděpodobnost a statistika, základy algebry (úpravy výrazů s maticema, protože ty statistické metody jsou vícerozměrné), metoda největšího spádu pro hledání minima. V podstatě všechno z toho je implemantováno třeba v Matlabu, takže to stačí umět používat. Jiné oblasti AI využívají ještě formální logiku.

Ok, dif rovnice ne primo v "oboru AI" ale v projektech je pouzivame, integraly jsou pouzity v knize Neural networks for pattern recognition od Christophera M.Bishopa, derivace pouzivam pokazde, kdyz implementuji novou Transfer function, ne, v matlabu neni vsechno a specialni typy siti si clovek musi udelat sam.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #26 kdy: 22. 06. 2014, 17:47:18 »
no, pri nedeli se musim trochu rozepsat. Predem ovsem proslovim tezi, ze nasazeni teoretickych matematiku v IT znamena skoro vzdy smrt takoveho nejakeho IT zameru nebo jeho financni katastrofu.

Nějak mi nejde do hlavy, proč jste nechali matematika dělat informatickou práci.

Pupi1

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #27 kdy: 22. 06. 2014, 18:13:11 »
Zas taka otazka. Podla mna vznikaju taketo diskusie s cielom rozprudit debatu alebo aby rec nestala :)

K otazke:
Matematiku ano, ale do urcitej miery. Niekto vyuziva matematiku stale, niekto menej a niekto vobec. Mozno 2% absolventov VS ju vyuziva stale. 98% skoncia ako programatori webov, mobilnych aplikacii, roznych CMS systemov, IS systemov. Niektori su dizajneri, niektori sa hrabu na manazment. Taka je realita. Je zbytocne si tu honit ego nad tym, ako to tu podaktori robia, ze matematika je nesmierne dolezita pre absolventa VS zameranej na IT. Aj tak to casom clovek zabudne, ak to nebude pouzivat.

nojono1

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #28 kdy: 22. 06. 2014, 20:08:11 »
Možná nám odpůrce matematiky mohl sdělit, co je to hodně a kde se to odehrává
třeba 1+1, 2 semestry, 13 týdnů?
a matlab přece umí všechno, nemám slov....
další téma bude, že ZŠ je vlastně zbytečná a nakonec si stejně všechno najdeme na Internetu, že jo...
ach jo, fakt ach jo

Wizard

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #29 kdy: 22. 06. 2014, 20:35:17 »
V podstatě všechno z toho je implemantováno třeba v Matlabu, takže to stačí umět používat.
To myslite vazne? Na to fakt nemam slov.
Jako ja jsem od vetsiny lidi dneska zvykly na pristup "nekdo to za mne udelal, takze to pouziju a nezajima me jak to funguje", ale od programatora bych to opravdu necekal. Pak se nedivte ze se tu mluvi o opicich.

Snad jsem tento příspěvěk pochopil správně. Pokud budu mluvit v informatické rovině, dělat znovu něco co už někdo vymyslel je ekonomicky neobhajitelné. Zkuste říci šéfovi že jste mohl použít knihovnu kterou implementujete za 10 minut ale vy jste si to raději napsal znovu ale trvalo vám to 3 hodiny. Tento přítup jste ale doufám nemyslel, souhlasím s vámi že by měl člověk problematice rozumět, protože kdykoli může přijít problém na který neexistuje hotové řešení nebo je potřeba modifikovat danou knihovu pro požadovanou funkčnost. Přiznám se že v projektech, na kterých dělám také nevím jak některé knihovny uvnitř fungují i když to tuším, ale proč bych se tím měl zabývat když potřebuji řešit jiné důležitější věci. Pouhým slepováním hotových řešení se však z člověka dobrý programátor nestane (a nevznikne dobrý produkt), stejně tak někdo kdo píše všechno sám (tam kde mohl použít hotové řešení) se pro firmu nestane dobrým zaměstnancem.