no, pri nedeli se musim trochu rozepsat. Predem ovsem proslovim tezi, ze nasazeni teoretickych matematiku v IT znamena skoro vzdy smrt takoveho nejakeho IT zameru nebo jeho financni katastrofu.
Prvniho takoveho matematika jsem zazil zacatkem 90. let v projektu rizeni vyroby. Ve volnych chvilich nam ostatnim sdelil, ze jeho konickem jsou Hilbertovy prostory :-). Jako i vsichni matematici mel tento pan ten dar, videt problemy v 'sirsich souvislostech'. To vede pak v diskuzich k tomu, ze je ostatnim 'normalnim lidem' objasneno, ze je treba pamatovat na tohle a pri te prilezitosti jeste tedy i na onohle a tedy take na jeste neco jineho a je treba jeste vzit soucasne do uvahy .... Vysledkem bylo software, ktere pred vyvolanim jakekoliv funkce vvyolalo jakousi zjistiovaci funkci, zda jsou predane parametry jeste validni, nebot jak my vime, ty funkce mouhou byt vyvolavany v komplexnim systemu vselijak a vubec. Takze se nakonec system zabyval sam s sebou neustale se kontroloval, zda je jesta sam validni. (10 lidi, 2 roky prace navic :-))
Dalsi katastrofa byl projekt pro energeticky koncern. My normalni lide si myslime, ze den ma 24 hodin. Ale kdyz se teoreticky matematik v rohovorech s pracovniky energetiky dozvi, ze jeden den v roce ma hodin 23 a jiny 25, tak pak takovy clovek ozije, prosadi naprogramovani databazi a jinych nastroju komplet od zacatku a vysledkem bylo 50 lidi 3 roky navic.
Posledni velky matematik byl u projektu pro nakladatelstvi. Jeho konickem byly mnoziny a v projektu mel na starosti navrh databaze. Dokud se v sql dotazu nenachazelo nekolik unionu a subselecty, tak asi nespal. Vysledkem bylo, ze my ostatni jsem nebyli s to z databaze vydolovat nejaka data jak to bylo zasmodrchane. Pan doktor byl sice nepostradatelny, ale 10 lidi melo aspon o dva roky vic praci.