Anketa

Mám přerušit školu a jít do práce?

jdi pracovat, školu doděláš pak
156 (21%)
dodělej školu, pak jdi pracovat
587 (79%)

Celkem hlasů: 743

Střední školu nebo práci?

lel

Střední školu nebo práci?
« kdy: 04. 06. 2014, 09:39:42 »
Ahoj, jsem studentem druheho rocniku stredni, ale mam za sebou docela dost praxe a s nabidkou se ke mne dostala jedna spolecnost, nabizejici plat kolem 75 tisic Kc. Znamenalo by to ale, ze musim prerusit stredni, coz se mym rodicum nelibi. Muj "plan" je takovy, ze bych na rok prerusil studium, abych vedel, jestli vse zvladam, potom pripadne studium prerusil jeste na druhy rok a nasledne bych skolu dodelal. Rodice mi dokola rikaji, ze ztratim dva roky, ze bez maturity stejne nic delat nemuzu a podobne... coz mi prijde jako nesmysl, vzhledem k nabidce, na kterou prave koukam. Co si o tom myslite vy? Jeste jednou zduraznuji, ze skolu dodelat chci, jen pozdeji.
« Poslední změna: 04. 06. 2014, 10:16:38 od Petr Krčmář »


yolo_swag

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #1 kdy: 04. 06. 2014, 09:44:45 »
Za rok, dva se můžeš stát pro společnost přebytečným a jsi tam kde slunce nesvítí. Bez maturity tě nikde nevezmou.

caution

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #2 kdy: 04. 06. 2014, 09:46:42 »
studuj, si este hlupy

lel

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #3 kdy: 04. 06. 2014, 09:53:53 »
Za rok, dva se můžeš stát pro společnost přebytečným a jsi tam kde slunce nesvítí. Bez maturity tě nikde nevezmou.

A prave proto chci studium pouze prerusit, a ne uplne zrusit.

Pavcel 'TIGER' Růžička

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #4 kdy: 04. 06. 2014, 10:03:48 »
Za rok či dva vypadneš ze školního tempa, dost toho zapomeneš a nebude se ti do toho chtít vracet. Bude ti scházet i potřebná motivace a hlavně u toho, co tě nebaví. Já osobně bych na nabídku zapomněl a studoval dál. Leč světem hýbá mamon.


Work

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #5 kdy: 04. 06. 2014, 10:05:11 »
Chod pracovat, k skole sa da vzdy vratit. Je kopec uspesnych ludi co nemaju ani skolu. Dolezite je co si v zivote dokazal, nie co si vystudoval.

Ja som riesil podobny problem, nastastie to bolo uz na vyske, a tak som prepol na externe studium a skolu som mal uz len ako hobby. Vlk najedeny aj ovca cela :)) . Nakoniec pri skuskach som sa ani ucit nemusel, lebo fakty z praxe boli silnejsie ako tie hlupe definicie z hnilych kniziek :).

Vojta

Re:Skolu nebo praci?
« Odpověď #6 kdy: 04. 06. 2014, 10:14:14 »
Dodělej si školu. Během střední jsem měl také práci a možnost přejít na dálkové středoškolské studium. Všichni byli proti, nechal jsem se přemluvil a na škole zůstal.
A jsem velice rád, že jsem to udělal.
Pracovat budeš moci celý život. Pokud Ti již teď někdo nabízí slušně placenou pozici a Tvoje práce tuto cenu stojí, nebudeš mít problém si ji najít i později. Pokud ted odejdeš, do školy už se nikdy nevrátíš a pokud ano, bude Tě to stát daleko více síly.

Už jenom proto, že najednou budeš mít peníze a tu školu vlastně "nepotřebuješ". Ten "odpor" k učení bude sílit a sílit. Mimo jiné v očích zaměstnavatele jsi nevydržel ani na střední - velké mínus.

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #7 kdy: 04. 06. 2014, 10:35:19 »
Rozhodně bych taky doporučil dodělat školu. Znám několik lidí, kteří „jen přerušili“ a už se k tomu nikdy nevrátili. Teď to vypadá jednoduše, ale pak se ti změní priority, budeš naplno zaměstnán prací a vymluvíš se sám před sebou na to, že teď nemáš čas nebo že se ti nechce a tím to zhasne.

Přidal jsem nahoru anketu, můžete zahlasovat, pokud nechcete psát komentář.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #8 kdy: 04. 06. 2014, 10:39:14 »
U střední školy bych se bál přerušit studium a jít makat. Samozřejmě záleží na tom, co máš za obor, ale obecně se dá říct, že pokud vypadneš z tempa, tak už se Ti znovu nebude chtít nastoupit a skončíš jen se základním vzděláním. Život je příliš dlouhý ... teď je sice pro Tebe výhodnější odejít, to ne, že ne, ale co za 5, 10 let? Bude Tvá firma stále existovat? Nebo skončíš jako popelář nebo hajzldědek, protože všude jinde budou chtít výučňák nebo maturitu? Třeba na pozice v IT chtějí většinou maturitu nebo vysokoškolské vzdělání (alespoň Bc), ale najdou se i takoví, kteří vezmou jen člověka s titulem Ing nebo Mgr a výše.

Já osobně jsem začal pracovat až na bakalářském studiu - to jsem denní formou při práci dodělal, i když jsem se z modelu "práce při studiu" přesunul do modelu "studium při práci". Navazující pak kombinovanou formou, modelem "mám to v p**i".

Mezi bakalářským a navazujícím jsem měl rok pauzu a musím říct, že nebylo snadné se zpět "vrátit" do školních lavic s vědomím, že v mnoha oblastech mám víc praktických zkušeností než ti učitelé a že to, co nám povídají, se v praxi dávno nepoužívá. V mém okolí jsou i lidi, kteří šli po maturitě "na rok nebo dva" pracovat a pak chtěli jít na výšku. Většina se potom ani nepřihlásila a ti, kteří ano, nedokončili.

Když už nic jiného, minimálně ten papír o absolvování školy je investice do budoucna. Samozřejmě, může to být investice, která k ničemu nebude. Můj názor a přesvědčení je, že se ta investice vyplatí.


caution

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #9 kdy: 04. 06. 2014, 10:39:22 »
by ma zaujimalo co to je za job kde dostane 16rocny chalan 75000 Kc

Petr Menšík

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #10 kdy: 04. 06. 2014, 10:44:11 »
Kdyby to byla VŠ, bylo by to trochu něco jiného. Ale maturitu potřebuješ. Tečka. Není mi jasné, co tak úžasného ti nabízí za 75k Kč, ale máš před sebou dlouhou dobu. Oni ti do smlouvy určitě nedají, že tě zaměstnají na 10 let. Bez VŠ se zkušenostma se s tebou bavit budou. Bez maturity tě nepustí ani k pohovoru. Najdi si brigádu za čtvrtinový plat a u toho dodělej maturitu, vyplatí se to.

nojono3

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #11 kdy: 04. 06. 2014, 10:44:35 »
Obvykla finta firem
reci typu: nech skoly, neni ti na nic, na skolach uci jen hlupaci,  nic te stejne nenauceji, pojd hned k nam a bla bla bla
a po par letech ( mesicich): na tuto fci potrebujeme cloveka s VS ( nebo aspon se SS), tak padej
mne stale prekvapuje, ze si lide, co resi tyhle otazky ( zda skolu vubec, jakou atd.), neuvedomuji jednak odchod do duchodu nekdy pomalu v 70, to ze tu skvelou nabidnutou praci asi 40- 50 let delat nebudou a ze s rodinou treba se nestuduje moc dobre a mj. i trh prace v IT se zaplnuje stejne jako v jinych oborech a za par let bude rozhodovat nejen skola ale i jaka ( teda ona rozhoduje castecne uz ted)


Kolemjdoucí

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #12 kdy: 04. 06. 2014, 11:03:09 »
Co si o tom myslite vy? Jeste jednou zduraznuji, ze skolu dodelat chci, jen pozdeji.

SŠ udělat hned a k tomu ještě Bc./Ing./Mgr.
Do té doby jenom brigády při škole.

txt

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #13 kdy: 04. 06. 2014, 11:35:59 »
I kdybys byl sebegeniálnější (což pravděpodobně nejseš, jinak bys to sem nepsal) tak bez maturity/výučáku jseš nula. Btw to samé platí pokud jseš v IT sektoru o angličtině. Další formální studium není nezbytné, pokud máš dostatek vůle (výhody i nevýhody popsány jinde).

Hmmm

Re:Střední školu nebo práci?
« Odpověď #14 kdy: 04. 06. 2014, 11:45:02 »
I kdybys byl sebegeniálnější (což pravděpodobně nejseš, jinak bys to sem nepsal) tak bez maturity/výučáku jseš nula. Btw to samé platí pokud jseš v IT sektoru o angličtině. Další formální studium není nezbytné, pokud máš dostatek vůle (výhody i nevýhody popsány jinde).
Neviem preco je nutne chlapca okamzite urazat. Znakom geniality nie je arogancia v rozhodovani, ale ochota sa poradit s ostatnymi, ktori maju viac skusenosti a iny pohlad na vec (rodicia, forum).