Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #15 kdy: 28. 02. 2014, 21:29:38 »
Banka na Google Apps?  :o Která?

Třeba tady http://byznys.ihned.cz/c1-54529350-druha-nejvetsi-spanelska-banka-opousti-microsoft-prechazi-na-google-apps

Co se týká bezpečnosti, tak nezapomínej na to, že největším nebezpečím jsou interní lidé a interní admini. Když máš jednoho/dva adminy co mají přístup k mail serveru, tak to prostě není ideální stav, tací lidé můžou informace zneužít mnohem pravděpodobněji než třeba NSA, protože mají přístup i do dalších systémů a znají kontext informací a mají ve firmě kontakty.

Nechápu, proč si tolik lidí myslí, že věci v cloudu jsou nebezpečné, a pak v pohodě předají klíče člověku, u kterého často neviděli ani občanku (už jsem na to nejedno HR oddělení upozorňoval, že nekontrolují občanky a může se dovnitř dostat kdokoliv...).


Jakub L.

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #16 kdy: 28. 02. 2014, 21:46:45 »
Banka na Google Apps?  :o Která?

Česká spořitelna třeba...

e

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #17 kdy: 28. 02. 2014, 22:19:55 »
Ano, recept máme. Dement, který nepochopí ani po několikerém seznámení se směrnicí o používání IT jednoduchou skutečnost, že email není skladiště pro gigabajty dat a že neslouží k odesílání desítek nebo stovek MB příloh, prostě ukončí pracovní poměr.

To by me teda zajimalo, jak chcete treba manzelce ukoncit pracovni pomer .. Hmm :D

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #18 kdy: 28. 02. 2014, 23:07:23 »
Ano, recept máme. Dement, který nepochopí ani po několikerém seznámení se směrnicí o používání IT jednoduchou
To by me teda zajimalo, jak chcete treba manzelce ukoncit pracovni pomer .. Hmm :D
Zakáže ji večerníček...

Ještě se mi nepovedlo narazit ani na jeden počítač, kde by ruční komprimace PST u padajícího Utlouku nezmenšila ten krám o několik set MB až několik GB.
To máš pravdu, ale mnohdy je to docela opruz, zvláště když to musíš dělat 4x za rok...

Pokud to nepochopí ani po rozumném vysvětlení, tak se holt sbalím a jdu jinam. -----------zkraceno-----------
P.S. Jestli si tohle posíláte po firmě emailem mezi sebou místo toho, abyste to hodili na sdílený disk, tak teda nazdar hodiny.  ::)
No jistě, Asi máš velkou volnost, nebo jsi majitel vlastní firmy, která nepotřebuje klienty.

Je to krásně řečeno. Se sbalím a jdu jinam. Hmm, Tak místo aby to skousnul, a tedy vyřešil, našel řešení, než ze mne nějaký jouda udělá blbce, že se to dá řešit, tak odepíšeš kolik % měsíčních příjmů ?? A když je to klient co ti dělá třeba 40% ?

No nic, nebudu rýpavý, ale asi jsi nikdy neřešil nic s lidmi na "vrcholných" pozicích, a nebo jsi takový guru a s takovým příjmem, že ti je jedno nějaký BFU a to aj kdyby platil kdoví co....

Mám hodně rád takové řeči. Skutek většinou utek.

Řešení existuje. A to i pro BFU s outlookem.


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #19 kdy: 28. 02. 2014, 23:15:51 »
Řešení existuje. A to i pro BFU s outlookem.

Tak si to prosím tě řeš třeba až do smrti, a klidně si posílej mailem jako přílohu třeba celý DVD. Ostatní holt mají lepší věci na práci a na přenos velkých souborů používají technologie, které jsou k tomu určené a fungují spolehlivě i mimo rámec firmy. A pokud to zaměstnanec nepochopí, tak holt může hledat štěstí jinde. Pokud to nepochopí zákazník, tak ať si hledá jiného blbce, který mu bude vymýšlet kulatý čtverec.


Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #20 kdy: 01. 03. 2014, 02:12:08 »
Pokud si zaměstnanci chtějí posílat fotky a videa, tak na to je na NASu zvláštní adresář (složka). Šéf pokud mi posílá grafiku nepošle ji emailem ale přes úložiště pod heslem. S člověkem co umí nejlépe grafiku, sedím v kanclu, takže opět žádný problém. Klienti potřebují pouze webová tlačítka a funkční e-mail do firmy + podporu sw dodavatele technologie.
Účetní data se neposílají e-mailem a nejsou tak velká. Pokud by řadoví zaměstnanci v pracovní době na server na kterém běží technologie stahovali seriály a pak se je někam pokoušeli posílat nebo si dělat ve firmě vlastní úložiště, asi by to byl pro šéfa důvod k rozvázání pracovního poměru.
Objemnější věci se převádí do pdf. Videa a propagační filmy zatím klientům neposkytujeme.
Ve firmě se s chytrým mobilem připojuji mimo firemní síť.

Nedávno mi kamarád říkal o serveru kde našel mezi firemními daty několik dílů seriálu. Přišlo se na to až když sever začal zlobit.
Technologie a úložiště Google, kromě zařazení na mapy nepoužíváme, ani jim nefandíme. - Spíš jsem nyní zaznamenal problém u sousedů ohledně SEO, kdy má naše firma stejný název jak určitá technologie a doménu získal před námi prodejce zboží s Tchajwanu.
To se líbit vedení nebude. Už nám jen chybí aby začal soudní spor o doménu v Česku s koncovkou cz !
Samozřejmě se nějaký domainer pokoušel nás docela slušně natáhnout na cenách domén s jinými koncovkami.

Prakticky považuji za pravděpodobnější únik informací a dat v místech podnikání než někde z úložiště. Potlačit na minimum se snažíme oboje. S neloajálními zaměstnanci se rádi rychle rozloučíme, nebývají to zrovna počítačoví guru. Dvě základní sítě nejsou propojeny, nikdo kromě vedení nemá přístup ke kritickým datům.
 

JarinBarin

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #21 kdy: 01. 03. 2014, 02:12:44 »
Jak uz nekdo napsal... dat pres drzku, nic jinyho nepomuze.

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #22 kdy: 01. 03. 2014, 08:34:49 »
Tak si to prosím tě řeš třeba až do smrti, a klidně si posílej mailem jako přílohu třeba celý DVD. Ostatní holt mají lepší věci na práci a na přenos velkých souborů používají technologie, které jsou k tomu určené a fungují spolehlivě i mimo rámec firmy. A pokud to zaměstnanec nepochopí, tak holt může hledat štěstí jinde. Pokud to nepochopí zákazník, tak ať si hledá jiného blbce, který mu bude vymýšlet kulatý čtverec.

Víš co je zvláštní ?? Nevymýšlím kulatý čtverec. Tazatel se ptal jak to udělat. Řešení existuje. A pro tebe je to podřadná debata.

Mimochodem, pokud jsi četl pořádně (a předpokládám, že to umíš) tak jsem psal že použití je kombinace Thunderbird-UbuntuOne, takže když už tak přesně jak se to má dělat.

Opravdu nemám čas, stejně jako ty, řešit padající Outlooky a neprošlé přílohy. Ale na rozdíl od tebe, nemám zájem odmítat zákazníky jen protože se jim něco do hlavy nedostane.
Mám i takové, co se po 10ti letech ještě nenaučili používat scaner. Scanují za asistence IT připojeného na dálku a s telefonní podporou.
NO A CO. Však to platí. Tak proč negativismus.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

brk

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #23 kdy: 01. 03. 2014, 12:24:43 »
Jen taková rejpavá otázka, a co uděláš když ten "De****", který nepochopí směrnici, kterou sám podepsal, je zároveň majitel té dotyčné společnosti ??
Propustíš jej také ??? Já se jen rejpavě ptám...
Často řeším otázky typu: "a proč to nejde?" nebo zadání, "mě to nezajímá, zajistěte to, abych to mohl emailem posílat"
Těžko se pak takovým odporuje a oponuje... zvláště když jsou to ti, kteří pak podepisují tvůj vlastní šek na proplacení na tvůj vlastní účet.

Já jen, že jsem před lety přestal tvrdit: "To nejde" a nahradil "To já neumím", protože nejhorší je, že vždy se najde blbec, kterému neřekli, že to nejde, a on to udělá aby to šlo...

Těmto říkám, že se nejedná o technický problém, ale že je prostě slušnost neposílat maily obsahující přílohu, protože nikdy neví, na čem příjemce ten mail bude číst. Objemný mail v kombinaci např. s roamingem se může proměnit v nehezký účet za telefon + vybitá baterka v nejméně vhodnou dobu. Trošku to nafouknu a zatím to vždy zabralo.

Spíš mám problém s tím, jak to tedy ve finále řešit. Někde používají ten již zmiňovaný dropbox, někde uschovna.cz, jinde zase Google Disk, či vlastní FTP, ale nic z toho se mi nějak moc nelíbí.

dmipmklm

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #24 kdy: 01. 03. 2014, 12:47:12 »

Ano, recept máme. Dement, který nepochopí ani po několikerém seznámení se směrnicí o používání IT jednoduchou skutečnost, že email není skladiště pro gigabajty dat a že neslouží k odesílání desítek nebo stovek MB příloh, prostě ukončí pracovní poměr.


Clovece, nepochopil jste otazku. Vyhazovat nekoho jen proto, ze vam nefunguje dobre ITC oddeleni? No nevim, kdo je v teto diskuzi expresivne vyjadreno dusevne slabsi.

Ale k veci. U nas je jedno kolik posilate. Kazdy vsak ze zkusenosti vi, ze ze obtezovat adresata rekneme vice nez 20MB mailem je nevhodne. A v tu chvili nase ICT nabizi uzivateli vlastni OwnCloud. "Drag&Drop" a "Share with link" a je to.

A vim ze zrovna vy budete mit jeste 1000 dalsich prikecu jak byste to delal jinak...

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #25 kdy: 01. 03. 2014, 14:16:38 »
Thunderbird má tuším od verze 13 službu filelink. To znamená, že pokud uživatel překročí hranici maximální přílohy, pošle se to třeba na drobbox, či jiný server, který je nakonfigurován a emailový server to vůbec nezatěžuje. Je to elegantní řešení.

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #26 kdy: 01. 03. 2014, 16:50:02 »
Těmto říkám, že se nejedná o technický problém, ale že je prostě slušnost neposílat maily obsahující přílohu, ---------zkraceno------------
Ano souhlasím. V 80% to stačí, a funguje to. Ale jsou lidé, kteří bohužel jsou platícími osobami, a jejich "arogance" dosahuje výšky, kterou neovlivním.
Jsou IT kteří si mohou díky svým jiným aktivitám takové osoby odkázat do "****", ale fakt bych chtěl vidět jednoho diskutujícího, jak by takto jednal s nejvyšším nadřízeným. Prostě by to vyřešil, akceptoval.... chtěl bych jej vidět, jak by zahodil celý svůj příjem a trval na principech, když tato blbost MÁ řešení.

Jedná se mi o princip, rozhodně začínám u každého, že do emailu přílohy větší jak 2MB NEPATŘÍ.
Ale taky vím, že když to nevyřeším já, vyřeší to někdo jiný, a proč bych měl tedy já být kvůli "principu, že to je blbost" nemít peníze, když to umím vyřešit.


Spíš mám problém s tím, jak to tedy ve finále řešit. Někde používají ten již zmiňovaný dropbox, někde uschovna.cz, jinde zase Google Disk, či vlastní FTP, ale nic z toho se mi nějak moc nelíbí.
Sice nemám tak striktní názor na tyto služby, neboť je sám používám, a díky tomu jsem efektivnější, a mám větší příjmy, menší náklady atd.
Prostě vyjma úschovny, Dropbox a GDisk považuji za použitelné systémy. FTP na velké soubory jsou obecně používané u reklamních agentur, kde se posílají vždy (tedy z 90%) velké a hodně velké soubory. Jak jinak dostat z kanclu reklamky soubory na tisk do tiskárny ? Tam je FTP nejefektivnější.

Je to vždy o tom jaké další služby a HW daná firma používá. A taky k čemu. Ale rozhodně se už léta (skoro desetiletí) s majiteli firem nehádám. Nemá to smysl, a je to vůči mojí osobě kontraproduktivní. Rozhodně, nemám zájem aby vydělávali ti ostatní, jen proto, že já mám nějaké "principy" že se to takhle nemá dělat.


Thunderbird má tuším od verze 13 službu filelink. To znamená, že pokud uživatel překročí hranici maximální přílohy, pošle se to třeba na drobbox, či jiný server, který je nakonfigurován a emailový server to vůbec nezatěžuje. Je to elegantní řešení.
JJ. máš pravdu. Varianta 1. ze začátku diskuze. Elegantní. A dokonce to ani "neotravuje"


Ano, recept máme. Dement, ..........zkraceno.............prostě ukončí pracovní poměr.
Clovece, nepochopil jste otazku. Vyhazovat nekoho jen proto, ze vam nefunguje dobre ITC oddeleni? ................zkráceno.........................  A vim ze zrovna vy budete mit jeste 1000 dalsich prikecu jak byste to delal jinak...

Tak Lol Phirae má prostě svůj svět. Striktní. Zvláštní. Jednoduchý.
Zajímalo by mne čím se živí.

Bohužel (bohudík) ne každý má striktní omezení.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

ads

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #27 kdy: 01. 03. 2014, 17:19:46 »
To je ale snůžka keců...

Pánové, pokud nanabídne admin jednoduchou ovládáním a pro vedení firmy bezpečnou alternativu, pak keci o dát přes držku jsou krásné, bohužel ilustrují neshopnost admina. Je sice krásné, že dá "řešení", které bohužel pro admina jednoduché ovládáním, ale pro uživatele na úrovni obsluhy Temelína říká něco o shopnostech admina ne neschopnosti uživatele. Zájímavé u nás se zavedla vnitropodniková síť, každý užívatel dostal síťový disk, který se "pro věžného" uživatele tvářil jako další disk což chápal a rozuměl, zároveň se dalo tvrdé školení vedoucím(museli to chápat hlavně oni včetně vedení) a jim se zadal úkol zavést do praxe a fungijete bez problémů. Pokud, ale hledáte jednoduchá řešení" a ještě sofistikovaně to nutíte manažerům, pak je problém asi u vás  pánové a ve vaší schopnosti dělat Admina. Dobrí admin není jenom o schopnosti nastavení serveru, ale nastavení serveru tak, aby na něm mohl dělat uživatel. Viz. Apple, dokud tato firma neudělala "produkzty" userfrendly tak se psali přesně ty samé keci, neshcopní uživatelé, vyhodit je s firmy apod. nakonec se ukázalo, že vyhodit s eměli "odborníci" co nedokázali vyrobit použitelný produkt...

Jimm

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #28 kdy: 01. 03. 2014, 19:47:10 »
Borče, ty se nauč psát a potom to sem přijď znovu osvětlit. Za co mohou stát názory někoho, kdo nedá dohromady větu bez dvou chyb?

Minem

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #29 kdy: 01. 03. 2014, 21:18:53 »
Jak už bylo řešeno výše, na tuto situaci neexistuje jednoduché řešení pro obě strany, vždy půjde o nějaký typ kompromisu. Buď se uživatelé budou muset něco nového "naučit" a nebo admini budou muset trošku povolit IT šrouby. U nás máme limit pro externí příjemce mailu nastaven na 30MB, interní 50MB a problémy nastávají jen výjimečně.

Ano, uživatelé hledali jednoduché řešení na výměnu dat s externími dodavateli (kde se jedná opravdu o velké soubory v řádu GB) a při použivání free verzí webových úložišt jsme narazili na problém s bezpečností dat. Ve výsledku jsme nastavili toto řešení:
- interní výměna dat probíhá přes sdílené disky na serveru. Každému uživateli se mapuje stejný síťový disk (alias Public) který slouží na výměnu nezařaditelných dat (fotky z akcí a podobně). Lze samozřejmě vytvořit sdílené disky pro jednotivé oddělění zvlášt (a nastavit správná oprávnění)
- výměna dat externě probíhá přes placenou verzi cloudového úložiště v business verzi (kdy se poskytoval zaručil za bezpečnost dat). Ať už jakkoliv můžeme pochybovat o bezpečnosti cloudových služeb, jedná se o lepší situaci než uživání free verzí. Pro uživatelé je to jednoduché na použití (má to málo tlačítek a ta jsou freekulín barevná). Navíc přesouváme částečně podporu na externího dodavatele (on provozuje službu a udržuje ji).
- pro soubory, které se často mění a zasílají, máme Sharepoint (ano, máme Mrkvosoftí řešení). V mailu pak uživatelé zasílají pouze odkazy a ne stejné soubory několikrát (určitou dobu trvalo, než si na to uživatelé zvykli).

Řešení je více, záleží jestli je priorita interní či externí výměna dat.
Zde je ale nutné zmínit několik zásadních věcí. Admini musí vyjít vstříc uživatelům a uživatelé adminům.
Nejdříve je nutné získat podporu vedení - zeptat se manažírků co je vlastně trápí a kde je zakopaný pes (v dost případech je výměna několika GB fotek pouze zástupný problém. Co když jim externí agentura připravuje marketingové video a manažer pouze potvrzuje správnost titulků?). Na základě jejich podkladů navrhnout a vytvořit řešení (čili být aktivní), které bude vyhovovat z hlediska IT (bezpečnost, jednoduchá správa, podpora různých platforem). Toto řešení pravděpodobně nebude zdarma, ale pokud bude jednoduché a podporovat to, co management chce, určitě na to nějakou korunu pustí. To lze také využít pro naše dobro - toto řešení existuje, ale za těchto podmínek. Pokud chcete - berte, pokud ne, nechte být.

Po tomto by měl následovt dalších krok - každý nově příchozí uživatel je seznámen se současnými standarty a je mu detailně vysvětleno, jak to funguje - eliminujeme tím budoucí problémy. Pokud s tím má problémy a nespokojí se s vysvětlením ze strany IT, je možné ho poslat za vedením s tím, at si vyjedná změnu (kde následně IT opět provede analýzu, navrhne případný nákup dalšího rozšíření za $$ a předá šéfům ke schválení). Ano, pro současné uživatele bylo těžší zkousnout změnu v jejich zaběhlých zvycích, ale zvykli si.
U menších firem to může být problém, ale často dochází k tomu, že management se zbavuje zodpovědnosti (nezajímá mě to, že to nejde, prostě to udělejte). Proč jim ji tedy nevrátit - chcete mít tuto funkctionalitu, jsme pro. Znamená to pro Vás ale toto - náklady na školení uživatelů, náklady na koupi SW (je-li potřeba), čas nutný ke správě nového SW/HW řešení; v případě řešení kdy je povolena jakákoliv velikost přílohy, musí počítat s náklady na podporu uživatelů (PST, OST), opravu profilů a podobně.
Pokud toto funguje, uživatelé neobchází firemní standarty (nepoužívají otevřené cloud úložiště, netahají si firmení data na osobní disky, atd) a IT má data pod kontrolou.