Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?

Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« kdy: 28. 02. 2014, 18:09:31 »
Dobrý den,
chtěl jsem poprosit, jestli někdo z vás nemá nějaký magický recept na to, jak naučit uživatele posílat emaily bez velkých příloh ( x MB ) tzn. nabídnout jim nějakou rozumnou alternativu ( něco velice snadného na použití )
Přdpokládám, že každý z vás se setkal s tím, že uživatelé se vztekají, že jim nechcete umožnit posílání emailů s přílohou přesahující ( x MB )  ::)
Možnosti, co mě napadají :
  • Cesta rezignace :P - neomezovat přílohy
  • Omezit na x MB - uživatelé se vztekají a stejně to obcházejí pomocí komprimace a dělení na svazky - výhodou je redukce velikosti přílohy díky komprimaci
  • Použít externí uložiště pro přílohu a mailem poslat odkaz - výhodou je, že nedochází nadměrnému a zbytečnému bobtnání dat uložených na imap serveru, nevýhodou - data jsou u někoho neznámého, což ne vždy je ideální stav, navíc sobour může být později odstraněn - pokud se nejdná o nějakou z placených variant a uživatele to "obtěžuje" - aspoň to tvrdí  ::)
Pro mě ideální stav ( jaký by se mi líbil  ;D ) by byl odeslání dat na speciálně nakonfigurovaný smtp server, který by automaticky provedl to, že přílohy (buď vše, nebo ty co překročí x MB velikost ) uloží k sobě (navíc by teoreticky mohl stejný data mít uložena jen jednou) a dál pošle modifikovaný email tzn. místo přílohy by byl jen odkaz ke stažení - ale vidím tam několik problémů - elektronický podpis, zabezpečení příloh, atd...
Nebo ještě možná lepší by byl klient, který by to vše provedl před odesláním emailu ...
Takže se ptám, jestli víte o nějakém schůdném řešení, prosím.
« Poslední změna: 28. 02. 2014, 18:51:39 od Petr Krčmář »


Dobrý den,
chtěl jsem poprosit, jestli někdo z vás nemá nějaký magický recept na to, jak naučit uživatele posílat emaily bez velkých příloh ( x MB ) tzn. nabídnout jim nějakou rozumnou alternativu ( něco velice snadného na použití )
Přdpokládám, že každý z vás se setkal s tím, že uživatelé se vztekají, že jim nechcete umožnit posílání emailů s přílohou přesahující ( x MB )  ::)..............zkraceno..................Takže se ptám, jestli víte o nějakém schůdném řešení, prosím.
Nemám magický recept, neboť neexistuje. Často mi volají klienti, že jim neodešel nějaký email, nebo že jim nepřišel a odesílatel tvrdí, že jej odeslal.

Avšak sám musím posílat i přílohy 10-20-50-100-400MB a i více.

Řešení jsem našel pro sebe dvě...
1. kombinace Ubuntu, UbuntuOne, Thunderbird
2. kombinace gmail, gdisk
3. kombinace Dropbox, jakýkoliv email klient.

Osobně používám variantu 2. a občas variantu 1., variantu 3. používám u těch lidí, kteří mají Dropbox.

Stejně však jiného uživatele to je obtížné naučit, že těch 200 fotek co nafotil na víkendové akci i když zabalí do ZIP prostě přes seznam nepošle, neboť to je přes xMB (nevím zda je tam dnes limit 5 nebo 10 MB)

Tvořit pro to extra SMTP server, mi připadá jako škrábání se za levým uchem pravou rukou... Na posílání větších souborů jsou cloudy, případě vlastní FTP.

Ale je to jen můj skromný názor.


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Jimm

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #2 kdy: 28. 02. 2014, 18:54:18 »
To co popisujete umí IceWarp pod názvem Smartattachment, zatím jsem to neřešil, ale jistě se dá k něčemu podobnému donutit i sendmail nebo postfix, detachnout přílohu, upnout na ftp a odeslat místo ní http link. Podle mě je to ideální řešení.

Nox

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #3 kdy: 28. 02. 2014, 18:59:17 »
Podle me by bylo idealni nakonfigurovat e-mailoveho klienta tak, aby velke prilohy automaticky hodil na externi uloziste. Pry to umi Thunderbird od nejake verze, ale zkusenosti nemam. Stejne tak Thunderbird umi automaticky zmensovat rozliseni fotek, coz povazuji za velke plus. Kdysi jsem to jednomu BFU ukazoval, sam to delam rucne.

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #4 kdy: 28. 02. 2014, 19:03:11 »
Ano, recept máme. Dement, který nepochopí ani po několikerém seznámení se směrnicí o používání IT jednoduchou skutečnost, že email není skladiště pro gigabajty dat a že neslouží k odesílání desítek nebo stovek MB příloh, prostě ukončí pracovní poměr.


Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #5 kdy: 28. 02. 2014, 19:10:18 »
Podle me by bylo idealni nakonfigurovat e-mailoveho klienta tak, aby velke prilohy automaticky hodil na externi uloziste. Pry to umi Thunderbird od nejake verze, ale zkusenosti nemam. Stejne tak Thunderbird umi automaticky zmensovat rozliseni fotek, coz povazuji za velke plus. Kdysi jsem to jednomu BFU ukazoval, sam to delam rucne.
Není třeba konfigurovat emailového klienta, je-li to Thunderbird
Však jsem psal v var.1. Ubuntu, UbuntuOne, Thunderbird.

Fungovalo to automaticky, bez nutnosti cokoliv konfigurovat.
V Windows to jede taky, ale musí se doinstalovat UbuntuOne, jinak Thunderbird nemá přes co to poslat.

Ano, recept máme. Dement, který nepochopí ani po několikerém seznámení se směrnicí o používání IT jednoduchou skutečnost, že email není skladiště pro gigabajty dat a že neslouží k odesílání desítek nebo stovek MB příloh, prostě ukončí pracovní poměr.
Jo souhlasím zcela s tebou.

Jen taková rejpavá otázka, a co uděláš když ten "De****", který nepochopí směrnici, kterou sám podepsal, je zároveň majitel té dotyčné společnosti ??
Propustíš jej také ??? Já se jen rejpavě ptám...
Často řeším otázky typu: "a proč to nejde?" nebo zadání, "mě to nezajímá, zajistěte to, abych to mohl emailem posílat"
Těžko se pak takovým odporuje a oponuje... zvláště když jsou to ti, kteří pak podepisují tvůj vlastní šek na proplacení na tvůj vlastní účet.

Já jen, že jsem před lety přestal tvrdit: "To nejde" a nahradil "To já neumím", protože nejhorší je, že vždy se najde blbec, kterému neřekli, že to nejde, a on to udělá aby to šlo...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #6 kdy: 28. 02. 2014, 19:17:34 »
Jen taková rejpavá otázka, a co uděláš když ten "De****", který nepochopí směrnici, kterou sám podepsal, je zároveň majitel té dotyčné společnosti ??
Propustíš jej také ??? Já se jen rejpavě ptám...

Pokud to nepochopí ani po rozumném vysvětlení, tak se holt sbalím a jdu jinam. (Osobně tedy nevím o nikom, kdo by to nepochopil ani poté, co se mu přes požadované nastavení emaily neustále vrací jako nedoručitelné zpátky, protože nastavit prostě můžu pouze vlastní mailserver a tím to hasne, zatímco žádný externí mailserver spravovaný někým, kdo má alespoň všechny tři pohromadě, holt email se 400MB přílohou nepřijme.)

P.S. Jestli si tohle posíláte po firmě emailem mezi sebou místo toho, abyste to hodili na sdílený disk, tak teda nazdar hodiny.  ::)

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #7 kdy: 28. 02. 2014, 19:37:25 »
vyliskat.
nic jinyho na BFU neplati a jeste drzkujou.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #8 kdy: 28. 02. 2014, 19:58:18 »
A jsou v dnešní době rychlých linek a velkých disků vlastně velký přílohy až takovým problémem? Co je "velký" je teda hodně subjektivní. My jsme ve firmě před lety zvýšili limit na 50 MB. Pokud už to nepřijme cílový server, tak to aspoň není náš (adminů) problém a uživateli se to snadno vysvětlí. Interně si lidi posílají zásadně jen odkazy na síťové disky, ne soubory.

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #9 kdy: 28. 02. 2014, 20:26:52 »
A jsou v dnešní době rychlých linek a velkých disků vlastně velký přílohy až takovým problémem?

Ano. Je to velký problém zejm. s firemními klienty typu M$ Utlouk, kterým rychle nabobtná jejich genitální PST soubor na několik GB, postupně se rozbije a začne to padat jak švestky na podzim, o "rychlosti" práce ani nemluvě. Tragické zejm. s 32bitovou verzí Office, tam je to kritické už nad 2GB.

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2014, 20:43:24 »
Aha, to mě nenapadlo. My používáme 32bit Outlook 2007 (donedávna 2003) a zhruba 200 schránek na Exchange s limitem 5 GB. Ale máme vypnutý cache režim Outlooku, takže vše jede jen online ze serveru. A sice kvůli bezpečnosti (na stanicích nechci žádná data, i plocha je přesměrovaná na file server). Žádný problém ani s rychlostí není; na serveru je teda pro jistotu RAID10 ze SAS disků.

Ale s těma PST věřím, dík za odpověď.

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2014, 20:51:50 »
Nojo, to se dá IMHO vypnout jen s Exchange (resp. MAPI). Jinak ne. Navíc, tam je ta cache v OST, ne PST, a chová se to trochu jinak. A ještě jedna věc: opravdu by mě zajímalo, kdy M$ konečně pochopí, že ten příšerný binární blob je třeba pravidelně automaticky udržovat a komprimovat. Ani ve verzi 2013 se nic takového neděje. A PST bobtná a bobtná a bobtná i když uživatelé mažou poštu jako vzteklí. Fakt hovada.  >:(

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2014, 21:02:58 »
Já jsem teda slyšel už o spoustě firem, co přešli na Google Apps, a tam to řeší Google Disk. Ohledně bezpečnosti dat, tak na takovéhle řešení přešli i banky, a co se týká bezpečnosti, no co si budeme povídat, spíše si váš email přečte váš admin než nějakej admin v USA.

U nás třeba ve společnosti měli problém posílat výplaty, protože k tomu de fakto admini měli přístup :-/

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2014, 21:10:11 »
kdy M$ konečně pochopí, že ten příšerný binární blob je třeba pravidelně automaticky udržovat a komprimovat. Ani ve verzi 2013 se nic takového neděje.

Zajímavý je, že na http://support.microsoft.com/kb/291645/en-us píšou, že by se to mělo komprimovat samo při iddle. Ale asi to teda nefunguje.

Ohledně bezpečnosti dat, tak na takovéhle řešení přešli i banky

Banka na Google Apps?  :o Která?

Lol Phirae

Re:Jak odnaučit posílání velkých příloh mailem?
« Odpověď #14 kdy: 28. 02. 2014, 21:19:46 »
Zajímavý je, že na http://support.microsoft.com/kb/291645/en-us píšou, že by se to mělo komprimovat samo při iddle. Ale asi to teda nefunguje.

Ne, to fakt nefunguje a nikdy nefungovalo. Ještě se mi nepovedlo narazit ani na jeden počítač, kde by ruční komprimace PST u padajícího Utlouku nezmenšila ten krám o několik set MB až několik GB.