Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

Lol Phirae

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #75 kdy: 14. 01. 2014, 19:24:30 »
Zde jde o situaci, kdy k uzavření smlouvy došlo a nabyvatel ji nevyužil. Pokud k uzavření smlouvy ještě nedošlo, tenhle paragraf se nepoužije.

Mlho, o čem tu již dobrou čtvrthodinku mluvíme?   ;D

Problém je jaksi v tom, že v případě, že odmítnu odsouhlasit licenci, tak smlouva uzavřena není a není od čeho odstoupit.

(On se tedy - po opětovném několikerém přečtení té legislativní perly - nepoužije v dané situaci nikdy, protože upravuje pouze situace, kdy od smlouvy odstoupí autor, nabyvatele jaksi nikdo neřeší... ::))


Sten

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #76 kdy: 14. 01. 2014, 19:32:52 »
(On se tedy - po opětovném několikerém přečtení té legislativní perly - nepoužije v dané situaci nikdy, protože upravuje pouze situace, kdy od smlouvy odstoupí autor, nabyvatele jaksi nikdo neřeší... ::))

Navíc doporučuji k tomu přidat § 2378, který specifikuje, že jde jen o výhradní licenci :)

FV

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #77 kdy: 14. 01. 2014, 19:53:03 »
Bohuzel tu kraviny a to naprosty pises ty.

Jednak multiliceni M$ dodava X ruznych variant, az v tom sam ma poradnej bordel, ale absolutne zadne nefunguje jako "upgrade". Proc bych si to asi tak jinak kupoval, to si muzu rovnou koipt ty OEMka a pouzivat to tak - ostatne vetsina firem na widle multilicence nepouziva.
Se na to díváš optikou firmičky, která má několik počítačů. Už v desítkách to je opruz, ale dá se. Když jedeš ve stovkách, či tisících, tak nějaké OEM, "krabice" a podobné šaškárny začnou být drahý luxus.

Do firmy přijde 100 nových počítačů. Admin si zanese do systému, že počítač s konkrétní MAC bude na daném místě a bude na něm pracovat pracovník, který potřebuje image x.y. Zanese počítač na místo určení, zapojí 5 kabelů, nabootuje a od té chvíle ho ten počítač nezajímá. Všechno se to udělá samo. Nemusí řešit nějaké downgrade, protože nové PC jsou s W8 a firemní politika vyžaduje W7.

Když jde dobře, tak máš klasický downgrade aktivovaný za 5 minut. Když se nedaří, tak ten počítač klidně reinstaluješ znova, protože aktivační linka ti ho neaktivuje a je to šaškárna na hodiny To všechno musíš obkecat, protože downgrade neuděláš automaticky.

Přesně po takových firmách zůstává obrovské množství nikdy neaktivovaných OEM licencí, ale to neznamená, že nebyly použité, protože multilicence jsou upgrade a i když je to placené, tak firmě se to víc vyplatí, než držet více správců. Navíc právní riziko, že v tom množství licencí někdo něco poplete.

FV

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #78 kdy: 14. 01. 2014, 20:10:12 »
IMHO by šlo prodávat OEM SW, pokud vám přeprodejce na faktuře uvede jakýkoliv HW (PC, apod. i kdyby jste od něj fyzicky nic nedostali tj. fiktivní ) a k tomu přesnou specifikaci toho OEM SW,  co budete mít pak  někde nainstalováno, třeba na vašem HW zakoupeném jinde.
Psát nějaké takové fiktivní věci na fakturu by se mi zrovna 2x nechtělo. Zažil jsem ale situaci, kdy firma provádějící správu sítě odkoupila od zákazníka všechny jeho počítače a obratem mu je prodala zpátky i s OEM software. Jenom účetní krok. Počítače samozřejmě nikdy neopustily kanceláře.

lucorp

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #79 kdy: 14. 01. 2014, 21:12:23 »
Oni tu licenci měli, když v EU ještě nevěděli, co je to SW!

Tento argument hadam nemozete ani mysliet vazne.

Stejně tak zákazník, který nesouhlasí s licencováním MS produktu je nemusí kupovat...

V nasom pravnom systeme su zakony statov nadradene dohodam medzi subjektami uzatvorene v licenciach. Podla vasej logiky by som mohol uzavriet zmluvu s najomnym vrahom a tym padom by som bud ja, alebo vrah neniesol zodpovednost za vrazdu. Co je celkom nezmysel.

Problém je ten, že "každý" chce windows, ale nikdo za ně nechce platit.

Nie problem je ze sa microsoft snazi diktovat cenu svojho artiklu, ktory predava, co je mimochodom v legislative EU vyslovene zakazane. Bud je jeho artikel tovar a mozem s nim dalej nakladat a previest ho na dalsiu osobu, alebo to tovar nie je a tym padom sa neda ukradnut. Nic medzi tym neexistuje.

Jak už jsem tu psal, je to jen o morálním pohledu na věc. Člověk když chce, tak si vydupe lepší cenu u MS.

Hardver vacsinou beriem uz pouzity, V mojom byte tiez predomnou niekto byval, auta kupujem zo zasady tiez jazdene, nevidim ziadnu moralnu dilemu preco by som mal zrovna v pripade operacneho systemu robit vynimku. Keby microsoft videl trosku dopredu, tak zoberie rozum do hrsti a trh s "ojazdenymi" operacnymi systemami davno vyuzije vo svoj prospech.




Lol Phirae

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #80 kdy: 14. 01. 2014, 21:17:26 »
Nie problem je ze sa microsoft snazi diktovat cenu svojho artiklu, ktory predava, co je mimochodom v legislative EU vyslovene zakazane.

Dafuq?!? EU zakázala výrobcům stanovit si ceny?  :o

Bud je jeho artikel tovar

Není. Nikdy nebyl.

alebo to tovar nie je a tym padom sa neda ukradnut.

To se skutečně nedá. Ukrást můžete pouze věc.

Nic medzi tym neexistuje.

Zcela mimo mísu. Vy platíte za licenci. Ne za zboží.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #81 kdy: 14. 01. 2014, 22:33:44 »
Vy tedy tvrdíte, že oprávnění k užívání software je možné získat dvěma způsoby -- buď licencí poskytovanou autorem, nebo přímo ze zákona tím, že se stanu oprávněným nabyvatelem rozmnoženiny počítačového programu, pokud mám vlastnické právo k té rozmnoženině. Chápu to správně? Takže je to něco podobného, jako volná užití u ostatních autorských děl, akorát mnohem volnější a závislé jenom na tom, zda v ruce držím DVD? A toto užití autorského díla není vázáno žádnou licencí, a autor mne tedy nemůže při užívání autorského díla při jeho provozování nijak omezit?

V tom případě si můžu pořídit tu nejlevnější verzi třeba Windows 7 Home -- OEM verzi, upgrade nebo třeba jen instalační médium za 50 Kč. Pak se rozhodnu, že doma to budu jako oprávněný uživatel používat na třech PC, a autor mi v tom užití nesmí nijak bránit, tak je nainstaluju legálně na 3 PC. A když už jsem v tom, stejnou taktiku uplatním s jedním DVD nějaké vyšší verze ve firmě nebo na univerzitě. Koupím jednu licenci na firmu/školu, tím se firma stane nabyvatelem a vlastníkem rozmnoženiny, a může software používat. A ve způsobu použití ji při provozu programu nemůže nikdo omezit, takže bude program provozovat na 2000 PC.

Předpokládám, že se shodneme na tom, že nainstalovat ze dvou licencí na upgrade dvou počítačů 2003 nových PC není legální. Kde je tedy v předchozím textu chyba?

Podle mne §66 říká něco jiného, než tvrdíte vy. V odstavci 1 říká, že když program běžně používám a potřebuji ho k tomu běžnému provozu opravit, můžu. Např. když mi bude generovat CSV s čárkou a já potřebuju středník. Že zároveň můžu zkoumat, jak program funguje, pokud to dělám při použití, ke kterému jsem oprávněn. Zároveň jsou to práva, kterých mne autor podle odstavce 6 nemůže zbavit. A dále odstavec 6 říká, že se software může prodávat jako třeba knihy -- tj. nebudu uzavírat licenční smlouvu, ale  koupím např. DVD, ke kterému už je ta licence rovnou přibalená. Pořád tam ale ta licence je a pořád může stanovovat, za jakých podmínek se stanu oprávněným uživatelem -- třeba za podmínky instalace na 1 PC (s možností přenosu na jiné PC), nebo za podmínky instalace na 1 PC (bez možnosti přenosu), nebo za podmínky, že jsem majitelem předchozí verze. Pak můžu to oprávnění prodat v bazaru, ale pořád jsou to ta oprávnění, která jsem získal já -- takže pokud je to oprávnění k provozu na 1 PC (přenosná licence), může to kupující provozovat zase jen na jednom PC. A pokud je to licence k provozu na PC, na kterém byla jako první nainstalována, může ji kupující provozovat zase jenom na tomto PC. Takže mu můžu legálně prodat PC i s OEM Windows na něm nainstalovanými. Kdybych licenci prodal bez toho PC, bude kupujícímu k ničemu. Dříve se některé firmy bránily i tomu bazarovému prodeji, takže třeba PC s OEM verzí nebylo možné prodat i s tím softwarem. O tom jsou právě ty citované rozsudky, které říkají, že autorovo právo rozhodovat o licenci skončí prvním prodejem, pak už je licence neměnná. Což samozřejmě nebrání tomu prodat hned tu první licenci na jméno -- pak jí sice pořád teoreticky můžete prodat, ale jediným oprávněným uživatelem zůstanete pořád vy.

S vyhodny-software.cz to pak celé souvisí tak, že Microsoft (alespoň v dob, kdy mne to zajímalo) neprodával OEM licence na 1. nainstalovaný počítač, ale na počítač, se kterým byla licence zakoupena. Prodat takovou licenci samozřejmě je možné, ale pořád tím získáte oprávnění k užívání jen na tom počítači, se kterým byla zakoupena -- který je bůhví kde.

lucorp

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #82 kdy: 14. 01. 2014, 23:24:19 »
Dafuq?!? EU zakázala výrobcům stanovit si ceny?  :o

Samozrejme ze ano, vyrobca/dovozca moze dat tak maximalne odporucanu cenu, ale ci si ja kupim tovar za 1000€ a potom ho predam za 10€, tak do toho nema vyrobca pravo zasahovat (jedine ak inymi nakupnymi cenami pre podliezaca odporucanej ceny, ale tomu zas nic nebrani kupit to cez medzistupen). Nesmiete odmietnut niekomu predat nieco co mate v predaji iba kvoli tomu, ze to chce potom predat lacnejsie.

Zcela mimo mísu. Vy platíte za licenci. Ne za zboží.

Licencia je formou zmluvy. Zmluvy su prenositelne, co nakoniec dokazuju pripady ako z biznis sfery (platnost zmluvy nevyprsi ak jednu firmu kupi ina firma - vid napr. patenty), tak aj zo sukromnej sfery (napada ma napriklad zivotna poistka, ktora ma byt vyplatena po smrti poistenca inemu cloveku, ktory vsak s poistovnou zmluvu neuzatvaral).

Este k tomu dodam ze ziadna zmluva nie je nadradena zakonom statu v ktorom sa vymaha dodrziavanie bodov zmluvy (teda aspon v EU, neviem ako to je inde vo svete). Kazdy sudca pri vymahani casti zmluvy, ktora je v rozpore so zakonmi danej krajiny musi brat a riadit sa v prvom rade zakonmi = vseobecnymi pravidlami, pre obidve zmluvne strany.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #83 kdy: 14. 01. 2014, 23:35:06 »
He, je legrační, co člověk všechno je schopnej udělat, aby jiného ošálil a mohl si připsat nějaký zisk. Ano doba je taková, ale je to vskutku legrační a nezáleží na tom, v jakém jazyku je ten příspěvek psán. Pokud si myslíte, že je v pořádku přistupovat na ceny SW, které neurčil jeho výrobce, ale diktuje je jakákoliv společnost, pak bych Vám přál být někým takovým, kdo si určuje svou licenční politiku a někdo jiný ji ovlivňuje a to bez Vašich souhlasů! Ono ohánět se tím, že MS má peněz dost a tak je správné, když jakákoliv společnost bude reagovat na jeho cenovou politiku je hodně krátkozraké. Nepřekvapuje mne to, nedivím se tomu, ale vím, že správné to není. Pokud si MS cení Win 7 Pro OEM v průměru 2400,- tak tu cenu mají a cokoliv jiného je podvod s osobním ziskem,což se dřve, nebo později někde promítne. Windows jsou totiž komerčním systémem a nejsou pod GNU! Nechcete akceptovat jejich ceny, tak je nekupujte! Jsou i jiné OS! I když se to z tohoto příspěvku nezdá, jsem silným odpůrcem MS a i nadále budu. Ovšem za žádnou cenu se nechci řadit mezi uživatele, kteří si myslí, že okrádat na cenách SW je zcela v pořádku a to je to, o co se snaží EU i když jen částečně! Krátkozrací uživatelé s vidinou úspor, či zisku toto nikdy neuvidí, to však také není nic překvapivého! S jakou drzostí potom můžete komentovat úpadek OS, na kterém se podílíte?

Lol Phirae

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #84 kdy: 14. 01. 2014, 23:47:58 »
Dafuq?!? EU zakázala výrobcům stanovit si ceny?  :o

Samozrejme ze ano, vyrobca/dovozca moze dat tak maximalne odporucanu cenu, ale ci si ja kupim tovar za 1000€ a potom ho predam za 10€, tak do toho nema vyrobca pravo zasahovat (jedine ak inymi nakupnymi cenami pre podliezaca odporucanej ceny, ale tomu zas nic nebrani kupit to cez medzistupen). Nesmiete odmietnut niekomu predat nieco co mate v predaji iba kvoli tomu, ze to chce potom predat lacnejsie.

Co to prosím vás melete z hladu? On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?! Jak jste na to přišel a kde jste se to v téhle diskusi dočetl?!

Licencia je formou zmluvy.

Aha, takže už to není zboží, to jsem rád, že to uznáváte. Tak proč ten svůj výplod dál rozmazáváte?

(napada ma napriklad zivotna poistka, ktora ma byt vyplatena po smrti poistenca inemu cloveku, ktory vsak s poistovnou zmluvu neuzatvaral).

No, zkuste si nastudovat aspoň základní terminologii z pojišťovnictví, a jinak nezaplácávejte tuhle diskusi naprosto off-topic nesmysly, které s problémem nijak nesouvisejí.

Este k tomu dodam ze ziadna zmluva nie je nadradena zakonom statu v ktorom sa vymaha dodrziavanie bodov zmluvy (teda aspon v EU, neviem ako to je inde vo svete). Kazdy sudca pri vymahani casti zmluvy, ktora je v rozpore so zakonmi danej krajiny musi brat a riadit sa v prvom rade zakonmi = vseobecnymi pravidlami, pre obidve zmluvne strany.

Tak pro osvěžení, váš původní výplod, na který jsem reagoval:

Citace
Bud je jeho artikel tovar a mozem s nim dalej nakladat a previest ho na dalsiu osobu, alebo to tovar nie je a tym padom sa neda ukradnut. Nic medzi tym neexistuje.

Zkuste příště udržet myšlenku alespoň pět minut. Čím víc se h***o rozmazává, tím víc smrdí.

lucorp

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #85 kdy: 15. 01. 2014, 01:07:37 »
Co to prosím vás melete z hladu? On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?! Jak jste na to přišel a kde jste se to v téhle diskusi dočetl?!

Kto tu vravi o zakaze predaja licencie? Jasne som odpovedal na jasne stanovenu otazku, . Simple as that. A nie, hladny skutocne niesom. Pouzijem vase slova "Zkuste příště udržet myšlenku alespoň pět minut. Čím víc se h***o rozmazává, tím víc smrdí."

Aha, takže už to není zboží, to jsem rád, že to uznáváte. Tak proč ten svůj výplod dál rozmazáváte?

Ako nazvete kupu tovaru proti blocku/fakture v obchode? Zeby to bola tiez forma zmluvy, ktorej stanovy su vo vacsine pripadov obsiahnute v zakone? Zeby sa aj softver riadil rovnakymi zakonmi? A znova sa tocime v kruhu od jedneho z mojich predchadzajucich prispevkov. Znova pouzijem vase slova: "Zkuste příště udržet myšlenku alespoň pět minut. Čím víc se h***o rozmazává, tím víc smrdí."

No, zkuste si nastudovat aspoň základní terminologii z pojišťovnictví, a jinak nezaplácávejte tuhle diskusi naprosto off-topic nesmysly, které s problémem nijak nesouvisejí.

Tak tu ste ma uplne ubil argumentami, btw ked nevidite suvislost v prenose jedneho druhu zmluvy a druheho druhu zmluvy, tak bude chyba na vasom prijimaci.

Tak pro osvěžení, váš původní výplod, na který jsem reagoval:

Myslel som ze rozdiel slovenciny a cestiny nie je taky markantny aby nebolo mozne pochopit slovne spojenie "Este k tomu dodam". Ocividne sa vsak najdu individua ktore s tym maju problem tak inak: Jeste k timhle informacim pridam dalsi, rozsirujuci informaci. Staci tak, ci treba este dovysvetlit?

Lol Phirae

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #86 kdy: 15. 01. 2014, 01:32:48 »
Co to prosím vás melete z hladu? On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?! Jak jste na to přišel a kde jste se to v téhle diskusi dočetl?!

Kto tu vravi o zakaze predaja licencie?

Coooo? Umíte číst? A chápat text? Víte, co vůbec píšete a na co reagujete? Shrnutí debaty:

> Nie problem je ze sa microsoft snazi diktovat cenu svojho artiklu, ktory predava, co je mimochodom v legislative EU vyslovene zakazane.
>> Dafuq?!? EU zakázala výrobcům stanovit si ceny?
> Samozrejme ze ano, vyrobca/dovozca moze dat tak maximalne odporucanu cenu, ale ci si ja kupim tovar za 1000€ a potom ho predam za 10€, tak do toho nema vyrobca pravo zasahovat ... Nesmiete odmietnut niekomu predat nieco co mate v predaji iba kvoli tomu, ze to chce potom predat lacnejsie.
>> On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?!
> Kto tu vravi o zakaze predaja licencie?

Končím diskusi, naprostá ztráta času. Skutečně neudržíte myšlenku ani těch pět minut a podsouváte mi do huby naprosté nesmysly, které jsem nikdy nenapsal.

Tom Liberec

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #87 kdy: 15. 01. 2014, 02:39:53 »
Rozdíl v ceně OEM licence od podvodníka a oficiálního distributora Microsoft cz není tak veliký aby mě to stálo za to chodit po soudech otravován OSA nebo podávat vysvětlení na policii ČR. Rozdíl je okolo 1000 Kč.

Nebudu se někde handrkovat o to, že jsem koupil v dobré víře, když jsem po zhruba II.přečtení tu dobrou víru v legalitu a dobré úmysly prodejce zcela ztratil.

A důležitá věc je také to, zda jednám pouze za sebe a nebo něco doporučuji. Jsem vlastníkem jedné krabicové licence XP Prof. , no a pak mám OEM licence na Vista, Win.7 Starter, Windows Mobile.

Pokud o to podle vás zase tolik kráčí, dojděte někam do firmy a řekněte jim, že 10 - 15 PC mají rozchodit na Linuxu a OpenOffice. Schválně. Zkuste přeškolit všechny ženské co se Wind.učily už před 15 - 20 lety nebo ty mladší co je braly už na základce.
A opravdu názor Microsoftu ČR je pro mne důležitější než jediného vlastníka firmy existující od půli roku 2013. Pokud by měl hradit škody, nechá to zbankrotovat a můžu člověku kterému jsem "poradil" doporučit vymáhání peněz na místním nádraží ........
 

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #88 kdy: 15. 01. 2014, 09:17:52 »
Pokud si myslíte, že je v pořádku přistupovat na ceny SW, které neurčil jeho výrobce, ale diktuje je jakákoliv společnost, pak bych Vám přál být někým takovým, kdo si určuje svou licenční politiku a někdo jiný ji ovlivňuje a to bez Vašich souhlasů! ... Pokud si MS cení Win 7 Pro OEM v průměru 2400,- tak tu cenu mají a cokoliv jiného je podvod s osobním ziskem,což se dřve, nebo později někde promítne.
když tady zaměním "SW" za cokoliv jiného, opakovaně prodejného (auto, kniha, dům..), pak mi to smysl nedává. výrobce auta taky udává pouze prodejní cenu nového kusu (=tím si uhradí své náklady s výrobou) a cenovou politiku dalšího prodeje použitého zboží už může jen sledovat. zrovna u aut/knih/domů jde cena napřed dolů, pokud se ale dostane do kategorie veteránů či sběratelské kuriozity, jde zase nahoru, klidně nad tu původní výrobní = se ziskem pro posledního majitele. stejně tak, pokud zákazníkovi vyhovuje "jetá" věc za nižší cenu, koupí si právě takovou, pokud je v nabídce, a nikoli novou z výroby. (a takový výrobce by si mohl stěžovat, že mu to kazí prodej nových výrobků = "každý přece musí nakupovat jen nové, nepoužité výrobky za cenu danou výrobcem"??). a na tom přece nic špatného-neobvyklého není. proč by to nemohlo/nemělo fungovat i u toho "SW"? obecně, teď neřeším OEM verze..

lucorp

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #89 kdy: 15. 01. 2014, 09:19:55 »
Co to prosím vás melete z hladu? On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?! Jak jste na to přišel a kde jste se to v téhle diskusi dočetl?!

Kto tu vravi o zakaze predaja licencie?

Coooo? Umíte číst? A chápat text? Víte, co vůbec píšete a na co reagujete? Shrnutí debaty:

> Nie problem je ze sa microsoft snazi diktovat cenu svojho artiklu, ktory predava, co je mimochodom v legislative EU vyslovene zakazane.
>> Dafuq?!? EU zakázala výrobcům stanovit si ceny?
> Samozrejme ze ano, vyrobca/dovozca moze dat tak maximalne odporucanu cenu, ale ci si ja kupim tovar za 1000€ a potom ho predam za 10€, tak do toho nema vyrobca pravo zasahovat ... Nesmiete odmietnut niekomu predat nieco co mate v predaji iba kvoli tomu, ze to chce potom predat lacnejsie.
>> On vám někdo odmítá prodat licenci Windows? On vám někdo zasahuje do práva stanovit si cenu u přeprodávané licence?!
> Kto tu vravi o zakaze predaja licencie?

Končím diskusi, naprostá ztráta času. Skutečně neudržíte myšlenku ani těch pět minut a podsouváte mi do huby naprosté nesmysly, které jsem nikdy nenapsal.

Phirae, phirae, co s vami? Zvyraznujem specialne cast ...microsoft snazi DIKTOVAT cenu svojho... Keby ste sa namiesto veci ktore neboli napisane zameral na veci ktore napisane boli v celom ich vyzneni, tak by vam mozno doslo ako sa seredne vo vasich nazoroch mylite. Ale ked si polovicu diskusie iba domyslate a druhu chytate za slovicka ktore sa vam akurat hodia do vasho konceptu, tak je akakolvek diskusia s vami ako pisete "naprostá ztráta času".

BTW este stale ste mi nevyvratil, ze zmluva medzi dvomi zmluvnymi stranami nie je nadradena zakonom danej krajiny. Aby som vas este viac nas*al  - zmluvu, ktora nie je uzavreta v sulade zo zakonmi danej krajiny je mozne povazovat za neplatnu - z coho nepriamo vyplyva ze vsetky OEM licencie predane na uzemi EU su neplatne, pretoze porusuju zakaz viazaneho predaja a pokial by jedna alebo druha strana chcela zmluvu vyhlasit za neplatnu, tak sa tak moze stat relativne jednoduchym pravnym krokom. Ulahcim vam vase uvazovanie - vsimnite si cast "pokial by jedna alebo druha strana" - tu cast tri krat podciarkujem a pisem kapitalkami.