Rekvalifikace na „programátora www aplikací“

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #15 kdy: 27. 12. 2013, 11:25:01 »
ja vzdycky kdyz vidim nejakou dotaci z EU ktera prekonava vse co jsem do te doby videl tak kroutim hlavou a rikam si: vetsi nesmysl uz snad vymyslet nejde. a hle, jde to. podstata je takova, ze se vsichni vlci nazerou a koza nezustane, ale to nikomu nevadi protoze z ciziho krev prece netece.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Mark

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #16 kdy: 27. 12. 2013, 11:36:00 »
to "Pavel... ":
Možná, že jsem úplně mimo mísu, ale já neumím pochopit proč v takovém případě ztrácet čas dojížděním na nějaký kurz, když základní přehled o požadované problematice lze zpravidla získat na youtube. Dle mojí zkušenosti, pokud se nejedná o něco extra specializovaného, tak na youtube se vždycky najde dostatek kvalitních videotutoriálů, které získání základního přehledu v pohodě zajistí.

brk

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #17 kdy: 27. 12. 2013, 11:44:50 »
Já bych tenhle kurz zas tak úplně nezavrhoval. Bývalý spolužák počítače ve škole celkem dával. Když měl něco naprogramovat, tak to udělal a bylo docela jedno, jestli šlo tenkrát o nějaké makra ve Visual Basicu, něco v Pascalu, či jednočip v Assembleru. Nebyl ale typ, kterého by bavilo koukat celé dny do monitoru a šel pracovat manuálně. Dělal elektroúdržbu v jednom velkém podniku. Někdy šlo o rozvaděč, kde bylo pár o kV a jindy hromada Simaticů. S manželkou se jim narodilo dítě a pár měsíců na to to začalo být s jeho ženou zdravotně hodně špatné. Doktoři ji dávali velmi malou šanci na přežití. Docela ho to psychicky srazilo a vyskytlo se u něj něco, co se dalo označit jako epileptický záchvat, takže skončil na nemocenské a po ni měla přijít výpověď. Žádný doktor si nedovolí pustit epileptika do rozvodny vysokého napětí a tak začal řešit, co bude dělat dál. Jeho myšlenky se ubíraly právě IT směrem, protože možný výběr povolání se se sakra zúžil.

Nakonec to celé dobře dopadlo skoro jak v Americkém filmu. Manželka se zázračně uzdravila a u něj doktoři uznali, že to byla jednorázová záležitost způsobená strachem o ženu. On byl ale v situaci, kdy přesně takový nějaký kurz potřeboval. Samozřejmě, že si člověk může nakoupit hromadu knih, přečíst mraky webů a podobně, ale když se vzdělává takhle oficiálně, tak to pozitivně pozná i na podpoře v nezaměstnanosti.

Ale jinak taky uznávám, že to bude z velké části hák na evropské peníze.

Lol Phirae

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #18 kdy: 27. 12. 2013, 11:46:19 »
A nějaký kurz typu "jaderným technikem snadno a rychle" by nebyl?


vyvojar

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #19 kdy: 27. 12. 2013, 11:57:58 »
Myslím, že je to reálné, ale bude hodně záležet na inteligenci dotyčného.
Co tak vidím okolo, tak hodně programátorů začátečníku jakoby příliš nechápou, co to vlastně je to programování a jak to funguje. Prostě píšou nějaký kód, protože vědí, že tady toto dělá toto a pak že když kliknou tam a tam, tak v tom černém okénku bude nějaký výstup. Pokud by se na začátku dostatečně vysvětlilo, jak to vlastně funguje, pokud možno klidně od nějakých základů typu "tady je 8 vodičů, říká se tomu sběrnice, na každým je nějaké napětí reprezentující logickou 0 a 1, s náběžnou hranou hodinového signálu se ty hodnoty přečtou a bla bla", tak by ten dotyčný pak měl být schopný nějak pobrat ty další věci a víceménně pochopit, že se jedná pořád o to samé (psaní nějakého kódu v nějakém jazyce, kterému nějaký program rozumí a nějak si ten kód interpretuje). Zbytek už je hlavně o samostudiu. Celkově představit hlavně takové ty obecné věci.


Pavel...

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #20 kdy: 27. 12. 2013, 12:15:08 »
Já si pod tím představuju nejen domácí webovky, ale skutečně enterprise aplikace.
Na to je vetšina věcí co jsem popisoval ... velice užitečná ...

Samozrejme, ze je to uzitocne. Ale nie pre cloveka ktory ide na taky kurz.
Nie je ciel aby vystupom z takeho kurzu bol senior java developer ktory odpisuje na ponuky "celkova cena prace...".

Typicky priklad je to SQL: ked vie taky clovek spatlat jednoduche neoptimalizovane SQL,
tak vie dost na to aby mohol zacat pracovat.

to "Pavel... ":
Možná, že jsem úplně mimo mísu, ale já neumím pochopit proč v takovém případě ztrácet čas dojížděním na nějaký kurz, když základní přehled o požadované problematice lze zpravidla získat na youtube. Dle mojí zkušenosti, pokud se nejedná o něco extra specializovaného, tak na youtube se vždycky najde dostatek kvalitních videotutoriálů, které získání základního přehledu v pohodě zajistí.

To je vec vkusu a miery.

Zadrhele su dva:
- cim ste narocnejsi, tym menej mozte vygooglit.
- osobny kontakt s niekym kto problematiku ovlada prudko zefektivnuje nasavanie informacii

Priklad zo zivota jedneho jedneho mojho znameho:
Ste senior developer vo firme kde sa pouziva ASP a vedenie vam nebrani v pouziti .NETu pre nove aplikacie. Akurat, ze nik z vas .NET nevie. Chcete zacat robit na novej malej WWW-aplikacii a zvolite si VB.NET. Drviva vacsina navodov, ktore najdete su uplne nanic. (pristup a'la Frontpage) Uz len pochopit, ze to nie je to co chcete a zistit co chcete Vam zaberie netrivialne mnozstvo casu. Ked najdete cloveka ktory sa veci rozumie, tak jednodnovy kurz vas nasmeruje spravnym smerom a potom uz mozte relativne priamociaro postupovat za pomoci Googlu.


Mark

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #21 kdy: 27. 12. 2013, 12:19:59 »
Mrknul jsem na youtube a zrovna na zde probírané téma PHP, MySQL, javascript, jQuery, firebug, HTML, CSS,..... jsem tam našel řadu špičkových výborně udělaných tutoriálů, některé dokonce i v češtině (viz. blockheadAcademyCZ). Myslím si, že tohle je mnohem rychlejší a efektivnější způsob než docházení do nějakého kurzu.

Mark

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #22 kdy: 27. 12. 2013, 12:30:39 »
to "Pavel..." Jinak ale pochopitelně souhlasím, že pokud potřebuji získat přehled o nějaké nové technologii a pokud je ta technologie natolik specializovaná, že kvalitní materiály typu "teach yourself in....", "intro for dummies", "basic overview of...", tutoriály na youtube, apod... nelze vygůglit, tak je jediná rozumná cesta je docházení do specializovaného kurzu, ale tohle přesně mám dojem není hlavním tématem tohoto fóra.

Lol Phirae

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #23 kdy: 27. 12. 2013, 12:32:11 »
Typicky priklad je to SQL: ked vie taky clovek spatlat jednoduche neoptimalizovane SQL,
tak vie dost na to aby mohol zacat pracovat.

Ano, viz Owncloud.  ::)

M.

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #24 kdy: 27. 12. 2013, 12:47:03 »
A nějaký kurz typu "jaderným technikem snadno a rychle" by nebyl?

Popravdě, takový kurz by ČEZ určitě velmi rád, jen by trval tak 10 let, protože kvalifikovaných lidí pro řízení atomek v ČR začíná být krutě nedostatnkový, a to je máme jen dvě. Problém jsou vhodní uchazeči, kterých je hodně málo. Hlavně psychologickým profilem v kombinaci s technickým vzděláním, které nneí nejjednodušší. Protože zde je nežádoucí kreativita, ale vydrilovný voják, který postupuje přesně dle operačního manuálu.. Jakmile do toho vnese nějakou kreativitu, je velký průser na cestě. :-(
A lidi, co to dávají technicky pak na konci často vyhoří na pakotestech, že jsou nebezpeční kreativitou a podobnými nežádoucími vlastnostmi, je celkem dost

eswrgewrtewrtw

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #25 kdy: 27. 12. 2013, 13:02:47 »
Já bych tenhle kurz zas tak úplně nezavrhoval. Bývalý spolužák počítače ve škole celkem dával. Když měl něco naprogramovat, tak to udělal a bylo docela jedno, jestli šlo tenkrát o nějaké makra ve Visual Basicu, něco v Pascalu, či jednočip v Assembleru. Nebyl ale typ, kterého by bavilo koukat celé dny do monitoru a šel pracovat manuálně. Dělal elektroúdržbu v jednom velkém podniku. Někdy šlo o rozvaděč, kde bylo pár o kV a jindy hromada Simaticů. S manželkou se jim narodilo dítě a pár měsíců na to to začalo být s jeho ženou zdravotně hodně špatné. Doktoři ji dávali velmi malou šanci na přežití. Docela ho to psychicky srazilo a vyskytlo se u něj něco, co se dalo označit jako epileptický záchvat, takže skončil na nemocenské a po ni měla přijít výpověď. Žádný doktor si nedovolí pustit epileptika do rozvodny vysokého napětí a tak začal řešit, co bude dělat dál. Jeho myšlenky se ubíraly právě IT směrem, protože možný výběr povolání se se sakra zúžil.

Nakonec to celé dobře dopadlo skoro jak v Americkém filmu. Manželka se zázračně uzdravila a u něj doktoři uznali, že to byla jednorázová záležitost způsobená strachem o ženu. On byl ale v situaci, kdy přesně takový nějaký kurz potřeboval. Samozřejmě, že si člověk může nakoupit hromadu knih, přečíst mraky webů a podobně, ale když se vzdělává takhle oficiálně, tak to pozitivně pozná i na podpoře v nezaměstnanosti.

Ale jinak taky uznávám, že to bude z velké části hák na evropské peníze.

dobre, ale i zde bych videl primarne cloveka, ktery byl technicky typ a jenom nouze ho naucila housti, ze se poohlidnul po lukrativnejsi praci a taky musel omezit svoji lenost. ale kdyby byl uplne marny tak mu nepomuze nic, a urcite ne rekvalifikace.

brk

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #26 kdy: 27. 12. 2013, 13:51:40 »
dobre, ale i zde bych videl primarne cloveka, ktery byl technicky typ a jenom nouze ho naucila housti, ze se poohlidnul po lukrativnejsi praci a taky musel omezit svoji lenost. ale kdyby byl uplne marny tak mu nepomuze nic, a urcite ne rekvalifikace.

Ale to by byl sám proti sobě. Systém je nastavený tak, že když se vzdělává sám, má smůlu. Když využije rekvalifikační kurz, má nárok na vyšší a delší podporu v nezaměstnanosti.

Navíc je chyba se dívat na danou rekvalifikaci jako na něco samospasitelného. Je to třeba brát jako na odrazový můstek, který tě popostrčí na tu správnou cestu. Za těch dvacet pracovních dnů, tedy cca běžný měsíc se o dané technologie jen lehce otřeš a zbytek je o samostudiu.

Někdo tu doporučoval videa na YouTube. Schválně jsem na jednou koukl. Video 11 a půl minuty dlouhé a celé to je o if v javascriptu. Následující díl měl být o else. Tyhle videa mám docela rád, když jednou za čas potřebuji rozebrat nějaký exotický notebook, tiskárnu, ale učit se podle toho programovat bych fakt nechtěl.

Ještě bych se vrátil k samotné rekvalifikaci a logice věci. Rekvalifikační kurz bývá typicky spojen s úřadem práce a tam jde veškerá logika stranou. Kamarádku třeba třeba kdysi sankčně vyřadili z evidence ÚP proto, že místo toho, aby šla v konkrétní čas na nesmyslnou schůzku v budově ÚP si dovolila zajít na pracovní pohovor k potenciálnímu zaměstnavateli.

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #27 kdy: 27. 12. 2013, 14:06:04 »
Děkuji vám za cenné názory. Výstupem tohoto kurzu je umět naprogramovat jednoduchou webovou aplikaci spolupracující s databází... Myslím,že uplatnitelnost na trhu práce je s tím vcelku nulová. Snad pro člověka, který už něco takového kdysi dělal a potřebuje si obnovit znalosti. Cena kurzu na trhu je cca 30 tisíc, samozřejmě to jde z fondů EU a částečně ze státního rozpočtu. Na ta videa na youtube se podívám...

iwtu

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #28 kdy: 27. 12. 2013, 14:18:53 »
Ahoj, zaujal mě rekvalifikační kurz na programátora www aplikací. Spíše ale tím způsobem, že si nedovedu představit, jak člověk po cca 20 dnech může zvládnout PHP, MySQL, základy Java scriptu, HTML a CSS. V současné době zpracovávám seminární práci na téma rekvalifikace, tak budu ráda, pokud mi vyplníte dotazník  (cca 2 minuty času) a nakonec můžete připsat Váš názor na podobné kurzy...
Zde odkaz: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/35587/
Děkuji, každého názoru si cením!

Hm, do 20 dni som zvladol PHP - Nette (poznal som OOP), MySQL (poznal som domenovy kalkul), JavaScript (okrem bash a cmd moj prvy netypovany jazyk) s jQuery, Backbone.js, CouchDB (NoSQL). HTML som vedel, CSS minimalne zaklady a a fakt mi to CSS nejde. Okrem toho Django (Python), neskor Flask a samozrejme AJAX. Lebo trebalo urobit par webovych projektov a neskor ma za o aj platili. Ale webovy frontend som robil iba minimalne aj to boli skor dynamicke menenie DOM struktury.

Ale asi by som mal poznamemat, ze davno predtym som mal skusenosti Pascal, Delphi, Java, C++, C#. Posledne menovany ma dnes zivi.

Teda aby som to zhrnul. Clovek, ktory predtym v zivote nevidel programovanie, do 20 dni fakt neviem. Clovek, ktory predtym bezne programoval len nikdy nerobil web, tak do 20 dni tie vsetky veci musi dat..

Co sa tyka PHP, tak som preskocil a isiel rovno do Nette, lebo som sa strasne bal bezpecnosti a neznalosti best practises v PHP a predpokladal som, dufal, ze sa o Nette postara za mna. Fakt, aplikaciu mnou napisanu v cistom PHP by som si nikde netrufol zavesit.

jasnyno

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #29 kdy: 27. 12. 2013, 15:16:33 »
A teď tu o Karkulce :D Větší nesmysl jsem dlouho neviděl.