Rekvalifikace na „programátora www aplikací“

Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« kdy: 26. 12. 2013, 23:34:13 »
Ahoj, zaujal mě rekvalifikační kurz na programátora www aplikací. Spíše ale tím způsobem, že si nedovedu představit, jak člověk po cca 20 dnech může zvládnout PHP, MySQL, základy Java scriptu, HTML a CSS. V současné době zpracovávám seminární práci na téma rekvalifikace, tak budu ráda, pokud mi vyplníte dotazník  (cca 2 minuty času) a nakonec můžete připsat Váš názor na podobné kurzy...
Zde odkaz: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/35587/
Děkuji, každého názoru si cením!
« Poslední změna: 26. 12. 2013, 23:45:58 od Petr Krčmář »


Tom Liberec

Re:Rekvalifikace na "programátora www aplikací"
« Odpověď #1 kdy: 26. 12. 2013, 23:43:00 »
Jde podle mne jednak o to jak blízko byl IT software vývoji do te doby. A pak o to jak moc je to rekvalifikace na společenskou objednávku nebo přímo objednávku UP. Tedy o to kde kdy kdo koho přesvědčil, že je to v tom čase možné.

U lidi schopných samostudia jde zrejme spíše o to je nasměrovat. Dovedu si predstavit typ lidi a jejich předchozí profese co to třeba i v padesáti zvládnou.

Navíc je to poměrne široký pojem.

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #2 kdy: 26. 12. 2013, 23:53:46 »
Na jobs i prace.cz byla na podzim poptávka právě po programátorech www aplikací docela vysoká, na to jsem si dělala průzkum:), i samotná osnova rekvalifikace přesně seděla s požadavky, takže to je dobrá reakce na požadavky trhu práce, myslím.
Je pravda, že pro schopného člověka ochotného se vzdělávat to může být dobrý začátek. Díky za reakci.

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #3 kdy: 27. 12. 2013, 00:47:54 »
Já bych se nebál... určitě příjde i rekvalifikace na Alberta Einsteina z dotací EU za měsíc a půl  ;D
Za několik let vyjde i práce na téma "Novodobí géniové", která to bude analyzovat a příjde na jisté nesrovnalosti - taktéž hrazená z grantu.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Cruiserupce

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #4 kdy: 27. 12. 2013, 04:07:01 »
No sice jsem si myslel, že odpověď na takovou otázku je zbytečná ... ale už sama existence takového kurzu mi dokazuje, že není...

PHP, MySQL, základy Java scriptu, HTML a CSS

Sql - základní funce CRUD (create, read, update, delete) a trocha orientování se v dotazech 5 dní (40 hodin)
HTML - 0,5 dne (4 hodiny)
CSS - 3 dny (24 hodin)
Javascript - základy 2-5 dní (16-40 hodin)
PHP - základy 15 dní (120 hodin)

Celkem cca 228 hodin

Použitelnost - téměř nulová

Co je potřeba, aby to mělo smysl a význam:
Javascript - jQuery 20 dní
SQL - optimalizace dotazů, partitioning, optimalizace - 6 měsíců
big data - 20 dní
PHP - nějaký framework v kterém bude pracovat 30 dní
ORM - objektově relační přístup 10 dní
algoritmizace - aby ten kód měl trochu smysl 20 dní
design patterns - aneb jak se to správně řeší - 20 dní
základní znalosti informačních systémů - 3 dny

software pro trackování úkolů - 0,5 dne
software pro QA - 0,5 dne

testování aplikací, QA, PQT - 10 dní

ovládání linux + jedoduchá administrace web serveru - 10 dní
bash - 2 dny


To je tak cca nastřelený odhad, co jiného ten člověk potřebuje umět, aby byl nějako normálně použitelný a úspěšně rekvalifikovaný...


Pavel...

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #5 kdy: 27. 12. 2013, 07:47:05 »
ocividne mate zbytocne nabubrelu predstavu, co by mal "WWW programator" robit.

z Vasho zoznamu:
JS - asi ok
SQL - extremne nabubrele
bigdata - uplne zbytocne
PHP - asi ok
ORM - prakticky zbytocne
algoritmy - uplne zbytocne
DP - prehnana casova dotacia
zaklady IT - zbytocnost
prkotiny - hadam OK
testovanie - prehnane
linux, bash - uplne zbytocne

Samozrejme je fajn, ked programtor WWW stranok pre fanyniek Twilightu vie jadrovu fyziku, ale rozhodne to nie je "nutne minimum".

Honza

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #6 kdy: 27. 12. 2013, 08:14:37 »
Nemá smysl rozebírat obsah a rozsah školení. Důvodem existence jsou dotace z EU, které je potřeba utratit (tzn. vymyslet nějaké školení s názvem, který odpovídá nějaké aktuálně potřebné pozici). Školení zpravidla provádí školící firma, která si najme studenta nebo co nejlevnějšího člověka, který aspoň trochu ovládá danou problematiku (úroveň může být značně rozdílná kurz od kurzu a není podstatná).

Účastníky kurzu dodá ÚP, tzn. lidi bez práce, které interně vyhodnotí jako potencionálně schopné účastnit se kurzu (= splnit jakžtakž docházku). Motivací může být zvýšená podpora po dobu kurzu.

Kolik % z účastníku to nakopne, je mizivé, blížící se k 0.

Zkuste si pak představit situaci, kdy jako zaměstnavatel hledáte člověka na tuto pozici a na pohovoru se vám sejde skupina zoufalců od 20 do 40 let, skladníci, pojišťováci, nikdy nepracovali, ze základkou..ale všichni mají ten onen kurz a proto jsou programátoři :)

MKzB

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #7 kdy: 27. 12. 2013, 08:18:21 »
Např. v Anglii jsou/byly běžné kurzy "webmaster on 3 weeks".
Kdysi jsem na toto téma četl článek. Kurz spočíval v tom, že je naučili dělat www ve Frontpagi.

eswrgewrtewrtw

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #8 kdy: 27. 12. 2013, 08:23:29 »
otazka jaka je uspesnost takovychto rekvalifikaci.

kdyz byl nekdo hornik, kopac, uklizecka tak nevim jak je schopny zvladnout i jen html a co jeste k tomu js, php, sql. nevim nevim :-(

naopak kdo uz nekdy programoval, nebo ma technicke veci v krvi a chce prejit na webove technologie se to dokaze naucit sam a rekvalifikacni
kurz nepotrebuje.

takze me by opravdu zajimalo na koho je takova rekvalifikace zacilena?!?!

eswrgewrtewrtw

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #9 kdy: 27. 12. 2013, 08:27:35 »
nasel jsem na webu nabidku takove rekvalifikace:
"Cílem rekvalifikace je naučit posluchače samostatně využívat osobní počítače pro své pracovní zaměření, tj. zhotovení kvalitních a profesionálních webových prezentací. Posluchači získají základní dovednosti v jazycích HTML, JavaScript, CSS kaskádových stylech a vyzkouší si programování v PHP. Součástí výuky je práce s grafickým programem Adobe Photoshop."

***kvalitni a profesionalni*** webove stranky VS. ***zakladni*** dovednosti v HTML, JS, CSS a vyzkouseni PHP :-)

Mark

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #10 kdy: 27. 12. 2013, 10:40:51 »
Taky přispěju svým osobním názorem. Já bych si dovolil trvrdit, že podmínkou naprosto nutnou pro jakoukoliv aspoň trošku odbornější práci v oboru IT je znalost angličtiny přinejmenším na pasivní úrovni - být schopen číst a rozumět anglickým textům z oboru IT. Myslím, že bez této znalosti vůbec nemá smysl na nějakou rkvalifikací uvažovat.
Dle mojí zkušenosti totiž naprosto  každý, kdo dělá s počítačem něco víc než jen vyplňuje tabulky nějakého ekonomického softu, příp. hraje hry, dříve či později začne řešit problémy na které se dá vygůglit odpověď pouze v angličtině, protože v češtině se dané téma neprobírá. Jsem přesvědčen, že do těchto situací se bude dostávat i programátor v PHP celkem často.

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #11 kdy: 27. 12. 2013, 10:52:37 »
Jde jen o prachy z EU a cár papíru. Představa, že na složitější úkoly lze KOHOKOLIV rekvalifikovat je naprosto směšná.
Ten vhodný kandidát tento kurz vůbec nepotřebuje.
Většina aspoň trošku slušných programátorů to dělá od dětství a stále sbírají zkušenosti.

Postupem času totiž každý došel k tomu, že chápat jen jazyk je nedostačující.
Reálně tedy tito lidé mají namyšleno desetitisíce hodin a chápou souvislosti.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Pavel...

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #12 kdy: 27. 12. 2013, 11:16:25 »
Představa, že na složitější úkoly lze KOHOKOLIV rekvalifikovat je naprosto směšná.
Ten vhodný kandidát tento kurz vůbec nepotřebuje.

2x v zivote som riesil otazku "ako do seba rychlo nasat nejake zakladne vedomosti z IT v mne cudzej oblasti".
Vtedy sa taky rychlokurz hodi :).

Druha vec samozrejme je, ze keby sa nasiel vhodný kandidát, tak to samozrejme nerobim.

Cruiserupce

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #13 kdy: 27. 12. 2013, 11:19:37 »
ocividne mate zbytocne nabubrelu predstavu, co by mal "WWW programator" robit.

z Vasho zoznamu:
JS - asi ok
SQL - extremne nabubrele
bigdata - uplne zbytocne
PHP - asi ok
ORM - prakticky zbytocne
algoritmy - uplne zbytocne
DP - prehnana casova dotacia
zaklady IT - zbytocnost
prkotiny - hadam OK
testovanie - prehnane
linux, bash - uplne zbytocne

Samozrejme je fajn, ked programtor WWW stranok pre fanyniek Twilightu vie jadrovu fyziku, ale rozhodne to nie je "nutne minimum".

Ono asi i zálěží co si člověk představuje pod termínem "programátor WWW aplikací"

Já si pod tím představuju nejen domácí webovky, ale skutečně enterprise aplikace.

Na to je vetšina věcí co jsem popisoval ... velice užitečná ...

protože v enerprise prostředí potřebuje buď velice dobře SQL nebo ORM navíc se dost často setkává právě s bigdata

algoritmy a naučení se rozkládat problémy na jednodušší a vůbec přemýšlet jak rozdělit úlohu tak aby byla strojově vykonavatelná .... je naprostý základ téměř pro jakéhokoliv programátora ... a takový rekvalifikující se skladník, to opravdu potřebuje chápat

dp ... seznameni se se smyslem a naučení se alespoň nějakých základních 10, chvíli trvá .. a v korporátním prostředí jsou velice důležité

když předpokládám, že jde na kurz skladník, zedník a podobně ... tak základy IT považuji za poměrně důležité

co se linuxu a bashe týče ... tak konfigurace apache, schopnost napsat nějaký startovací script či dávkový soubor ... jo to je podle mě docela důležité

Riff

Re:Rekvalifikace na „programátora www aplikací“
« Odpověď #14 kdy: 27. 12. 2013, 11:23:58 »
Musím tě bohužel zklamat, za dvacet dní se to opravdu zvládnout nedá ani omylem. Na zvládnutí moderního webu na solidní úrovni to chce minimálně dva roky praxe, po dvaceti dnech přeskakování z jedné technologie na druhou z toho dotyčný bude mít akorát tak hlavu jako balón, aniž by byl schopný cokoliv samostatně vytvořit. V kurzu navíc chybí zásadní věci jako zvládnutí Photoshopu aspoň na začátečnické úrovni, záležitosti jako WebGL jsou už úplně jiná dimenze. Nekvalifikované kecy lidí, kteří neví, o čem mluví(Pavel) neber v potaz.