Linuxová podpora AMD HD Radeon

Linuxová podpora AMD HD Radeon
« kdy: 09. 12. 2013, 16:58:58 »
Nazdar! Rozmyslam o kupe noveho laptopu, a nasiel som jeden velmi idealny. Nachadza sa v nom graficka karta AMD HD Radeon 7520G a ja by som sa chcel len uistit, ci s nou nebudu ziadne problemy. Ak mate skusenosti s inymi AMD HD Radeon kartami, kludne sa tiez podelte o skusenosti.

Za kazdu skusenost dakujem.
« Poslední změna: 10. 12. 2013, 10:08:47 od Petr Krčmář »


Jimm

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2013, 17:14:53 »
hd7970 s proprietárními drivery nic extra, obecně výkon cca 1/3 co ve win. Některé efekty kompizu instantně shodí driver. :) S novějšími beta se to mírně zlepšuje.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2013, 17:27:52 »
Tak toto by mě taky zajímalo, koukám se po 13" notebooku a v parametrech, který požaduju se většinou dělá integrovaná intel grafika, občas AMD a málokdy NVIDIA. Trošku bych se toho asi bál....
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2013, 17:44:47 »
No, začnu z druhý strany - přijdou lidi, který Ti řeknou, že jim šlape AMD grafika suprově. Sám znám jednoho, kterej měl v NTB nějakou AMD (mohla to být 6470 nebo tak něco - přesně už nevím) a jela mu celkem dobře (prostě jak se čekalo, porovnání s Win nemám, na tom notebooku nikdy nebyly).

Já ve stejný době jako on měl v desktopu 5570. Já jí na desktopu nikdy nerozjel ani do stavu, jako měl on a notebooku. Nikdy. Obojí jelo na Gentoo, obojí stejný jádra (verze), obojí stejný ovladače (verze), obojí stejný nastavení (i různě měněný na obou strojích najednou) a stejně nic. Moje 5570 šla do prde... do světa. Nahradila jí NVidia GTS450, která šlape bez problémů dodnes.

Ještě dávno předtím jsem měl v notebooku ATI X700, stejnej problém jako s 5570 v desktopu o pár let dýl. Karta dosahovala stěží 10% reálnýho výkonu.

Alespoň regulace ale fungovala, jak v NTB tak na desktopu karta nežrala a netopila, když se po ní nic nechtělo. Jakmile se chtěl výkon, jela nadoraz (teplotně i žravostí), ale výkon teda moc nedodala...

Já říkám AMD v Linuxu jednou pro vždy NE. A zopakuju ho znovu - NE! AMD mi nesmí do domu. Když už, tak radši Intel grafiku (výkon zhruba stejnej, ale nežere a netopí).

Pro doplnění informací:
- hra Morrowind na X700 15fps v Linuxu přes Wine, 60fps (omezovač) ve Windows
- hra Oblivion na X700 5fps v Linuxu přes Wine, 30fps ve Windows

Teď přijdou perly ;D :
- hra Oblivion na HD5570 5fps v Linuxu přes Wine, ve Windows netestováno (očekával bych 60, tedy omezovač)
- hra Oblivion na GTS450 60fps v Linuxu přes Wine, ve Windows taktéž netestováno (určitě 60, tedy omezovač)

Bonus - u obou her bylo na obour Radeonech úplně, ale zcela úplně jedno, jestli to jelo ve velkém rozlišení nebo ve vysokých detailech nebo kombinaci obojího. Čísla se nezměnily od 640x480 do 1920x1080 (na X700 bylo maximum 1280x800).

To je moje zkušenost. Klidně zkuste štěstí, ale já už ho s AMD znova pokoušet nebudu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2013, 17:47:11 »
Ještě doplněk k předchozímu - Ano, správně jste si všimnuli, že Oblivion běžel stejně pomalu (pět snímků za sekundu) na X700 z roku cca 2005 i na HD5570 z roku cca 2010.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2013, 17:49:37 »
A ještě jeden doplněk (omlouvám se za roztříštěnost - možná Petr Krčmář by to mohl přidat všechno do toho mého prvního? :-) ).

Mluvil jsem o hraní přes Wine, ale stejně nanic jely i nativní Linux hry. Některé vůbec (řvaly, že chybí 3D akcelerace), některé sice jely, ale poooomaaaaluuuu a s artefakty (špatné textury, rozpadlé polygony, ...).

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2013, 18:00:21 »
Pokud si koupis NTB s podporou Ubuntu/SLED/RHEL od vyrobce napr.: HP nebo Dell, tak budes mit jistotu, ze to cele bude fungovat. Drivery jako takove jsou veda i pod Windows, protoze kazdy vyrobce NTB si to resi po svem a to plati jak pro nVidia, tak i pro AMD.

Nicmene FirePro funguji naprosto precizne radu let a jsou dobrou a pomerne i levnou volbou (22xx), ale nikoliv v zabavnim segmentu.

flack

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2013, 18:05:42 »
Ja som si tiez svoje zazil s ATi kartami na linuxe a uz sa nehodlam vracat. Takze moja volba ci do notebooku alebo do pc je nVidia ale klidne aj intel na tom notebooku.

Ps. ak by som kupil nejaku ATi kartu asi by som sa vratil par rokov na zad a riesil problemy ktore sa mi nikdy nepodarilo vyriesit, ak aj nahodou po dalej aktualizacii sa nieco rozbilo. ATi za seba nemozem doporucit na linux.

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #8 kdy: 09. 12. 2013, 18:18:18 »
Nvidia dodáva určite lepšie drivre pre Linux a aj FreeBSD a to hovorím napriek tomu, že doma mám 2 ATI grafiky, na desktope a aj na notebooku a nemám s nimi žiaden vážnejší problém. Jedna je na desktope s 2 monitormi (Gentoo-amd64 a PC-BSD-9.2), druhá na notebooku, ktorý má moja polovička a do ktorého minimálne zasahujem (Ubuntu-12.04 LTS). Hry nehrávam a otvorené xf86-video-ati drivre slúžia na oboch veľmi dobre.

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #9 kdy: 09. 12. 2013, 19:27:39 »
OK, myslim teda, ze je lepsie siahnut po nejakej inej grafike.

Este by som poprosil skusenosti s Intel HD 3000/4000/... integrovanou grafikou.

Dakujem.

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #10 kdy: 09. 12. 2013, 19:42:18 »
intel v ivy bridge celeronmu + Ubuntu 12.04.3 naprosto bez problemu z pohledu bezneho destkop usera.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

w4rr10r

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #11 kdy: 09. 12. 2013, 19:55:47 »
Proprietární ovladače obou firem (AMD i nVidia) mají hnusné bugy, já strašně válčím s geforce; navíc dedikované grafiky v noteboocích mají tendence chcípat. Proto doporučuju čistý intel. Mně i ten integrovaný intel bohatě stačí na starší/indie hry, kompozitní efekty jsou v pohodě a netrápím se s uspáváním, aktualizacemi, nastavením více monitorů apod.

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #12 kdy: 09. 12. 2013, 20:05:23 »
ja mam zkusenosti s timto:
mobilni i7 Ivy Bridge HD 4000 - bez problemu, na non-LTS ubunte pridat PPA oibaf kvuli artefaktum s 2D ve firefoxu a pak zmizej
desktop i5 Haswell HD 4600 - bez problemu, pokud se vyhnes LTS ubuntu a pouzijes standardni vydani
mobilni i3 Sandy Bridge HD 3000 - pod widlema (neni to muj stroj) kdyz pripojim fullHD TV pres HDMI, tak video v TV je sekany, tato zkusenost ovlivnila vyber PC v lete (mela za nasledek vyhnuti se HD 2500 grafikam a tedy i3)

nVidia zadnej problem, v ntb je treba bumblebee, jinak u nejaky stary 7xxx (myslim ze 7600) jsou porad aktivne udrzovany oficialni ovladace
AMD Radeon HD 4300M - na Ubuntu 13.10 uz sice neni PPA, ale musi se ten catalyst upravit (fglrx-legacy), ale to zase neresitelnej problem neni, obcas "problikava" obrazovka, kdyz se nejaka aplikace spusti, rovnez jsou artefakty ve hrach, na to, ze grafika sla do legacy 3 roky po porizeni ntb a podpora stoji za [CENSORED], tak AMD opravdu ne

Ivorne

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #13 kdy: 09. 12. 2013, 20:15:18 »
Intel HD graphics funguje zcela bezproblémově, ale je to výkonově samozřejmě jiná kategorie než AMD a Nvidia. Já mám ATI Radeon HD 6490 kombinovaný s integrovanou grafikou v Intel Core. Jako je to zabugovaný a evidentně dost zprasený, ale funguje to. Konkrétní problémy se liší od verze driveru. Verze větší než něco (už nevím od jaké přesně verze) házejí v kombinaci s intel driverem na tu integrovanou grafiku segfault při startu xorgu. Takže se prostě musím držet starších verzí. Možná je to už opravený, ale to bych zase musel zkoušet různé kombinace verzí fglrx driveru a intel driveru a k tomu jsem se ještě nedostal. Driver co používám teď má ten problém, že při běžném vypnutí Heroes of Newerth segfaultne xorg. Takže musím HoN killovat. Problém je v tom, že HoN je nutné restartovat běžným způsobem aby šel aktualizovat. Takže teď ho prostě nespustím. Zkoušel jsem pár jiných verzí fglrx, ale ty mi zase při ukončení freeglut aplikace co programuji segfaultne tu aplikaci (ale naštěstí to neshodí xorg). A samozřejmě pokud se mi nepovede rozchodit nejnovější drivery, tak nebudu mít k dispozici ony slavné optimalizace driverů vytvořené v reakci na Steam Box.

Vím, že jsem jednou měl verzi, kde fungovalo všechno dobře. I HoN v té konfiguraci měl stejný výkon jako na win (stejné nastavení grafických detailů mělo stejné 'fps'). Přes wine je to o něco horší, ale mám pocit, že to nesouvisí přímo s grafickou kartou, ale že je problém někde mezi danou aplikací a wine.

tldr: na mém počítači relativně rychle najdeš konfiguraci, která bude fungovat docela dobře. Když si o tom něco počteš a dáš tomu trochu snahy, tak najdeš konfiguraci, kde bude grafárna fungovat plnohodnotně (driver je sice uvnitř prasárna, ale navenek bude fungovat).

Karel

Re:Linuxova podpora AMD HD Radeon grafiky
« Odpověď #14 kdy: 09. 12. 2013, 22:17:57 »
Možná mám jenom štěstí, ale mám Radeon HD7850 s drivery přímo od AMD, k tomu Mint x64 a vše šlape v pohodě. Výkon nemůžu moc srovnávat (na hry mám na druhém disku Win). Snad jen Minecraft, ten jede ve fullHD a plných detailech naprosto plynule. Totéž OpenArena.
Jinak teda mám zapnutý akcelerovaný desktop, občas např. GoogleEarth, různé WebGL stránky, přehrávání videa - všechno běží jak má. Podle hluku (resp. ticha) ventilátorů a teploty karty je aktivní i regulace taktu/napětí.
Mám tu grafiku asi půl roku a nepamatuju si, že by mi za tu dobu něco spadlo nebo nejelo.