Co se dál naučit?

Kolemjdoucí

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #30 kdy: 30. 11. 2013, 13:48:55 »

Tak abychom byli konstruktivní. Dejme tomu že jsem po večerech zvládnul Erlang na úroveň pokročilý. Jakou další činnost doporučuješ, k získání pracovní pozice s Erlangem a to placenou víc než "lopaty z job serveru" ?


morg

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #31 kdy: 30. 11. 2013, 13:54:03 »
Ale tam nejde o tu pozici, ale o tu zábavu s tím. Pak můžeš dělat cokoli, ale prostě začít s Erlangem není chyba nikdy. Věci se mají dělat pro zábavu, pokud nejsi lopata. Vše ostatní není až tak podstatné. Že nenajdeš na job serverech potom práci? Je to možné. Že bys chtěl někde pracovat? Tomu věřím. Nijak to ale nesouvisí, že začít s Erlangem se ti bude hodit kdekoli. Stejně jako se učit matematiku. Najdeš s matematikou práci? Bude stačit, když jim řekneš, že jsi pokročilý? Nebude a nenajdeš :) Ale stojí to za to ze stejného důvodu.

Kolemjdoucí

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #32 kdy: 30. 11. 2013, 14:00:03 »
Tímto označuji tuto diskuzi za neproduktivní, takhle si můžete pindat do aleluja, ale beze mě.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #33 kdy: 30. 11. 2013, 14:13:22 »
Tedy to můžeme uzavřít, pracovních pozic na Erlang je zatraceně málo a práce nejistá.
Ano, na tom se shodneme. Možná bysme se úplně neshodli na definici slova "nejistá", ale zůstaňme ve znamení shody ;)

Tedy možná máte práci snů, ale za slabší plat
Dokonce jsem vůbec neřekl, že beru nějaký plat :) To jsou věci :))

, to by odpovídalo tomu že se firma zabývá Arduinem.
To jsem taky neřekl. Řekl jsem, že jsem si chvíli hrál s Arduinem a pak tenhle job získal.

pouze to můžeme uzavřít s tím že tato metoda se nedá doporučit.
To těžko. Shodnout se můžeme maximálně na tom, že ty ji nedoporučuješ a já ji doporučuju silným ambiciózním jedincům, kteří mají pro budoucnost jiné plány, než prosedět celý život v kjůbiklu, a zároveň jsou ochotní riskovat a nepožadují okamžitý úspěch.

v.sp

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #34 kdy: 30. 11. 2013, 14:17:10 »
Já myslím, že důležité bylo řečeno na začátku - vybrat si nějakou doménu (banky, telco, ..., ..., ....) a na tu se soustředit. Tam se nejdřív dívat na inzeráty, tam se ucházet o práci, tam sbírat kontakty. Tak si člověk osahá, o co je zájem, a postupně se třeba dostane i k tomu Erlangu či úplně něčemu jinému zajímavému.
Upřímně řečeno, člověk co se po večerech naučil jazyk zkoušením tutoriálů - to je prostě junior (a tak nějak pak vypadá indický kód). Naopak klidně vezmu člověka, co ten jazyk ani pořádně neviděl, ale rozumí business oblasti  a má zápal učit se nové věci. Protože ten Erlang se pak naučí taky, když bude potřeba. A lehce, protože ten jazyk/technologii používám proto, že se v něm lehce řeší problémy příslušné domény.

A nemyslím, že tohle je pomalá cesta, která vede ke cubiclu. Pokud je člověk aktivní a zapálený, poroste profesně/znalostně velmi rychle.


Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #35 kdy: 30. 11. 2013, 14:38:25 »
Upřímně řečeno, člověk co se po večerech naučil jazyk zkoušením tutoriálů - to je prostě junior (a tak nějak pak vypadá indický kód). Naopak klidně vezmu člověka, co ten jazyk ani pořádně neviděl, ale rozumí business oblasti  a má zápal učit se nové věci.
Trochu nerozumím té logice. Člověka, který se to naučí předem doma, moc nebereš a radši vezmeš někoho, o kom budeš doufat, že se to naučí a za to učení ho budeš platit? A potom, co ho budeš platit za to, že se to učí, ho vezmeš na jinou pozici než juniorskou?

Chápal bych to za předpokladu, že si myslíš, že máš k dispozici nějaké výrazně efektivnější výukové metody než učebnice, studium opensource kódu, experimentální implementaci něčeho a diskusní fóra. Pokud je to tak, jaké metody to jsou?

morg

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #36 kdy: 30. 11. 2013, 14:51:24 »


A nemyslím, že tohle je pomalá cesta, která vede ke cubiclu. Pokud je člověk aktivní a zapálený, poroste profesně/znalostně velmi rychle.

Zajímavý na tom je, že přesně tvůj přístup mají lidé z inzerátů na jobs. Je to prostě pro obyčejné lidi, kteří mají jen ten zápal a jinak nic. Napsat, že po tutorialech jsi na tom jako Ind? To je ten hlavní problém. Lidé se neliší přečtenými tutorialy, ale svými schopnostmi. Takže tvoje cesta vede do obleku, cool porad, hloupého zaměření na cool slova atd. Takže chápu tvůj přístup, ale to je ten hloupý, který vede maximálně k nějakým pěnězům a jinak ničemu.

v.sp

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #37 kdy: 30. 11. 2013, 15:15:28 »
Upřímně řečeno, člověk co se po večerech naučil jazyk zkoušením tutoriálů - to je prostě junior (a tak nějak pak vypadá indický kód). Naopak klidně vezmu člověka, co ten jazyk ani pořádně neviděl, ale rozumí business oblasti  a má zápal učit se nové věci.
Trochu nerozumím té logice. Člověka, který se to naučí předem doma, moc nebereš a radši vezmeš někoho, o kom budeš doufat, že se to naučí a za to učení ho budeš platit? A potom, co ho budeš platit za to, že se to učí, ho vezmeš na jinou pozici než juniorskou?

Chápal bych to za předpokladu, že si myslíš, že máš k dispozici nějaké výrazně efektivnější výukové metody než učebnice, studium opensource kódu, experimentální implementaci něčeho a diskusní fóra. Pokud je to tak, jaké metody to jsou?

Pár takových, co se to po večerech nadrtili z tutoriálů a dokumentace jsem potkal. Občas i ten certifikát měli. Pro praxi naprosto nepoužitelní, byli to junioři a těmi juniory hodně dlouho zůstali.
Vezmu někoho, kdo je senior v jiných jazycích a ve skutečných projektech - a díky tomu, že se pohybuje v podobné doméně, má zkušenosti s podobnými projekty/problémy, jako dělám já. Takže mu na zaučení zbývá jen ten nový jazyk. Protože vím, že nikdy nenajdu nikoho dokonalého - a z množiny (zápal, inteligence, core business, jazyk) se většinou nejjednodušeji učí právě ten jazyk. (Mimochodem, tím core businessem nemyslím chození v kvádru - ale podstatu toho, co dělám. To může být logistika nákladní dopravy, bankovnictví, ale taky klidně programování embeded zařízení.)

Efektivnější výuková metoda? Samozřejmě, mám: praxe. Když jsem před 10 lety začínal, učil jsem se Oracle z učebnice asi 2 měsíce. V práci jsem se naučil - a hlavně pochopil! - za týden víc. Učebnice, tutoriály atd. jsou potřeba, ale není nad skutečné problémy a kolegy, kteří poradí.

morg

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #38 kdy: 30. 11. 2013, 15:34:06 »
Aha, takže jsi potkal pár lidí a už máš metodu na výběr. To ti přijde jako chytré řešení? Se pak nediv, že to vidím, jak to vidím.

Preferování praxe je obvykle také dost krátkozraké, protože teorie bez praxe je stále využitelná, ale praxe bez teorie je docela k ničemu. I když chápu, že v dnešní době stačí jen ta praxe, protože jde přece jen o to, aby se cokoli prodalo.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #39 kdy: 30. 11. 2013, 15:43:23 »
Pár takových, co se to po večerech nadrtili z tutoriálů a dokumentace jsem potkal. [...] Vezmu někoho, kdo je senior v jiných jazycích a ve skutečných projektech
Aha, tak už tomu rozumím. To jsme si ale nerozuměli, protože já nemluvím o tom, že by se dělník ze šroubárny měl po nocích učit Erlang a potom nastoupit do Ericssonu jako teamlídr. Jestli srovnáváš totálního začátečníka a seniora v jiném jazyce, tak to je naprosto jasný, kdo ti z toho vyjde líp, na tom se shodneme.

Já jsem spíš mluvil o tom, že v životě potkávám lidi, kteří na nějaké technologii ustrnuli, už je to třeba nebaví a rádi by zkusili něco nového, perspektivnějšího, co by jim třeba otevřelo nějaké nové dveře. Takový pocit jsem z toho dotazu měl a proto jsem na něj tak odpověděl.

v.sp

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #40 kdy: 30. 11. 2013, 15:57:26 »
Tak už si rozumíme. :D

Jen bych prostě ten výběr nové technologie podřídil oboru, ve kterém se už pohybuju / chci pohybovat. Protože pak se budu učit jen tu novou technologii a stávající znalosti použiju.
Erlang je hezká a zajímavá věc, ale třeba pro mě konkrétně by to znamenalo jít do toho Ericssonu jako (skoro) junior a dělat tam za pětinový plat. A vlastně začít kariéru znova od začátku. Takže si nechám zajít chuť. :-[ (A asi bych tam jako ten dělník ze šroubárny i vypadal ;D)
A optimisticky si myslím, že snad v každém oboru jsou zajímavé nové technologie. Nebo třeba naopak, je zajímavé se dostat mnohem hlouběji v těch stávajících.

morg

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #41 kdy: 30. 11. 2013, 16:01:03 »
Určitě si všichni rozumíme.

Já jen k o tomu dodám, že to je přístup na tvorbu nových lopat. Ať si každý vybere.

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #42 kdy: 30. 11. 2013, 16:10:35 »
Erlang je hezká a zajímavá věc, ale třeba pro mě konkrétně by to znamenalo jít do toho Ericssonu jako (skoro) junior a dělat tam za pětinový plat. A vlastně začít kariéru znova od začátku. Takže si nechám zajít chuť. :-[ (A asi bych tam jako ten dělník ze šroubárny i vypadal ;D)
Chápu. Ale nevylučujme předem i možnost, že se někdo pohybuje v (pod)oboru natolik neperspektivním a natolik ho to sere, že si rád zkusí něco úplně nového a najde v tom lepší uplatnění než v tom starém. Koneckonců pana Lamborghini taky nelimitovalo, že je odborník na výrobu zemědělkých strojů a má v tom oboru dobře zavedený podnik ;)

Nicméně i tak - doporučoval jsem technologie, které byly ze stejného oboru (web).

A optimisticky si myslím, že snad v každém oboru jsou zajímavé nové technologie. Nebo třeba naopak, je zajímavé se dostat mnohem hlouběji v těch stávajících.
Obávám se, že jsou obory, kde platí, že kde nic není ani smrt nebere. Třeba správa malých sítí postavených na Windows ;) ;)

morg

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #43 kdy: 01. 12. 2013, 00:22:58 »
K čemu jsme tedy došli?

zzxzxzx

Re:Co se dál naučit?
« Odpověď #44 kdy: 01. 12. 2013, 00:48:15 »
ja by som vahal medzi haskellom a erlangom, oba su super, bohuzial sa nedaju asi ucit naraz ale na druhej strane, ked sa naucis jeden, a teda uz budes mat zazite ako programovat a rozmyslat funkcionalne, prejst na druhy nebude tak boliet. osobne si myslim, ze prechod haskell <-> erlang by bolo nieco podobne ako prechod java <-> c# (chapes co chcem povedat). ja som javista a teda uz inak ako objektovo sa mi mysli velmi tazko takze si viem predstavit ze ked sa budem chciet naucit erlang ci haskell tak dostanem riadnu po papuli :D