Co obnáší pozice DWH?

Pupi_1

Co obnáší pozice DWH?
« kdy: 21. 12. 2013, 09:12:01 »
Chcel by som sa dozvediet co obnasa praca, ked sa niekto hlasi na poziciu DWH. Viem, ze ide o pracu s datami, ale to je asi tak vsetko :). Zaujimalo by ma, co by mal clovek ovladat. Je mozne sa nieco taketo aj sam doma naucit? Ak ma niekto s tym priamu skusenost, uvitam :).
« Poslední změna: 22. 12. 2013, 20:30:01 od Petr Krčmář »


Někdo

Re:co obnasa DWH?
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2013, 11:14:20 »
Pro začátek si zjistěte co znamená zkratka SQL.

noname

Re:co obnasa DWH?
« Odpověď #2 kdy: 21. 12. 2013, 13:15:29 »
Chcel by som sa dozvediet co obnasa praca, ked sa niekto hlasi na poziciu DWH. Viem, ze ide o pracu s datami, ale to je asi tak vsetko :). Zaujimalo by ma, co by mal clovek ovladat. Je mozne sa nieco taketo aj sam doma naucit? Ak ma niekto s tym priamu skusenost, uvitam :).

Mrkněte sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Datov%C3%BD_sklad

Jinak platí bezezbytku to, co napsal diskutující výše. SQL se doma naučit samozřejmě dá, na toto téma existuje spousta knih ( například http://knihy.cpress.cz/sql-bez-predchozich-znalosti.html ). Potřebný server (třeba mysql lze stáhnout zde -> http://dev.mysql.com/downloads/mysql/ ) najdete k dispozici zdarma, v operačním systemu Linux jej naleznete zpravidla v repozitářích, což vše ještě více zjednodušuje.


Co se zkušeností týče, bohužel neporadím.

Pupi_1

Re:co obnasa DWH?
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2013, 13:50:41 »
Co SQL znamena viem, som vyvojar :) islo mi skor o tu poziciu cloveka ktory sa DWH zaobera

Lenin POWER!

 • ****
 • 434
 • Nekecat a delat!
  • Zobrazit profil
  • Tribut Leninovi
  • E-mail
Re:co obnasa DWH?
« Odpověď #4 kdy: 21. 12. 2013, 14:40:13 »
Prihlas se na tu pozici a uvidis na co se te tam budou ptat.

Nekomplikuj to.

Doma se to naucit neda, ale da se nasprtat nejaka teorie abys je ojebal u primaciho pohovoru. Vetsina zamestnavatelu jsou mekoni ktery te pak uz nevyhodi.

Ja uz davno neresim zda lidi kecaj nebo ne, kdyz se mi zdaji trochu schopni tak je vezmu, klidne 80% novych lidi pak vyhazime do tydne. Abych delal 3 kolova vyberova rizeni na programatory? Chapu HR je potreba nejak zamestnat, ja vzdycky kdyz neco koupim tak HR vyhodim jako zbytecny pijavice. Nedavno jsem koupil minifirmu asi 20 lidi z toho 2 HR slepice ktery pracovali asi tak 2 dny v mesici. Jestli chtel management kurvy, tak si mel zaplatit externi - vyjde to rychleji i levneji. Holky dostali naradi a sli makat na zahrade. Prskali ze to nemaj ve smlouve tak okamzite kopacky. Ja jim dam celej den facebook.

Fakt nemam rad HR, nic neprodukujou, jsou to mlady holky absolutne bez zkusenosti a praxe. Doposavad umeli jen balit kluky za penize rodicu. Tyhlety kozy mi maji delat prvni kolo pri vyberu lidi? No to bych to dopracoval.


Tomas

Re:co obnasa DWH?
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2013, 02:28:20 »
Záleží jako co tam nastupujete. Role vývojáře znamená znalosti:
 • SQL na slušné úrovni. Měl by jste být schopen z fleku sestavit dotaz, který z tabulky událostí vybere takové, které za 5 minut opakovaly více než jednou.
 • obecných principů databází ( ACID, čtení a tvorba exekučních plánů, sběr statistik )
 • čtení metadat v nějakém case nástroji ( vyzkoušejte si např. PowerDesigner trial verzi )
 • něco o OLAP kostkách a případně MDX ( drill-up, drill-down, drill-through ) http://en.wikipedia.org/wiki/OLAP_cube
 • vhodné si vyzkoušet nějaký ETL nástroj typu Informatica, DataStage, Integration Services, Pentaho Kettle, ... Že neumíte jeden konkrétní nevadí, protože nástroj tohoto typu se lze naučit za cca 14 dní.

Pokud nastupujete na analytickou pozici tak by jste měl vědět:
 • základní úroveň SQL
 • jak funguje obchodní model zmíněné firmy.
 • jak komunikovat s lidmi, které počítače vůbec nezajímají.
 • základy účetnictví a obecné principy fungování firem (nákladová centra, řízení zásob, obchodní procesy, KPI, CRM procesy, plánování, ...)
 • tvorbu metadat v nějakém case nástroji
 • mít představu co je to kvalita dat
 • něco o OLAP kostkách a nějakém nástroji pro sestavování reportů ( Cognos, Business Objects, Pentahoo Bussiness Analytics,... )

Na pozicích vedoucího týmu budete muset přibrat něco i z druhé oblasti ( vývojář od analytické role, analytici od vývojářů ).

Předpokládám, že se nehrnete do role architekta, protože na to by jste musel mít důkladné znalosti všeho co jsem zmínil a ještě k tomu další hutný seznam plný zkratek typu MDM, ITIL, SLA, ... .

zzxzxzx

Re:Co obnáší pozice DWH?
« Odpověď #6 kdy: 23. 12. 2013, 12:15:16 »
to vyzera ako strasna nuda :D ... ble