Freelancer alebo full-time

Pupi_1

Freelancer alebo full-time
« kdy: 25. 11. 2013, 10:25:36 »
Co si myslite, je lepsie pracovat ako freelances (zivnostnik) alebo ako normalny zamestnanec? Ake mate s tym skusenosti?
Ja osobne si myslim, ze ako zivnostnik zarobite omnoho viac, ale na druhej strane prichadzate o vela inych veci, ktore maju normalni zamestnanci. Ako zivnostnikovi da zamestnavatel plnu sumu cenu prace a to je vsetko, dalsie naklady nema.


eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2013, 10:40:18 »
Vyzkoušel jsem oboje a hlavní pracovní poměr je větší pohoda. Přijdeš do práce, uděláš si svoje, odejdeš. Máš dovolenou, nemocenskou, svátky ...

Jako freelancer máš sice vyšší hodinovou mzdu, na druhou stranu to musí vyrovnat výše zmíněné + otravování se se sháněním zakázek. To není sranda a když 2 dny děláš analýzu + nacenění, borec Ti pak řekne že si na to najme někoho jinýho, tak čas je samozřejmě v p...

Švarcsystém kombinuje nevýhody obojího.

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2013, 10:56:15 »
svarcsystem kombinuje vyhody obojiho.

Idealni stav: zivnostnik, vytizeny 2-3 spolehivyma firmama + obcas narazoven nejakej mensi solich.
Ale trochu mi chybi "socialno". Ve velkych mestech se da aspon treba 2 dmy zajit do coworkingu, funguji na FB skupiny Nikdy nejez sam apod.

IMHO tohle clovek musi citit jestli chce svobodu a starat se o sebe(chce to velkou sebedisciplinu) nebo jestli ma rad "smradek a teplicko" -tj 8 hodin a nazdar bazar.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2013, 10:58:25 »
a resit jen a pouze financni stranku je nesmysl. zivnost mi prinasi predevsim uplne jine vyhody.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pupi_1

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2013, 11:38:22 »
ake vyhody mas na mysli?

Ako zivnostnik ste pre zamestnavatela aj lacnejsi podla mna. Ten vam zaplati iba celu cenu prace a o dalsie naklady sa starat nemusi. Samozrejme vas moze kedykolvek vyhodit.
Co pozorujem niektorych co pracuju normalne, tak maju rozne skolenia, chodia na sluzobne cesty, zamestnavatel do nich viac investuje, co u zivnostnika asi nie je az tak realne, ked zivnostnikovi dava vyssiu mzdu.


Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2013, 12:45:07 »
Vyhody? to se tezko popisuje, na to musi byt clovek vnitrne naladen. proste pro nekoho je svoboda vic nez plnej pupek.

Je to asi hlavne o casove flexibilite, ktera do firem prorusta hodne pomalu.
A pokud jde o penize tak proste nesnasim hodinovou mzdu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Dodo

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2013, 13:40:28 »
- zivnostnik - urcite nie - zakladny problem je ze ruci za zavazky celym svojim majetkom, v pripade, ze ma nakontaktovanych viacero firiem, je to zasadny problem (pokyty, co si niektore firmy narvu do zmluvy su proste K.O>), ja som to riesil zalozenim s.r.o. (podla mna stale vyhodnejsie)
- freelancer - to je aj o mieste, kde posobis - v SK mam zial skusenosti, ze firmy nevedia co chcu, a este to chcu za lacno
tazie fungovat na vacsich veciach ako java/net ... cisto z dovodu, ze php projekty si celkom schopny poriesit sam, net veci  uz bez nejakych vacsich nakladov idu tazsie (nehovorim, ze je to nemozne, len zlozitejsie) ... platenie msdn napr. som zavrhol hodne rychlo
- ako riadny zamestnanec sa primarne zaoberas robotou, nie vecami okolo ... to je vyhoda, ak nemas chut sa zaoberat firmou ako takou (aj zivnosti vyzaduje nejake veci ... strazenie si nakladov, najskot uctovnika, ... ) - vzdy ku koncu roka mam vyrazky z uzavierky, co dat a co nedat do nakladov, aby to danova kontrola zozrala ... proste nic co suvisi s IT
- ako zamestnanec si podstane viac kryty - skodu ktoru sposobis ti zosobnia max 4x mesacny plat, mas zdravotne, socialne, ci ake vsetky poistenia, mas skolenia ak chcu po tebe nieco nove, mas dovolenku, platenu marodku ...
- ako freelancer si podla mna schopnejsie vygenerovat viac penazi ...aj hodne viac, ale treba investovat  do seba, do vybavenia, ...
- freelancer nie je pre kazdeho - sed doma a rob vzdy ked treba :) osobne som to riesil vlastnou kancelariou prenajatou - sice drahsie, ale proste je to miesto, ktore mam spojene s robotou, mam tam klud na robotu ... ked som doma a robit a ked som doma a nerobim, tak to tazsie rozlisovat ... mam niekedy pocit, akoby som bol stale v praci
- freelancer tiez riesi - zaplatia mi fakturu ? a zaplatia nacas ? ked sa toho v jednom momente zosype vela naraz, ako to stihnem poriesit ? ako si najdem cas, aby som moralne nezostarol a drzal sa fit v ramci vyvoja, technologii, ... ? ako viem, ze co robit a ako robit je dobre spravene, ked si to velmi nemam skym porovnat, prejst, ... ?

ak ta bavi kus nepravidelny zivot tak skus freelancera :) inak zakotvi niekde v riadnom zamestnani ... samozrejme su lepsie, horsie joby, ale vseobecne je to viac kludu

Pupi_1

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #7 kdy: 25. 11. 2013, 14:16:05 »
ja co poznam jedneho zivnostnika, tak ten v podstate robi na zivnost preto, lebo sa mu to viacej oplati, tzn. ze zarobi viacej penazi. ale tak peniaze nie su vsetko.

to_je_jedno:
preco neznasas hodinovu mzdu?

Infor

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #8 kdy: 25. 11. 2013, 14:25:35 »
Pupi neoplati. ver mi ze nie.
Zivnostnik ma sice viac ale na ruku odvody, poistenia a vsetko si musi platit sam.
Pohroma prenho je choroba. Nehovoriac o tom ze dovolenka a podobne su prenho strata. Skolenia to same. 9 z 10 platia odvody ako keby maju minimalnu mzdu co sa potom vracia cez rozne davky ked nemaju sko nic.
Robil som jedno aj druhe. Ale takto vo firme mi to pride lepsie. Nikto mi tu nebrani makat kolko chcem a kedy chcem proste termin dovtedy a ides. PN dovolenka nahradne volno vsetko v pohode....

Osobne radsej zamestnanec ak ta to velmi bavi a mas cas popri praci freelancer ok.
Na druhej strane ak chces volnost a si sikovny ale nie ze si to ty myslis ale fakt si freelancer...

Kazdy ma rad to co mu vyhovuje. Ekonomicky ale urcite zamestatnec. Ked to prepocitas tak zistis rozdiel :)

jehovista

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #9 kdy: 25. 11. 2013, 17:31:55 »
Svarcsystem je jednoznacne vyhodnejsi. Delal jsem prijimaci rizeni do jedne relativne zname firmy a ve vysledku mi nabidli dve platove moznosti pri stejnych podminkach(tzn. na ZL s 5 tydny dovolene atd). Vysledek byl 15 cisteho vic na ZL nez jako zamestnanec. Dostal jsem od nich pekne propocitane obe varianty pri stejnych nakladech zamestnavatele(kolik odvedou oni, kolik ja, vsechna pojisteni atd). Mozna nedostanu kralovsky statni duchod, ale tech 15 tisic mesicne se da investovat mnohem lip.

Takze kecy typu
Pupi neoplati. ver mi ze nie.
Si strc za klobouk. Nevim za koho lobbujes. Za ministerstvo financi?

j

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #10 kdy: 25. 11. 2013, 19:34:37 »
Na ZL = vetsi odpovednost, mensi "zaruky" statu, a mozna ponekud vetsi penize.

Kazdymu co jeho jest - jinak receno, pokud nekdo chce delat na ZL at dela, sam se tak zivim. Kazdymu kdo mi vyklada, jak okradam stat, a jak chudaci zamestnanci, bych dycinky nakop rit. Zadnej narok na dovolenou (pravda, tu si muzu udelat kdy chci, nikdo mi do toho nekeca, ale musim si na ni vydelat), samo zadny odstupny, placena volna ...

Vyhodou proste je daleko vetsi svoboda - nikdo mi nemuze narizovat ze tehndy a tehdy ... kdyz se mi chce, vstanu v poledne a delam do pulnoci, kdyz se mi chce, vstanu v sest a skoncim trerbast ve tri odpoledne ... proste si sam urcuju, kdy a co. Zakaznika nezajima jestli neco delam 20 hodin denne nebo 2, zajima ho, ze mu to funguje (a ze se o to nemusi starat).

Onehda sem se od srdce zasmal, kdyz se me nekdo ptal "a co vlastne delas" ... tak sem mu odpovedel, ze "pokud mozno nic" ... a on na to "a za to te plati"? Pak sem mu asi hodinu vysvetloval, ze jako admin sem vpodstate pojistovna, ktera se stara o prevenci, a snazi se, aby pojisteni nikdy nemusela vyplatit.

BTW: S tema zpusobenejma skodama to neni nijak zasadne kriticky, protoze hodne zalezi na tom, co je ve smlouve - a samo leda silenec podepise nejaky prasteny garance, specielne v IT, kde sam muze spoustu veci jen tezko ovlivnit, nemluve o tom, ze od toho je zalohovani. Jednou sem resil pozadavek, na opravdu extremni garance ... kdyz sem dotycnemu nadhodil, co ho to bude stat (na nakupech HW/SW a mesicne), tak to najedou nepotreboval .... :D
Pozadavek byl zhruba ve smyslu "potrebujeme naprosto nutne aby system fungoval 24/7 a vypadek maximalne 0 minut" - nejen ze na to nebyl postavenej jejich system (SW nebyl schopen vubec fungovat v clusteru), ale samo by to znamenalo minimalne 2x elektricka pripojka z ruznych vetvi (uz jen to by bylo za miliony), agregat, kterej by byl schopen v jich pripade dodavat stovky kW (nejen IT HW, ale sviceni v celem arealu ...), samo by to znamenalo mit zdvojen veskery HW (dalsi miliony) ... a i kdyby vsechno tohle meli, tak budou mesicne platit minimalne 30% toho, co si stanovi jako smluvni pokutu v pripade nedodrzeni smlouvy .... ;D

Nakonec z toho vylezlo, ze vlastne ani pulden nefunkcnosti (uplne) neni zasadni problem ... ;D. Smlouvy sou pak postaveny na reakci do hodiny na hotline a reseni do 8mi hodin.

=> pokud nekdo navrhuje nesmysl do smlouvy, je treba mu to zcela na rovinu dat do ceny, a on si to bud rozmysli, nebo takovyho proste terminovat.

kuka

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #11 kdy: 25. 11. 2013, 19:39:11 »
Svarcsystem je jednoznacne vyhodnejsi.

To je relativni, protoze vyhodnost si kazdy predstavuje trochu jinak. Nekdo treba akcentuje i to, ze je svarcsystem nelegalni, a chce se takovemu jednani z ruznych duvodu vyhnout. Rozbory od firmy bych neprecenoval, je to financne vyhodne i pro ni (casto predevsim pro ni), takze samozrejme umi dobre zduvodnit, proc by si to mel clovek vybrat. Zamestnanci napriklad bezi plat i pri skolenich nebo o statnich svatcich, muze dosahnout na ruzne benefity jako je penzijni pripojisteni nebo partnerske programy a celkovy ekonomicky efekt v delsim obdobi tak nemusi byt uplne lehke srovnat. Osobne povazuju za hlavni vyhodu zivnostnika volnost v tom, ze lze kdykoliv skoncit (pozor ovsem na ruzne sankce ve smlouvach), coz je ovsem oboustranne a to take nemusi kazdemu vyhovovat - zivnostnik je totiz prvni na rade pri propousteni, protoze jeho vyhozeni je mnohem levnejsi.

jehovista

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #12 kdy: 25. 11. 2013, 21:02:35 »
Nekdo treba akcentuje i to, ze je svarcsystem nelegalni, a chce se takovemu jednani z ruznych duvodu vyhnout.

Samo o sobe to, ze je nelegalni a presto tak spousta lidi funguje, je dukazem ze musi byt danove efektivnejsi. Rozdil tam je opravdu obrovsky. Kdyz s tech patnacti tisic dam pet do komercnich pojisteni(duchodove se statnim prispevkem a nejake urazove), tak mam mnohem vetsi "jistoty", nez zamestnanec a porad mi kupa penez navic zbyde. Dale muzu oproti zamestnanci nakupovat nektere drazsi veci "pro praci"(auto, notebook) defakto za polovinu, protoze to jsou uznatelne naklady.
Kdyby doslo k legalizaci svarcsystemu, tak podle me stat do mesice krachne.

*to je samo o sobe hloupost, slouzi to jen jako priklad

jehovista

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #13 kdy: 25. 11. 2013, 21:04:09 »
Sorry... pri upravach jsem tam nasekal nejake boty a uz to nelze editovat. Ta hvezdicka se vztahuje k tomu, ze nasypu x tisic do duchodoveho pojisteni.

Jenda

Re:Freelancer alebo full-time
« Odpověď #14 kdy: 25. 11. 2013, 21:10:39 »
ake vyhody mas na mysli?
Freelancer většinou dostane zadání + termín. A pak je každému jedno, kdy pracuje. Neříkám, že nejsou i firmy, kde nejde odpracovat svoji práci v noci ze soboty na neděli a v úterý a ve středu zase náhodně vůbec nepřijít, ale nebývá to pravidlem.

Taky máš (samozřejmě podle toho, co si seženeš za zakázky) většinou větší pestrost činností, které děláš - já třeba nedokážu denně 8 hodin programovat (unavím se a brzo dojdou nápady a začnu sekat chyby), tak by se mi líbilo, že bych to třeba prokládal vývojem HW.

Na druhou stranu někdy může být složité sehnat zakázky a dokopat se k tomu to dělat. Někomu taky můžou vyhovovat už zmíněné jistoty.

Disclaimer: Je mi 20 a chodím do školy, jako freelancer jsem si teď přivydělával o prázdninách. Ještě nejsem sám rozhodnutý, jestli bych se chtěl živit tak nebo tak.