Další poskytovatel připojení v domě

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Další poskytovatel připojení v domě
« kdy: 22. 11. 2013, 14:59:56 »
Zdravím, řeším trošku zvláštní případ v našem panelovém domě (78 bytů):
Cca v roce 2003 se tam naládovala jistá firma, jejíž připojení nyní využívá cca 40bytů. Firma je na nic, pomalá a omezená maximálním přenosem 1GB/hodinu. Já osobně mám ADSL 8Mbit/s a jsem taky naštvanej, takže chci něco jinýho.

No, a teď se ve schránce objevila nabídka od nové, místní firmy, která v našem městě buduje plně optickou síť se super rychlostí/cenou/tak nějak vším. Říkám si, že super, ALE - několika dalších dnech se však ve výtahu objevilo sdělení od rady (či čeho), že žádná další internetová služba v domě v žádném případě nebude, že tam je firma stávající a víceméně tečka, smolík.

Zájemců o novou firmu s optikou je v domě cca 8 a mě by zajímalo, když jsme všichni vlastníci bytů, zda-li na nové připojení od nového operátora máme plný nárok bez keců třetích stran a nebo se mám připravit na boj s dalšími vlastníky bytů, kteří třeba využívají stávající připojení k internetu.

Vybudování optiky by pochopitelně požadovalo instalaci optického splitteru v domě a optické rozvody k jednotlivým bytům - údajně práce na pár dní. Energii optika taky nevyžaduje - aktivní zařízení je pak akorát v bytě každého uživatele využívajícího službu a instalace tedy neodebírá v paneláku žádnou energii, narozdíl od stávajících switchů a wifi kravin od současné firmy.

Kdosi mi říkal, že je jistý zákon o telekomunikacích, který tvrdí, že mi výběr operátora internetu (asi?) nemůže nikdo limitovat a tudíž, i když máme v paneláku jednoho operátora, mi nikdo "nemůže" zakazovat zřízení jiného.

Byl bych rád, kdyby se mi k tomuhle "problému" někdo znalý vyjádřil.
Snad jsem to napsal alespoň trošku zřetelně a bude tu někomu jasný, o co mi jde :D
« Poslední změna: 22. 11. 2013, 15:10:52 od Petr Krčmář »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Více internetových operátorů v domě?
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2013, 15:12:40 »
Pokud se sdružení vlastníků bytů (nebo jak se takovej spolek jmenuje) rozhodnul, že se optika v baráku dělat nebude, tak se prostě dělat nebude a más si podle nich políbit pr*el.

Alespoň tak si myslím, že to bude. Takže tam dál budou elektriku žrát switche a wifi kraviny stávajícího pomalýho poskytovatele.

Jedinej způsob je ukecat sdružení, že jde o mnohem lepší způsob, rychlost, spolehlivost atd. atd. Pokud nebude novej operátor konkurence schopnej i cenově (= stejná cena, případně i vyšší, ale opodstatněně a ne o moc), tak s názorem těch BFU nepohne ani třetí světová válka... Ukecat by šli pravděpodobně nějakýma pádnýma argumentama, který bys nejlépe měl sesumírovat pěkně přehledně dohromady.

Je to jen můj názor, ale nemyslím si, že jsem daleko od pravdy.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #2 kdy: 22. 11. 2013, 15:18:38 »
Ano, jedná se o sdružení vlastníku a přesně tohohle jsem se bál. Samozřejmě, že je novější připojení rychlejší, levnější (nebo stejné - záleží na tarifu), neomezené a energeticky nenáročné. Jen mě zajímalo, jeslti prostě mám právo to tam nechat nainstalovat nebo ne.  Je mi jasný, že když by se mělo něco vrtat a tahat, tak musí většina souhlasit, a proto mě zajímal ten údajnej zákon, co říká, že na to prostě mám právo i když budu třeba samotnej v paneláku.

Ono to třeba nakonec projde bez problémů, jen přemejšlim dopředu a zarazilo mě, že se v paneláku objevil ten papír říkající, že v žádným případě ne a dupity dup, aniž by třeba proběhla nějaká schůze. Mně z toho dokonce trklo, jestli rada nemá od stávající firmy nějaký výhody nebo slevy za to, že tam nepovolí konkurenční prostředí.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #3 kdy: 22. 11. 2013, 15:52:41 »
Kdosi mi říkal, že je jistý zákon o telekomunikacích, který tvrdí, že mi výběr operátora internetu (asi?) nemůže nikdo limitovat a tudíž, i když máme v paneláku jednoho operátora, mi nikdo "nemůže" zakazovat zřízení jiného.
Je to tak, jde o § 104 odst. 15 zákona č. 127/2005 Sb.:

Citace
Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru

b) zřízení vnitřního komunikačního vedení veřejné komunikační sítě včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.
Vznikne-li tím škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit. …

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #4 kdy: 22. 11. 2013, 15:54:51 »
Schůze nebo rada proběhnout mohla, otázka je, jestli jsi o ní věděl... Nebo může existovat i nějaká smlouva se současnym poskytovatelem, která by to prostě zakazovala. Pokud bys chtěl vrtat a něco tahat, jsi nejspíš v koncích.

Asi bych zašel za nějakým předsedou (nebo kdo to může vést) a ptal se tam. Podložil bych to neomezeností, novou technologií, rychlostí, cenou... Měl bych připravený výhody a nevýhody. Klidně bych šel i v těch 8 lidech, který by to chtěli. Hlavně se nenechat nasrat, abyste nezačali jednat afektovaně :-) Bude to chtít fakt věcnej přístup.

Neviděl bych to jako totální smolík, ale potřebuješ hlavně zjistit, na čem jsi teď.

OPRAVA: Předchozí je sice tak nějak smysluplný, ale neopřený o zákon, kterej cituje Filip Jirsák (nečetl jsem, nevím přesný obsah kromě zmíněné citace). Tak jako tak - zjistil bych si informace.


M.

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #5 kdy: 22. 11. 2013, 16:00:04 »
Stručně:
Pokud daný nový ISP je registrován u ČTU jako veřejná síť telekomunikací, tak má právo vybudovat v domě rozvody. Majitelů mu to musí umožnit. Pokud ne, daný ISP se obrací na stavební úřad a ten ve spolupráci s ČTU provede vyvlastnění části domu ve prospěch daného ISP, aby mohl infrastrukturu vybudovat.
Pokud daný ISP je síť neveřejných komunkací, můžou ho poslat vlastníci někam...
Toto výše je dáno zákonem o elektronických komunikacích.

Další věc je, co si vzájemně spoluvlastníci upečou a je dána hlavně zákonem o spoluvlastictví bytů. Spoluvlastníci nemohou svévolně šikanovat ostatní spoluvlastníky. Každý spoluvlastník má přiměření právo na využívání společných prostor domu. Proto, pokud výše uvedený ISP bude neveřejná síť a bude nějaký zájemce o připojení v domě, tak ostatní by mu měli umožnit to připojení získat. Pokud svým hlasováním mu toto znemožní (vyloučení z využívání společných prostor), tak posziženým za takovéto bezdůvodné odepření jeho práv na využívání společných prostor náleží kompenzace. Je třeba se obrátit na soud.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2013, 16:21:22 »
Děkuji vám všem za informace. Schůze byla poslední před půl rokem a tam se nic neřešilo. Následující má být v prosinci, proto sháním kdejaké informace a společnost si tam pozvu a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Jsem ale rád, že skutečně existuje ten zákon, kde to je poměrně pěkně napsané a docela by hrál do karet.

Já samozřejmě doufám, že bude vše probíhat maximálně hladce a nějak se tam lidi mezi sebou domluví, vždyť je to proboha i pro jejich dobro - víceméně není důvod tam instalaci nevybudovat - leda čistě z arogance a ignorace lidí, což se doufám nestane, nebo v případě, že by měli u stávající firmy nějaké ty zmíněné výhody podnícené nemožností budování konkurenčního prostředí.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2013, 16:32:24 »
Me by na vasem miste zajimalo, kdo tam ten papir dal a jakym pravem, kdyz zadna schuze nebyla. Nekdo si tam asi hraje na generalissima.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2013, 16:41:45 »
TO je prave vec, ktera me vubec donutila se pidit po informacich - bejt pripravenej je dobry :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #9 kdy: 22. 11. 2013, 16:42:40 »
Koukni na to odjinud - Když chceš nabytovku dát wifi opakovač, lidi řvou, že (mikro)vlny, nemoci, rakovina, zhoršení životní úrovně apod. Mluvím o 2,4GHz, která má od ČTÚ omezenej vysílací výkon (na celkem směšnou hodnotu).

Do stejnýho baráku přijde O2 (T-Mobile, Vodafone, ...), že na střechu mrdne vysílač a bude skvělej signál a kdesi cosi. Tenhle vysílač funguje na vzdálenost několika kilometrů, i když antény přijímačů mají 1cm čtvereční. A co lidi na to? No jasně, to chceme... Já vůbec netušim, jak jsou na tom takový vysílače s výkonem, ale je mi jasný, že wifi je proti nim sranda...

Takže použiju oblíbenej citát z filmu Muži v černém (omlouvám se fanouškům za případnou nepřesnost) - Člověk je chytrej, ale lidi jsou hloupí...

Přeju hodně štěstí a skoro věřím, že to půjde ;-)

Jano

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #10 kdy: 22. 11. 2013, 17:54:39 »
Argument moze byt aj ze dalsi poskytovatel v dome (specialne poskytovatel s optikou) zvysuje cenu ich nehnutelnosti.

M.

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #11 kdy: 23. 11. 2013, 00:00:46 »
Zcela stejně se dá zase říci, že optikcá síť v baráku snižuje hodnotu, protože daný ISP určitě nepodcení paírovou stárnku věci, vyřídí potřebná věcná břemena a nemovitost zatížená tímto zase ztrácí, protože s ní nemohu zcela volně manipulovat, jsem limitován tou sítí v některých věcech a při zásazích do baráku mám mít pak i povinnosti vůči subjektu držící to věcní břemeno. :-)
Po pravdě, není nic hezkého, mít v baráku X cizích sítí...

Jinak to, že současný výbor bude zainteresovaný na současném stavu je víc než jisté. Zase tak ti ISPíci nejsou blbí a spousta lidí takových, že za to připojení zdarma se budou za daného ISPíka do krve bít...

Add wifi vysílač na baráku (dneska spíše v 5 GHz pásmu, než 2,4 GHz) a mobilní opové. Po pravdě, ti opové to budou mít v pořádku, včetně příslušných meření/výpočtů hustoty pole dle požadavku hygiencké legislativy. O té wifi patlalové v 95% případů vůbec netuší, že existuje a mají se dle ní řídit a při instalaci něco řešit...

Komo

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #12 kdy: 23. 11. 2013, 03:21:00 »
Na Slovensku to funguje podobne.
Sam som isty cas montoval pre lokalneho ISP rozvody, ako optiku tak aj metaliku a boli tam nejake tahanice.

Jednalo sa aj o podobnu situaciu, ako mas ty. Verim tomu, ze je to zhodny pripad.
Jednoducho si firma "zaplatila" prioritu v panelakovom byte u spravcu a ked sa tam mali tahat nove rozvody tak bol z toho strasny problem. Ze sa to neda, ze to nejde atd atd ...
Viem, ze sa to natahovalo dlhsie ale pomohol podobny zakon ako tu bol uz citovany - ze mas jednoducho pravo na volbu operatora, ktoreho chces. Samozrejme, nie vsetko je take jednoduche ako vyzera a dolezite je to, aby sa z danej firmy dokazali ludia dohodnut s vasim spravcom - resp. s clovekom co "ma kluce od miesacky". Oni uz musia vediet co a ako mozu a maju pouzit. Viem ze v tom pripade od nas pomohol prave ten zakon a spravca po chvilke zhasol a bolo.

Tam im skor ide o to prvotne. Treba navrtat uchyty a drziaky, natahat kable po stupackach, navrtat sa do bytov atd atd. To moze byt "odmedzujuce" pre par obmedzenych jedincov.

Prajem nech ti to vyjde a idealne asi spravis to, ked zavolas do firmy, opytas sa ich v akej situacii to je a ak to niesu zaciatocnici tak s takymto niecim sa uz stretli a budu to vediet vyriesit.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #13 kdy: 23. 11. 2013, 09:33:23 »
Dekuji za podnety a pripominky. Je mi jasne, ze je treba nesmysl, aby bylo v panelaku 8 ruznych provideru - to prijde asi smesny uz i mne, ale jeden nikdy nevi, treba by to proslo :D

Jinak s jednatelkou firmy jsem uz mel dvouhodinove kaficko a bavili jsme se o postupech, ziskal jsem seznam lidi, kteri chteji optiku + mam asi dalsi dva, kteri nejsou spokojeni ted a asi by presli take.

Ted mam z ukol zjistit datum nasledujici schuze, abych podal pozadavek na jednani o vstupu noveho operatora a firmu tam pozvu, ti si k tomu pry reknou svoje....
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

katoda

Re:Další poskytovatel připojení v domě
« Odpověď #14 kdy: 23. 11. 2013, 12:16:37 »
Stručně:
Pokud daný nový ISP je registrován u ČTU jako veřejná síť telekomunikací, tak má právo vybudovat v domě rozvody. Majitelů mu to musí umožnit. Pokud ne, daný ISP se obrací na stavební úřad a ten ve spolupráci s ČTU provede vyvlastnění části domu ve prospěch daného ISP, aby mohl infrastrukturu vybudovat.

Ne tak takhle to opravdu nefunguje. I u nás se snažil o penetraci nějaký nový podivný ISP, kopal po celém sídlišti (Praha 4), otravoval i u nás v paneláků (družstevní byty) a bytové družstvo jednohlasně odmítlo dalšího ISP v domě. Tak tedy rozvedl vše po sídlišti ale POUZE ke zdi domu, dál pochopitelně bez souhlasu vlastníků (nadpoloviční většiny) domu nesmí.