Fórum Root.cz

Hlavní témata => Sítě => Téma založeno: robin martinez 22. 11. 2013, 14:59:56

Název: Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 22. 11. 2013, 14:59:56
Zdravím, řeším trošku zvláštní případ v našem panelovém domě (78 bytů):
Cca v roce 2003 se tam naládovala jistá firma, jejíž připojení nyní využívá cca 40bytů. Firma je na nic, pomalá a omezená maximálním přenosem 1GB/hodinu. Já osobně mám ADSL 8Mbit/s a jsem taky naštvanej, takže chci něco jinýho.

No, a teď se ve schránce objevila nabídka od nové, místní firmy, která v našem městě buduje plně optickou síť se super rychlostí/cenou/tak nějak vším. Říkám si, že super, ALE - několika dalších dnech se však ve výtahu objevilo sdělení od rady (či čeho), že žádná další internetová služba v domě v žádném případě nebude, že tam je firma stávající a víceméně tečka, smolík.

Zájemců o novou firmu s optikou je v domě cca 8 a mě by zajímalo, když jsme všichni vlastníci bytů, zda-li na nové připojení od nového operátora máme plný nárok bez keců třetích stran a nebo se mám připravit na boj s dalšími vlastníky bytů, kteří třeba využívají stávající připojení k internetu.

Vybudování optiky by pochopitelně požadovalo instalaci optického splitteru v domě a optické rozvody k jednotlivým bytům - údajně práce na pár dní. Energii optika taky nevyžaduje - aktivní zařízení je pak akorát v bytě každého uživatele využívajícího službu a instalace tedy neodebírá v paneláku žádnou energii, narozdíl od stávajících switchů a wifi kravin od současné firmy.

Kdosi mi říkal, že je jistý zákon o telekomunikacích, který tvrdí, že mi výběr operátora internetu (asi?) nemůže nikdo limitovat a tudíž, i když máme v paneláku jednoho operátora, mi nikdo "nemůže" zakazovat zřízení jiného.

Byl bych rád, kdyby se mi k tomuhle "problému" někdo znalý vyjádřil.
Snad jsem to napsal alespoň trošku zřetelně a bude tu někomu jasný, o co mi jde :D
Název: Re:Více internetových operátorů v domě?
Přispěvatel: Pavouk106 22. 11. 2013, 15:12:40
Pokud se sdružení vlastníků bytů (nebo jak se takovej spolek jmenuje) rozhodnul, že se optika v baráku dělat nebude, tak se prostě dělat nebude a más si podle nich políbit pr*el.

Alespoň tak si myslím, že to bude. Takže tam dál budou elektriku žrát switche a wifi kraviny stávajícího pomalýho poskytovatele.

Jedinej způsob je ukecat sdružení, že jde o mnohem lepší způsob, rychlost, spolehlivost atd. atd. Pokud nebude novej operátor konkurence schopnej i cenově (= stejná cena, případně i vyšší, ale opodstatněně a ne o moc), tak s názorem těch BFU nepohne ani třetí světová válka... Ukecat by šli pravděpodobně nějakýma pádnýma argumentama, který bys nejlépe měl sesumírovat pěkně přehledně dohromady.

Je to jen můj názor, ale nemyslím si, že jsem daleko od pravdy.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 22. 11. 2013, 15:18:38
Ano, jedná se o sdružení vlastníku a přesně tohohle jsem se bál. Samozřejmě, že je novější připojení rychlejší, levnější (nebo stejné - záleží na tarifu), neomezené a energeticky nenáročné. Jen mě zajímalo, jeslti prostě mám právo to tam nechat nainstalovat nebo ne.  Je mi jasný, že když by se mělo něco vrtat a tahat, tak musí většina souhlasit, a proto mě zajímal ten údajnej zákon, co říká, že na to prostě mám právo i když budu třeba samotnej v paneláku.

Ono to třeba nakonec projde bez problémů, jen přemejšlim dopředu a zarazilo mě, že se v paneláku objevil ten papír říkající, že v žádným případě ne a dupity dup, aniž by třeba proběhla nějaká schůze. Mně z toho dokonce trklo, jestli rada nemá od stávající firmy nějaký výhody nebo slevy za to, že tam nepovolí konkurenční prostředí.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Filip Jirsák 22. 11. 2013, 15:52:41
Kdosi mi říkal, že je jistý zákon o telekomunikacích, který tvrdí, že mi výběr operátora internetu (asi?) nemůže nikdo limitovat a tudíž, i když máme v paneláku jednoho operátora, mi nikdo "nemůže" zakazovat zřízení jiného.
Je to tak, jde o § 104 odst. 15 zákona č. 127/2005 Sb. (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-127#p104-15):

Citace
Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru

b) zřízení vnitřního komunikačního vedení veřejné komunikační sítě včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.
Vznikne-li tím škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit. …
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Pavouk106 22. 11. 2013, 15:54:51
Schůze nebo rada proběhnout mohla, otázka je, jestli jsi o ní věděl... Nebo může existovat i nějaká smlouva se současnym poskytovatelem, která by to prostě zakazovala. Pokud bys chtěl vrtat a něco tahat, jsi nejspíš v koncích.

Asi bych zašel za nějakým předsedou (nebo kdo to může vést) a ptal se tam. Podložil bych to neomezeností, novou technologií, rychlostí, cenou... Měl bych připravený výhody a nevýhody. Klidně bych šel i v těch 8 lidech, který by to chtěli. Hlavně se nenechat nasrat, abyste nezačali jednat afektovaně :-) Bude to chtít fakt věcnej přístup.

Neviděl bych to jako totální smolík, ale potřebuješ hlavně zjistit, na čem jsi teď.

OPRAVA: Předchozí je sice tak nějak smysluplný, ale neopřený o zákon, kterej cituje Filip Jirsák (nečetl jsem, nevím přesný obsah kromě zmíněné citace). Tak jako tak - zjistil bych si informace.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 22. 11. 2013, 16:00:04
Stručně:
Pokud daný nový ISP je registrován u ČTU jako veřejná síť telekomunikací, tak má právo vybudovat v domě rozvody. Majitelů mu to musí umožnit. Pokud ne, daný ISP se obrací na stavební úřad a ten ve spolupráci s ČTU provede vyvlastnění části domu ve prospěch daného ISP, aby mohl infrastrukturu vybudovat.
Pokud daný ISP je síť neveřejných komunkací, můžou ho poslat vlastníci někam...
Toto výše je dáno zákonem o elektronických komunikacích.

Další věc je, co si vzájemně spoluvlastníci upečou a je dána hlavně zákonem o spoluvlastictví bytů. Spoluvlastníci nemohou svévolně šikanovat ostatní spoluvlastníky. Každý spoluvlastník má přiměření právo na využívání společných prostor domu. Proto, pokud výše uvedený ISP bude neveřejná síť a bude nějaký zájemce o připojení v domě, tak ostatní by mu měli umožnit to připojení získat. Pokud svým hlasováním mu toto znemožní (vyloučení z využívání společných prostor), tak posziženým za takovéto bezdůvodné odepření jeho práv na využívání společných prostor náleží kompenzace. Je třeba se obrátit na soud.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 22. 11. 2013, 16:21:22
Děkuji vám všem za informace. Schůze byla poslední před půl rokem a tam se nic neřešilo. Následující má být v prosinci, proto sháním kdejaké informace a společnost si tam pozvu a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Jsem ale rád, že skutečně existuje ten zákon, kde to je poměrně pěkně napsané a docela by hrál do karet.

Já samozřejmě doufám, že bude vše probíhat maximálně hladce a nějak se tam lidi mezi sebou domluví, vždyť je to proboha i pro jejich dobro - víceméně není důvod tam instalaci nevybudovat - leda čistě z arogance a ignorace lidí, což se doufám nestane, nebo v případě, že by měli u stávající firmy nějaké ty zmíněné výhody podnícené nemožností budování konkurenčního prostředí.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: JardaP . 22. 11. 2013, 16:32:24
Me by na vasem miste zajimalo, kdo tam ten papir dal a jakym pravem, kdyz zadna schuze nebyla. Nekdo si tam asi hraje na generalissima.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 22. 11. 2013, 16:41:45
TO je prave vec, ktera me vubec donutila se pidit po informacich - bejt pripravenej je dobry :)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Pavouk106 22. 11. 2013, 16:42:40
Koukni na to odjinud - Když chceš nabytovku dát wifi opakovač, lidi řvou, že (mikro)vlny, nemoci, rakovina, zhoršení životní úrovně apod. Mluvím o 2,4GHz, která má od ČTÚ omezenej vysílací výkon (na celkem směšnou hodnotu).

Do stejnýho baráku přijde O2 (T-Mobile, Vodafone, ...), že na střechu mrdne vysílač a bude skvělej signál a kdesi cosi. Tenhle vysílač funguje na vzdálenost několika kilometrů, i když antény přijímačů mají 1cm čtvereční. A co lidi na to? No jasně, to chceme... Já vůbec netušim, jak jsou na tom takový vysílače s výkonem, ale je mi jasný, že wifi je proti nim sranda...

Takže použiju oblíbenej citát z filmu Muži v černém (omlouvám se fanouškům za případnou nepřesnost) - Člověk je chytrej, ale lidi jsou hloupí...

Přeju hodně štěstí a skoro věřím, že to půjde ;-)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Jano 22. 11. 2013, 17:54:39
Argument moze byt aj ze dalsi poskytovatel v dome (specialne poskytovatel s optikou) zvysuje cenu ich nehnutelnosti.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 23. 11. 2013, 00:00:46
Zcela stejně se dá zase říci, že optikcá síť v baráku snižuje hodnotu, protože daný ISP určitě nepodcení paírovou stárnku věci, vyřídí potřebná věcná břemena a nemovitost zatížená tímto zase ztrácí, protože s ní nemohu zcela volně manipulovat, jsem limitován tou sítí v některých věcech a při zásazích do baráku mám mít pak i povinnosti vůči subjektu držící to věcní břemeno. :-)
Po pravdě, není nic hezkého, mít v baráku X cizích sítí...

Jinak to, že současný výbor bude zainteresovaný na současném stavu je víc než jisté. Zase tak ti ISPíci nejsou blbí a spousta lidí takových, že za to připojení zdarma se budou za daného ISPíka do krve bít...

Add wifi vysílač na baráku (dneska spíše v 5 GHz pásmu, než 2,4 GHz) a mobilní opové. Po pravdě, ti opové to budou mít v pořádku, včetně příslušných meření/výpočtů hustoty pole dle požadavku hygiencké legislativy. O té wifi patlalové v 95% případů vůbec netuší, že existuje a mají se dle ní řídit a při instalaci něco řešit...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Komo 23. 11. 2013, 03:21:00
Na Slovensku to funguje podobne.
Sam som isty cas montoval pre lokalneho ISP rozvody, ako optiku tak aj metaliku a boli tam nejake tahanice.

Jednalo sa aj o podobnu situaciu, ako mas ty. Verim tomu, ze je to zhodny pripad.
Jednoducho si firma "zaplatila" prioritu v panelakovom byte u spravcu a ked sa tam mali tahat nove rozvody tak bol z toho strasny problem. Ze sa to neda, ze to nejde atd atd ...
Viem, ze sa to natahovalo dlhsie ale pomohol podobny zakon ako tu bol uz citovany - ze mas jednoducho pravo na volbu operatora, ktoreho chces. Samozrejme, nie vsetko je take jednoduche ako vyzera a dolezite je to, aby sa z danej firmy dokazali ludia dohodnut s vasim spravcom - resp. s clovekom co "ma kluce od miesacky". Oni uz musia vediet co a ako mozu a maju pouzit. Viem ze v tom pripade od nas pomohol prave ten zakon a spravca po chvilke zhasol a bolo.

Tam im skor ide o to prvotne. Treba navrtat uchyty a drziaky, natahat kable po stupackach, navrtat sa do bytov atd atd. To moze byt "odmedzujuce" pre par obmedzenych jedincov.

Prajem nech ti to vyjde a idealne asi spravis to, ked zavolas do firmy, opytas sa ich v akej situacii to je a ak to niesu zaciatocnici tak s takymto niecim sa uz stretli a budu to vediet vyriesit.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 23. 11. 2013, 09:33:23
Dekuji za podnety a pripominky. Je mi jasne, ze je treba nesmysl, aby bylo v panelaku 8 ruznych provideru - to prijde asi smesny uz i mne, ale jeden nikdy nevi, treba by to proslo :D

Jinak s jednatelkou firmy jsem uz mel dvouhodinove kaficko a bavili jsme se o postupech, ziskal jsem seznam lidi, kteri chteji optiku + mam asi dalsi dva, kteri nejsou spokojeni ted a asi by presli take.

Ted mam z ukol zjistit datum nasledujici schuze, abych podal pozadavek na jednani o vstupu noveho operatora a firmu tam pozvu, ti si k tomu pry reknou svoje....
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: katoda 23. 11. 2013, 12:16:37
Stručně:
Pokud daný nový ISP je registrován u ČTU jako veřejná síť telekomunikací, tak má právo vybudovat v domě rozvody. Majitelů mu to musí umožnit. Pokud ne, daný ISP se obrací na stavební úřad a ten ve spolupráci s ČTU provede vyvlastnění části domu ve prospěch daného ISP, aby mohl infrastrukturu vybudovat.

Ne tak takhle to opravdu nefunguje. I u nás se snažil o penetraci nějaký nový podivný ISP, kopal po celém sídlišti (Praha 4), otravoval i u nás v paneláků (družstevní byty) a bytové družstvo jednohlasně odmítlo dalšího ISP v domě. Tak tedy rozvedl vše po sídlišti ale POUZE ke zdi domu, dál pochopitelně bez souhlasu vlastníků (nadpoloviční většiny) domu nesmí.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Někdo 23. 11. 2013, 12:36:11
Z právního hlediska je velice podstatný rozdíl jestli dům vlastní bytové družstvo (které jednotlivé byty uživatelům pronajímá) nebo zda dům vlastní společenství vlastníků (a každý je vlastníkem svého bytu).
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: JardaP . 23. 11. 2013, 15:40:46
Do stejnýho baráku přijde O2 (T-Mobile, Vodafone, ...), že na střechu mrdne vysílač a bude skvělej signál a kdesi cosi. Tenhle vysílač funguje na vzdálenost několika kilometrů, i když antény přijímačů mají 1cm čtvereční. A co lidi na to? No jasně, to chceme... Já vůbec netušim, jak jsou na tom takový vysílače s výkonem, ale je mi jasný, že wifi je proti nim sranda...

Pricemz tohle by mohlo, z dlouhodobeho hlediska, mit zajimave zdravotni nasledky. Jsou lide, u kterych tyhle vysilace vyvolavaji migreny, cvakani v hlave, jako by neco slyseli, nevolnosti... Pricemz je vsichni posilaji do zadeke, protoze je vedecky dokazano, ze ten vysilac je neskodny, coz je logicke, protoze je to tak velky byznis, ze ho za skodlivy radsi nikdo neprohlasi.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: michal 24. 11. 2013, 10:05:38
ahoj
u nas se resilo neco podobneho, mame upc a kdyz k nam chteli dovest centrio s optikou tak se celymu baraku rozdal dotaznik jestli je to ok. v dotazniku vyslo ze to nadpolovicni vetsina lidi nechce, ale stejne jsme to nakonec zavedly, znam totiz predsedu barakoveho vyboru (nebo jak se ta funkce jmenuje;) a trosku jsem u nej zaloboval;). Argument ze dalsi poskytovatel internetu zvedne cenu nemovitosti vetsinou zabira.

myslel jsem si ze upc ma kvalitni internet, ale s tou optikou se to neda srovnat, mam ted pingy jak na lokale 2-3ms.

akorat si dej pozor jestli ti opravdu zavedou internet nebo intranet, ta ma spolecnost v tom nemela moc jasno a nakonec jsem si musel 99kc priplatit za verejnou ip.

no to je asi vse omlouvam se za spatnou cestinu;)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 24. 11. 2013, 10:30:48
no, jaky v tom je rozdil? Protoze vim, ze se tam 99kc za pevnou taky priplaci...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: fish 24. 11. 2013, 11:22:20
To záleží, co všechno jak chceš Internet využívat.
intranet - sedíš za NATem poskytovatele. Na konzumaci obsahu je to použitelné. Problém je, když chceš k svému počítači doma přistupovat odjinud - nemáš prakticky šanci, bez využití 3. strany (např. Hamachi, nebo jiná vpn,...).

veřejná adresa - máš veřejnou adresu, ale není zaručeno, že bude vždy stejná. Přistupovat se dá napřímo odkudkoliv, pokud znáš svou adresu. Jde použít např. noip.com, takže nemusíš řešit změnu ip adres a přistupuješ přes URL.

pevná veřejná adresa - vždy stejná adresa, přístup možný odkudkoliv.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 24. 11. 2013, 11:38:03
jo, tak to jsem vedel. To IPcko bych si asi i doobjednal, protoze se obcas pripojuju domu z venci.

Jinak se zeptam - kdybych verejnou nemel, tak funguji obvykle bez problemu u techhle poskytovatelu nejaky port forwardery? Tam by mi slo asi predevsim o bittorrent, ten je jinak docela nepouzitelnej
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: JardaP . 24. 11. 2013, 12:32:50
Jinak se zeptam - kdybych verejnou nemel, tak funguji obvykle bez problemu u techhle poskytovatelu nejaky port forwardery? Tam by mi slo asi predevsim o bittorrent, ten je jinak docela nepouzitelnej

BTW, nevi nekdo, jak by chodilo UPnP prez retezec NATu, jaky mivaji nekteri vypeceni ISP, za predpokladu, ze vsechny ty NATy maji implementovane UPnP?
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 24. 11. 2013, 12:49:28
no, my to prave meli v praci - internet v kanclu nam sel pres jeden NAT, pak kabelem do druhyho u kamose v byte nad kanclem a tam pres wifinu k providerovi, kde NAT byl urcite taky a fungovalo vsechno v poho, jen to asi musi byt vsude povoleny.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 24. 11. 2013, 14:30:59
BTW, nevi nekdo, jak by chodilo UPnP prez retezec NATu, jaky mivaji nekteri vypeceni ISP, za predpokladu, ze vsechny ty NATy maji implementovane UPnP?

Nijak, UPnP komunikace se uplatní jen vůči prvnímu routeru/NATu. Na nastavení těch dalších to nemá vliv. V domáccích aplikacích se s tím naráží třeba i u některých her na herních konzolí. Nefungují korektně, když uživatel nemá přímo veřejnou IP na svém domácícm routeru, který může konzole ovládat přes UPnP.
Když vezmu, tak je to dneska snad nejčastější důvod, proč si koncáci berou veřejnou IP adresu - Xbox nebo PS krám doma a nějaká vypečená hra, co potřebuje dělat přesměrování portů...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: JardaP . 24. 11. 2013, 14:48:34
Tak sakra, ted si krasne odporujete. Tak ktery z vas ma pravdu?
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Ondřej Caletka 24. 11. 2013, 15:02:17
myslel jsem si ze upc ma kvalitni internet, ale s tou optikou se to neda srovnat, mam ted pingy jak na lokale 2-3ms.
Ano, když to funguje, je to fajn, když to ale každý večer na hodinu fungovat přestane, nebo vám začnou fakturovat jinou částku, než na kterou jsi uzavíral smlouvu, telefony neberou a domluvené věci neplatí, začneš si říkat, že to s tím UPC vlastně nebylo tak špatné.

akorat si dej pozor jestli ti opravdu zavedou internet nebo intranet, ta ma spolecnost v tom nemela moc jasno a nakonec jsem si musel 99kc priplatit za verejnou ip.
Internet ti zavést neumí, aspoň teda podle  RFC 6540 / BCP 177 (http://tools.ietf.org/html/rfc6540).
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 07. 01. 2014, 14:43:45
Ahoj opět, nechtělo se mi zakládat nový téma, tak píšu sem s jedním dotazem:

Nový operátor u nás asi bude, dejme tomu třeba v květnu. Teď jsem vypověděl internet u O2 a dočasně (mezi únorem a květnem) bych rád využil stávajícího operátora internetu, který už v domě je. Jenže ten mi cpe smlouvu na dobu určitou (1 rok), přičemž známí mi říkají, že nový občanský zákoník tvrdí, že mám právo na smlouvu na dobu neurčitou. Snažil jsem se to teď chvíli hledat, ale marně, tak bych se rád zeptal, jestli o tom někdo něco neví...

Díky za radu :)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Pavouk106 07. 01. 2014, 17:23:12
Rada nad zlato (čti: k ničemu ;D ): Řekni stávajícímu poskytovateli "Když nechcete moje peníze, nutit vám je nebudu. Mohli jste si přijít a X-set za nic. Nechcete, nevadí, dám je jiným."

Problém je, že oni asi ví, že jsi v hajzlu a žádní "jiní" neexistujou... Co natáhnout kabel z okna od sousedů? ;-) Na dva tři měsíce by se dalo domluvit. Skoro bych jim i nabídnul zaplacení plný částky (= pro ně internet na dva tři měsíce zdarma), když poskytovatel neumí slyšet...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 07. 01. 2014, 17:34:45
Se sousedem mě to napadlo taky, ale nevím, jestli by do toho šli :-/ Mě napadl starej dobrej trik se stěhováním, tzn. říct něco ve smyslu: "Potřebuju internet, ale v červnu se stěhuju do Brna, co s tím uděláme?.."

Bohužel fakt, že v baráku jiná možnost připojení není, už vědí...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 07. 01. 2014, 17:38:38
Teď jsem vypověděl internet u O2 a dočasně (mezi únorem a květnem) bych rád využil stávajícího operátora internetu, který už v domě je. Jenže ten mi cpe smlouvu na dobu určitou (1 rok), přičemž známí mi říkají, že nový občanský zákoník tvrdí, že mám právo na smlouvu na dobu neurčitou.

V tomto případě se to řídí primárně zákonem o elektronických komunikacích (a to novelou z loňského roku), který specifikuje smluvní podmínky pro tento případ smlouvy o poskytování telco služeb. A v souladu s ním je ten roční úvazek v pořádku. Oparátor musí mít v nabídce tarif s vázací dobou 1 rok, který může (a nemusí) nahrazovat smlouvou na dobu neurčitou.
Varianta je vzít tu roční dobu a po třech měsících vypovědět, ale pak musíš doplatit  za zbývající dobu úvazku 20% paušálů.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Ivan 07. 01. 2014, 18:20:11
Do stejnýho baráku přijde O2 (T-Mobile, Vodafone, ...), že na střechu mrdne vysílač a bude skvělej signál a kdesi cosi. Tenhle vysílač funguje na vzdálenost několika kilometrů, i když antény přijímačů mají 1cm čtvereční. A co lidi na to? No jasně, to chceme... Já vůbec netušim, jak jsou na tom takový vysílače s výkonem, ale je mi jasný, že wifi je proti nim sranda...

Tyhle anteny jsou casto smerovy, takze nepredstavuji pro obyvalete riziko. Naopak se stava, ze skupina vydesenych duchodcu neco takoveho odmitne, provider svoje vysilace umistni na vedlejsi barak a vsem pak sviti primo do "xichtu". Ale to uz nikomu nevadi.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: j 07. 01. 2014, 23:56:12
Stručně:
Pokud daný nový ISP je registrován u ČTU jako veřejná síť telekomunikací, tak má právo vybudovat v domě rozvody. Majitelů mu to musí umožnit. Pokud ne, daný ISP se obrací na stavební úřad a ten ve spolupráci s ČTU provede vyvlastnění části domu ve prospěch daného ISP, aby mohl infrastrukturu vybudovat.
Pokud daný ISP je síť neveřejných komunkací, můžou ho poslat vlastníci někam...
Toto výše je dáno zákonem o elektronických komunikacích.

Další věc je, co si vzájemně spoluvlastníci upečou a je dána hlavně zákonem o spoluvlastictví bytů. Spoluvlastníci nemohou svévolně šikanovat ostatní spoluvlastníky. Každý spoluvlastník má přiměření právo na využívání společných prostor domu. Proto, pokud výše uvedený ISP bude neveřejná síť a bude nějaký zájemce o připojení v domě, tak ostatní by mu měli umožnit to připojení získat. Pokud svým hlasováním mu toto znemožní (vyloučení z využívání společných prostor), tak posziženým za takovéto bezdůvodné odepření jeho práv na využívání společných prostor náleží kompenzace. Je třeba se obrátit na soud.

Nejde o zadne vyvlastneni, stavebni urad majiteli domu naridi, a ten musi umoznit instalaci rozvodu. A nemusi jit ani o provozovatele verejne telco site, muze jit o provozovatele libovolne telco site - staci, kdyz nekdo z najemniku ma zajem. Stejnej urad samo muze udelit flastry a to opakovane, tusim ze v tomto pripade do 10M.

Tak sakra, ted si krasne odporujete. Tak ktery z vas ma pravdu?
Pravda je jednoducha .. NAT je zlo ... a vicenasobnej 100000x vetsi. Jako nechapu, pokud uz nekdo NATuje, proc neda koncakovi adres kolik chce (tech privatnich) ... takovy rovnou strilet.

2robin martinez: Zadny pravo na nic nemas, smlouva je o dohode DVOU stran, ty muze samozrejme navrhnout, ze chces net na 2 mesice ... a oni ti trebas navrhnou, ze OK, ale v tom pripade ze calnes 10k za zprovozneni ... protoze za 2 mesice se jim nemuze vratit to, ze ti to zapoji.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Komo 08. 01. 2014, 00:05:26
Bezny pouzivatel ani nevie co to NAT je a vlastne ho ani nepotrebuje. Dokonca by som povedal ze NAT ako taky ho este chrani.
S privatnym rozsahom neviem ako si to myslel - staci si kupit akykolvek domaci wifi-router a IPciek mozes mat milion.

Avsak, nieje od veci ked ma poskytovatel na predaj/prenajom aj verejne IPcky. A este lepsie ked sa s nim da na prenajme rozumne dohodnut.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: j 08. 01. 2014, 00:14:32
Bezny pouzivatel ani nevie co to NAT je a vlastne ho ani nepotrebuje. Dokonca by som povedal ze NAT ako taky ho este chrani.
S privatnym rozsahom neviem ako si to myslel - staci si kupit akykolvek domaci wifi-router a IPciek mozes mat milion.

Avsak, nieje od veci ked ma poskytovatel na predaj/prenajom aj verejne IPcky. A este lepsie ked sa s nim da na prenajme rozumne dohodnut.

A dalsi ... NAT nikoho nechrani, nikdy nechranil a chranit nebude. Naopak, NAT je bezpecnostni riziko, protoze takovych mamlasu ktery si myslej ze je pred necim chrani je kolem hromady. Beznej uzivate pak na NAT zcela bezne narazi, a to vpodstate cim dal castejs, jen proste nevi "proc to ci ono" nefunguje.

 ... protoze pokud ti papripojovatel da jednu privatni adresu ... a ty si na ni povesis NAT .. tak prestane fungovat i to, co normalne funguje. Pricemz on ti tech adres muze dat kolik chces ... ze.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Komo 08. 01. 2014, 00:28:38
Ono to je vsetko pekne, ale kedze zijeme v realnom svete kde este stale funguje IPv4 a aj ISP ma obmedzeny pocet IPciek a kde nie kazdy ma potiahnutu optiku alebo kabel az do domu tak sa jednoducho NATovat a podsietovat musi.

A niekedy si to skomplikuje uzivatel aj sam. Ked som robil pre miestneho ISP tak aspon privatny rozsah sme sa snazili stiepit co najmenej - cize aj domaci wifi-router bol zapojeny len ako APcko na rovnakej privatnej podsieti.

Mozno to z toho predtym nevyplynulo ... ale jedine co som chcel povedat bolo to, ze ak provider vie co robi tak nieje dovod aby sluzby ktore su garantovane fungovali inak nez maju.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: TR 08. 01. 2014, 09:15:52
Proč si dotaz nedáte na portál společenství vlastníků?
http://www.portalsvj.cz
Určitě se tam dozvíte více, než od zdejších usedlíků, kteří zde plodí výmysly o fungování SVJ.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 08. 01. 2014, 10:33:41
ano, původní dotaz jsem mohl hodit tam, ale pochybuju, že by mi tam pomohli s tímhle. Nicméně se radši zeptám na ČTÚ. Díky všem
Název: Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Petr.K 08. 01. 2014, 17:52:26
Prosím napište nám pak, jaké má tato situace řešení. Určitě bojujte, máte přece práva na svobodnou volbu!

Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Lol Phirae 08. 01. 2014, 18:14:33
Nicméně se radši zeptám na ČTÚ.

A Google už jste zkoušel? Výstavba sítí elektronických komunikací (http://www.ctu.cz/ctu-informuje/jak-postupovat/vystavba-siti-elektronickych-komunikaci.html). Mimochodem, vás spíš zajímá § 104 odst. 2 ZEK, než ten odst. 16.

Citace
(2) Podnikatel zajišťující veřejnou komunikační síť, který podle § 8 odst. 2 oznámil podnikání, je oprávněn za splnění dále stanovených podmínek zřizovat a provozovat na cizí stavbě nebo v ní
a) vnitřní komunikační vedení veřejné komunikační sítě včetně koncových bodů veřejné komunikační sítě a souvisejících rozvaděčů, veřejné telefonní automaty a přípojná komunikační vedení veřejné komunikační sítě, jakož i související elektrické přípojky,
b) anténní stožáry nebo anténní nosiče včetně antén rádiových zařízení veřejné komunikační sítě a jejich přípojných komunikačních vedení, související elektronická komunikační zařízení veřejné komunikační sítě, připojení na vnitřní elektrické rozvody a související elektrické přípojky,
c) anténní stožáry nebo anténní nosiče včetně antén rádiových směrových spojů veřejné komunikační sítě a jejich přípojných komunikačních vedení, související elektronická komunikační zařízení veřejné komunikační sítě, připojení na vnitřní elektrické rozvody a související elektrické přípojky.

A k tomu § 104 odst. 14:

Citace
(14) Dojde-li mezi vlastníkem nemovitosti a podnikatelem zajišťujícím veřejnou komunikační síť ke sporu o rozsahu oprávnění uvedených v odstavcích 1, 2 a 6, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad v součinnosti s Úřadem.Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 08. 01. 2014, 19:23:48
Nejde o zadne vyvlastneni, stavebni urad majiteli domu naridi, a ten musi umoznit instalaci rozvodu. A nemusi jit ani o provozovatele verejne telco site, muze jit o provozovatele libovolne telco site - staci, kdyz nekdo z najemniku ma zajem. Stejnej urad samo muze udelit flastry a to opakovane, tusim ze v tomto pripade do 10M.

Bohužel, daná vbýhoda je opravdu dána jen veřejným sítím, viz §104 ZoEK. Dříve v odstavci 15 nebo 16 byla možnost zřídit vnitřní rozvod telekomunikační služby, která invokovala, že platí pro veřejné i neveřejné sítě. Vloni proběhla novelizace, která už vysloveně upravuje i tento bod jen pro veřejné sítě.
A je pár neveřejných sítí, které čelí šetření od ČTU pro praktiky, kdy se snažily vystupovat a využívat práv §104 pro sebe...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Trident 08. 01. 2014, 21:18:46
Do stejnýho baráku přijde O2 (T-Mobile, Vodafone, ...), že na střechu mrdne vysílač a bude skvělej signál a kdesi cosi. Tenhle vysílač funguje na vzdálenost několika kilometrů, i když antény přijímačů mají 1cm čtvereční. A co lidi na to? No jasně, to chceme... Já vůbec netušim, jak jsou na tom takový vysílače s výkonem, ale je mi jasný, že wifi je proti nim sranda...

Pricemz tohle by mohlo, z dlouhodobeho hlediska, mit zajimave zdravotni nasledky. Jsou lide, u kterych tyhle vysilace vyvolavaji migreny, cvakani v hlave, jako by neco slyseli, nevolnosti... Pricemz je vsichni posilaji do zadeke, protoze je vedecky dokazano, ze ten vysilac je neskodny, coz je logicke, protoze je to tak velky byznis, ze ho za skodlivy radsi nikdo neprohlasi.
Tak ten vysilac tem lidem co jsou v baraku z teoretickeho hlediska skodi mnohem mene(skodi-li vubec) nez lidem kteri jsou naproti nemu. Uvedom si ze anteny nevysilaji pod sebe a pokud je pripojena mikrovlnymi spoji tak ty byvaji velice uzce smerove. Co lidem ve zkutecnosti muze vadit je infrazvuk ventilace nebo klimatizace, jez se muze prenaset z kontejneru pres strechu.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: hmmm 08. 01. 2014, 22:00:05
Taky by zbytek baraku mohl na schuzi slyset na to, ze ten novy poskytovatel bude pravidelne platit nejaky primereny pausal spolecenstvi vlastniku. Za prostor ve stoupackach, elektriku a tak...
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: M. 08. 01. 2014, 22:30:57
Taky by zbytek baraku mohl na schuzi slyset na to, ze ten novy poskytovatel bude pravidelne platit nejaky primereny pausal spolecenstvi vlastniku. Za prostor ve stoupackach, elektriku a tak...

Na to nemá ten barák nárok. Opět to specifikuje ZoEK - mají nárok na jednorázové odškodnění a ne pravidlené příspěvky, pokud něco takového nabídne operátor, je to jeho dobrá vůle. Vyši odškodnění navrhuje operátor.
Platba za elektriku - opět, připojku elektriky si má řešit operátor sám, pokud elektriku bude přebírat ze společných prostor domu pro svoje zařízení, tak je to porušení energetického zákona (a obvykle i připojovacích podmínek distributorů elekřiny), za který může být dům v nejhorším odpojen legálně i od elektriky. Dům, který má sazby elektriky D (domácnosti) nemůže tuto přeprodávat/přenechávat podnikatelskému subjektu (pokud by v domě byl nebytový prostor s podnikatelskou přípojkou, ten může připojit operátora na sebe a přefakturovábvat elektriku za nákupní cenu, pak je to přípustné a nevyžaduje to ani licenci pro distribuci/prodej elektrické energie).

Tak ten vysilac tem lidem co jsou v baraku z teoretickeho hlediska skodi mnohem mene(skodi-li vubec) nez lidem kteri jsou naproti nemu. Uvedom si ze anteny nevysilaji pod sebe a pokud je pripojena mikrovlnymi spoji tak ty byvaji velice uzce smerove. Co lidem ve zkutecnosti muze vadit je infrazvuk ventilace nebo klimatizace, jez se muze prenaset z kontejneru pres strechu.

On ten vysílač než lidem, spíše škodí jiným elektronickým zařízením. Pokud vezmu v potaz hygienickou legislativu a nařízení vlády o ochraně běžné veřejnosti před neionizujícím zářením, tak z pohledu tohoto, kdybych jim chtěl dát na protější barák vysílaš 1 kW výkonu, tak musí být cca 20 metrů daleko. Pokud vezmu limity pro EMC rušení a odolnosti pro běžnou spotřební elektorniku, tak musí být 150 metrů daleko. Lidi snesou všechno. :-)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: j 09. 01. 2014, 00:09:43
Nejde o zadne vyvlastneni, stavebni urad majiteli domu naridi, a ten musi umoznit instalaci rozvodu. A nemusi jit ani o provozovatele verejne telco site, muze jit o provozovatele libovolne telco site - staci, kdyz nekdo z najemniku ma zajem. Stejnej urad samo muze udelit flastry a to opakovane, tusim ze v tomto pripade do 10M.

Bohužel, daná vbýhoda je opravdu dána jen veřejným sítím, viz §104 ZoEK. Dříve v odstavci 15 nebo 16 byla možnost zřídit vnitřní rozvod telekomunikační služby, která invokovala, že platí pro veřejné i neveřejné sítě. Vloni proběhla novelizace, která už vysloveně upravuje i tento bod jen pro veřejné sítě.
A je pár neveřejných sítí, které čelí šetření od ČTU pro praktiky, kdy se snažily vystupovat a využívat práv §104 pro sebe...

jenze toto se vztahuje na poskytovatele, to o cem mluvim jak se vztahuje na obyvatele/najemnika - on ma pravo a majitel nemovistosti povinost, mu umoznit zridit telco pripojeni - zcela libovolne. Obyvatel si trebas chce namontovat antenu, aby se moh pripojit na wifi k sousedovi pres ulici.
Neboli ... §104 (15) Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru  ... b) zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Lol Phirae 09. 01. 2014, 00:20:25
jenze toto se vztahuje na poskytovatele, to o cem mluvim jak se vztahuje na obyvatele/najemnika - on ma pravo a majitel nemovistosti povinost, mu umoznit zridit telco pripojeni - zcela libovolne. Obyvatel si trebas chce namontovat antenu, aby se moh pripojit na wifi k sousedovi pres ulici.
Neboli ... §104 (15) Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru  ... b) zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.

Skutečně by bylo dobré sehnat si platné znění toho zákona, kolego... tam totiž je napsáno (§ 104 odst. 16 písm. b): "zřízení  vnitřního komunikačního vedení veřejné komunikační sítě včetně rozvaděče a koncového bodu sítě."
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 09. 01. 2014, 08:34:47
Děkuji všem za příspěvky. Situace zatím vypadá velice vtipně, nicméně nadějně. Zastupitelsvto SVJ, aniž by konzultovala s členy SVJ, nového operátora (dál jen NO) internetu naprosto vůbec nechce vidět ani slyšet a nekomunikuje s nimi, lidem říkají, že v paneláku už jeden stávající operátor (dále jen SO) je a to stačí všem.


V bodech:

* V domě je nyní cca 10 zájemců o jiné než stávající připojení k internetu.

* když člen NO obíhal lidi kvůli podpisům, jeden ze sástupců SVJ obvolával lidi v paneláku a zakazoval jim podepisovat se :)

* Zvláštní situace - NO má smlouvu s místní plynárnou, kdy se přes jejich rozvody (které by měly být někdy v lednu vystavěny) má odečítat měření spotřebovaného tepla - NO má dokonce od zástupců SVJ údajně podepsáno povolení ke vstupu do objektu - nicméně nyní, když to NO začíná řešit kvůli plynárně, se s NO zastupitelsvto nechce vůbec bavit, pokládá jim telefony a dokonce je nezajímá, že podepsali povolení o vstupu. Přesně nevím, NO mi to sdělili jen stručně, nemá mě to co zajímat.

* Pokud se někdo zástupců SVJ ptá na další, potenciální připojení k internetu, dostane obvykle odfláknutou odpověď, že tam nic nebude a že se SVJ na žádném novém operátorovi nedohodlo.


-----
Nejvíc mě štve, že SO mě má jít v pondělí připojit, neboť nemám jinou možnost, ale cpe mi smlouvu na rok, takže při výpovědi budu muset zaplatit pětinu (nebo jak to teď je) součtu měsíčních paušálu zbývajících do konce upsané doby. už jen proto, že mám se smlouvama na dobu určitou u telekomunikací blbý zkušenosti to nechci.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: X125 09. 01. 2014, 09:40:26
To je realita SVJ. Jaké lidi jste si do vedení zvolili, takové máte... Tak držím palce, ať to vybojuješ ke své spokojenosti.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: hmmm 09. 01. 2014, 09:58:10
Hmmm, tak je zrejme zastupitelstvo nejak zainteresovany u "SO", to neni slozity si domyslet.
Muzes priste kandidovat sam. Nebo muzes na nejake pristi hromadne schuzi podat navrh a zkusit o nem hlasovat.
Mame polovicni pocet bytu, ale kdyz vidim to hlasovani...
Jsem obvykle jedinej, kdo na zacatku schuze odmita podepsat papir, ze s navrhem souhlasim a hlasuji pro, se slovy "Nejdriv bych si snad radsi ten navrh poslechl a az podle toho hlasoval." (Stejne nakonec hlasuju pro.)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 09. 01. 2014, 10:07:49
Hmmm, tak je zrejme zastupitelstvo nejak zainteresovany u "SO", to neni slozity si domyslet.
Muzes priste kandidovat sam. Nebo muzes na nejake pristi hromadne schuzi podat navrh a zkusit o nem hlasovat.
Mame polovicni pocet bytu, ale kdyz vidim to hlasovani...
Jsem obvykle jedinej, kdo na zacatku schuze odmita podepsat papir, ze s navrhem souhlasim a hlasuji pro, se slovy "Nejdriv bych si snad radsi ten navrh poslechl a az podle toho hlasoval." (Stejne nakonec hlasuju pro.)

Taky mě napadlo, že tam budou sjednaný nějaký výhody nebo tak, ale co já vím :)  Nejlepší je, že SVJ tehdy silně prosazovalo instalaci společných satelitních rozvodů. Důvod byl ten, že máme na plášti paneláku moc satelitů a to jako teda vypadá ošklivě, a že se jako instalaci společných střešních parabol sundají. Když se společný paraboly nainstalovaly, tak samozřejmě původních satelitů zmizelo jen pár. Výsledek? Zcela zbytečná instalace někde za 1,25mega a barák máme hnusnej úplně stejně :) Navíc my, jako jediní, jsme měli parabolu na střeše a navíc natočenou někam, kam společný paraboly natočený nejsou, takže bysme nemohli sledovat náma požadovaný kanály. Jak se to vyřešilo? Náš satelit nám nahoře nechali, ale ročně platíme cca 400,- za "pronájem" pláště pro naší parabolu, která tam vždycky byla zadarmo :)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: hmmm 09. 01. 2014, 10:10:35
Taky by zbytek baraku mohl na schuzi slyset na to, ze ten novy poskytovatel bude pravidelne platit nejaky primereny pausal spolecenstvi vlastniku. Za prostor ve stoupackach, elektriku a tak...

Na to nemá ten barák nárok.

Neresim, jestli barak ma narok nebo nema. Novy poskytovatel si chce po baraku roztahat kabely a instalovat zarizeni, tak at plati. Je jedno, jak tomu budou rikat, hlavne kdyz se dohodnou.

Jinak za mesic ocekavam tema: "Novy poskytovatel uz ma kabely ve stoupackach a ted bych to potreboval pres spolecnou chodbu listou ke mne do bytu." (Nevim jak legislativne, ale prakticky je nejjednodussi se vykaslat na sousedy a proste to tou listou natahnout.)
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Lol Phirae 09. 01. 2014, 10:35:14
Děkuji všem za příspěvky. Situace zatím vypadá velice vtipně, nicméně nadějně. Zastupitelsvto SVJ, aniž by konzultovala s členy SVJ, nového operátora (dál jen NO) internetu naprosto vůbec nechce vidět ani slyšet a nekomunikuje s nimi, lidem říkají, že v paneláku už jeden stávající operátor (dále jen SO) je a to stačí všem.

Tudy cesta nevede. Upozorňuji, že zákon 72/1994 Sb. (zákon o vlastnictví bytů) byl zrušen, nová úprava je obsažena v § 1158 a násl. nového OZ, úprava společenství vlastníků pak v § 1194 a násl. NOZ. Právo shromáždění odvolat statutární orgány samozřejmě zůstává, jinak viz vaše stanovy.

Nicméně, ZEK platí bez ohledu na to, zda se jedná o bytové spoluvlastnictví nebo nikoliv. Čili k cílí vedou dvě cesty - likvidace žáby na prameni ve statutárních orgánech, nebo úřední šiml (stavební úřad plus ČTÚ).

"Novy poskytovatel uz ma kabely ve stoupackach a ted bych to potreboval pres spolecnou chodbu listou ke mne do bytu."

Povinnost se týká veškerých "vnitřních komunikačních vedení veřejné komunikační sítě", jestli to vede ve stoupačkách nebo jinde. Jinak, pokud tam již nějaké rozvody má jiný operátor, existuje i povinnost přístupu k sítím, viz  § 84 ZEK, zejm. odst. 4 a 5. Ale pokud tam již "nový operátor" rozvod má, je to asi bezpředmětné.

Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 09. 01. 2014, 10:55:24
Tudy cesta nevede. Upozorňuji, že zákon 72/1994 Sb. (zákon o vlastnictví bytů) byl zrušen, nová úprava je obsažena v § 1158 a násl. nového OZ, úprava společenství vlastníků pak v § 1194 a násl. NOZ. Právo shromáždění odvolat statutární orgány samozřejmě zůstává, jinak viz vaše stanovy.

Nicméně, ZEK platí bez ohledu na to, zda se jedná o bytové spoluvlastnictví nebo nikoliv. Čili k cílí vedou dvě cesty - likvidace žáby na prameni ve statutárních orgánech, nebo úřední šiml (stavební úřad plus ČTÚ).


jasný, to už jsem objevil s pomocí lidí tady na fóru + hledáním na netu. Já se do toho teď příliš neangažuju, protože jsem přece jen člověk, co chce prostě internet (navíc ne sám) - válku kvůli tomu poutat nehodlám. Ale ta firma, která by tam rozvody mít měla, si to už nějak řeší a pokud to půjde přes cestu právníka, už můj problém nebude.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: Rico 09. 01. 2014, 11:23:06
Tvuj problem to bude, protoze pripadna pokuta pujde z rozpoctu SVJ, t.j. z fondu oprav, ne?

U nas v baraku to ted resime tim, ze se po baraku natahnou nase rozvody a operatora si pustime jen k racku ve sklepe, aby nebastlil po dome.

Jak je to ale, pokud by operator chtel tahat optiku? Muzeme ho odbyt s tim, ze si ma dovest sklo do racku a dale jit po dratech? (bude tam cat5e, myslim). UPC uz ma barak zadratovany, takze s tim snad potencialni problem neni.
Název: Re:Další poskytovatel připojení v domě
Přispěvatel: robin martinez 09. 01. 2014, 11:27:37
od tý firmy vím, že už takovej problém měli - při instalaci rozvodů někdo z baráku úmyslně něco zničil v domě a pak to bylo na tu firmu. Prý si ale vždycky všechno dokumentujou a zvou na to i nějakýho inspektora/policii nebo tak. Nevím.  Ale je blbost, aby šli po drátech, ta optika zabere celkově míň místa a navíc nic nežere - až na mediakonvertory, jejichž spotřebu si pak logicky platí uživatel