Windows Phone vs. Android

Pupi

Windows Phone vs. Android
« kdy: 14. 04. 2013, 18:05:29 »
Kazdemu je jasne, ze mobilny trh ovlada najme OS Android. Momentalne vstupil do hry aj MS so svojim Windows Phone 8. kazdy clovek si vybera podla seba 100 ludi 100 chuti. no dost bolo kecov :D. chcem sa spytat, keby si mate vybrat medzi vyvojom pre jeden z tychto OS, ktory by ste zvolili a preco, a ak mate skusenosti tak podelit sa o ne. ja som pracoval na bakalarskej praci, ktora bola zamerana na platformu WP 7.5. Musim povedat, ze vyvijat pre tento OS bola celkom radost a zabava. Dost veci sa tam ale nedalo robit pretoze WP je uzavrety system a je to kvoli bezpecnosti a ochrane sukromia. na druhej strane chapem, ze MS sa snazi dbat na bezpecnost. pod androidom mozte robit veci od vymyslu sveta, ale zas za aku cenu. preto sa vas chcem spytat na vase nazory.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2013, 20:18:57 »
Kazdemu je jasne, ze mobilny trh ovlada najme OS Android. Momentalne vstupil do hry aj MS so svojim Windows Phone 8. kazdy clovek si vybera podla seba 100 ludi 100 chuti. no dost bolo kecov :D. chcem sa spytat, keby si mate vybrat medzi vyvojom pre jeden z tychto OS, ktory by ste zvolili a preco, a ak mate skusenosti tak podelit sa o ne. ja som pracoval na bakalarskej praci, ktora bola zamerana na platformu WP 7.5. Musim povedat, ze vyvijat pre tento OS bola celkom radost a zabava. Dost veci sa tam ale nedalo robit pretoze WP je uzavrety system a je to kvoli bezpecnosti a ochrane sukromia. na druhej strane chapem, ze MS sa snazi dbat na bezpecnost. pod androidom mozte robit veci od vymyslu sveta, ale zas za aku cenu. preto sa vas chcem spytat na vase nazory.

Je to zcela jednoduché, proč vyvýjet něco pro uzavřený systém, který se ani moc neprodává?

perceptron

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2013, 20:26:04 »
android: minimalne naklady na vyvoj (nula, kym aplikacia nejde do google play), mnozstva knih + velka komunita, java (recyklujem znalosti), multiplatformnost vyvojovych nastrojov

Pupi

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #3 kdy: 14. 04. 2013, 21:08:57 »
tiez uvazujem nad tym ze zabrdnem neskor aj do Androidu. Ale preco hned odsudzovat WP? Na jednom fore som sa stretol s clovekom, ktory dlho vyvijal pre Android a presiel na WP a povedal nieco v style ze nebanuje. Vyskusal som jeden telefon s androidom a niektore veci tam sekali, a to som sa docital aj na forach, ze Android ma ovela vacsie HW naroky. vyskusal som aj WP a tam slo zatial vsetko hladko.
Ano Android ma velku komunitu a zastupenie. Je okolo 600k aplikacii. Pekne cislo, len skoda ze okolo 100k je samy malware. To je podla mna riziko otvoreneho systemu, na ktorom sa da zneuzit hlupost uzivatelov. Marketplace neponukne aplikaciu ktora je malware, a to z toho dovodu, ze neposkytuje verejne API k tomu a ak sa pokusite pouzit kniznice na odblokovanie tak vam to neprejde. U google play to zrejme problem nie je a nedba sa tam na taku kontrolu. Ale tym nezavrhujem Android, tiez chcem vyskusat vyvoj. Ale nezavrhujem ani WP.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #4 kdy: 14. 04. 2013, 21:22:01 »
tiez uvazujem nad tym ze zabrdnem neskor aj do Androidu. Ale preco hned odsudzovat WP? Na jednom fore som sa stretol s clovekom, ktory dlho vyvijal pre Android a presiel na WP a povedal nieco v style ze nebanuje. Vyskusal som jeden telefon s androidom a niektore veci tam sekali, a to som sa docital aj na forach, ze Android ma ovela vacsie HW naroky. vyskusal som aj WP a tam slo zatial vsetko hladko.
Ano Android ma velku komunitu a zastupenie. Je okolo 600k aplikacii. Pekne cislo, len skoda ze okolo 100k je samy malware. To je podla mna riziko otvoreneho systemu, na ktorom sa da zneuzit hlupost uzivatelov. Marketplace neponukne aplikaciu ktora je malware, a to z toho dovodu, ze neposkytuje verejne API k tomu a ak sa pokusite pouzit kniznice na odblokovanie tak vam to neprejde. U google play to zrejme problem nie je a nedba sa tam na taku kontrolu. Ale tym nezavrhujem Android, tiez chcem vyskusat vyvoj. Ale nezavrhujem ani WP.

Podle mne ma i vetsi sanci na uspech nez WP, FirefoxOS, pochopitelne je to moc novy hrac na trhu, ale to bych bral spise jako vyhodu, protoze se muze ponaucit z chyb tech stavajicich systemu. Ja nerikam, ze WP je k nicemu, ale aby se vyvojar uzivil, bude muset odvest podstatne vice prace, nez na Androidu. Na druhou stranu, jestli MS nehodla ten system uplne pohrbit, tak nekdo pro nej programovat bude muset. No a s tou bezpecnosti bych to u nej take tak ruzove nevidel. Podle mne o zadnem systemu v telefonu se neda mluvit jako o bezpecnem, pokud neni zcela uzavren a vyvyjen jen vyrobcem, ale i to je napadnutelne!


Pupi

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2013, 21:31:05 »
Urcite nie je uplne bezpecny aj WP, vsetko sa da hacknut. Ale skor som myslel, ze na MarketPlace nenajdete aplikacie ktore su malware, kedze MS kontroluje tie aplikacie a pouzitie inych kniznic ani nedovoli taku aplikaciu dat na MarketPlace. GooglePlay tam su tiez zrejme kontrolovane aplikacie ale asi nie az tak a ten kto vyvija aplikaciu typu malware sa spolieha na hlupost uzivatela, ze pri instalacii mu povoli pouzivat toto a ono. A prave to je ten rozdiel, ze u WP sa vacsina funkcii, ktore by sa dali zneuzit, sa nedaju ani pouzit.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2013, 21:46:24 »
Urcite nie je uplne bezpecny aj WP, vsetko sa da hacknut. Ale skor som myslel, ze na MarketPlace nenajdete aplikacie ktore su malware, kedze MS kontroluje tie aplikacie a pouzitie inych kniznic ani nedovoli taku aplikaciu dat na MarketPlace. GooglePlay tam su tiez zrejme kontrolovane aplikacie ale asi nie az tak a ten kto vyvija aplikaciu typu malware sa spolieha na hlupost uzivatela, ze pri instalacii mu povoli pouzivat toto a ono. A prave to je ten rozdiel, ze u WP sa vacsina funkcii, ktore by sa dali zneuzit, sa nedaju ani pouzit.

Jasně, ale je to výhodou? Navíc, kdyby byl WP tak rozšířenej jako Android, situace by byla asi jiná. Přeci jen nás ten nekalý software otravuje převážně na nejrozšířenějších systémech. Inu daň za popularitu.

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2013, 23:43:11 »
Myslim ze otazka stoji inak. Chces vyvyjat len tak pre zabavu alebo robit a predavat profesionalne aplikacie ? Pretoze mam pocit ze tak nejak vypadaju aj tie dnesne mobilne platformy. Android sa sice zlepsuje ale stale mi to pripada ako vecna beta ako skoro vsetko od googlu. Na to na akom silnom HW sa Android vyskytuje a furt tam blbnu/laguju zakladne veci tak je to skor tragedia. IOS je hodne odlisny v jazyku (ObjectiveC), aspon pre cloveka mimo MacOS, ale aj v pristupe. Celkovo vyzera vyzretejsi a menej zivelny. No a z MS mam pocit (pre WP8 som nerobil) ze tak trochu nevie co chce.
Cize z hladiska profesionalneho, tak ci tak sa budes musiet prisposobit a v podstate vzdy naucit novu platformu (ano existuje Xamarin ale je tam zopar ale) a dolezitejsi bude pre teba cielovy trh alebo cielova skupina zakaznikov a tiez miera piratenia (smutny pripad Google Play). Ak chces sa len tak hrat a skusat tak su asi zasa dolezitejsie prvotne naklady kde ano Android asi vychadaza najlepsie (skoro nulove naklady). Ale zatial to s WP nevyzera moc ruzovo. Neni az tak rozsireny tym padom aj potecionalne menej zakaznikov a tiez su tam nejake prvotne naklady pri pokuse vyvyjat.

Pupi

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #8 kdy: 15. 04. 2013, 17:44:21 »
no z profesionalneho hladiska by som to videl bud na WP alebo iOS, nez na Android, ale nikdy nehovor nikdy. WP ma oproti Androidu omnoho menej aplikacii, ale aplikacie sa nepocitaju z hladiska kvantity ale kvality. Neviem ci su nejako vyvojari obmedzovani pri vyvoji aplikacii pre Android a ci musia nejak dodrzat nejake dane obmedzenia/restrikcie a musia optimalizovat, ale pri pohlade na akych vykonnych mobiloch sa nasadzuje Android a ako pises laguje to, tak nemam pocit, zeby boli v niecom obmedzovani.
Napr. WP umoznuje beh procesov na pozadi a uloha sa spusta kazdych 30min po dobu 25-30sec. ak na Androide mozu bezat aplikacie na pozadi nonstop, tak to nemusi byt najstastnejsie riesenie.

jehovista

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #9 kdy: 15. 04. 2013, 17:59:08 »
stale mi to pripada ako vecna beta ako skoro vsetko od googlu
Ve srovnani s cim? Produkty MS?  :o

Palo M.

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2013, 06:57:17 »
Darmo spravim podla mna dobru aplikaciu na iOS, ked mi ju Apple odmietne zaradit do AppStore (co moze urobit prakticky svojvolne) - vsetko moje usilie je v zadeki, lebo inak tu aplikaciu prakticky nemozem distribuovat. Detto WP a Microsoft... Pri Androide mi sice tiez moze Google odmietnut zaradit aplikaciu do Google Play (napriklad nedavno Google vyhodil rozne adblocky), ale tym mi neznemozni distribuciu aplikacie inymi kanalmi a teda moje predchadzajuce usilie investovane do Android aplikacie nevyjde uplne navnivoc...

Takze ja v tom mam uplne jasno: Ak vyvijam pre niekoho, tak je jedno pre aku platformu to je, plati to objednavatel. Ak vyvijam ja sam nieco podla seba, tak nemienim investovat svoj cas a peniaze do uzavretej platformy, ktoru kontroluje niekto iny a moze moju aplikaciu hocikedy zarezat (z roznych dovodov: nepaci sa mu jej zameranie, su tam hole kozy, lezie mu do jeho vlastneho biznisu, atd).

Makovec

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2013, 07:52:16 »
Darmo spravim podla mna dobru aplikaciu na iOS, ked mi ju Apple odmietne zaradit do AppStore (co moze urobit prakticky svojvolne) - vsetko moje usilie je v zadeki, lebo inak tu aplikaciu prakticky nemozem distribuovat. Detto WP a Microsoft... Pri Androide mi sice tiez moze Google odmietnut zaradit aplikaciu do Google Play (napriklad nedavno Google vyhodil rozne adblocky), ale tym mi neznemozni distribuciu aplikacie inymi kanalmi a teda moje predchadzajuce usilie investovane do Android aplikacie nevyjde uplne navnivoc...

Takze ja v tom mam uplne jasno: Ak vyvijam pre niekoho, tak je jedno pre aku platformu to je, plati to objednavatel. Ak vyvijam ja sam nieco podla seba, tak nemienim investovat svoj cas a peniaze do uzavretej platformy, ktoru kontroluje niekto iny a moze moju aplikaciu hocikedy zarezat (z roznych dovodov: nepaci sa mu jej zameranie, su tam hole kozy, lezie mu do jeho vlastneho biznisu, atd).

Za mých mladých let se tomuto říkalo FUD, a obviňovali z toho MS. Pravidla jsou jasná, nikomu nebrání vytvářet skvělé a užitečné aplikace, a kdo má nutkání se pohybovat na hraně a hladit kočku proti srsti, ten musí počítat s tím že může narazit.

Palo M.

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #12 kdy: 17. 04. 2013, 09:01:19 »
Za mých mladých let se tomuto říkalo FUD, a obviňovali z toho MS. Pravidla jsou jasná, nikomu nebrání vytvářet skvělé a užitečné aplikace, a kdo má nutkání se pohybovat na hraně a hladit kočku proti srsti, ten musí počítat s tím že může narazit.
Ano, pravidla su jasne: Firma nemusi dat na svoj store nic co nechce. Napriklad nechce tie hole kozy a je to v poriadku. Nemienim sa dozadovat, aby nejaka firma distribuovala moju aplikaciu aj ked sa jej nepaci. Ovsem zasadna otazka je, ci ja potom mozem distribuovat aplikaciu s holymi kozami inak. Ak na jednej platforme ina distribucia mozna nie je (tj. ide o uzavretu platformu) a na inej platforme je mozny iny distribucny kanal, volba pre mna ako nezavisleho tvorcu je uplne jasna.
Ak sa dobre pamatam, Apple povodne odmietol akceptovat Operu pre iOS (lebo jadro Presto a potom to Opera nejako obisla cez to ich proxy) a takisto Apple odmieta Firefox s jadrom Gecko (na co Mozilla vyhlasuje ze neustupi a nebude kvoli Apple pouzivat ine jadro). Takze to nie je len virtualna hrozba, ale skutocnost.
A pre istotu opakujem este raz: Ak neposobim ako nezavisly tvorca, ale robim zakazku pre niekoho ineho, tak potom tieto veci neriesim, pretoze riziko nesie niekto iny.
Reci o FUDe si preto prosim nechaj na nejaky iny pripad. Prezentovanie mojho osobneho nazoru na fore (navyse ako odpoved na otazku) za FUD rozhodne nepovazujem. Iny pripad by bol "zasvateny" clanok typu "Nekupujte pocitace bez OS, podporujete tym zlocin", co je samozrejme uplne iny pripad. Snad to dokazes rozlisit...

BTW: Nejako mi to zmenilo prispevok. Pokial sa pamatam, nenapisal som ze je to v "zadeki", namiesto "zadek" som pouzil ine slovicko (synonym). Tak skusim este citat z filmu Tajomny hrad v Karpatoch, co to spravi (pre istotu s diakritikou): "A je to pérdeli, pane hrábě".

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #13 kdy: 17. 04. 2013, 10:36:26 »
android: minimalne naklady na vyvoj (nula, kym aplikacia nejde do google play), mnozstva knih + velka komunita, java (recyklujem znalosti), multiplatformnost vyvojovych nastrojov


Stejně nulové náklady jsou i pro vývoj pro WP. tudíž v tomto žádný rozdíl.

Pupi

Re:Windows Phone vs. Android
« Odpověď #14 kdy: 17. 04. 2013, 11:12:53 »
preco by mali zamietnut tu aplikaciu? co u nas na skole robili bakalarky na WP tak v pohode su na Marketplace. MS ma podmienky, ktore treba dodrzat pokial chcete tu aplikaciu dat na Marketplace, takze pokial sa dodrzia, nevidim dovod aby ti zamietli aplikaciu. A ano na WP sa da tiez vyvijat s nulovymi nakladmi, ten kto hovori ze nie, tak nikdy nevyvijal pre WP.