Distribuce pro server bez obrazovky

freex

Distribuce pro server bez obrazovky
« kdy: 13. 04. 2013, 21:20:56 »
Ahoj, už nějaký pátek používám pro běh domácího serveru distribuci Ubuntu Server. Za tu dobu jsem měl řadu problémů. Nehledám jejich řešení (už jsem je vyřešil, takže k nim mi prosím neraďte). Myslím si, že vhodná linuxová distribuce by je měla řešit out-of-the-box. Prosím o vaše názory a doporučení. Co mi na Ubuntu vadí:
  • Server jde někdy po výpadku elektřiny do Grub menu, kde nekonečně dlouho čeká na zvolení standarního nebo nějakého safe bootu. U stroje bez klávesnice a monitoru to potěší.
  • Pokud server nenajde disk z fstab, zastaví bootování a čeká na nějakou klávesu - pro jistotu před spuštěním SSH serveru. Nechci aby server čekal na nějakou klávesu. Nikdy.
Co mi naopak na Ubuntu vyhovuje:
  • Aktualizované repozitáře s velkou nabídkou SW - pokud se rozhodnu stáhnout z nich třeba Firefox, chtěl bych stáhnout jednu maximálně dvě verze dozadu, né nějakou archaickou.
  • Skvělá komunita - funguje tam snad každý SW, na problémy se snadno hledá řešení.
  • Jednoduchá instalace serveru bez grafické nadstavby včetně SSH serveru


bubu

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #1 kdy: 13. 04. 2013, 21:34:51 »
Tak třeba Ubuntu.

freex

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #2 kdy: 13. 04. 2013, 21:38:45 »
Eh?

bubu

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #3 kdy: 13. 04. 2013, 21:46:59 »
Chtěl si nějakou distribuci pro server. Nastavíš a jedeš. Třeba Ubuntu.

freex

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #4 kdy: 13. 04. 2013, 21:47:47 »
Přečti si prosímtě i text otázky, ne jen titulek...


Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #5 kdy: 13. 04. 2013, 21:53:00 »
U stroje bez klávesnice a monitoru to potěší.
Pro takové případy slouží seriová konsole.

  • Pokud server nenajde disk z fstab, zastaví bootování a čeká na nějakou klávesu - pro jistotu před spuštěním SSH serveru.
Pokud nenamountování nějakého disku nemá zastavit boot, je na to optiona do fstab. Na FreeBSD je to "failok", na Linuxu to bude nejspíš jinak - viz man fstab.

Nechci aby server čekal na nějakou klávesu. Nikdy.
Pokud z nějakého důvodu nejde čistě namountovat disk, který je k fungování systému nutně potřeba, tak co by měl systém dělat?

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #6 kdy: 13. 04. 2013, 21:53:57 »
P.S. problémy se neřeší tak, že se hledá distribuce, která tento problém nemá, ale tak, že se najde řešení problému, nebo aspoň workaround.

bubu

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #7 kdy: 13. 04. 2013, 21:56:39 »
Přečti si prosímtě i text otázky, ne jen titulek...

Jsem ho četl, jinak bych ti asi nepsal, ne?

#

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #8 kdy: 13. 04. 2013, 22:03:22 »
taky nechapu co chces, mels dva konkretni problemy, vyresils je a dal? proc kurva jako menit distro, kdyz to mas doreseny?

jinak gentoo, vole

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #9 kdy: 13. 04. 2013, 22:07:16 »
Nechceš li, aby se Ti systém rozbyl, používej ReadOnly (třeba sd karta) Načti ho celý do Ram. Na datové disky používej automatické opravy. No otázkou je, jak to celé pořádně zabezpečit ...

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #10 kdy: 13. 04. 2013, 22:07:49 »

  • Server jde někdy po výpadku elektřiny do Grub menu, kde nekonečně dlouho čeká na zvolení standarního nebo nějakého safe bootu. U stroje bez klávesnice a monitoru to potěší.

Každý normálny server má náhradný zdroj napájania, ktorý, keď mu dochádza šťava, normálne zloží server, takže nedochádza k nekorektným vypnutiam. Pri neštandardnom vypnutí zostane disk v nekonzistentnom stave. Pre server (aj pre mňa) je určite dôležitejšie zaistiť bezpečnosť dát ako trvať na nesprávnom štarte a tým riskovať ich poškodenie.

  • Pokud server nenajde disk z fstab, zastaví bootování a čeká na nějakou klávesu - pro jistotu před spuštěním SSH serveru. Nechci aby server čekal na nějakou klávesu. Nikdy.

Pokiaľ chceš, aby systém pri štarte nekontroloval disk, stačí zmeniť poslednú číslicu v riadku na 0. Samozrejme, pokiaľ je to systémový disk, nebude mať z čoho štartovať.

freex

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #11 kdy: 13. 04. 2013, 22:21:40 »
Takových odpovědí, ale žádná přínosná. Jak jsem napsal, řešení zmíněných problémů znám, nesnažte se mi k nim radit. Ale v budoucnu se můžou vyskytnout další obdobné. Hledám distro, které bude vyladěné na to, aby ho člověk mohl někam zavřít a připojovat se k němu jenom přes SSH. Ubuntu to očividně není.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #12 kdy: 13. 04. 2013, 22:27:46 »
Takových odpovědí, ale žádná přínosná. Jak jsem napsal, řešení zmíněných problémů znám, nesnažte se mi k nim radit. Ale v budoucnu se můžou vyskytnout další obdobné. Hledám distro, které bude vyladěné na to, aby ho člověk mohl někam zavřít a připojovat se k němu jenom přes SSH. Ubuntu to očividně není.

Ubuntu to ani být nemůže, protože nestaví na stabilní větvy Debianu. To už raději Debian stable, či Slackware, nebo se porozhlédnout po nějaké komerční distribuci typu RedHat. Nehledej to však v distribucích s nejnovějším software, protože za rok je tolik verzí, že nikdo tu stabilitu nemůže otestovat, to se prostě nedá stihnout. Proto je třeba i Firefox ESR atp. Aktuální software Ti prostě stabilitu nedá, je to nesmysl. A to nejen ve světě open source.

freex

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #13 kdy: 13. 04. 2013, 22:30:11 »
Na stabilitu si u Ubuntu nemůžu stěžovat. Po této stránce mi úplně stačí, co nabízí.

bubu

Re:Distribuce pro server bez obrazovky
« Odpověď #14 kdy: 13. 04. 2013, 22:31:29 »
Dyť to píšu pořád...