Co je to základní znalost Linuxu?

tom76

Co je to základní znalost Linuxu?
« kdy: 22. 01. 2013, 14:38:52 »
Zdravím,

když je v inzerátu na pozici technika pc napsané: -základní znalost Linuxu(výhodou), co si mám konkrétně pod tou základní znalostí představit? Práce se soubory? Mám Ubuntu ale zatím zvládám jen ty jednodušší věci, tak mě zájíma jestli bych ten požadavek splňoval.
Díky za odpověďi.
« Poslední změna: 22. 01. 2013, 16:56:31 od Petr Krčmář »


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Základní znalost linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 22. 01. 2013, 14:45:57 »
podle mě to je například, znát kde co leží - co znamenají hlavní složky v /, jak pracuje politika uživatelů, instalace balíčků a určitě základní nastavení hardware/software


Ale tohle je zrovna věc, kterou jsem taky nechápal, linuxu relativně rozumím, ale víceméně jen debian-based systémům. Slackware nebo RedHat by mi dělal problém (kdybych to viděl poprvý)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Základní znalost linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 22. 01. 2013, 15:03:37 »
Zdravím,

když je v inzerátu na pozici technika pc napsané: -základní znalost Linuxu(výhodou), co si mám konkrétně pod tou základní znalostí představit? Práce se soubory? Mám Ubuntu ale zatím zvládám jen ty jednodušší věci, tak mě zájíma jestli bych ten požadavek splňoval.
Díky za odpověďi.

možno by bolo fajn zlepšiť sa v pár maličkostiach, pričom pár vecí zaberie fakt chviľku a môže sa ti to hodiť.

Tak napríklad, skús:
- vytvoriť deb balíček
- zistiť momentálnu záťaž pustených programov na RAM/CPU
- prezri si svoj systém cez filelight (super vecička, veľa som sa vďaka nemu o linuxe naučil)
- skús nainštalovať ďalšie prostredie/správcu okien a trochu to spoznať. Napríklad fluxbox
- zisti svoju mac adresu cez ifconfig

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Základní znalost linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 22. 01. 2013, 15:23:34 »
Stanislav Hoferek: Ještě doplním Tvůj seznam o vlastní poznatky (i když už třeba trochu pokročilejší)

- restartovat službu z řádky (např. Apache)
- nastavit pevnou IP v řádce
- zkompilovat si nějaký menší prográmek (./configure, make, make install)
- nainstalovat program v řádce (= přes nějaké softwarové centrum, ale v jeho textové/konzolové podobě)
- vzdálené připojení k PC (lze otestovat i lokálně) pomocí SSH

Síťařina + správa přes řádku se může hodit...

PanKapitanRUM

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 22. 01. 2013, 23:24:33 »
Zdravím,
když je v inzerátu na pozici technika pc napsané: -základní znalost Linuxu(výhodou), co si mám konkrétně pod tou základní znalostí představit? Práce se soubory? Mám Ubuntu ale zatím zvládám jen ty jednodušší věci, tak mě zájíma jestli bych ten požadavek splňoval.
Díky za odpověďi.

To znamená, že jsi to už někdy viděl nainstalované, umíš se přihlásit, zjistit kolik je na disku volného místa, restartovat zaseknutý proces, vědět ve kterém souboru jsou uvedeni uživatelé, hesla, změnit heslo, spustit MC, otevřít konfig uvnitř adresáře /etc a podívat se do logu. Ostatní co tu lidi píšou jsou kecy, které technik nepotřebuje.
Například "umět vytvořit balíček deb", psát programy nebo zkoumání politky uživatelů jsou přímo směšné věci.
Technik se potřebuje přihlásit do konzole, změnit heslo uživatele, vypnout nebo zapnout nějakou službu, najít její konfig v adresáři /etc/, najít její log v adresáři logů, spustit příkaz ifconfig a to je pro začátek přesně to co potřebuje.
V základu potřebuješ přesně tohle!
Pokročilá znalost je už něco úplně jiného, jako začátečník musíš zvládnout tohle + umět zbytek vygooglovat.


PanKapitanRUM

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2013, 23:32:56 »
Jo a samozřejmě se bavíme o příkazové řádce, menu ti je úplně k hovnu (já X neviděl 10 let, ale řádku vidím denně).
Vlastně kecám, tudle jsem z nudy nainstaloval něco s Unity, abych si řekl, že i Vista je lepší a zase to smazal.
Ale že bych v tom dělal to ne.
Pokud si linux doma nainstaluješ nebo spustíš z Live DVD a zkusíš si tam pár věcí nastavit přes vizuální rozhraní, třeba se připojit na net, trochu se v tom povrtat, tak u pohovoru můžeš vyprávět, jak je to strašně super a že se ti to líbí. Já sice vím, že ten kdo začne plácat o vizuálním rozhraní v Linuxu toho asi moc neumí, ale člověk si řekne, že se toho ten jouda alespoň nebude bát. Jak to umíš alespoň nainstalovat, tak už o tom alespoň trochu něco víš a nebudeš na to koukat jako tele na nový vrata.

Jestli chceš práci, dojdi si do CZC, kup si tam SSD 64GB za litr, 10xDVD médium, nahoď na to Linux a hraj si s tím týden, klidně jen brouzdej přes okna, zkus si rozchodit síťovku a můžeš o sobě prohlašovat, že jsi Linuxovej guru. Zkus si Ubuntu a pak třeba Debian. Můžeš toho zkoušet instalovat hodně, trochu se otrkáš a s konzolí se pak seznámíš za 4 hodiny, vážně ti bude bohatě stačit to, co jsem ti řekl.
Na rozdíl od ostatních tady já podobné inzeráty pro některé lidi píšu, tak vím, co asi chtějí.
Když chtějí základ, chtějí někoho, kdo se rychle naučí zbytek, ale nečekají, že to umíš.

PanKapitanRUM

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 22. 01. 2013, 23:42:29 »
Ještě to doplním, jako celkem zkušený admin jsem kdysi přišel do firmy a taky se mě ptali, jestli Linux znám, já že jo.
No a vyfasoval jsem SourceMage Linux a dostal pod správu Qmail+kupu filtrů.
A byl to úplně jinej svět.
Všechno jsem se naučil, mohl se šklebit jako Expert, tak jsem pro jistotu vyfasoval i AIX a byl zase v háji.
Neuč se nic zbytečně dopředu, jen si všechno ošahej.
Pokud ten job dostaneš, ještě TEN DEN SI KUP KNÍŽKU O LINUX, nějakou TLUSTOU (hubené jsou vesměs jen vyhazování peněz) a začni číst.
Přijdeš domů, čteš, jdeš spát.
Další den jsi v práci jak máš být, jdeš domů a čteš.
O víkendu jdeš domů a čteš.
Za měsíc budeš umět PŘESNĚ TO CO UMĚT POTŘEBUJEŠ.
Pak můžeš jít z práce s kámošema na pivo nebo s holkou na rande.
Za měsíc jí taky neupadne a ty to taky vydržíš.
Práce správce je o tom odpočívat, když to jde a umět máknout, když je to potřeba.
Ukázal ti šéf docházkový systém dneska?
Vezmi si manuál domů, přečti si ho, jednou, podruhé a pak si to druhý den v práci nech zase všechno ukázat.
Lepší je, když řekneš šéfovi, aby ti dal manuál od něčeho, co se ti bude zítra hodit, tedy když si třeba ten manuál od docházkového systému vezmeš domů den předem. Až ti to bude říkat, tak mlč, nech si to vysvětlit, protože nejnižší forma života ve firmách, které dělají systémy, jsou ti co píší manuály. Tato práce zbývá na nepoužitelné programátory, nekompetentní sekretářky a šíléné géniusy, proto se často skutečnost a manuál vůbec nepodobá.

Rexxar

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2013, 02:24:52 »
Podla mna je zakladnou znalostou to, ze vies prechadzat a upravovat subory v suborovom systeme (cd, ls, cp, mkdir, chmod, find, grep?). A ze vies pouzivat aspon jeden textovy editor (vim?) a manual (man). Dalsie znalosti by mohli byt ssh a scp. Podla mna toto staci ako zaklad.
Vytvaranie instalacnych balickov je skor asi nadstavbou.
Pouzivam prikazovy riadok takmer kazdy den a vacsinou pouzijem iba vyssie spomenute prikazy.

lobo

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2013, 04:14:22 »
Rume:
"protože nejnižší forma života ve firmách, které dělají systémy, jsou ti co píší manuály"

u mna pise manual tester, lebo to je clovek ktory sa v tom vyzna 10x lepsie ako ktokolvek iny ...
a dobry tester je vzacnejsi ako dobry programator, takze u mna to nie je najnizsia forma zivota

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2013, 07:37:26 »
Rexxar: este doplnim, vediet kde sa co nachadza. konfiguraky, logy... vediet zistit ci process bezi, restartovat sluzbu.
Toto je zaklad, ostatne zavisi na distribucii a konkretnom nasadeni.

PanKapitanRUM

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 23. 01. 2013, 09:04:53 »
Rume:
"protože nejnižší forma života ve firmách, které dělají systémy, jsou ti co píší manuály"

u mna pise manual tester, lebo to je clovek ktory sa v tom vyzna 10x lepsie ako ktokolvek iny ...
a dobry tester je vzacnejsi ako dobry programator, takze u mna to nie je najnizsia forma zivota

U tebe třeba ne, ale velice často to tak bývá.
Což je škoda, protože manuál je potřeba.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 23. 01. 2013, 11:43:28 »
Na to, abys ziaskal presnou odpoved na svou otazku by ses musel zeptat zadavatele inzeratu. Pro kazdeho, jak sam vidis dle prispevku zde ve vlakne, znamena zakladni znalost neco jineho.
U inzeratu tohoto typu je dobre porovnat zamereni zamestnavatele a typ pozice. Zakladni znalost linuxu bude znamenat neco znatelne jineho u firmy spravujici servery profesionalne a neco jineho u pekarny se dvama stanicema s ubuntu, nicmene veskere zaklady se daji dostat do povedomi za vikend a do krve za mesic aktivniho pouzivani.
Osobne si po precteni myslenkoveho prujmu KapitanaRuma taky nemyslim, ze psani deb balicku je zakladni znalost a jak spravne upozornil, prijdes-li do napr. RedHat nebo gentoo prostredi, budou ti dost k nicemu.
Za zaklad povazuji ty veci, ktere jsou pokud mozno univerzalni a nezavisle na distribuci tak, aby byl clovek schopen bez problemu si zvyknout na umisteni logu etc, ale nemusel mu nikdo vysvetlovat, jak otevrit ci vytvorit adresar, nebo jak a nedejboze proc menit IP adresu.
Pokud uz mermomoci chce clovek udelat krok dopredu, tak bych se zameril na skriptovani v bashi, python, perl etc. co te posune zase o dost dale a je rovnez univerzalni mezi platformami. Spravu to znacne ulehcuje a setri praci.

Franta

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 23. 01. 2013, 17:04:16 »
1) umět se přihlásit na vzdálený server, umět pracovat se SSH klíči
2) orientace v adresářové struktuře
3) práce se soubory: vypisování, kopírování, přesouvání, uživatelská práva
4) umět upravit soubor - v nějakém editoru: emacs, mcedit, vim atd.
5) být si vědom uživatelských rolí (běžný uživatel vs. root), umět použít su/sudo
6) umět restartovat systémové služby
7) umět nastavit síť
8) umět číst logy
9) ovládat základy příkazů grep, less, tail, sed
...

tom76

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 23. 01. 2013, 17:56:50 »
Tak už jsem dostal víc informací, jedná se o celkem velkou společnost která poskytuje pronájem a správu serverů. Co se týče distribuce tak se tam pracuje s Gentoo. S touhle distr. nemám vůbec žádnou zkušenost, budou mě sice zaučovat, ale přece jenom bych chtěl ty základy zmáknout ještě před tím než tam nastoupím což je zhruba za týden. Jako učební materiál stačí dokumentace na http://www.gentoo.org/doc/cs/ ? Dá se to nainstalovat vedle oken jako dualboot?

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 23. 01. 2013, 18:19:38 »
Samozřejmě, stejně jako jakákoliv jiná linuxová distribuce, jen to nebude tak jednoduché jako v instalátorech Ubuntu a jemu podobných.