Co je to základní znalost Linuxu?

iwtu

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #30 kdy: 24. 01. 2013, 17:30:55 »
Kámo, to jsi dopadl podle mě nejlíp, jak jsi mohl. Gentoo je přesně na učení se!

na tom nieco je.


j

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #31 kdy: 24. 01. 2013, 17:46:40 »
Ad jadro - jako zacatecnikovi doporucuju ridit se navodem => konfiguraci ukrast a neresit. Pravda, bude se to kompilovat celkem dlouho (i na rychlem stroji), protoze to skompiluje prakticky vsechno, ale zase je pomerne dobra sance, ze to tak nabootuje, aniz by dotycny musel resit, co mu chybi. (a samo, rozchodit si genkernel ...)

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #32 kdy: 24. 01. 2013, 17:50:57 »
Kluci, jedna otázka (neberte to prosím jako flejm, není to tak myšleno): opravdu si myslíte, že se člověk něco výrazně naučí, když opisuje příkazy z handbooku? Nebo když změní nějaký USE flag a pak jedním příkazem všechno překompiluje a hodiny čučí na scrollující výpisy?

Fakt to nemíním jako flejm, Gentoo jsem nikdy neměl chuť zkoušet, takže konkrétnosti nevím, ale přijde mi to, že se ta instalace podle handbooku trochu přeceňuje, ne?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #33 kdy: 24. 01. 2013, 18:03:42 »
Já před Gentoo byl schopnej dát práva 777 /etc, takže asi tak :-D

Podle mě i Handbook má co dát, pokud člověk nejede stylem Ctrl + C, Ctrl + V (a tak se Gentoo nedá nainstalovat ;-) ).

Co dal mě:
- umístění všelijakých konfiguráků
- nastavení GRUBu
- rozbalování archivů (ano, to jsem v řádce neuměl)
- znalost kernelu (na úrovní co v něm může být a na co jsou některý běžnější volby, ať vypnutý nebo zapnutý)
- znalost HW (minimálně toho mýho)

Pak mi to pomohlo v dalších věcech, hlavně tím, že to nemá (co tedy vím) grafickou správu softwaru.

Podle mě Gentoo hodně naučí hlavně proto, že nic neudělá za Tebe. Nedostaneš funkční systém na stříbrnym podnosu. Nějak se mi prostě Gentoo líbí, tím víc, že na něj mám slušnej hardware ;D

(Flame nehraju, takže buď bez obav ;-) Každej máme vlastní hlavu, vlastní názor a možnost o sobě rozhodovat ;-) )

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #34 kdy: 24. 01. 2013, 18:04:35 »
Chci říct, že například Ubuntu Tě nedonutí se něco sám od sebe učit, nad něčím dumat, pokud to sám nechceš... Gentoo Tě donutí, protože nebudeš-li něco dělat, nebudeš mít funkční PC :-)


aaaaaaaa

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #35 kdy: 24. 01. 2013, 18:11:28 »
Fakt to nemíním jako flejm, Gentoo jsem nikdy neměl chuť zkoušet, takže konkrétnosti nevím, ale přijde mi to, že se ta instalace podle handbooku trochu přeceňuje, ne?

Samozřejmě. Stejně jako Gentoo obecně. Gentoo má své výhody, instalace a naučení to určitě není. Rozumět můžeš jakémukoli systému, když o to stojíš. Spíše si pamatuju začátečníky, kteří si nainstalovali Gentoo a sebevědomí jim hned stouplo jen proto, že to tenkrát nemívalo instalaci. Nakopírovat příkazy jim asi ke štěstí stačilo.

j

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #36 kdy: 24. 01. 2013, 18:17:21 »
Kluci, jedna otázka (neberte to prosím jako flejm, není to tak myšleno): opravdu si myslíte, že se člověk něco výrazně naučí, když opisuje příkazy z handbooku? Nebo když změní nějaký USE flag a pak jedním příkazem všechno překompiluje a hodiny čučí na scrollující výpisy?

Fakt to nemíním jako flejm, Gentoo jsem nikdy neměl chuť zkoušet, takže konkrétnosti nevím, ale přijde mi to, že se ta instalace podle handbooku trochu přeceňuje, ne?
nauci se ... ono ho to totiz vede pekne postupne jednotlivejma konfigurakama - typu "a ted si otevri soubor XYZ a nastav sit", ted doinstaluj ... pokud potrebujes ... kapis? => nejses vrzen do stovek konfiguraku s tim, ze netusis k cemu kterej je a co kde nastavit. A kdyz to takhle projdes, tak si aspon z casti pamatujes co kde a proc si nastavoval.

Stejne tak, kdyz neco isntalujes - prohlidnes si use flagy, pustis si emerge - pv ... a podivas se co vsechno to potrebuje ... zmenis use ... a muzes se podivat zas ...

Vem si, ze kdyz nahodis trebas RH/deb/... nainstaluje se ti spoustu GB vseho moznyho i nemoznyho, mozne to i "nejak" funguje, ale ty vlastne netusis, co a proc a kde a jak ... a nikde zadnej pruvodce.

Vem si, ze ono ti to rekne, ze si mas trebas neco nastavit v rc.conf ... a ty to otevres (coz bys na binarnim distru nedelal - proc, ze) a zjistis, ze tam je spousta dalsich a pekne zdokumentovanych voleb ... tak co udelas ... projdes si to, a pokud se ti neco libi, zapnes to nebo to vypnes ...

Nebo, nainstalujes si phpmyadmina ... a ono ti to hned po instalaci pekne vypise, co je treba jeste udelat, aby to jelo. Tudiz vlezes do konfiguraku  a... zase, spousta voleb, ktery si projdes. kdyby ti to "nejak" fungovalo "samo" tak to delat nebudes => nic se nedozvis.

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #37 kdy: 24. 01. 2013, 18:37:45 »
Díky, že jste to vzali fakt věcně, klobouk dolů :)

nauci se ... ono ho to totiz vede pekne postupne jednotlivejma konfigurakama - typu "a ted si otevri soubor XYZ a nastav sit", ted doinstaluj ... pokud potrebujes ... kapis? => nejses vrzen do stovek konfiguraku s tim, ze netusis k cemu kterej je a co kde nastavit. A kdyz to takhle projdes, tak si aspon z casti pamatujes co kde a proc si nastavoval.
Jo, tomuhle rozumím. Když systém v podstatě nemá nějaký "default" (one size fits all), ale co si člověk nenastaví, to nemá, tak to určitě k učení se vede. Ale tohle splňuje třeba i Arch.

Stejne tak, kdyz neco isntalujes - prohlidnes si use flagy, pustis si emerge - pv ... a podivas se co vsechno to potrebuje ... zmenis use ... a muzes se podivat zas ...

Vem si, ze kdyz nahodis trebas RH/deb/... nainstaluje se ti spoustu GB vseho moznyho i nemoznyho, mozne to i "nejak" funguje, ale ty vlastne netusis, co a proc a kde a jak ... a nikde zadnej pruvodce.
Tak tomuhle už nerozumím. Když si třeba v nějakém přehrávači videa zapnu podporu XVid, tak to bude vyžadovat o dvacet balíků víc. A co z toho?

Vem si, ze ono ti to rekne, ze si mas trebas neco nastavit v rc.conf ... a ty to otevres (coz bys na binarnim distru nedelal - proc, ze) a zjistis, ze tam je spousta dalsich a pekne zdokumentovanych voleb ... tak co udelas ... projdes si to, a pokud se ti neco libi, zapnes to nebo to vypnes ...

Nebo, nainstalujes si phpmyadmina ... a ono ti to hned po instalaci pekne vypise, co je treba jeste udelat, aby to jelo. Tudiz vlezes do konfiguraku  a... zase, spousta voleb, ktery si projdes. kdyby ti to "nejak" fungovalo "samo" tak to delat nebudes => nic se nedozvis.
A tohle zase beru jakože by to měl být naprosto normální standard, že konfiguráky jsou stručné, jasné a zdokumentované. Z linuxů mám dlouhá léta už jenom Arch a to ještě na hodně okrajových strojích, tak mám možná zkreslené představy :) Vlastně když tak nad tím přemýšlím, když jsem naposledy viděl RH, tak jsem se tam z těch konfiguráků málem... (no nic, zůstaňme na konstruktivní vlně :)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #38 kdy: 24. 01. 2013, 19:15:25 »
Stale se ale dostavame k jednomu faktu, a to tomu, ze clovek, ktery je ochoten stravit dny instalaci gentoo jako linuxovy zacatecnik uz proste neni BFU.
Ano, gentoo, arch pripadne pro uplne masochisty LFS jsou super distra na nauceni se sytemu, pokud clovek bude chtit se system naucit. Clovek ktery se chce system naucit a je ochoten tomu neco obetovat uz neni BFU. Vynikajici dokumentaci ma dneska kazde druhe distro, takze ma-li clovek opravdu chut, nezalezi na tom, co pouziva za distribuci. Ty konfiguraky jsou navic temer totozny az na vyjimky a ulozeni v systemu. Navic se bojim, ze jak tady nekdo zminoval, bude spousta lidi co bude instalaci provadet copy-paste metodou a to cloveku taky nic moc neda. Znam osobne spoustu skvelych adminu co z lenosti pouzivaji ubuntu a naopak spoustu nebetycnych lam co jedou gentoo.

ferren

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #39 kdy: 24. 01. 2013, 23:00:48 »
uplne jsem se pro cteni prispevku orosil.
tohle vse opravdu vetsinou povazujete za zakladni znalost OS obecne?
hmmm pak asi ani zakladne neovladam zadnej OS,protoze temer v kazdem prispevku jsem vzdy nasel neco co neumim( a ne ze bych potrebovat,i v podle me "pokrocilem" pouzivani OS.

ja bych osobne za zakladni znalost OS povazoval:

1) pozitivni identifikace v kterem OS jsem
2) schopnost zapnout
3) schopnost vypnout
4) schopnost prihlaseni/odhlaseni
5) zakladni identifikace a orientace v filesystemu
6) schopnost spustit aplikaci
7) schopnost spustit nekolik aplikaci a prechod mezi nimi

hotovo.konec

s prominutim,prehazovat baliky,kompilovat, a milion dalsich cinnosti je uz pokrocila znalost.....zvlast kdyz otazka znela z pohledu technika....

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #40 kdy: 24. 01. 2013, 23:47:27 »
i v podle me "pokrocilem" pouzivani OS.
Pouzivani OS a znalost OS jsou dve naprosto odlisne veci. Ja napr. umim docela slusne pouzivat auto, ale co je pod kapotou nevim v podstate vubec.

Kdyz servis bude pozadovat nekoho se "zakladni znalosti auta", tak asi bude chtit cloveka, ktery vi, ze to ma nejaky karburator, bla bla bla a ne ze kdyz se otoci volantem doleva, tak to zahne doleva.

Ty veci, ktere pises ty, se daji naucit asi tak za dve hodiny, proc by je zamestnavatel pozadoval?

j

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #41 kdy: 25. 01. 2013, 09:04:25 »
Tak tomuhle už nerozumím. Když si třeba v nějakém přehrávači videa zapnu podporu XVid, tak to bude vyžadovat o dvacet balíků víc. A co z toho?
Co z toho? Vidis, co vsechno ten tvuj balicek v dany konfiguraci potrebuje a muzes s tim pekne hejbat, vidis, ze ty balicky potrebujou trebas dalsi veci, a zase s tim muzes hejbat. Trebas si reknes, ze ten xvid vlastne nanic nepotrebujes => usetris nejaky to misto na disku. Predevsim jde o to, ze mas predstavu, co a proc tam mas. Neni to jako u binarek, kde se ti nainstaluje hromada neceho, a ty na to pak cumis jak vrana, a netusis, proc to tam vsechno je ... sak si chtel "jen prehravac" ... tak proc se kua nainstalovalo cely KDE ...

Stale se ale dostavame k jednomu faktu, a to tomu, ze clovek, ktery je ochoten stravit dny instalaci gentoo jako linuxovy zacatecnik uz proste neni BFU.
Myslis to jedno odpoledne?

Citace
Ano, gentoo, arch pripadne pro uplne masochisty LFS jsou super distra na nauceni se sytemu, pokud clovek bude chtit se system naucit. Clovek ktery se chce system naucit a je ochoten tomu neco obetovat uz neni BFU. Vynikajici dokumentaci ma dneska kazde druhe distro, takze ma-li clovek opravdu chut, nezalezi na tom, co pouziva za distribuci. Ty konfiguraky jsou navic temer totozny az na vyjimky a ulozeni v systemu. Navic se bojim, ze jak tady nekdo zminoval, bude spousta lidi co bude instalaci provadet copy-paste metodou a to cloveku taky nic moc neda. Znam osobne spoustu skvelych adminu co z lenosti pouzivaji ubuntu a naopak spoustu nebetycnych lam co jedou gentoo.
Mno vidis, tak schvalne, takova trivialitka, jako spravne BFU si nainstalim rekneme ubuntu ... a ted zjistim, ze potrebuju mi spusteny trebas sshd ... jak jako BFU zjistim, jak to udelat, kdyz vlastne ani nevim co chci udelat? V gentoo, kdyz projdu instalaci, tak vim, ze se pouziva rc-config add/dell sshd default a pripadny rucni spusteni udelam /etc/init.d/sshd start

Netvrdim ze gentoo je dokonaly, a samo i v nem se mi nekolikrat stalo, ze aktualizace vyzadovala netrivialni mnoztvi casu vynalozeneho na reseni nejakyho problemu, ale trebas se mi narozdil od debianu jeste nestalo, ze bych musel ten system jako celek reinstalovat, protoze reseni proste neexistuje.

2ferren: Hlasis se do firmy ktera se zivi hostingem? Tyhle znalosti postaci tak sekretarce, a ta nemusi vubec tusit jako OS pouziva.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #42 kdy: 25. 01. 2013, 09:11:07 »
je pravda, že pod základní znalostní linuxu si může zaměstnavatel myslet cokoliv, může tím myslet kompilaci custom jádra, ale taky i psaní v Libre office.

Když jsem jednou byl na pohovoru, tak po mě chtěli "profesionální orientaci v operačních systémech Microsoft" a po dotazu, co si pod tím představují, mi bylo řečeno, že budu pracovat s mailem (podmínkou je posílání příloh) a práce s internetovým prohlížečem...

U toho linuchu to asi takhle extrémní nebude, jen říkám, že je dost možný, že týpka posaděj před gnome a bude muset umět otevřít word nebo firefox
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #43 kdy: 25. 01. 2013, 09:20:39 »
Co z toho? Vidis, co vsechno ten tvuj balicek v dany konfiguraci potrebuje a muzes s tim pekne hejbat, vidis, ze ty balicky potrebujou trebas dalsi veci, a zase s tim muzes hejbat. Trebas si reknes, ze ten xvid vlastne nanic nepotrebujes => usetris nejaky to misto na disku.
No já to důvěrně znám z FreeBSD, ale že bych se tím něco moc naučil, to moc pocit nemám. Smysl to může mít na serveru, kde např. z bezpečnostních důvodů je dobré mít v OS jenom to, co opravdu potřebuju. Vůbec nezpochybňuju, že to je fajn, jenom moc nerozumím tomu, co se tím naučím.

Neni to jako u binarek, kde se ti nainstaluje hromada neceho, a ty na to pak cumis jak vrana, a netusis, proc to tam vsechno je
Ty ale ani u Gentoo nevíš, PROČ to tam je. Proč se třeba (plácám) kvůli podpoře XVidu nainstaluje pycairo, to prostě nevíš, protože by sis musel přečíst zdrojáky. Víš jenom to, že když XVid vypneš, tak se pycairo neinstaluje. Čili se dozvíš asi tak stejnou informaci jako v binární distribuci, která má balíky x-xvid a x-noxvid.

ferren

Re:Co je to základní znalost Linuxu?
« Odpověď #44 kdy: 25. 01. 2013, 10:47:02 »
Pouzivani OS a znalost OS jsou dve naprosto odlisne veci. Ja napr. umim docela slusne pouzivat auto, ale co je pod kapotou nevim v podstate vubec.

Kdyz servis bude pozadovat nekoho se "zakladni znalosti auta", tak asi bude chtit cloveka, ktery vi, ze to ma nejaky karburator, bla bla bla a ne ze kdyz se otoci volantem doleva, tak to zahne doleva.

Ty veci, ktere pises ty, se daji naucit asi tak za dve hodiny, proc by je zamestnavatel pozadoval?


pise se o pozici TECHNIKA. ja si pod oznacenim technik teda nepredstavuju spravce,vyvojare,atd. v podstate to znamena ze jako technik bude v linuxu pracovat, tj. v nejake aplikaci pro technika urcene, a nebo to bude hw technik, takze by asi mel rozlisit ze ta ext partition neni virus ale ze tam patri,ze je normalni ze se nespousti win ale neco jineho, a tam jsme zpet u tech mych bodu:-)

vami uvadene body presahuji i znalosti programatora. jako vyvojar vim spoustu o jadre,xkach,procesech,pameti,scheduleru, urcite ale nevim ani N o balickach (instalovani cehokoli neni ma starost), vi me smrdi, bez gui prakticky ani ranu. sit jsem nastavoval kdysi mozna pred 10 lety, o tech desitkach vsemoznych konfiguraku nevim prakticky nic, to at si resi admini.......kam se mam zaradit? nemam teda ani tu zakladni znalost Linuxu? co podle vasich definic jsem? seniorskej BFU?